Vandalisme bestrijding heeft nu "SSJii handen en voeten Laat ze samenkomen - 2 Noordierse Kinderen Misschien in uw gezin? Schoon -samen komen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 22 MAART 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER - De vandalismebestrijding in Hoogezand-Sappemeer komt goed van de grond. Waren er een aantal jaren geleden vooral veel nota's en massa's opmer- kingen in de gemeentelijke commissies, nu wordt er concreet gewerkt. Spectaculair is dat werk niet. Het gaat allemaal om kleine projecten. Maar doordat woningbouwverenigingen, politie, gemeenten en de stichting welzijnsbevordering het werk op elkaar afstemmen lijkt het erop dat het probleem hanteerbaar wordt. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Sportclubs moeten be- leidsmatiger werken. Ledenverlies kan niet met een schoude- rophalen worden afgedaan, nee, er moet onderzocht worden waarom leden verdwijnen. Geld van sponsors kan het best worden binnengehaald door duidelijk te stellen wat de club „te koop" heeft. En werving van nieuwe leden moet worden voorafgegaan door een heus marktonderzoek. Jaarlijks wordt er in Hooge zand-Sappemeer voor een kleine twee ton schades aan- gericht aan gemeentelijke ge- bouwen. Hoe groot de schade aan particulière eigendom- men is, is niet bekend. In 1989 is totaal 22 duizend gulden gemeentelijk geld aan vandalismebestrijding be- steed. Voor 1990 wordt er 26.000 gulden van de raad ge- vraagd. Met dat geld wil de werkgroep vandalisme bestrijding in ieder geval eenmaal per maand activitei- ten met de opgezette jonge- renplatforms organiseren. Minstens 20 vandalen door- verwijzen naar het H ALT bu reau. De lage vandalisme- schade in de oudejaarsnacht handhaven en het totale van- dalismeschadebedrag terug- dringen. Maatregelen die totnutoe ge- nomen zijn: Er wordt meer gesnoeid, zo- dat sociale- en politie contrô le makkelijker is. In slechte staat verkerende bouwseis zijn gesloopt. Bij schoolge- bouwen die vaak worden vernield surveilleert de poli tie intensiever. Er is een proef genomen met meer licht bij de scholen. Langer dan tôt 21.00 uur de verlich- ting bij scholen laten bran- den helpt niet. Vandalen zijn voor 9 uur s'avonds actief, zo leert de ervaring. Verlichting In 1989 werd er voor 20 dui zend gulden vernield aan de straatverlichting van het EGD. De werkgroep vanda lismebestrijding wil graag dat vernielingen snel' er wor den hersteld. Het ECrD heeft daarvoor echter niet voldoen- de menskracht. L? ngs door- gaande routes vindt het her- stel eenmaal per twee weken plaats, maar in woonwijken slechts eenmaal in de zeven weken. Dat blijft dus voor- alsnog een probleem. Oudejaarsnacht Het komend jaar zal De Ni je in de oudejaarsnacht open zijn. Ook wordt overleg ge- pleegd met discotheekeigena- ren in de oudejaarsnacht open te zijn en dorps- en wijkcentra kunnen subsidie van de gemeente krijgen als ize in de oudejaarsnacht wat organiseren. In Woldwijck functioneert de werkgroep B.U.L.T. bestaan- de uit jonge en oudere buurt- bewoners. Als er problemen in de wijk zijn worden die binnen B.U.L.T. besproken HOOGEZAND-SAPPE MEER - De Europahal wordt schoner. De gemeente wil jaarlijks 10 duizend gulden meer uitgeven aan het reini- gen van de sporthal. