'YWt HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 15 MAART 1990 progressieve lijst ronda Secretariaat: René Bodewes, Satellietlaan 80, 9602 MB Hoogezand Telefoon (05980) 21724 of 21804 Postgiro: 31 72 292 2. René Bodewes 1. Roelof Ronda 5. Annie Bodewes-Liewes 3. Jan Drent Aktief en passief kiesrecht - Demokratie. Vroeger is er door de arbeidersklasse gestreden om het aktief en passief kiesrecht in te voeren. Het was vooral de SDAP die de strijd aanbond tegen de, kiesrecht-hebben- de, bezittende klasse. De laatste tijd worden we regel matig gekon- fronteerd met nieuw opgerichte waterschap- pen, zoals Gorecht en Ommelander Zeedijk, waar alleen de bezittende klasse het stem- recht heeft. Vooral de PvdA neemt het hierbij niet zo nauw met de waarden en normen van het aktief en passief kiesrecht. Zij schromen er niet voor terug om hun demokratische pet, met uw stem verkregen, af te zetten en in te ruilen voor de schijn-demokratische pet, door in waterschappen of stichtingen te gaan zitten. Dit over de ruggen van de bezit- loze arbeidersklasse of uitkeringsgerechtig- den. Vorig jaar herfst was het helemaal raak met de verkiezing voor het waterschap Gorecht. Naast de al genoemde politieke kandidaten, prijkte ook de direktie van de woningstich- ting Volksbelang op de lijst. Om van de stichting in het waterschap te stappen, moest de direktie van Volksbelang zonodig brieven met theezakjes rond sturen. Wij vra- gen ons af, wie betaalt dat? De huurders misschien! Dit soort schijn-demokratie stinkt volgens ons! Het wordt de hoogste tijd dat - aktief en pas sief - gekozen volksvertegenwoordigers weer respekt gaan hebben voor een werke- lijke demokratie, in plaats van een individue- le schijn-demokratie. Financiën De financiële positie van de gemeente voor 1990 is sterker dan ooit tevoren. Naast de vrije ruimte van ongeveer f 700.000,- is er 4. Jan Ottens een eigen vermogen van maar liefst f 59.837.955,-. Hierdoor kun je Hoogezand- Sappemeer rustig een kapitalistische ge meente noemen. Nu is sparen op zich geen slechte zaak, maar als het ten koste gaat van de verkeers- veiligheid, het woon- en leefklimaat, jeugd- en jongerenwerk, sportvoorzieningen en ga zo maar door, dan vindt onze fraktie dit een slechte zaak. Ons motto is dan ook: gebruik de rente om de gemeentelijke tekortkomingen op te hef- fen. Een voile beurs huizend in een vuil nest is voor ons een slecht beeld voor de toe- komst. Geld genoeg maar het niet durven gebruiken is volgens ons geestelijke en mo- rele armoede, waar onze bevolking niet mee gediend is. Geweld beheerst ook de verhouding tussen mens en natuur. In de rijke landen, dus ook in onze gemeente, is dit zichtbaar. Kijk maar naar de natuurverkwistende ruilverkaveling te Westerbroek of naar de fluor-uitstoot van Silenka of naar de stank van Avebe te Fox- hol, om zo maar een paar te noemen. Het, of beter gezegd, ons leefmilieu wordt op gruwelijke wijze geschonden. Natuur, bo- dem en lucht worden vergiftigd. Onvervang- bare grondstoffen worden verkwist. Planten en dieren worden uitgeroeid of daarmee be- dreigd (zoals de zeehondjes op de Wadden- zee). Een van de voornaamste ooorzaken is het huidig economisch stelsel, die uitpuilt van hebzucht en eigen belang. Om de steeds verdergaande rampzalige ontwikkelingen te keren, moet de wijze waarop deze maat- schappij is ingericht en de manier waarop geproduceerd wordt, grondig veranderen. Hoofdvoorwaarde is dan wel dat de mensen zich bewust worden van de situatie waarin zij verkeren. Wij, de Progressieve Lijst Ronda, geloven in de mogelijkheid van menselijke bewustwor- ding en van grondige maatschappelijke ver- anderingen. Wij willen in ons beleid hierin voorgaan om gestalte te geven aan een be- tere maatschappij, waarin centraal moet staan: 'Minder Ik en Meer Wij!!!', ten behoe- ve van mens, dier en milieu. Echter, het zullen de kiezers moeten zijn, die ons in staat dienen te stellen om de pij- lers te slaan voor een betere samenleving en een leefbare toekomst, gebaseerd op een rechtvaardige verdeling van kapitaal en arbeid. En de macht aan het volk! U wilt ook een klant-vriendelijk beleid U wilt ook een goed sociaal beleid U wilt ook een bewust milieubeleid U wilt ook een goed woon- en leefklimaat U wilt ook een veilig en vriendelijk verkeers- beleid U wilt geen ongewenste burokratische pro cédures U wilt goede en veilige speelplaatsen voor uw kinderen U wilt ook goed onderwijs in deze gemeente voor uw kinderen U wilt ook de gelijkgerechtigdheid van ieder mens U bent ook tegen lucht-, water- en bodem- vervuiling En U houdt ook van in evenwicht leven met de natuur Dan kunt u nu kiezen, samen met lijst 4 voor de toekomst van u en uw kinderen. De progressieve arbeidersvolkspartij van Hoogezand- Sappemeer. Progressieve Lijst Ronda. Lijst 4. LIJST

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 20