.Arme kant" wil politieke duidelijkheid Herman Verbeek bij Groen Links Forum in De Pompel Radio Compagnie op 94A MHZ Paul Rosemuller in Gorecht HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 15 MAART 1990 Probleem Het Milieu Probleem Besturen Probleem Het milieubewustzijn in de Hoogezandster politiek groeit enorm. Er wordt ge- dacht over het gescheiden op- halen van het huisvuil. Het gemeentelijke organisch af- val wordt gecomposteerd, chemisch afval wordt driftig ingezameld, bedrijven heb- ben te maken met milieucon- troles, maar manco's zijn er ook nog plenty. Er is geen functionerende lozingsveror- dening, dus kunnen kwaad- willenden maar in het riool dumpen wat ze willen. Be drijven in de woonomgeving kunnen niet weg worden ge- kocht, want er is geen geld gereserveerd voor de sane- ring van milieuhinderlijke bedrijven. Het herstellen van de riolen gaat miljoenen kosten. CDA: Er moet veel geld worden besteed aan de rio len, een rioolbelasting om de kosten te dekken wordt niet uitgesloten. Gemeentebelangen: Wil dat er een milieutelefoon wordt ingesteld, waar inwo- ners terecht kunnen voor klachten, milieuvoorlichting, milieueducatie, vergunnin- gen, ophalen afvalstoffen, uitvoering milieuwetten.Bo- vendien moet er een milieu- raad komen waarin aile gele- dingen van de maatschappij zitting hebben. Bovendien wil Gemeentebelangen dat er een milieuprijs komt. Groen Links: Mensen die minder afval inleveren, door- dat ze veel composteren en geen wegwerpverpakkingen kopen moeten ook een lagere afvalstoffenheffing opgelegd krijgen. Binnen de gemeente moet het openbaarvervoer worden verbeterd. Intensie- ve veehouderij en pelsdier- houderij moeten zoveel mo- gelijk worden tegengegaan. Geen wegwerpartikelen ge- bruiken in de gemeentelijke kantine. Wil geen rioolbelasting zo- lang de financiële positie van de gemeente goed is. Lijst Ronda: Er moet een werklozenprojekt komen dat grofvuil splitst en indien mo- gelijk hersteld. De milieu- wachter moet hulp krijgen van een aantal mensen. Er moeten meer bomen worden aangeplant. Een schillenboer moet worden gesubsidieerd. Ook tegen intensieve veehou derij en bontfarms. PvdA: Wil een milieuklach- tenlijn. Wil op geen enkele manier meewerken aan on- derzoek naar opslag van che misch afval in zoutkoepels. Wil onderzoek naar ecolo- gisch groenbeheer. WD: Ook de WD is voor hergebruik van afval, maar ze vindt dat hergebruik wel voortdurend op rentabiliteit moet worden getoetst. Hoe bestuur je efficiënt en toch democratisch. Overal is dat een dilemma. Démocratie kost nu eenmaal tijd. De meeste partijen willen meer zeggenschap voor de burgers en ambtenaren moeten com plété karweien zelfstandig af kunnen maken doordat ze een budget krijgen toegewe- zen. Dat laatste bespaart tijd, het eerste kost tijd. CDA: Bestuurlijk overleg tussen maatschappelijke or ganisâmes, bijvooroeeld op het gebied van landbouw en milieu moet worden bevor- derd. Ook de bestuurlijke contacten tussen overheid, bedrijfsleven en scholen moe ten worden versterkt, zodat er afspraken kunnen worden gemaakt over be^ordering van de werkgelegenheid. Aan ambtenaren moet meer verantwoordelijk werk wor den gegeven. Zodat het werk een uitdaging is en hun crea- tiviteit niet wordt geremd. Gemeentebelangen: Wil een zo breed mogelijk collège dat minstens uit drie partijen is samengesteld. Niet raads- leden moeten plaats kunnen nemen in de commissies. Groen Links: Wil een rondvraag voor het publiek bij raadscommissies en raad. Bovendien moet er een lees- kamer komen waar de bevol- king stukken