Juffen en meesters in het voetspoor van Aletta Jacobs Burgemeesters bezochten actie voerende boeren ont? £9 0 Q J. R. Siebe Opvang Noord-lerse kinderen is dankbaar werk VISON Mobers de lucht in door pingpongballen Subbuteo Voetbal Grandprix in Woldwijck Hardrockconcert in de Nije KEIJ ENS HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 8 MAART 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De jaarlijkse themadag voor het openbaar basis en speciaal onderwijs stond gisterochtend geheel in het teken van onderwerpen waar Aletta Jacobs zich 100 jaar geleden al mee bezig hield, zoals gezondheid, emancipatie, discriminatie en vrede. Zelfs Aletta Jacobs zelf liet niet verstek gaan. Ze kwam speciaal even weer tôt leven om de scheidende onderwijs-wethouder Janny Hesselink te huldigen als éénn van de velen die in haar voetsporen zijn getreden. Stug Aletta Jacobs was geen mens om op de koffie te vra- gen, daarvoor kwam ze te stug op de mensen over. Alet ta Jacobs was wel iemand die een groot besef had van de sociale gelijkwaardigheid van mensen en die streed voor de onafhankelijkheid van het individu", dat be- toogde Iekje Smit, bestuurs- lid van de Stichting Aletta Jacobs in een Kielzog bomvol onderwijsmensen. Zij be- lichtte de persoon van deze bijzondere Sappemeerster, de eerste vrouwelijke HBS- er en studente, de eerste vrouwelijke arts en doctor in de geneeskunde, die niet al- leen streed voor vrouwen- kiesrecht, maar voor sociale rechtvaardigheid op velerlei terreinen. Als vurig pacifiste vond ze dat vrouwen op geen enkele manier de oorlog zou- den moeten steunen. Ze pro- pageerde het gebruik van voorbehoedsmiddelen, vocht als huisarts in Amsterdam veertien jaar tegen erbarme- lijke woonomstandigheden, slechte voeding en hygiène, situaties waarin, zo vond ze, kinderen niet in staat waren onderwijs te volgen. En om dat onderwijs ging het op deze dag. In 13 verschil- lende workshops hielden de leerkrachten zich bezig met zaken als emancipatie en rol- doorbreking, vredesonder- wijs, leren omgaan met kin deren uit verschillende cultu- ren en met zaken als voeding, verslaving, kindermishande- ling en leven met een handi cap. Doolhof Indringend was de workshop Doolhof", een rollenspel op- gezet door de Stichting Men- senrechten Noord-Nederland. In de roi van asielzoeker of vluchteling moesten de leer krachten zich een weg banen door het doolhof van instan- ties zoals de echte vluchte ling die op zijn weg vindt. Bijvoorbeeld de ambassade, de advocaat, het huis- vestingsbureau, de sociale dienst, het postkantoor, en de vreemdelingenpolitie. Met drie workshops per juf of meester was het een zware ochtend, maar 's middags kon er ontspannen genoten worden van het optreden van caberetier Bert Visscher met zijn programma Tango aan de Dnjepr". Inqezonden HOOGEZAND-SAPPE MEER - Zowel burgemeester J.L. van der Linde van Hoo- gezand-Sappemeer aïs burge meester J.B.M. Lebbink van Slochteren hebben de actie- voerende boeren bezocht bij het belastingkantoor te Hoo- gezand. Burgemeester Van der Linde deed dit in gezelschap van de korpschef van politie. Het belastingkantoor is omringd door trekkers, welke in hoofdzaak afkomstig zijn van boeren uit de gemeente Slochteren. Sinds vrijdag- morgen 23 februari kan er niet meer gewerkt worden op het belastingkantoor. De burgemeesters en de korps chef lieten zich door hun on- verwachts bezoek, dat zeer op prijs werd gesteld, uitvoe- rig voorlichten over de situa- tie in de landbouw. Burge meester Van der Linde zei toe in