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Pax Christie Kinderhulp zoekt gastgezinnen in de période van 1 - 22 juli voor 20 Noor dierse kinderen. Misschien hebt u dit vignet en de tekst „laat ze samenkomen" al een of meerdere keren gelezen in de Hoo- gezand-Sappemeerster pers. Het was in januari van dit jaar dat enkele inwoners van Hoogezand-Sappemeer zich aanslo- ten bij de oproep van mevrouw Riny Heeres om een komité op te richten met als doel deze zomer voor 20 kinderen uit het geteisterde Noord-Ierland een vakantie te organiseren in deze gemeente. Ook burgemeester Van der Linde was meteen enthousi- ast toen hij bij zijn intrede in de gemeente van deze plan- nen hoorde. De aktie kwam op gangn en al spoedig kon het eerste geld op de reke- ning van het plaatselijke ko mité bij RABObank of NMB worden bijgeschreven. In- middels is er - inklusief de kollekte - ruim f. 10.000,- bin- nengekomen. Hiermee is de helft van het benodigde geld bij elkaar. De inzamelingsak- ties gaan door, maar dit be- drag geeft voldoende zeker- heid om het sein op groen te zetten zodat de vakantie door kan gaan. Gastgezinnen gezocht ..Tenminste als wij voldoen de gastgezinnen kunnen vin- den," klonk het tijdens de vergadering van het aktie- komité van 5 maart. In totaal zijn er 14 gastgezinnen nodig. Tien gezinnen, waarin de kinderen twee aan twee wor den ondergebracht en 4 reser ve gezinnen. Er kunnen im mers door allerlei oorzaken situaties ontstaan waardoor het onmogelijk is verder voor de kinderen te zorgen. Bijvoorbeeld omdat het niet klikt tussen gastgezin en kin- omdat er ziekte is. Als aktie moet je dan een oplossing achter de hand heb- ben, hetgeen ook het gastge zin een veilig gevoel kan ge- ven. Om wat voor kinderen gaat het? In Noord-Ierland woedt nog steeds een harde strijd tussen verschillende groepen, ge- makshalve protestanten en katholieken genoemd. Voor de kinderen betekent het op- groeien in een wereld van spanning, geweld, werke- loosheid, alkoholisme, schie- ten, vechten, branden, solda- ten, huiszoekingen, opgepakt worden Dit laat onuit- wisbare sporen achter. De NSPCC, een onafhankelijke kinderbeschermingsorgani- satie, werkt aan beide kan- ten van de Peacelines, zowel bij protestantse als ook bij katholieke gezinnen. Zij be- paalt welke 120 kinderen dit jaar een vakantie naar Ne- derland het meest nodig heb- ben. 20 van deze kinderen in de leeftijd van 8 - 14 jaar zul- len naar Hoogezand-Sappe meer komen. De ervaring van de NSPCC is dat het ver- blijf in Nederland hen een stukje vreedzaam samenle- ven leert, en vooral dat je be- langrijk bent. Dat er mensen van je houden, één keer ge- Sport marketing adviseurs met certificaat. zien hebben dat het anders kan. Een totaal nieuwe erva ring, die je nooit meer kwijt raakt. En natuurlijk gaat het in eerste plaats om een paar weken onbekommerd vakan tie vieren. Wat vraagt dit van de gastgezinnen? Een klein beetje idéalisme en 3 weken gastvrij onderdak, gepaard gaande met een aan tal praktische voorwaarden: in de eerste plaats dat men in de période van 1 - 22 juli niet met vakantie gaat; in de tweede plaats, dat er voor twee kinderen slaapgelegen- heid is op een slaapkamer; in de derde plaats, dat ten minste een van beide gastou- ders en wel diegene die het meest met de kinderen op- trekt, redelijk de Engelse taal spreekt; in de vierde plaats, enig pedagogisch uit- houdingsvermogen, want het gaat om kinderen die veel hebben meegemaakt. Dit hoeft ook weer niet over- dreven opgevat te worden. Het is vakantie voor de kin deren en voor u. En vanuit Pax Christie Kinderhulp wordt aile hulp geboden, die nodig is, mochten zich pro blemen voordoen of mocht u gewoon vragen hebben. Daarvoor komen ook Noor dierse begeleiders mee. Het gaat er allereerst om dat de Noordierse kinderen tôt rust komen, gewoon meedraaien in het gezin, spelen met gast- zusjes en gastbroertjes en kinderen in de buurt, mee- gaan naar het zwembad, de speeltuin of het bos. Kortom zoals u dat doet met uw eigen kinderen in de vakantietijd. Het is niet de bedoeling