Garen en Gasmaskeis KENWOOD Importeur DUITSE B0LLETJES! VEENDAM - Op 22 april 1939, vijftig jaar geleden, werd de ,,Vereeniging van Veenkoloniale Oudheidkunde" opgericht, de basis van het Veenkolo- niaal Muséum in Veendam. In het boek Garen en gasmaskers" belichten 14 schrijvers het jaar 1939 in de Groninger Veenkoloniën. Hun voor- naamste bron vormde het dagblad ,,De Noord-Ooster". Graag nemen wij u even mee naar dat merkwaardige jaar 1939, een jaar van oorlogsdreiging, mobilisatie en distributie. Maar ook van verkiezingen, heropleving van de industrie, het jaar waarin de Noordooster-locaalspoorweg werd opgehe- ven en waarin Shirley Temple schitterde op het witte doek van de Veen- dammer City-Bioscoop. Niemand vermoord în de Groninger Veenkolo niën woonden in 1939 ruim 85000 mensen. Aile gemeen- ten hadden te maken met een vertrekoverschot behal- ve Hoogezand. Hart- en vaatziekten waren ook toen al de voornaamste dood- soorzaak, daarna kwam kanker. Aan TBC stierf in Hoogezand slechts 1 per- soon, aan longontsteking 9 en 5 mensen pleegden zelf- moord. In Onstwedde stier- ven 9 mensen aan de griep, in Hoogezand niet één. Het verkeer eiste in de provincie Groningen 38 slachtoffers, waarvan 1 in Hoogezand. In de hele provincie Groningen werd in 1939 niemand ver moord. dam werd campagne ge- voerd om meVrouw H.E. de Weer-Wielens voor de Vrij- zinnig Democratische Bond in de gemeenteraad te kie- zen en de Noord-Ooster publiceerde een ge- dichtje dat werd aangetrof- fen in een stembus in Veen dam: INFORMATIE VERK00P REPARATIE der fietsplaatje" met of zon- der gat. Een fietsplaatsje kostte 3 gulden. Werklozen betaalden 2 kwartjes voor een plaatje met een gat. Gasmaskers Communisten en sociaal-de- mocraten stonden in 1939 fel tegenover elkaar. De SDAP zat eindelijk in de regering. Toen de communisten in Ou- de Pekela vroegen om schuilkelders en gasmas kers zag sociaal-democraat Oosterhuis dat als een aan- val op de prille ,,eigen" mi- nister van sociale zaken Van der Tempel. De nationaal-socialistische beweging (NSB) van Anton Mussert had in 1935 de wind in de zeilen gekregen. Nieu- we Pekela (13 procent), Veendam (12 procent) en Wildervank (14 procent) wa ren bij de statenverkiezin- gen koplopers in nationaal- socialisme. Jan Smid, de in Nieuw Beerta geboren de ideoloog van de boerenpro- testorganisatie ..Landbouw en Maatschappij" ageerde tegen ailes wat de boe- renstand bedreigde: ,,De stad, de politici, Den Haag, de ambtenaren". Smid stond dichtbij Mussert. Op 10 februari 1939 zat de zaal van Parkzicht in Veendam bij een verkiezingsbijeen- komst van de NSB nog prop- vol bij spreker Rost van Tonningen, die onver- bloemd voorstelde de joden naar Nieuw Guinea te de- porteren. De zaal gaf hem een daverend applaus. Bij de staten- en gemeente- raadsverkiezingen in 1939 bleek de boerenaanhang van Mussert in de Veenkoloniën al flink gesmolten. In Veen- Mien vraauw zee: ,,Klo- as moust stemmen" En daorum kwam ik hier, 'k Was aanders vast nait komen, Want helpen dut 't gain zier. Partijen Rechts, partijen Links Och dat is uur de tied. En dictatuur! As 't ais nait deugt, Hou raok je 't ooit weer kwiet? 't Ainegst wat ons hel pen kan En veuVn zain 't reeds in Is laifde veur elkander En meer gemainschaps- zin. Drie strenge gemeenteveldwachters De oorlogsdreiging leidde tôt nieuwe regels en dus tôt nieuwe overtredingen: Het niet afstaan van gevorderde paarden, het fotograferen van militaire verdedigings- werken, het niet opgeven van de gehele vooraad koren en autorijden op autoloze zondagen leverden fikse boetes op. Het komt wel in orde De oorlogsdreiging vormde Hare Majesteit inspecteert de troepen in Stadskanaal Schuld en boete Jan Gerardus R. en Haijo van de V. uit Sappemeer werden in de Kerkstraat in Veendam op heterdaad be- trapt op „zomaar zingen in de Kerkstraat", en dat 's avonds om half tien. Dat le- verde hun een gulden boete op. Fokke B. die zonder noodzaak voor een raamko- zijn had gezeten of gestaan moest 10 gulden betalen of 10 dagen zitten en Auke K. mocht 20 gulden betalen of 15 dagen in het gevang om- dat hij een brugwachter ,,Leelijke boef" had ge- noemd. Er waren veroorde- lingen wegens smokkelen van gedistilleerd, een niet- geregistreerde hond de kar laten trekken, oplichting van goederen, diefstal uit een linnenkast en visschen met twee hengels zonder ak- te. Regelmatig werd er be- keurd voor het rijden ,,zon- Roomsche Blijdschap in Sappemeer in 1939 geen