in kan zien. Niet raadsleden in commis sies. Gemeentelijke bouwkavels moeten in eigen beheer wor den uitgegeven, zodat de winsten ten goede komen aan de gemeenschap en niet in handen vallen van projec- tontwikkelaars. Lijst Ronda: Insprekers tijdens commissievergade- ringen moeten kunnen dis- cussiëren met de raadsleden. PvdA: Het collège moet be- staan uit een werkbare meer- derheid. Ambtenaren moeten gaan werken met budgetten, daardoor wordt hun betrok- kenheid vergroot en de ge meentelijke organisatie effi- ciënter. WD: Overleg over het col- legeprogramma mag niet on- taarden in een poging om be- paalde partijen via kunstma- tig opgeschroefde tegenstel- lingen uit het collège te we- ren. De gemeenteraad moet geen parlement je spelen. Daar waar zaken het rege- ringsbeleid raken moet de ge meenteraad zich terughou- dend opstellen. De Veiligheid Aile partijen willen dat de burgers zich veilig voëlt. Vandalen moeten worden op- gespoord en schade moet op hen worden verhaald. Ook vinden ze het belangrijk dat jongeren voorlichting krijgen over kleine criminaliteit en de gevolgen daarvan. Aile partijen willen bovendien meer politie op straat. Maar de partijen willen meer... Gemeentebelangen: Wil een bewaakte fietsenstalling in Gorecht-Oost en bij de Eu- ropahal. Lijst Ronda: Zorg heeft de lijst Ronda over de regionali- sering van de politie. De in- vloed van de politiek op de politie wordt geringer. Er moet daarom een onafhanke- lijk klachtencommissie ko men. De politie mag niet sa- menwerken met de Binnen- landse Veiligheidsdienst. Politiemensen moeten vrijuit hun mening kunnen zeggen. Lijst Ronda wil op veel plaatsen bewaakte fiet- senstallingen. PvdA: Onderdeel van het buurtbeheer moet zijn dat plaatsen die als onveilig wor den beschouwd, veiliger wor den gemaakt door het aan- brengen van lichtpunten en het snoeien van bomen. Voor de middenstand moeten er cursussen winkeldiefstal pre- ventie worden gegeven. De PvdA wil verder een experi- ment met een bewaakte fiet- senstallig bij het Aletta. In dien nodig kan het bureau Slachtofferhulp rekenen op gemeentelijke subsidie. WD: Diversiteit in de wij- ken is noodzakelijk voor een goed woon- en leefklimaat, criminaliteit wordt daardoor teruggedrongen. De gemeen te moet daarom een duidelijk standpunt innemen over wo- ningtoewijzingsbeleid. De politie moet adviezen uit- brengen over ruimtelijke or- deningszaken, zodat bij nieu- we projecten geen fouten worden gemaakt die crimina liteit in de hand werken. Er moeten rampenbestrij- dingsoefeningen worden ge- houden, zodat het rampen- plan niet alleen een papieren boekwerk is. Na de wijziging van artikel 250 van het Wet- boek van Strafrecht moet het gemeentelijk beleid gericht zijn op het erkennen van het beroep van prostituee en het bieden van veiligheid en ge- zondheid. Probleem Werkloosheid Ondanks de groei van de werkgelegenheid in Hooge zand-Sappemeer is de werk loosheid nog steeds schrikba- rend groot, vooral onder mensen met lage opleidin- gen. Groen Links: Wil ook agrarische bedrijven aan- trekken die milieuvriende- lijk produceren. Wil dat de gemeente geen uitzendkrach- ten inhuurt voor structureel werk. Lijst Ronda: Er moet een bedrijfsverzamelgebouw ko men voor startende ondeme- mers. PvdA: Wil dat de gemeente startende ondememers steunt bij het zoeken naar ge- schikte bedrijfsruimte, daar- bij moet de gemeente de on- dememer ook financieel te- gemoet kunnen komen. Om langdurig werklozen aan een baan te helpen moet de ge meente een pakket bieden waarin sociale begeleiding, training, scholing en werker- varing worden aangeboden. Van dat hele pakket kan een arbeidspool een onderdeel zijn. