Te vaag Transportbedrijf wil nie! naar Roemenië Gevechten Roemenië doen denken aan bombardement Slochteren KADOSHOP JANSEN AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER HET NIEUWSBLAD Inzameling gaat door 5 JANUARI 1945 Thomasvaer en Pieternel In Hoogezand Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws 99 99 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De opbrengst van de collec te voor Roemenië van de Stichting Hulp Oost-Europese Landen is nog niet bekend, maar de Stichting heeft al wel een probleem: Transportbedrijf Sikkema - Knollema uit Sappemeer zal het voedsel dat van de opbrengst wordt ge- kocht niet naar Roemenië brengen. Het bedrijf heeft de eer- der gedane toezegging ingetrokken. Van 28 december tôt en met gisteren is in Hoogezand- Sappemeer gecollecteerd voor Roemenië. Voor de be- volking was niet altijd even duidelijk wie de collecte had georganiseerd. Door ten- minste 'e'en collectant wer- den Rode Kruis, Gemeente en Stichting Oost-Europa- hulp in een adem genoemd, maar dat blijkt niet te klop- pen. Geschrokken penning- meester van het Rode Kruis H.R. de Boer verklaart dat het Rode Kruis bij de collec te absoluut niet betrokken is geweest. Ook de gemeente is zeker geen mede-initia- tiefnemer. Burgemeester J. van der Linde van Hooge- zand-Sappemeer werd op 28 december persoonlijk door een bestuurslid van de Stichting Hulp Oost-Euro- pese landen benaderd omdat het gemeentehuis was geslo- ten. Na overleg met de be- reikbare wethouders en de politie gaf hij toestemming voor de inzameling van geld, goederen en voedsel. ,,Voor een normale procédu re was door de chaotische ontwikkelingen in Roeme nië geen tijd", aldus Van der Linde ,,of de Stichting bona- fide is, was niet af te chec- ken". De Stichting kreeg vanuit het gemeentehuis 10 verzegelde collectebussen en ging op pad. Volgens de heer A. Oosterbeek, penning- meester van de stichting, hebben collectanten (vrien- den en kennissen van bestuursleden) die zeiden te collecteren voor het Rode Kruis of voor de gemeente fouten gemaakt waarvoor de Stichting niet verant- woordelijk gesteld kan wor- den. De collectebussen wor- den volgens Oosterbeek vandaag (donderdag 4 janu- ari) onder politietoezicht ge- leegd. Van de opbrengst zul- len voedselpakketten wor- den gekocht. Hoe die pakketten op de juiste plaats in Roemenië terecht moeten komen is nog de gro- te vraag. Tel. 05990-17975 Ambassadeur Transportbedrijf Sikkema- Knollema had gezegd voor vervoer te zorgen, maar heeft die toezegging weer in getrokken. ,,We zien er van- af omdat we het allemaal erg vaag vinden", zegt direc teur M. Sikkema. De toestand in Roemenië is on- duidelijk en de Stichting Hulp Oost-Europese landen heeft daar ook helemaal geen contacten. Ze hadden het beter via het Rode Kruis kunnen organiseren". Penningmeester Oosterbeek ziet geen enkel probleem: ,,We bellen wel even met de Roemeense ambassadeur", zegt hij. Nu Sikkema-Knol- lema niet meedoet wil de Stichting contact opnemen met de N.O.B. weg- transport. Oosterbeek heeft geen idee hoeveel geld er is ingezameld. ,,Valt de op brengst tegen, dan storten we het geld misschien toch nog wel op de rekening van het Rode Kruis", aldus Oosterbeek. De stichting is op 14 april 1989 opgericht. Imiddels is het voorzitterschap drie- maal gewisseld. Bestuursle den zijn op dit moment: J.P. de Wolff (voorzitter), A. Oosterbeek (penningmees ter) en H. Boeman (secreta- ris). De stichting Hulp Oost-Eu ropese Landen heeft niets te maken met de Stichting No- aberhulp van de heer W. Pa- thuis of met de Stichting ,,Laat ze niet in de kou staan" van Irene Terpstra. Op de oproep vorige week in onze krant van de Stichting Noaberhulp is volgens bestuurslid W. Pathuis door geweldig veel mensen gerea- geerd. Noaberhulp gaat door met het inzamelen van voedsel en kleding voor Roemenië. Inlichtingen via tel. 05980-90693. Onderstaand artikeltje kregen wij toegestuurd door Me- vrouw A. Bakker-Beentje uit Hoogezand. Mevrouw Bakker woonde destijds in Slochteren, Achter 't Spoor, nu Noorder- weg. Ze werd door rondvliegend glas zo erg gewond dat ze 10 weken voor herstel in het ziekenhuis heeft gelegen. Nog steeds krimpt ze in elkaar als er straaljagers over vliegen ,,Die angst raak je van je leven niet meer kwijt", zegt me vrouw Bakker. Ze kan zich heel goed voorstellen hoe de mensen in Roemenië zich gevoeld hebben tijdens de gevech ten van de afgelopen weken en heeft geweldig met hen mee- geleefd. Het artikeltje heeft volgens mevrouw Bakker gestaan in de plaatstelijke krant die toen ,,'t Duurswoldje" heette. Wie de schrijver was en op welke datum het stukje is gepu- bliceerd hebben we niet kunnen achterhalen. Als u het wel weet, horen we dat graag. Pieternel en Thomasvaer: Niet zo erg op dreef dit jaar Ik heb ze echt niet meer in tel Die Thomasvaer en Pieternel Kwamen langs op de gemeentèlijke nieuwjaarsvisite Dat is al haast een rite Denk je: nu komt het jaarlijks pittig