Onmenselijkheid bikken in Berlijn ea O C3 Q Grote belangstelling voor historische foto's Grondverzetbedrijf Meijer leidt kraanmachinisten op Automaat Oosterbroek lust alleen bevroren koffie A.P.K. SPIJKER 05983-1613 Rectificatie BERLIJN/HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wanneer je de Brandenburger Tor vanuit het westen nadert, dan hoor je ze al, de ,,Mauerspechte" van Berlijn. Gewapend met hamer en beitel werpen ze zich op de zinloos geworden muur tussen oost en west. Niet alleen de West Berlijners houden zich met het bikken bezig, vooral ook veel Oost Berlijners komen zich gewapend met hun gereedschap op de muur werpen. Dat schrijft Peter Scholtz, Ber- lijner, sinds zes jaar in Nederland en leraar op de Aletta Jacobsscholengemeenschap. Onlangs bezocht Peter Scholtz zijn geboorte plaats, om toch iets mee te pikken van de wonderlijke gebeurtenissen die er plaats vinden. De profs onder de ,,Mau- erspechte" dragen een vei- ligheidsbril en handschoe- nen, want het materiaal is hard en spat nogal gauw. Iedereen heeft maar een doel, een stuk van de muur bemachtigen, het liefst met een beetje verf van de graffi ti waarmee de muur vrijwel overal bespoten of beschil- derd is. Een Oostberlijner vertelt in een korte pauze, dat hij in 1963 al een vluchtpoging had ondernomen maar was ge- pakt. Met een vette knipoog vertelt hij dat de grenswach- ters hem hadden laten lo- pen. Het geeft hem een diepe voldoening hier te kunnen bikken, van al die losgesla- gen fragmentjes onmense lijkheid wil hij later een mo- saïk maken of een beeld. ,,Maar geen om hulp roe- pend mens", zegt hij la- chend. Hij wil nu trouwens in de DDR blijven. Muur sieraden Sommige bikkers hebben ontdekt dat er zaken kun nen worden gedaan met de brokjes muur. Vooral toe- risten zijn er gek op. Kleine stukjes kosten 5 DM, grotere met een restje graffiti erop 10 DM. Twee jongens slijten aan een Amerikaan zelfs een fors stuk voor 50 DM. Een Berlijnse leraar ver- werkt de brokjes muur in sieraden en vent ze uit als een eigentijdse Marsk ramer met een diplomatenkoffert- je voor z'n buik. Hij zegt: ,,Eerst was het gewoon een gek idee, maar de zaken gaan goed. Op ?dit moment zit er een uurL ,n in van 50 DM". De leraT iieeft een vliegticket naar Amerika al verdiend. Al het gebik veroorzaakt veel slijtage aan het gereed schap, ook daar is een handi- ge handelsman ingespron- gen. Op een trapje biedt hij hamers en beitels te koop aan. Al de ijver heeft er toe ge- leid, dat bij de Brandenbur ger Tor de muur al tôt op armhoogte kaal is. Bij Checkpoint Charlie bikt Herr Werner, een heer op leeftijd uit het Amerikaanse Setauket in de staat New De Amerikaanse afbraakactivist Werner. York. Aan omstanders deelt Werner kleine zwarte vlag- getjes uit, met daarbij een persbericht. Daarin schrijft Werner, dat hij de muur in 1977 voor het eerst zag en toen zo diep geschokt raakte dat de vreedzame afbraak van het bouwwerk zijn roe- ping is geworden. Sinds 1981 kwam hij jaarlijks naar Ber lijn om zijn protest kracht bij te zetten. Hij is verschil- Echte vriendsehap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf 208.- p.p. luutetier/Horhffen-i HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als het gemeentebestuur af zou gaan op de grote belangstelling die de inwoners hebben voor historische foto's van onze gemeente zou zij zeker de col- lectie van de heer Blaak moeten aankopen en laten beschrij- ven. Die belangstelling bleek overweldigend uit aile reacties die wij kregen op het foutieve onderschrift bij de foto die wij vorige week plaatsten. Er blijkt natuurlijk ook uit dat onze krant heel goed wordt gelezen. De telefoon stond roodgloei- end en de heer H.J. van der Werff stuurde onderstaande reac- tie. In ,,Het Nieuwsblad" van 18 januari staat een foto afgebeeld van een scheepswerf. Deze werf is niet die van de familie Coops, welke meer westwaarts lag, maar van de familie G. J. v.d. Werff. Het huis van de familie Roos werd door hen bewoond. Is in 1917/18 gebouwd, hetgeen te zien is in de zogenaamde eerste stenen naast de voordeur. De foto is genomen in