Nouchka van Brakel verfilmt leven van Aletta Jacobs Ontmoetingsgroep voor vrouwen onder de 40 jaar Vrouwen toch weer laag op CDA-lijst Doe-dagen voor meisjes in de techniek HET NIEUWSBLAD Importeur DUITSE B0LLETJES! De bekende regisseuse en scenarioschrijfster Nouchka van Brakel gaat voor de stichting Aletta Jacobs" een film maken over het leven van deze bekende vrouwenvoorvechtster. Het wordt een gespeelde documentaire van 45 minuten geschikt voor TV en voor onderwijsdoeleinden. „Ja graag" ,,Een leuk initiatief van mensen die niet uit de film- wereld komen". Zo typeer- de de filmmaakster Nouch ka van Brakel het verzoek van Stichting Aletta Jacobs uit Groningen aan haar om een film over het leven van Aletta Jacobs te maken. Ze is laaiend enthousiast over dit nieuwe filmprojekt. Zelf liep ze al jaren met het plan rond om een dergelijke film te maken. Toen ze door de Stichting Aletta Jacobs werd benaderd, hoefde ze dan ook niet lang na te den- ken. ,,Ja graag" was haar antwoord op de vraag of ze het leven van Aletta Jacobs wilde verfilmen. ,,Het plan van de Stichting ziet er erg goed uit!" Idealen Nouchka van Brakel be- hoort tôt de topregisseurs van Nederland. Ze heeft in- ternationaal bekende en be- kroonde films als ,,Een vrouw als Eva", ,,Van de koele meren des doods" en ,,Een maand later" op haar naam staan. Ook heeft ze meegewerkt aan „Turks Fruit". Waarom Nouchka van Brakel nou juist een film over het leven van Alet ta Jacobs wil maken? ,,Wat mij altijd bijzonder in deze vrouw heeft aangetrokken, is de onverzettelijkheid waarmee ze haar idealen probeerde te verwezenlij- ken. De problemen die zij hierbij ondervond waren enorm. Op veel solidariteit mm van de vrouwen in haar om- geving hoefde ze niet te re- kenen. Daarvoor was ze haar tijd te ver vooruit. Haar manier van optreden was er ook vooral op gericht om gedaan te krijgen wat ze wilde. Hierbij kwam ze nog- al eens in conflict met ande- ren", zegt mevrouw van Brakel. Research klaar ,,Het wordt steeds moeilij- ker om een film gefinan- cierd te krijgen", zegt me vrouw van Brakel. „Het kli- maat voor het maken van films is op dit moment niet ideaal". De kansen voor de film over het leven van Alet ta Jacobs schat ze hoog ech- ter in. ,,Het voorwerk is al gedaan door de Stichting Aletta Jacobs". Dit bete- kent dat het maken van de film geen drie maar twee ja ren zal duren. De kosten kunnen daardoor aanzien- lijk worden teruggebracht. Terwijl ze toch zowei in i\ie- derland als internationaal van grote betekenis is ge- weest. Met een film over het leven van Aletta Jacobs zal de belangstelling voor deze boeiende persoon uit Hooge- zand-Sappemeer zeker toe- nemen", aldus mevrouw van Brakel. De ongeveer drie ton die nodig is voor het maken van deze film zal door middel van fondsen- werving bij elkaar worden gezocht. De gemeente Hoo- gezand-Sappemeer heeft in- middels een startsubsidie verleend van zevenduizend gulden. Hiermee zijn de aan- loopkosten gefinancierd. Noordelijk projekt Geprobeerd zal worden van de film een zoveel mogelijk noordelijk projekt te ma ken. .Aletta Jacobs werd immers geboren in Sappe meer. Haar vader was arts in Kielwindeweer en later Aletta Jacobs: onverzettelijk maar vol idealen Drie ton Van verschillende kanten is er inmiddels belangstelling voor de film getoond. Van- uit het onderwijs en de me- diawereld is enthousiast ge- reageerd. ,,Over hoe belang- rijk Aletta Jacobs is geweest is eigenlijk weinig bekend bij een groot pu- bliek. Er zijn totnutoe al- leen een aantal boeken over haar leven verschenen. Daar zit zelfs geen biografie bij. in Sappemeer. Ze ging in Sappemeer naar de HBS en studeerde medicijnen aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen. Het ligt dan ook voor de hand dat wij in eerste in- stantie zullen proberen om het geld voor de film in het noorden te vinden. Wij ho- pen dat veel instellingen en bedrijven het initiatief van de