Palet" biedt veelkleurige bewoners echt „thuis" Landbouwvereniging vieil school-dorpsfeest mee KUK EN VERGEUJKH VISON COFFENG KE y ENS Importeur DUITSE B0LLETJES! Pottenbakkersjubileum Wordt Rogge weer modem? que 27.695,- HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 22 FEBRUARI 1990 99 HOOGEZAND - Sinds november vorig jaar wonen aan de Van Neckstraat in Hoogezand 24 verstandelijk gehandicapte mensen in „Het Palet", een gezins- vervangend tehuis van de Stichting Philadelphia tehuizen Groningen. Over- dag is het er heel rustig. De bewoners zijn naar hun werk bij de Sociale Werk- plaats of bezoeken het dagverblijf ,,De Stijgbeugel". Volgens de leiding is een gezinsvervangend tehuis de meest ideale woonvorm voor de verstandelijk ge handicapte. Helaas zijn er nog veel te weinig van dergelijke tehuizen. Er be- staan lange wachtlijsten. De Stichting Philadelphia te huizen Groningen is voortge- komen uit de protestants- christelijke oudervereniging Philadelphia in de provincie Groningen. Het eerste gezins vervangend tehuis werd in 1971 in gebruik genomen. „Het Palet" is het vijfde in de provincie. Philadelphia is het kleinere zusje van de Noordelijke Stichting Gees- telijk gehandicapten, die veel meer gezinsvervangende tehuizen exploiteert. Zus je", omdat volgens Dick Schoppers de onderlinge con- tacten prima zijn. Zo bezoekt een groot aantal bewoners van „Het Palet" het dagver blijf „De Stijgbeugel" van de Noordelijke Stichting aan de Troelstralaan. Het hebben van werk, het volgen van een dagopleiding of het bezoeken van een dagverblijf is één van de voorwaarden die de overheid stelt voor opname in een gezinsvervangend te huis. Andere zijn: een mini mum leeftijd van 18 jaar, je- zelf kunnen redden met ge- wone dingen als wassen, eten, aankleden en dergelijke en op redelijke wijze kunnen omgaan met medebewoners anderen. Protestants- FROOMBOSCH - Zaterdag 9 juni wordt in Froombosch het school-dorpsfeest gehouden en de landbouwvereniging ,,Vooruitgang" viert het feest mee. De landbouwvergadering besloot hiertoe ,,om de contacten op te poetsen en de leefbaar- heid van het dorp te aktiveren". Er zal onder meer een op- tocht worden gehouden. Over drie jaar bestaat de landbouwvereniging 100 jaar Wat er dan gaat gebeuren moet nog beke ken worden. en Christelijk zijn is geen eis", zegt Dick Schoppers. Wèl wordt van kandidaatbewo- ners en ouders/verzorgers verwacht dat zij instemmen met de plaatsing in een te huis van de Stichting". De christelijke signatuur is te merken aan de godsdienstige gebruiken van iedere dag, zo- als bidden en bijbellezen aan tafel. 's Zondags is er gele- genheid voor kerkgang (niet verplicht). Woongroep Een gezinsvervangend tehuis is de meest ideale woonvorm voor de oudere verstandelijk gehandicapte", vindt Dick Schoppers (46). Hij is ,,hoofd" van het Palet. Zijn plaatsvervangster Janneke Gelders (33) is het daar hele- maal mee eens, maar vindt de benaming eigenlijk niet goed. .Woongroep" zou beter zijn. Dick en Janneke zien zichzelf niet als plaatsver- vangend vader en moeder van de bewoners, die immers ook geen kinderen zijn. De jongste is 20, de oudste 65 jaar. Er zijn 17 vrouwelijke en 7 mannelijke bewoners. Massief eiken Iedere bewoner van ,,Het Pa let" heeft een eigen zit-slaap- kamer, helemaal zelf (of met een beetje ouderlijke hulp) naar eigen smaak ingericht. Als Dick Schoppers (met toestemming van de bewo ners) een paar deuren open- maakt, zien we heel verschil- lende wereldjes. Een lichte moderne kamer, heel vrolijk met een plank vol knuffel- dieren en verderop aan de gang een kamer met een de- gelijke massief eiken inrich- ting. De heren die er wonen hebben we niet ontmoet, maar ze moeten wel verschil- len als de kleuren op een pa let. Op de begane grond woont een dame die een ge- weldig kleurgevoel moet hebben. De prachtige blauwe vloerbedekking harmonieert schitterend met sprei en kus- sens en met de cyclaamkleu- rige zonnewering. Iedere be woner heeft een eigen TV- toestel. Normaal We voelen ons toch een beetje ..pottekijker" en praten daarom verder in een van de drie gezellige huiskamers, waar de bewonersgroepen sa- men eten, koffiedrinken en allerlei andere dingen doen die normale" mensen ook in hun vrije tijd doen. ,,Wie is normaal?" zegt Dick Schop pers. ,,Onze bewoners maken gespecialiseerd in ÇWIMRIJIKEMS C broq]d»koek«ban]k:et) Elke zaterdag op de markt net zo'n