belemmering voor een bloeiend uitgaans- en verenigingsleven. De bio scoop in Veenlust (duurste rang 85 cent) vertoonde ,,Spaansche aarde" van Jo- ris Ivens en ,,'t Zit in de lucht" met George Formby. Op een propagan- da-avond van de Christelijk Historische jongerengroep over de Politieke vragen van de dag wordt besloten met het optimistische to- neelstukje ,,Het komt wel in orde". Kerk en krant Politieke stellingname te gen de jodenvervolging komt in de veenkoloniale kerkeraadsnotulen niet voor. Op dezelfde dag dat Duitsland Tsjecho-Slowaki- je binnenvalt leidt dominée J. van Swigchum een ge- meenteavond in Nieuwe Pe kela met als thema ,,Religie en sociaal leven in vroeger dagen". De Noord-Ooster maakt strikt neutraal melding van de 400 joodse kinderen die op 5 januari 1939 bij Ensche- de Nederland binnenkwa- men en het afzetten van 130 Duitse predikanten van de protestantse Belijdende kerk wordt even zakelijk beschreven als de voile zaal die de NSB-leiders in janua ri trekken in zaal Dopper in Stadskanaal. Levend onrein De leerplicht werd veelvul- dig ontdoken vooral in de oogstmaanden en dat on- danks de ,,eerapppelruders- vakantie". Nu was het op school mis- schien ook niet altijd even leuk. De klassen waren overvol, er bestonden nog Ujfstraffen en de hygieni- scrre omjia«dishc<ien waren soms erbarmelijk. In 1933 schrijft de Veendammer schoolarts Swanenburg de Veije: ,,de privaten zijn pri- mitief ingericht en voldoen, mede door onvoldoende rei- niging dikwijls niet aan de geringste eisen op hygië- nisch gebied". Schoolarts Cazemier uit Hoogezand constateerde veel huid- en haarziekten zoals schurft en .levend onrein" en 32 lies- breuken die niet bij de ou- ders bekend waren. Verschoning Uit een onderzoek van de SDAP bleek dat een groot tekort aan onderkleding en aan kousen en sokken onder de arbeidersbevolking. Een derde van de ondervraagden bezat maar één verschoning. De voornaamste voe- dingsmiddelen van de Veen koloniale arbeider waren: „roggebrood, graauw aarw- ten, dikke ries, eerappels, kool en zoepenbrij". Een Veendammer gezin verdien- de gemiddeld f. 14.13 en gaf daarvan f. 9.75 uit aan voe- dingsmiddelen, die door de kruidenier aan huis werden bezorgd. Wie wat vergeten had ging na sluitingstijd even ..achterom". Op de pof kopen kon ook. De schulden kwamen in een groot boek te staan. Gasmaskers waren tekoop voor f.3.64. Voor 100 gulden had je een betonnen schuilkelder. In oktober ging de suiker op de bon, de erwten volgden. wers en arbeiders moesten onder de wapenen komen Voordat de oogst van 1939 binnen was. Paarden en hooi werden voor het leger gevorderd. In Maart zette de regering een anti-hamsterwet op touw, maar raadde toch iedereen aan een voorraadje voedsel voor een paar maan- den aan te leggen. In april werd een proef genomen met ,,oorlogsbrood" van rogge- tarwe- en aardappel- meel. Luchtalarm Op 27 ma'art om 3 uur loei- den in de Veenkoloniën de sirenes: luchtalarm! In Veendam vielen drie bom- men. Het was gelukkig maar een oefening. De be- volking werkte verduister- de braaf huis en haard. Ie- mand die ,,moar twei waksi- nelichies op toavel had" kreeg een vermaning. Niet icUcroor nam de oorlogs dreiging even serieus men. Agenten werden bij wegafzettingen hartelijk uitgelachen en bij verduiste- ringsmaatregelen schakel- den velen simpel de electri- citeit uit. De jeugd greep de gelegenheid aan elkaar in de duisternis onbespied te ont- moeten. Colijn had immers gezegd: „Er komt geen oor- log". Maar op 28 augustus 1939 werd het ernst: Neder land mobiliseerde. Bijna 150.000 mannen moesten op zolder op zoek naar hun plunjezak. De stemming in de Veenkoloniën was kalm, niemand raakte in paniek. De achterblijvers, de moe- ders met kinderen, moesten maar aan de situatie wen- nen. Ze hadden wel instruc- tie ,,Gezinsbescherming" gehad: Met een kachel- scherm tegen de hitte en spattende vonken, een pan als helm, een houweel, een touw en een emmer met zand moesten ze het maar zien te redden. Oorlogsbrood De boeren hadden in 1939 heel wat te stellen met de mobilisatie en distributie- voorschriften. Landbou- WIM mipUENS CB^OOP.-ltOEk.BAN'JtET Elke zaterdag op de markt HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 4 JANUARI 1990 KIEZERESSEN VAN VEENDAM Wtlt kU. dat l a Mancrn II door een VROUW, iteant dan MEVR. H. E. DE WEERD-WIELENS NUMMER 5 VAN LIJST DRIE. ZukJlaren - 05905-404? - Fax: 4433

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7