samenwerking met zijn collega bestuurders voile aandacht aan de precaire si- tuatie van de actievoerende boeren te willen besteden. In- middels heeft de gemeente een brief aan de regering gestuurd waarin gepleit wordt voor ondersteuning van het plan Mansholt. Daar- in wordt gepleit voor pro- duktiebeperking. Deze week heeft premier Lubbers in Hoogeveen zich ook voor dat nieuwe model voor de agrari- sche économie uitgesproken. De boeren acties gaan nog even door, omdat de onder- handelingen tussen boeren en regering nog niet zijn afge- rond. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 HOOGEZAND-SAPPE MEER - Binnenkort gaat wethouder Hans Mobers op ballonvaart. De wethouder raadde op de bedrijvencon- tactdag namelijk haast het juiste aantal pingpongballen in de stand van de firma Ex- poplan. In de container zaten 190 ballen, Mobers dacht dat het er 188 waren. Tweede was de heer Van Erp die met z'n 182 ballen ook een ballon vaart verdient. Voor de he ren is de prijs een verrassing, want op de bedrijvencontact- dag werd niet verteld wat je met het spelletje kon verdie- nen. Voor Mobers is het na- tuurlijk een hele handige prijs. Hij kan dan mooi luchtfoto's van Hoogezand- Sappemeer maken en hoeft daar dan geen helicopter voor in te huren, zoals dat wel gebeurt bij de inventari- satie van milieuvervuilers. „lk was in 't begin doodop" 6 De laatste keer dat er Noord-lerse kinderen in Hoogezand- Sappemeer waren, vijf jaar geleden, hadden Lies en Ron Be- cherer hadden 2 jongens uit Londonderry onder hun hoede. In drie weken tijd zagen ze Cliff (10) en Stef (12) geweldig opfleu- ren. Lies en Ron vonden het ,,inspannend", maar dankbaar" werk. Ze roemen de goede begeleiding van Pax Christi: ,,Pleegouders worden zeker niet aan hun los overgelaten". Na een goede voorlichting en een uitvoerige voorbespre- king werd met de mensen van de Pax Christie organisa- tie besloten Lies en Ron Be- cherer zich op te geven als pleegouders voor een katho- liek en een protestant kind uit Noord-Ierland. Immers één van de hoofddoelen van Pax Christie is te proberen Protestanten en de Katholie- ken samen te brengen. In Walk-in wachtten ze op Cliff en Stef, die vanaf Schiphol met de bus naar Hoogezand- Sappemeer werden gebracht. helemaal dicht. Cliff en Stef vonden het maar vreemd dat Nederlandse kinderen 's avonds op straat spelen. In Noord-Ierland is dat veel te gevaarlijk. Ron en Lies vertellen dat de opvang van de Noord-lerse jongens het heel erg dank baar ,,werk" was. Met vol- doening zagen ze hoe de kin deren opfleurden in drie we ken. Meestal horen vakantieplee- gouders later niets meer van de Noord-lerse kinderen. In de voorbesprekingen had HOOGEZAND-SAPPE MEER - De Nederlandse Sub buteo Voetbal Bond organi- seert zaterdag in Wijkcen- trum Woldwijck, haar zevende nationale Subbuteo Voetbal Grandprix van dit seizoen. Het is een selectiewedstrijd om te bepalen welke spelers zich plaatsen voor het natio nale eindtoernooi om het Ne- derland kampioenschap dat in april georganiseerd wordt. