KADOSHOP JANSEN p «De Boer" VISON 22 januari 1942: Sappe- meerster reed Elfstedentocht Bejaarden wachten al twee jaar op 1.5 miljoen AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Relsburo Duit biedt weer aantrekkelijke reizen aan HET NIEUWSBLAD Heel ander weer! Wachten op post van de Rechter Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws De bewoners van de Mel- kwegflat zijn diep teleur- gesteld. Al sinds 1983 voeren zij strijd tegen hun huisbaas, de Nederlandse Centrale voor Huisvesting Bejaarden (NCHB) over de in hun ogen ten onrechte betaalde servi- cekosten over de période 1979 tôt 1983. Daarbij gaat het om zaken als het glasfonds, waar jaarlijks door de huurders 10 duizend gulden in werd ge- stort, maar waar per jaar maar 700 gulden uit geput werd. Er werd 5 gulden per maand in rekening gebracht voor leegstand, die er nooit was. Gas en electriciteit kon- den niet precies worden afge- rekend omdat er geen afzon- derlijke meters waren en de kosten van de huismeester drukten te zwaar op de huur ders. Volgens berekeningen hebben zij van hun verhuur- der 1.5 miljoen gulden te- goed. Schandaal „Het is een grof schandaal", zegt Kees Meelker, voorzitter van de Huurdersvereniging. „Die oudjes zitten te wachten op hun geld en er komt hele- maal niets. Inmiddels zijn er al een stuk of vijftien overle- den". jj PARTYCATERING KflNT EN KLARE WARME BEZORGMAr 9EN gespecialiseerd in Tel. 05990-17975 SAPPEMEER - Afgelopen maandag 22 januari was buitenge- woon zacht voor de tijd van het jaar. De temperatuur lag in de buurt van de 10 graden. Dat was 48 jaar geleden heel an- ders. Toen werd er zelfs een elfstedentocht gehouden. De nu 80-jarige heer T.A. Edzes uit Sappemeer was een van de 4394 deelnemers. De heer Edzes heeft heel nauwkeurig aantekening ge houden van aile bijzonderhe- den van de tocht. Daaruit blijkt dat de weersomstan- digheden uitstekend waren: Zonnig, met een zwakke wind tussen oost en zuid- oost. Het vroor werkelijk dat het kraakte: overdag 15 gra den en 's nachts zelfs 24 gra den. De toestand van het ijs was uitstekend, behalve het ge- deelte Dokkum - Leeuwar- den (37 kilometer) dat ,,zeer, zeer slecht was met schotsen en scheuren en vooral in het donker bijna onberijdbaar". Zijn eigen conditie beschreef de heer Edzes als uitste kend". Dat bereikte hij door gymnastiek en door veel an- dere tochten te rijden. Van 13 januari tôt en met 20 januari 1942 legde hij per schaats 320 kilometer af verdeeld over 7 toertochten. Plus-four Het was overigens helemaal niet zo eenvoudig om Leeu- warden te bereiken. Edzes vertrok op 21 januari met de plus-four" was in de bak- kersoven zo weer ontdooid en lekker warm. Doorlopers De volgende dag om 6.30 uur zou er gestart worden vanuit zaal Schaaf, maar dat werd 7.15 uur. Eerst een half uur lopen naar de Schenkeschans en om 7.45 uur eindelijk de schaatsen onder, maar direkt al pech: schaats gebroken! Gelukkig had Edzes een re- servepaar bij zich, gewone friese doorlopers, net als 84 procent van zijn mede-toer- rijders. Zelfs van de 819 wedstrijdrijders reed slechts 11 procent op Noren. De heer Edzes reed in een heel regelmatig tempo. Zijn snelheid was vrijwel konstant 15 kilometer per uur, alleen het laatste 24 ki lometer tussen Dokkum en Leeuwarden zakt die terug naar 14 kilometer. Om half elf was Edzes terug in Leeu warden. Hij had de tocht vol- bracht. Van de 4394 deelne mers redde slechts 2 procent het niet. HOOGEZAND - In maart 1988 beloofde rechter J. Hendriks de bejaarde be woners van de Melkwegflat in Hoogezand: „Binnen drie weken doe ik uit- spraak". Nu, bijna twee jaar later weten de bewoners nog steeds niet of zij de volgens hen teveel betaalde service-kosten terugkrijgen. Vertrek grote groep rijders uit Hindeloopen Duidelijk zichtbaar zijn de toen modieuze „plus-fours" en de Friese doorlopers waarop ook de heer Edzes de tocht vol- bracht. Alweer geen post van de rechtbank Om de rechter tôt spoed te manen hebben de ouderen van de Melkwegflat, en de Grote en Kleine Beer inmid dels een handtekeningenac- tie gehouden. Er zijn drie- honderd handtekeningen naar rechter Hendriks gestuurd. Asiel Voor de