ontwikkeling door als wijzelf. Hun leerpresta- ties liggen op een wat lager niveau dan de onze, hun soci ale vaardigheden zijn mis- schien wel groter". Als voor- beeld noemt Dick de grote spontaneïteit en de goede manier waarop de bewoners die elkaar immers niet heb ben gekozen en elkaar nog maar pas kennen met elkaar omgaan. Zorgvuldig Verstandelijk gehandicapten hebben dezelfde gevoelens als ieder mens. Ze hebben plezier en verdriet. Ze maken wel eens ruzie en soms wor den ze verliefd. ,,De bewo ners worden aangemoedigd problemen met elkaar uit te praten", vertelt Janneke Gel ders. Dat past in de opzet van een zo zelfstandig mogelijk leven met zoveel mogelijk ei gen verantwoordelijkheid. ,,Meestal lukt dat, soms moet de leiding knopen doorhak- ken, want wij hebben toch de verantwoordelijkheid", al- dus Janneke. En als bewo ners verliefd worden op el kaar? ,,Daarmee moet je heel zorgvuldig omgaan", zegt Schoppers. Praten met de betrokkenen natuurlijk, maar ook de bestuurscom- missie zal zich erover buigen en het begeleidingsteam waarin een arts, een peda- goog en een maatschappelijk werker. In de bestuurscom- missie zijn algemeen bestuur, ouders en leiding van het huis vertegenwoordigd. ,,Ik sluit niet uit dat bewoners ooit met elkaar gaan trou- wen", zegt Schoppers, „dat is in een van onze andere hui- zen al een keer gebeurd". Op weg naar buiten komen we langs de keuken waar de kok druk bezig is het avonde- ten klaar te maken. Als de bewoners vanavond na een welbestede dag thuiskomen staan er bloemkool en karbo- nade op het menu. Bewoners van Het Palet in hun keuken aan de maaltijd. HOOGEZAND - De cursus pottenbakken bij het Project Mensen Zonder Werk bestaat tien jaar. De heer Straatman is des- tijds begonnen met deze cur sus bij het voormalig vor- mingscentrum en zit nu al weer jarenlang in de Nije. Samen met zijn assistent Jo- han Scheper begeleidt hij de twintig cursisten in hun po- gingen enig functioneel en fraai aardewerk te maken. Veel eindprodukten worden weggegeven als verjaarsca- deau aan kennissen en vrien- den, maar soms staan de pro- dukten te pronken op een de- monstratiedag waar de belangstelling voor de pot- tenbakkers altijd zeer groot is. SLOCHTEREN - De heer J. Alberts sprak voor de leden van de Vereniging voor Be- drijfsvoorlichting ,,Slochte- ren en Omstreken" over de meest gangbare gewassen voor de akkerbouwer en de resultaten hiervan. De heer Alberts is bedrijfsleider van het akkerbouwproefbedrijf 't Kompas in Valthermond. Volgens Alberts is rogge een intéressant gewas. Het ge- was vraagt weinig kosten en is oogstzeker. Ook de tarwe- rassen worden steeds pro- duktiever. Vooral het ras 934 levert voordeel op. Van de brouwgerst staat het ras Prisma in de belangstelling. Bij de zomertarwe is Mina ret een topper en bij de erw- ten het ras Ascona. Bij veld- bonen spelen de rassen Vic tor en Alfred de eerste viool. Audi 1 VW I Div. andere merken Auto van de week RONDEBOSIAAN 17 FARMSUM/DELFZIJL TEL 05960 16475 keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaal. Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405 80, 1.8 S div. extra's, 4-'87 nu 30.855,- 80, 1.9 E 28.750, Passât Rimini Diesel 13.950, Passât 1.6 CL, schuifdak, model '86 nu 15.455, Jetta 1.6 C Diesel div. extra's, 7 '87 nu 21.685, Jetta 1.3 CL o.a. LPG, 4-'88 nu 19.855, Jetta 1.6 C div. extra's, 1 -'85 nu 14.950,- Jetta 1.6 CL, 4-drs. 12.855,- Golf GT-4 1.8i LPG, 11 -'87 nu 21.885,- Golf 1.3 "Player" ...18.995,- Golf 1.3 "Best-Seller" 16.750,- Golf 1.6 CL 35.000 km!, 3-'84 nu 13.500,- Polo Coupé "Fox" 1.3 16.855,- Polo 1.3 Diesel ....16.990,- Escort 1.4 Bravo 5-bak, zeer weinig km! diverse extra's, 7-'87 nu18.200,- Escort 1.3 CL 1 -'88 nu 17.995,- Rekord 2.0 S "Traveller" veel extra's, 1 -'85 nu 15.455,- Kadett 1.3 "Club" div. extra's, mod. '89, 10-'88 nu19.650,- Kadett "Limited" 30.000 km! 10-'86 nu15.950,- Renault 5 "Fifth Avenue" zeer compleet, 4-'85 nu 7.950,- Mitsubishi Colt GL, 5-drs. 4-'85 nu 12.950,- Mitsubishi Galant 2.0 GL extra's, 10'86 15.950,- BMW 316 i (nieuwste mode!) LPG, 5-'88 nu29.950,- Peugeot 309, 5-drs. GL "Profil" 10 '86 nu14.950,- I VW Golf "10 million" 1.8 i Getint glas, lichtmet. velgen, sportstoe- len, voor+achterspoiler, zwarte| achterlichten+refl.plaat, stereoinst. etc., als nieuwe auto! Nieuwprijs 35.000,- 4-'89 nu Vrijdagavond koopavond

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5