gemeente Hoogezand- Sappemeer zullen volgen", zegt Iekje Smit, secretaris van de Stichting, en lerares aan de Dr. Aletta Jacobs- De initiatiefneemsters van de film over Aletta Jacobs. De zoon van een van hen wil graag een roi als ,,Batman", maar helaas scholengemeenschap. Op het bedrijfsleven in het noorden zal dan ook een be- roep worden gedaan om de film te sponsoren. Lokale belang stelling groeit Onder invloed van de akti- viteiten van de Stichting Aletta Jacobs, is de be langstelling voor Aletta Ja cobs het afgelopen jaar merkbaar toegenomen. Op 7 maart zal er een studiedag voor leerkrachten van het basisonderwijs worden ge- houden, met als thema Alet ta Jacobs. Deze studiedag wordt gehouden in het Kiel- zog in Hoogezand. Een dag later zal eveneens in het Kielzog een lezing in het ka- der van de Internationale Vrouwendag worden gehou den door Margriet Eilering en Iekje Smit van de stich ting Aletta Jacobs en Nan- nie de Vries, emancipatie- werkster van de gemeente. Deze lezing zal eveneens over Aletta Jacobs gaan. Het ligt in de bedoeling om gelijktijdig een expositie in het Kielzog in te richten met foto's, schilderijen, affiches, spotprenten en dergelijke in te richten. Alsof dit nog niet genoeg is, bestudeert mo- menteel een studiegroep op de Dr. Jacobsscholenge- meenschap de mogelijkheid om regelmatig Aletta Ja- cobslezingen te houden in Sappemeer. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Eind januari start er bij het Vrouwenprojekt een nieuwe ontmoetingsgroep voor vrouwen onder de 40 jaar. De groep zal wekelijks bijeen komen om in een ge- zellige sfeer bezig te zijn met intéressante onderwerpen. Enkele voorbeelden hiervan zijn: Voor jezelf opkomen, Kontakten leggen, hoe doe je dat? Vrijwilligerswerk. De rest van het programma zal tôt stand komen in over- leg met de groep. Dit pro gramma zal afgewisseld worden met een excursie, gastspreekster en/of een vi deo-film. De data 30 januari, 6, 13, 20 en 27 februari, 6, 13, 20 en 27 maart en 3, 10 en 17 april zijn hiervoor gepland. Tijd: van 9.00 uur tôt 11.00 uur 's ochtends. Ze vinden plaats in De Kern in Hooge zand. Heeft u belangstelling? Dan kunt u voor meer informatie en opgave bellen naar: 050-774748. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Opnieuw staan de vrouwen laag op de CDA- lijst. Verkiezing in de raad lijkt er voor hun niet in te zitten. Lijstaanvoerder is weer Menno Laaning, op de twee- de plaats staat Herman Vis- ker, daarna Karl Reitzema, Anja Penninga-de Graaf, Gerrie Smallenbroek-van Dompseler, Rene Oets- hoorn, Geert Boekema, Mat- ty Boelens, Ge Winkler Prins-Zijlema, Cees van Winden, Jan Middelwijk en Koos Joosten. Wegens groot succès worden ook dit jaar weer Doe-dagen voor meisjes in de techniek georganiseerd. Het aantal meisjes dat een technische opleiding volgt, stijgt de laatste jaren sterk. Toch vormen ze nog een duidelij- ke minderheid en blijft het nodig om meisjes te wijzen op hun mogelijkheden in de techniek. Voor de Doe-dagen zijn uit- genodigd de meisjes uit de 3e en 4e klas van LBO/MA- VO/Middenschool en meis jes uit HAVO 3, 4 en 5. Op de volgende scholen wordt een Doe-dag georga niseerd: MTS Appingedam, KMBO Appingedam, CMTS Groningen, Chr. KMBO Groningen en de MTS Si- brandus Stratingh Gronin gen. Dit jaar vinden de Doe- dagen plaats op woensdag 31 januari. Uiterlijk 19 janu ari moeten de aanmeldingen binnen zijn. De meisjes kun nen zich opgeven via de ei- gen school of via telefoon- nummer 050-144777 (Regio- naal Orgaan voor het Leerlingwezen). b:rdo:d,.kd:e:k. ?R>\ nk et Elke zaterdag op de mark Nouchka van Brakel HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 11 JANUARI 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, SchildwoJde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redafetie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 (WIM IRItJIK-ENS

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3