professionele bege- leiding van de asielzoekers zijn tien mensen van het Ro de Kruis actief, ze werken in het centrum todat de echte agogen zijn aangesteld. De noodploeg vervult bij het Ro de Kruis allerlei functies zo- als secretaris of werker in een jeugdtehuis. De ploeg vangt de asielzoekers op, deelt de paketten met bedde- goed en toiletartikelen uit en maakt de mensen wegwijs in het centrum. Bovendien moe- ten de professionele begelei- ders voorlichting geven over het Nederlandse weer, het postale verkeer, de asielzoe- kersprocedure ook wordt de asielzoeker geleerd hoe rond te komen als men eenmaal in een gemeentewoning ergens in Nederland is onder ge bracht. Voetbal De voetbalvereniging Hooge zand heeft de asielzoekers uitgenodigd op de trainin- gen. Marion den Hengst waardeert de geste van de voetbalvereniging Hooge zand zeer. ,,Er wordt al zoveel tegen die mensen aangeschopt. Daar- om dachten we ze kunnen best bij ons ko men trainen. Dat hebben die mensen gewoon nodig", zo motiveert secretaris W.H. Kruissel het unanieme bestuursbesluit van de voetbalclub. Roemenen Op dit moment verblijven er ongeveer 100 asielzoekers in het centrum. Vandaag kwam de groep Roemenen en Pana- mezen aan die voorheen in huisjes in Midlaren zaten. Ongeveer 16 nationaliteiten vinden momenteel onderdak in het voormalige Voor An- ker. Dat lijkt geholpen te hebben. ,,Naar aanleiding van de brief heb ik besloten in fe- bruari of maart uitspraak te doen", aldus Hendriks. In spanning wachten de bejaar de bewoners of hij zich dit keer aan zijn belofte zal hou- den. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Wegens succès wor den er ook dit jaar weer 3 ail in-reizen georganiseerd naar Mallorca in samenwerking met Marisol Vliegreizen door het reisburo Duit in Hoogezand. De reizen zijn opnieuw in- clusief busvervoer naar en van Schiphol en op het ei- land naar en van het hôtel Playa de Mallorca in Santa Ponsa. Het hôtel biedt vol- pension, bovendien is een annuleringsverzekering bij de prijs inbegrepen. Op de volgende data worden de reizen georganiseerd: op 23 mei een 12-daagse reis, kosten f. 715,- per persoon op 3 juni een 11-daagse reis, kosten f. 705,- per persoon op 14 oktober een 8-daagse reis, kosten f. 649,- per per soon Als extra wordt er ook een ail in-reis georganiseerd naar Tunesië in samenwer king met Neckermann. Het betreft hier een reis naar het hôtel Phenycia, gelegen aan het strand in de plaats Ham- mamet. Dit hôtel is half- pension. De kamers hebben allen bad, toilet en balkon. Het hôtel Phenycia is een 4-sterren hôtel. De kosten bedragen f. 799,- per per soon. Ook deze reis is weer inclusief busvervoer en an nuleringsverzekering. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met Reisburo Duit in Hooge zand. Telefoon: 99800. trein uit Hoogezand. Volgens het spoorboekje zou de reis ongeveer drie uur duren, maar in werkelijkheid was hij acht uur onderweg, maar het was natuurlijk ook mid- den in de oorlog. Om kwart voor elf pas kwam hij in Leeuwarden aan, waar het nog 45 minuten lopen was naar zijn inkwartieringsa- dres, een bakker aan de Gro- ningerstraat. Dat kwam goed van pas: de stijf bevroren HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 JANUARI 1990 Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 Varkenskart>0' p- jii 12.50 groenkïrF _;n -!z° aardappelen - il lirmalade Kipschnitzel 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Gebraden varkensfrikando met espagnole saus 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Capucijners met spek, uitjes, tafelzuur, garnituur 10.00 Bestellingen voor het weekeinde tôt za. 15.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefoon 05980-93066 Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL De nieuwste keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 m de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kotbam, Harkstede, Slochteren, Schildwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidiaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Te)./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Vervolg van pag. 1

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3