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur en de finales wor den omstreeks 16.00 uur ver- wacht. Belangstellenden zijn van harte welkom en zij die willen deelnemen kunnen zich tôt 9.45 uur opgeven in de speelzaal. Doodop Cliff en Stef bleken le- venslustige jongens, die ge- lukkig goed met elkaar kon- den opschieten. De eerste paar dagen waren voor pleegouders èn kinderen erg vermoeiend. Ron en Lies hebben zelf geen kinderen en moesten dus wel even om- schakelen. ,,Ik was in het be gin doodop", aldus Ron, ,,voetballen, vliegeren en dergelijke dingen zijn erg vermoeiend als je het jaren niet gedaan hebt". Boven- dien trokken de jongens erg naar Ron, omdat ze allebei zonder vader waren opge- groeid. Ron en Lies hebben nogal wat verschillen geconsta- teerd in vergelijking met Ne derlandse kinderen: ,,De kin deren zijn erg preuts en ook erg hard. Als ze ruzie hebben, wordt er direkt op los gesla- gen". Ze vinden dat de kinde ren ook een achterstand heb ben in ontwikkeling. Dat komt volgens Ron en Lies door het slechte onderwijs en doordat de kinderen thuis erg laat naar bed gaan. Twaalf uur is geen uitzonde- ring. Gevaarlijk De kinderen hebben liever niet dat er vragen gesteld worden over hun levensom- standigheden. Ze slaan dan HOOGEZAND-SAPPE MEER - De hardrockband Lightnin geeft vrijdagavond een concert in de Nije. Pax Christi de pleegouders gewaarschuwd niet te reke- nen op een blijvend contact. Van Steff hebben Ron en Lies inderdaad niets meer ge- hoord. Van Cliff wèl. Die is nog twee keer met hen op va- kantie geweest naar Frank- rijk, maar sinds vorig jaar hebben ze ook niets meer van Cliff gehoord. De oorzaak weten ze niet. De familie Becherer had ook dit jaar best weer kinderen willen opnemen, maar omdat hun vakantie al geregeld was en niet afgezegd kon worden kan dat niet. Ze benadruk- ken dat de organisatie van Pax Christie Kinderhulp erg goed is en dat er veel uitstap- jes voor de kinderen geregeld worden: ,,De pleegouders worden zeker niet aan hun lot overgelaten". Wie deze zomer vakantie- pleeggezin wil zijn voor Noord-lerse kinderen kan bellen naar Riny Heeres (92665), Caria Theuwissen (93500) of Annie Wortelboer (94262). Krijgt u geen gehoor, probeer het dan nog eens in de avonduren. gespecialiseerd in Wjse- 't Aan de raad van Hoogezand-Sappe- meer Met belangstelling hebben wij ken- nis genomen van uw brief van 19-2-'90. De werkgroep Abraham Kuypersingel (WAK) zit echter nog met 'n raadsel. Waarom is het finan- ciële plaatje met betrekking tôt de mini-rotonde niet rond te krijgen? De heer Mobers heeft, in al die jaren dat de WAK strijdt voor 'n veilig kruispunt, altijd gezegd: als er geen geld is, kunnen we geen plannen maken. Hoe zit dit dan nu? De heer MObers spreekt zichzelf toch tegen, want nu zijn er kant en klare plan nen maar geen geld. Waarom kan de heer Mobers zijn werk vôôr de ver- kiezingen niet afmaken en geld hier- voor vrij maken uit bijvoorbeeld de pot grote investeringen zodat geld- gebrek in ieder geval geen reden kan zijn voor uitstel zodat er in sep- tember begonnen kan worden met de aanleg van het WAK-plein. Wat is de reden voor deze onduidelijkheid? Of weet iedereeen bij de gemeente soms al dat er toch pas volgend voorjaar met de uitwerking begon nen wordt? En zo ja, waarom horen wij dat niet? Heren raadsleden, waarom horen we ook niets van u? Loopt u allen geblinddoekt achter de heer Mobers aan? Neem stelling, de politiek moet niet indutten maar alert blijven. Het is beslist noodzakelijk het WAK-plein (zoals wij het nieuwe verkeersplein noemen) helemaal klaar te hebben als er bouwverkeer komt in verband met de nieuw aan te leggen woonwijk De Dreven. De kansen zijn er, verslap niet en grijp ze met beide handen. Iedereen is daarmee gebaat. Bij voorbaat onze dank, M. van Dijk-Andrioli namens de WAK keukens, functioneel en passend bij uw intérieur staan in onze toonzaai. Sluiskade 30 Winkelcentrum Martenshoek 9601 LC Hoogezand 05980-93405

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7