twistgesprek Is het een flauwe woordendrek Gebeld met Tinus van de Culturele Raad Voorzitter die over de teksten gaat Tinus heeft de tekst gecontroleerd Hij vond daaraan niets verkeerd ,,Ik vond de tekst wat tam schrok jij je nu werkelijk lam" ,,Ja ik vond het ongehoord heb me er vooral aan gestoord dat de burgemeesters en hun vrouwen zogenaamd over hun vorige banen rouwen Dat ze tegen fusie van de scholen zouden wezen Nu dat heb ik nergens kunnen lezen. En Van der Linde die ontkent Elk gesprek met het schrijftalent". Zeg Tinus wie schreef eigenlijk dat referaat Oh..., daarover wordt niet gepraat Laat jij mij daarnaar slechts gissen Hoe moet ik mij daar dan van geWISSEN Die dichter van het vorig jaar Maakte toch een prima tekstje klaar Waarom hem niet weer gevraagd Of wordt hij door succès geplaagd Te druk met radio en TV Of leeft hij niet meer mee Misschien een ordinaire twist Bellen dus, de krant houdt niet van mist 't Is voor het Nieuwsblad dat ik bel Beroerde tekst van Vaer en Nel Waarom hebben ze jou niet weer gevraagd Oh, je wordt door tijdgebrek geplaagd Nu dat was dan duidelijk heus Slecht die tekst, beroerde keus Of ik dat meen dat commentaar Ja, natuurlijk doe niet zo raar Je was beslist gedaald in mijn aehting Die tekst was beneden verwachting Doink....je hebt het toch geschreve Ehnu ja slechte dagen heeft ook Reve Samen met een collega nog wel Jullie vonden het lekker fel Beter zelfs dan vorig jaar Stoof me nu de kool niet gaar Je hebt me er lekker in laten tuinen En ik maar rondbazuinen: Nee die dichter is het niet geweest Zijn werk is voor mij feest Jij een dreun maar ik toch ook Heel mijn image op in rook Marjon Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 4 JANUARI 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kotham, Harkstede, Slochteren, Scbildwolde, ZukJbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Na een zonnige winterdag, ailes is bedolven onder een laagje blanke sneeuw, valt de avond over het dorp Slochteren. De sterren beginnen te flonkeren. In het zuidwesten ziet men als een brandende slang de baan van een V 1 in de laatste zonnestralen omhoogschieten. Het wordt donker. Uit de huizen geen lichtverschijnsels, ailes wordt lichtdicht afgesloten en binnehska- mers worden dç oliepitjes aange- stoken. Buiten neemt de duisternis toe. Het is donkere maan en in te- genstelling tôt de grijs oplichtende sneeuw, spant de hemel zich boven het dorp uit als een reusachtige zwarte parapluie, met daar willekeurig te- genaan geprikt de flonkerende ster- *en. Jle klok zes uur geslagen, ~Se meeste mensen gaan aan tafel. In' de verte, in het Westen, hoort men wat gebrom. Een vliegtuig vervolgt zijn weg door de duistere avond. Men is er reeds aan gewend geraakt. Avond aan avond datzelfde geluid. Meestal is het wat later. 'Na een ogenblik is het gebrom echter niet van de lucht. De mensen kijken el kaar rondom de tafels aan: „daar gaan ze weer!" Enkelen zetten de vluchtkoffers klaar, je kunt nooit weten. Anderen eten door. Even later rusten echter de meeste handen. Zoals het nu door de lucht dondert, heeft men het nog niet meegemaakt. Degenen die naar bui ten zijn gegaan zien groene licht- kogels vallen. Plotseling huilt en loeit het angst- wekkend door de lucht, onmiddellij^ gevolgd door een enorm gerinkw van stuk vliegende ruiten. Hier en daar spatten als fonteinen brand bommen uit elkaar. Enkele huizen zijn geheel doorge blazen en ontwricht, de inboedel doe|r elkaar geschud. Een boerderij gaat in vlammen op. Een villa brandt als een fakkel. De watertoren, aan de zuidkant door een brisantbom ge- troffen staat nog overeind; langs haar heen, tegen de donkere hori zon, vluchten koeien. Het is een spookachtig gezicht. Het gedonder in de lucht gaat voort! Rondom ontspringen als een vuur- werk de brandbommen! Een dubbele woning vliegt in brand. De bewoners van een der woningen zijn met snijwonden over- dekt naar den dokter. Meer gewon- den komen aan. Dan wordt een zeer ernstig gewonde binnengebracht. Getroffen door een bomscherf is hij tegen de grond geslagen. Hij moet naar een ziekenhuis ver- voerd worden. Waar is een auto! Deze is er niet, moet van ver komen. Een mensenleven is er mee ge- moeidl Wat doet een rnensenleven er loe, als de dood zijn scepter zwaait. Het gedonder gaat voort! Een grote boerderij begint te ro- ken. Langzaam, tergend langzaam ko men de groene vlammetjes naar bui ten. Dan vlugger, steeds vlugger, steeds meer en in eens staat de be- huizing van achter tôt voor in vuur en vlam. In al zijn ontzettende wreedheid, is het een groots schouwspel, het is iets duivelachtigs. De blanke sneeuw met de als gro te fakkels brandende huizen, waar- uit de geelrode vlammen omhoog lekken, terwijl overal in het rond de in sterren uiteenvliegende brand bommen ontploffen en daarboven de inktzwarte hemel, waarlangs de luchtvloot donderend haar doel zoekt. Haar doelde bevrijding.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3