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Woensdag 21 maart, de dag van de gemeente- raadsverkiezingen verzorgt onze eigen lokale omroep Ra dio Compagnie een proefuit- zending van 18.00 tôt 21.00 uur op 94.4 MHZ. Het programma ziet er als volgt uit: Van 18.00 tôt 19.00 uur interviews door Marjon Edzes vanuit verschillende stembureaus, terwijl in de studio 3 lijsttrekkers aan de pois worden gevoeld door Rolf Schreuder. Van 19.00 tôt 21.00 uur komt een actueel programma van uit het Kielzog in Hoogezand HOOGEZAND - Vrijdag- avond van 18.00 tôt 21.00 uur is Paul Rosemuller te vinden in het Winkelcentrum Go recht Oost. Paul Rosemuller is bekend van vakbondsac- ties in de Rotterdamse Ha- vens. In september vorig jaar werd hij in de Tweede Kamer gekozen als onafhankelijk kandidaat binnen de Groen Links fractie. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De werkgroep ,,De Arme kant van Hoogezand-Sappemeer is teleurgesteld dat geen enkele politieke partij heeft gereageerd op de open brief die hen werd gezonden over de armoedeproblematiek. In de brief stelt de werk groep de politiek twee in- dringende vragen. Vraag één luidt: ,,De werkgroep zegt: Armoede is onrecht, het ge- volg van politieke keuzes en kan/moet derhalve bestre- den worden door het maken andere keuzes. Bent u het met die stellingname eens?". De tweede vraag gaat over een declaratiefonds, waaruit mensen met een minimum- inkomen een bijdrage zouden kunnen krijgen voor bijvoor- beeld de sportclub, de dans- vereniging, de bibliotheek en dergelijke. „Vindt u zo'n fonds een goed instrument om het sociaal isolement van de minima te doorbreken?", vraagt de werkgroep. Werkgroep-lid Lina Booy stelde de vragen ook aan de lijsttrekkers van de politieke partijen tijdens het forum op 1 maart. Over de antwoorden is ze redelijk tevreden. ,,De meesten vonden armoede toch een zaak van politieke keuzes, hoewel Arineveldt van Gemeentebelangen vindt dat dit een landelijke en geen gemeentelijke zaak is en Coops van de WD denkt dat het met de armoede in Neder- land wel meevalt. Alleen Groen Links, D66 en lijst Ronda hebben duidelijk ge- zegd dat ze een declaratie fonds willen", aldus Lina Booy. SLOCHTEREN - Vrijdag- avond treden de gezamenlij- ke politieke partijen in Slochteren op tijdens een fo rum in ,,De Pompel" in Over- schild. Aanvang 20.00 uur, toegang vrij. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Europarlementariër Herman Verbeek is maandagavond in Wijkcentrum Woldwijk te gast bij Groen Links Hoogezand-Sappemeer. Verbeek was de laatste tijd veelvuldig in het nieuws in ver- band met de acties van de boeren voor hogere graanprijzen. Met als titel „De landbouw heeft best toekomst" zal Verbeek uiteenzetten hoe akkerbouwers in Nederland een goede bo- terham kunnen verdienen zonder dat er extra subsidies moe ten worden uitgekeerd en zonder dat milieu en derde wereld daaronder lijden. Groen Links-lijsttrekker Cor Drost zal het uiteraard hebben over wat er mis is met de gemeentepolitiek en hoe dat kan worden veranderd. Er wordt op deze verkiezingsavond niet alleen maar gepraat: Zanger Siemen Visser uit Groningen brengt cabaretteske liedjes ten gehore over al die zaken die Groen Links ter harte gaan zoals milieu, discriminatie en werkeloosheid. Toegang gratis, zaal open om 19.30 uur. Geen tractoren op de snel- weg. Wat wil de politiek in Hoogezand-Sappemeer il

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7