Jenaplanschool op Jeugdjournaal Jenaplanschool 't Vlot, wat voor school is dat Milieu-ideeën beloond Milieumarkt nuttig en gezellig Rekbaar plastic HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 5 APRIL 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER/GRONINGEN - Stomver- baasd waren de kinderen van de Jenaplanschool 't Vlot gisteren toen het hun duidelijk werd dat ze in het Jeugd journaal zouden komen. 't Vlot deed met zes andere scholen uit Groningen mee aan de Nationale Boomfeestdag. In het nieuwe stadsgewestpark Noorddijk werden ter gelegenheid daarvan bomen geplant. De laatste zelfs door de commissa- ris van de koningin Vonhoff. Stamgroepen De school is een samenle- ving in het klein. Waar je ook leert vreugde en ver- driet te delen, anderen te troosten en zorg te hebben voor anderen en voor je om- geving. Dat gaat gemakke- lijker in groepen waarin kinderen van verschillende leeftijden zitten. Daarom kent de Jenaplanschool stamgroepen in plaats van jaarklassen. In een stam- groep zitten kinderen van drie leerjaren bij elkaar. Binnen de stamgroepen zijn er tafelgroepen, waarin kin deren samenwerken en el kaar helpen. De klas, de schoolwoonkamer, is samen met de kinderen zo huiselijk mogelijk ingericht. Samen met de kinderen wordt de ruimte ook beheerd, zodat ze leren verantwoordelijk te zijn voor hun ruimte. Wereldoriëntatie In een Jenaplanschool is we reldoriëntatie een belang- rijk vormingsgebied. Kinde ren leren daarin om te gaan met de natuur, de mensen dichtbij en verder weg en met de zin van het leven en de wereld. Dat doen ze door te luisteren naar verhalen van andere kinderen, gasten in de school, de groepsleider en door zelf waar te nemen en te experimenteren. Ook door vragen te stellen en op zoek te gaan naar de ant- woorden in het dokumenta- tiecentrum, of bij allerlei in- stanties. De kinderen zijn ontdekkend bezig, vaak in de vorm van projekten. Op die manier wordt hun we reld steeds groter en leert In de kraam van de Vereni- ging Kinderboerderij is het plastic te zien waaraan een hert is gestorven. Een in- drukwekkende waarschu- wing. Dat plastic slecht is voor dieren wisten we al, maar brood is ook niet goed. Zie het artikeltje over de kin derboerderij elders in deze krant. De Vereniging deelt kleurplaten uit en werft le- den en vrijwilligers. „Bent u voor betaalde fiet- senstalling als auto's gratis kunnen parkeren?", vraagt de enige echte fietsersbond ,,ENFB". Nee dus", vinden de meeste mensen. ,,Als ik fiets ben ik milieuvriende- lijk en dan ook nog betalen!" De ENFB heeft ook een alter- natief voor een bewaakte stalling. Een nieuw soort fietsenrek, waarin de fiets veilig bevestigd kan worden. Het Van Hall Instituut voert op de milieumarkt geen aktie het kind een eigen mening te vormen. Weeksluiting In de Jenaplanschool onder- scheidt men vier basisakti- viteiten. Gesprek, spel, werk en viering. Door met elkaar in gesprek te zijn kunnen ze elkaar informe- ren en leren begrijpen. Door samen te spelen leren ze re- kening met elkaar te hou- den. Onder werk vallen de intruktiemomenten en de périodes waarin kinderen zelfstandig met werk bezig zijn. Bij de viering wordt duidelijk gemaakt wat hoofd en hart heeft bezigge- houden. Elke vrijdagmid- dag laten de kinderen el kaar in de weeksluiting middels toneel, zang, dans, enzovoort zien wat ze die week meemaakten. Vervoer 't Vlot wordt bezocht door kinderen uit Hoogezand- Sappemeer, maar ook uit tegen de verhuizing naar Leeuwarden maar maakt re- klame voor de milieuoplei- dingen die (ook in deeltijd) aan het instituut gegeven worden. De biologische winkel ,,De Morgenster" heeft allerlei milieuvriendelijke schoon- Kinderen van de Jenaplan school 't Vlot voor het nieu we gehouw aan de Pollux. Kielwindeweer, Wester- broek, Oosterbroek en Bor- gercompagnie. Vaak wor den de kinderen met busjes of taxi's vervoerd naar school. De ouders kunnen in hun eigen gemeente subsidie voor dit vervoer aanvragen. Bestuur De ouders van 't Vlot zijn erg bij de school betrokken. Ouders vormen het bestuur van de school. Verder zijn ouders onder en buiten schooltijd aktief in het orga- niseren en uitvoeren van veel activiteiten. Na de zo- mervakantie zal 't Vlot, dat nu nog in een gebouw aan de Dreeslaan en in een gebouw aan de Neptunus is gehuis- vest