SHO Tijd knelpunt Mi aanvraag verhuiskosten Gildeproject in Hoogezand-Sappemeer Oversteek voorzieningen Rekioame. Niet verhuizen voordat gemeente beslist heeft! Kopij voor 50-plus Nieuws graag inleveren voor 12 februa- ri op het redaktieadres. Samen met d^redaktie van Het Nieuwsblad, maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom HOOGEZAND - Aile gehandicapten mensen die in Nederland wonen kunnen in aanmerking komen voor een bijdrage in de kosten voor aanpassingen van een woning of verhuizing naar een geschikte woning of geschikt te maken woning. Dit geldt voor mensen, die door een ziekte, ongeval, ouderdom of aangeboren functiestoornissen blijvend in hun bewegingen worden gehinderd. Mensen die denken hiervoor in aanmerking te komen, kunnen een aanvraag indienen Voor een bijdrage via de Regeling Steun Huisvesting Gehandicapten. Verhuizen Door een verandering in de regeling per 1 januari 1989 kunnen emstige problemen ontstaan. De gemeente moet over de bijdrage beslissen voor dat de verhuizing heeft plaatsgevonden. Vaak zit er te weinig tijd tussen het indienen van de aanvraag en de geplande verhuisdatum. De gemeente heeft dan geen tijd genoeg om een beslissing te nemen over de aanvraag, omdat er eerst advies ge- vraagd moet worden aan de Gemeenschappelijke Medische Dienst (G.M.D.) in Winschoten. Ofschoon er steeds geprobeerd wordt de gang van zaken zo spoedig mogelijk af te handelen, gaat er toch meer tijd in zitten dan men verwacht. Gang van zaken Wie een bijdrage wil aanvra- gen moet een aanvraag for- mulier halen bij de gemeen te. Op dit formulier moet aangegeven worden welke voorzieningen er nodig zijn om de gehandicapte zo goed mogelijk te laten functione- ren. Wie in een huurhuis woont moet eerst toestem- ming vragen aan de huiseige- naar. Als het om bepaalde eenvoudige voorzieningen gaat en er nog niet eerder is verleende kan de gemeente zelfstandig beslissen en wordt een verkorte procédu re gehanteerd. De gemeente kan u informeren over welke voorzieningen het gaat. Voor ingewikkelder, dus ook duurdere, voorzieningen moet advies worden ge- vraagd aan de G.M.D. Ie- mand van de G.M.D. komt dan bij u thuis om te bekij- ken welke mogelijkheden er zijn en brengt vervolgens ad vies uit aan de gemeente. Soms worden bij die advise- ring deskundigen, bijvoor- beeld een revalidatieinstel- ling, betrokken. De gemeente neemt nu een beslissing. Die krijgt u thuis gestuurd. Prijsopgave In overleg met de gemeente kunt u door een aannemer of installateur een prijsopgave laten maken. De werkzaam- heden mogen echter pas wor den begonnen wanneer de ge meente de prijsopgave goed- keurt en u een ,,subsidie beschikking" heeft ontvan- gen. Is het werk klaar dan moet u dat melden met een ,gereedmeldingsformulier' (ook verkrijgbaar bij de ge meente). Daama worden de werkzaamheden gecontro- leerd. Pas dan krijgt u het geld. Als een verhuizing naar een andere woning de beste oplossing is moet de G.M.D. ook advies uitbrengen. Past de verhuizing binnen de rege ling, dan kunt u een tege- moetkoming in de verhuis- of inrichtingskosten krijgen. Dat gaat net zo als bij de aan- passing van een woning. Mo gelijkheden daarbij zijn on- der meer: verhuizen naar een niet aangepaste, maar ge schikte woning of verhuizen naar een aangepaste of naar een eenvoudig aan te passen woning. Als u verhuist naar een woning, waarvan de huur in verhouding tôt uw inkomsten te hoog is, komt u misschien in aanmerking voor huursubsidie. Wie helpt? Informatie over de Regeling Geldelijke Steun Huis vesting Gehandicapten kunt u vragen bij mevrouw T.A.M. Galdermans gemeen- tehuis, Gorecht Oost 157, ka- mer Volkshuisvesting. U kunt bij haar terecht tij- dens kantooruren van 9.00 tôt 12.00 uur en van 13.30 tôt 14.30 uur. U kunt ook bellen voor informatie of om een af- spraak te maken. Het tele- foonnummer is 05980 - 28000, toestel 314. Bij een afwijzing kunt u bij de gemeente een bezwaar- schrift indienen van een be- zwaarschrift op basis van de Wet administratieve recht- spraak overheidsbeschikkin- gen(Arob). De gemeente neemt dan opnieuw een beslissing. Bent u het daar