dat het gastgezin konstant met de Noordierse kinderen op pad gaat. Gedurende de drie weken zorgt de werkgroep voor een aantal dagen met een gezamenlijk ontspan- ningsprogramma. Ook de ei- Dat zijn de belangrijkste con- clusies die de deelnemers aan de eerste noordelijke cursus Marketing in de sport", hebben getrokken. Gisteren sloten 22 cursisten de opleiding die tien dagen in beslag nam af. Ze kregen al lemaal een certificaat uitge- reikt, maar praktisch de hele groep heeft besloten dat cer- gen kinderen van het gastge zin zijn hierbij van harte wel- kom. Echt samen vakantie vieren, dat doet de scheidslij- nen van Protestant en Katho- liek, van Nederlands en Noordiers vervagen en werkt de verbroedering in de hand. Aanmelding als gastgezin Als u er voor voelt om gast gezin te worden, dan kunt u zich aanmelden bij een van onderstaande adressen. Werkgroepleden komen u van te voren bezoeken om de mogelijkheden en moeilijk- heden door te spreken. Bo- vendien wordt er vôôr de komst van de kinderen een informatieavond gehouden voor hen, die als gastgezin in- geschreven staan. Gedurende het verblijf van de kinderen houden de Noordierse bege leiders en begeleiders van de werkgroep Hoogezand-Sap pemeer regelmatig kontakt met het gastgezin. In goede samenwerking met elkaar hopen wij er zo een onverge- telijke en unieke vakantie van te maken, zowel voor de Noordierse kinderen, als ook voor de gastgezinnen en allen die aan dit projekt hun mede- werking hebben gegeven. Alvast heel hartelijk dank voor uw reaktie. Adressen: Mevrouw Riny Heeres, tel. 92665 Mevrouw Caria Theuwissen, tel. 93500 Mevrouw Annie Wortelboer, tel 94262 bij geen gehoor overdag, 's avonds na 19.00 uur bellen. laatze tificaat om te zetten in een diploma, door dit voorjaar examen te doen. Het merendeel van oe cur sisten bestond uit mensen die professioneel bij de sport zijn betrokken. Directeuren van zwembaden, trainers, ambte- naar sportzaken Winschoten Sievert Bodde, docenten li- chamelijke opvoeding. Slechts een cursist was volle- dig amateur. ,,Eigenlijk is het een cursus die voorzitters van vereni- gingen moeten doen. Maar daar heerst toch vaak een houding van, waarom zal ik", zegt Marjoke Hustinx die in het dagelijks leven het districtsbureau van de ten- nisbond bernant. Guus van der Vlugt, badminton trai- ner, ziet toch wel mogelijkhe den om de kennis opgedaan in de cursus goed te gebrui- ken. ,,Het is natuurlijk wel zo, dat je als trainer het bestuur op ideeën kunt bren- gen en dat is dan ook wat ik zal gaan doen". Het belangrijkste waarvan de cursisten nu zijn door- drongen, is dat de sportver- eniging moet worden aange- pakt als een echt bedrijf. Clubbestuurders verwoorden het beleid slecht. Daardoor wordt er van de hak op de tak bestuurd. Een be- leidsplan maken, doelen stel len, veranderingsprocessen formuleren, dat ailes is nood- zakelijk wil de club overle- ven. Immers het dalend ge- boortecijfer heeft een krim- pende markt tôt gevolg, om elk nieuw lid zal dus moeten worden gestreden. ,,Als je weet waarom Jantje naar tennis gaat, kun je als voetbalvereniging denken aha, daarom tennist hij, nu dat kunnen wij ook bieden. En wie weet misschien kiest Jantje dan wel voor voet- bal", zegt Wilt Dijkstra van het centrum voor sport con- sultancy van de RUG. Niet alleen het gevecht om de leden moet professioneel worden gestreden ook de sponsorwerving vraagt een bedrijfsmatige aanpak. ,,Je moet eerst goed formuleren wat je als organisatie te bie den hebt en dan zoek je daar- bij de juiste bedrijven. De kans dat je slaagt wordt dan aanzienlijk groter", aldus Marjoke. FAX

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7