plusminus 1920. Het motorschip dat te water gaat was gebouwd voor een beurtvaarder uit Zuidbroek. De driemastschoener heeft na de le wereldoorlog 1918 als onverkocht 6 jaar voor de wal gele- gen om in 1924 te worden verkocht aan een Duitse rederij on der de naam ,,Seeteufel". Een vergissing is menselijk. H.J. v.d. Werff. SIDDEBUREN - Op het grondverzetbedrijf van P. Meijer in Siddeburen oefenen kraanmachinisten in de dop aile behen- digheden waarover een goede kraanmachinist moet beschik- ken. Ze zijn bezig met het praktijkgedeelte van een opleiding die een eind moet maken aan het grote tekort aan goede kraan machinisten. Kraanmachinisten zaijn al jaren moeilijk te vinden", zegt eigenaar P. Meijer van het gelijknamige bedrijf ,,die moet je bij andere bedrijven wegkopen". Meijer leidt er nu zelf 10 op. Hij heeft daar wel tijd voor, want tijdens de wintermaanden zijn er wei- nig bedrijfsaktiviteiten. Voor Meijer is het geven van een cursus iets geheel nieuws, maar het bevalt hem prima: „Ik heb natuurlijk ge- weldig veel praktische erva- ring en de motivatie van de mensen is optimaal", aldus Meijer. De kraanmachinistenoplei- ding is een projekt van het Arbeidsbureau Delfzijl dat aan de grote vraag naar kraanmachinisten niet kon voldoen. Het théorie gedeelte wordt verzorgd door het Cen- trum voor Vakopleiding in Groningen. De cursisten krij- gen daar les in meten, uitzet- ten, lassen, motorenkennis en hydrauliek. Dan volgt de praktijk bij het bedrijf in Siddeburen. Meijer heeft 2 hectare grond bij zijn bedrijf en zeven machines verhuurd aan het Arbeidsbureau. Daarmee kunnen aile voor- komende werkzaamheden zoals spitten en egaliseren worden geoefend. Voor de in- structie is een schoollokaalt- je beschikbaar. De cursus wordt met een examen af- gesloten. De opleiding is op verzoek van het Arbeidsbureau ont- worpen door de voormalig directeur van de Provinciale Stichting Werkgelegen- heidsprojecten J. van Ros- sum die nu een particulier bureau heeft in Veendam. Van de dertig belangstellen- de kandidaten werden er tien uitgeselecteerd. Voorwaar- den voor deelname waren LBO-niveau, enige techni- sche ervaring en een half jaar ingeschreven staan als werk- zoekende. Veel loonbedrijven hebben al belangstelling getoond voor de toekomstige kraanmachi nisten. De verwachting is dan ook dat ze na het behalen van het diploma snel aan de slag kunnen. Op 16 februari al zullen ze aan toekomstige werkgevers laten zien wat ze waard zijn. Dan wordt er bij het bedrijf van Meijer aan de Hoofdweg 44 in Siddeburen ,,open dag gehouden". Aanvang 14.30 uur. lende keren op de muur ge- klommen en werd dan door de politie gearresteerd en la ter weer vrijgelaten. Nu bikt ook hij verbeten. Het is dus een gezellige drukte bij de Brandenbur ger Tor ondanks het feit dat de harde en koude wind nog steeds uit het oosten blaast. Tôt zover het verhaal van Peter Scholtz. Kraanmachinisten leren het vak OOSTERBROEK - Op het gemeentehuis van Oosterbroek zal geen ,,zuivere" koffie worden geschonken, waarvan de op- brengst rechtstreeks ten goede komst aan de kleine koffie- boeren. B W van Oosterbroek hebben begrip voor de doelstellingen van S.O.S. wereldhandel, maar de koffie-auto- maat in het gemeentehuis lust alleen bevroren koffie. De koffieverstrekking op het gemeentehuis van Ooster broek gaat per koffie-auto- maat. Na de gemeentelijke herindeling verhuisde de kof- fieautomaat van Zuidbroek^ naar het gemeentehuis in Muntendam. De automaat wordt periodiek gevuld met diepgevroren koffieextract van een bekend merk. Het Collège van B W is kenne- lijk erg aan dat apparaat ge- hecht want ze schrijven aan de gemeenteraad. ,,Gebruik van koffie van S.O.S. wereldhandel zou be- tekenen dat de automaat bui- ten gebruik zou moeten wor den gesteld, daarom menen wij de huidige méthode van koffie-verstrekking gehand- haafd moet worden". Van- avond zal blijken of de ge meenteraad liever bevroren koffie heeft dan ,,zuivere koffie". Garagebedrijf Siddeburen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 25 JANUARI 1990

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5