ook niet mee eens, dan is nog beroep mogelijk bij de Raad van State. Hier alweer de tweede uitgave van de pagina 50-plus Nieuws. Deze pagina wil zich, zoals de naam al zegt, met name richten op de wat oudere lezers van onze krant. Vanuit de Stichting Welzijn Ouderen zijn contacten gelegd met verschillende organisaties die in hun werk veel met ouderen te maken krijgen. Nieuws voor ouderen zullen ze regelmatig deze pagina publiceren. Deze pagina is echter niet bedoeld voor organisaties maar voor de ouderen zelf. De redactie hoopt dan ook dat met name ouderen in de pen zullen klimmen om aan deze pagina inhoud te geven. Het is de bedoeling 1 keer per maand te verschijnen en wel op de eerste donderdag van de maand. Hoogezand-Sappemeer - Maar weinig mensen we- ten dat er in Hoogezand-Sappemeer een Gildepro- jekt bestaat. Maar al op 3 april 1989 werd in het wijkcentrum De Kern de eerste Gildegids aangebo- den aan wethouder M. Laaning van Sociale Zaken. Het Gildeproject is een ini- tiatief van de Algemene Ne- derlandse Bond van Ouderen (ANBO). In de praktijk blijkt dat te weinig mensen weten dat het project bestaat en de waarde ervan kennen. Door samen te werken met gelijke Gildeprojecten in andere ge- meenten komt er binnenkort een Régionale Gids uit, k Zette d'ajax-buzze open op geutstaine en Sorbo-artikels der bie. „Zo", zee k, „Loat nou mor zaain wat je kinnen!" k Ging om bosschop en dou k weerkwam zag gain steerntjes van schoonhaid mor vetsputters zatten nog op t zulfde stee... k Heb mie weer beduveln loaten! Nies Sap-Akkerman Door de toegenomen ver- keersdrukte hebben steeds meer ouderen een enorme angst voor het oversteken. Op veel plaatsen in onze ge meente zijn de oversteek- voorzieningen voor de oude ren sleeht. Ter hoogte van de verzor- gingshuizen St.Jozef en Voor Anker is het oversteken zo gevaarlijk dat de Stichting Welzijn Ouderen deze zaak weer eens aangekaart heeft bij de gemeente. De gemeen te heeft geantwoord dat over- steekvoorzieningen bij St.Jo zef en bij Voor Anker opge- nomen zijn in het Algemeen Beleidsplan van de gemeente voor 1990 tôt en met 1993. Al- leen de voorziening bij St.Jo zef is opgenomen in jaarpro- gramma 1990. Uitvoering is helaas afhankelijk van de fi- nanciële middelen die 1990 beschikbaar komen. Steeds meer mensen vanaf 50 jaar hebben, gewild of onge- wild, geen betaalde baan meer. Het doel van de Gilde projecten is de kennis, kwali- teiten en ervaringen van die ouderen niet verloren te la ten gaan, maar anderen er van te laten profiteren. Niet alleen leeftijdsgenoten, maar ook jongeren kunnen veel Ivan hen leren. Mensen die ge- bruik willen maken van de aangeboden kennis kunnen het aanbod vinden in de Gil degids. Wie kan meedoen? De Gilde is bedoeld voor ou deren, zowel mannen als vrouwen. Gekozen is voor een grens van 50 jaar maar dit is een willekeurige grens. Allerlei kwaliteiten, kennis en ervaring kan worden ge- bruikt en overgedragen. En- kele voorbeelden: stoelen matten, stofferen, leerbewer- ken, inbinden van tijdschrif- ten, stamboom onderzoek en nog veel meer. Geen klussendienst Het aanbod in Gildeverband en het gebruik van de diens- ten van de leden kost niets, alleen de onkosten mogen worden vergoed. Immers: Adviseren, overdracht van kennis en ervaring tegen geld schept verplichtingen. Veel ouderen voelen daar niets voor. Het gaat erom in een ongedwongen sfeer prettig met elkaar bezig is. Hieruit kunnen leuke nieuwe contac ten ontstaan. Een Gilde is beslist geen klussendienst. Inlichtingen over het Gilde project kan men krijgen bij de Stichting Welzijnsbevor- dering, Heveapad 183, Hoo- gezand, tel. 94148, bij de Stichting Welzijn Ouderen, Tak van Poortvlietstraat 361, Hoogezand, tel. 23454 of bij het ANBO secretariaat, Rheinvis Feithstraat 2, Hoo gezand, tel. 26907. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 50-p/us Nieuws i i i im:^. rv^ ool/t Hû Qti^htinn \A/ f Stichting Welzijn Ouderen STICHTING WELZIJN OUDEREN - TAK VAN POORTVLIETSTRAAT 361 - 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON 05908-23454

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5