verhuizen naar de Kin- derplaneet aan de Pollux. Voor mensen die meer wil- len weten over de Jenaplan school 't Vlot is er op maan- dagmorgen 9 april een infor- matiemorgen. Frekie Antje:,,Wat etst doe doar?" Frekie:, ,Knien" Antje:„Doe krigtst toch nooit vlaais?" Frekie:,,Ik zel hom wel krie- gen, hai het aal mien wod- dels opvreten." maakmiddelen te koop. Tôt onze verbazing meestal in plastic verpakkingen, die weliswaar geen PVC bevat- ten, maar tochDat be- zwaar zal snel tôt het verle- den behoren wordt ons ver- teld. Binnenkort kan bij de Morgenster de plastic fies De viering van de boom feestdag was een groot suc- ces. Na het planten van de bomen werden de kinderen in De Hortus in Haren ge- tracteerd. Daar vond ook de forumdiscussie plaats onder leiding van Marga van Praag van het Jeugdjour naal. In het forum zaten naast Kareltje de Rups, bur- gemeester Jos Staatsen, bo- mendokter mevrouw Ten Cate en boswachter De Vries steeds weer opnieuw gevuld worden met het gewenste schoonmaakmiddel. De Kerngroep Milieuzaken voert zoals gemeld aktie te gen overbodige en milieuon- vriendelijke verpakkingsma- terialen. De meeste winke- liers reageren positief. Maar Blokker wil de eigen plastic tas blijven gebruiken en mo- dezaak Caprice ziet het nog niet zitten de kleding in pa pier mee te geven. Albert Heijn en Autorama kregen van de kerngroep een bord aangeboden waarop stond: ,,Koop hier uw brood in papier" en ,,Koop hier uw melk in flessen". Wie de bor- den verwijderde is niet be- kend, maar binnen een uur waren ze verdwenen. De Kerngroep zal nog om ophel- dering vragen. Klanten rea- geerden overwegend positief op de aktie. Ook de andere winkelcentra kunnen bin nenkort een bezoek van de Kerngroep tegemoet zien. uit Sellingen. Per school werden er twee vragen gesteld. Dat was allemaal van te voren geregeld, zodat de forumdiscussie ordelijk verliep. Elk jaar wordt de nationale boomfeestdag op een andere plaats gehouden. Dit jaar was het dus Groningen. De scholen die voor het feest waren uitgenodigd, zijn ge- selecteerd uit de groep die lesmateriaal had aange vraagd. Bij gemeentewerken staat een plastic-container. Dat is een container voor afval- plastic. Alléén open op vrij- dagmorgen. Maar niet al het afvalplastic kan de container in. Geen emmers, flacons, plastic flessen, geen cello- faan, maar alléén rekbaar" plastic. Als je het plastic een beetje uit kunt rekken, zoals plastic zakken, mag het de container in. Belangrijk blijft te vermijden dat er te- veel plastic in je huis komt. Het blijft milieuonvriende- lijk, ook al gooi je het in de container. Frekie Frekie:,,Pa, hist haang veur n laiw?" Pa:„Nee" Frekie:,,Veur n oap?" Pa:„Ook nait." Frekie:,, Veur n wilde kat?" Pa:„Ook nait" Frekie:,,Bist allinneg mor haang veur moeke?" HOOGEZAND-SAPPEMEER - In een Jenaplanschool worden kinderen gestimuleerd goe- de prestaties te leveren. Dat wil niet zeggen, dat alleen de leervakken belangrijk zijn. Dat wil nog minder zeggen, dat de prestaties van de kinderen zomaar met elkaar vergeleken kunnen worden ,,Jij bent minder of slechter dan die". Kinderen worden gestimuleerd naar beste kunnen te presteren in de cognitieve vakken, maar ook in het samenwerken, zelf je zegje kunnen doen, iets organiseren, iets moois ma- ken. Van de ideeënbus in de kraam van de kerngroep Milieu zaken op de zaterdag gehouden milieumarkt is goed ge- bruik gemaakt. Twee ideeën werden beloond met een boodschappentas met inhoud. De heer J.A. Berkepas uit Hoogezand stelde voor ailes wat in plastic folie je brievenbus binnenkomt terug te sturen naar de afzender, om duidelijk te maken dat overbodige plastic verpakkingen in deze tijd niet meer kunnen. Het duo Seffie en Ronald bedacht een prachtige machine die kartonnen, ijzeren en plastic ,,dingen" sorteert en er dan weer nieuwe ,,dingen" van maakt. Vuilnisbak Andere inzenders vroegen om meer afvalbakken langs de straten, om een campagne ,,Houdt Hoogezand schoon", om meer containers voor plastic en om meer in- formatie in de plaatselijke kranten over de produkten die bij de chemokar ingeleverd moeten worden. Volgens de inzendster van dit laatste idee weet nog lang niet iedereen dat ook de lege chloorflessen, verfblikken en gebruikte frituurolie of -vet bij het chemisch afval ho- ren. Hugo, Dick en Dennis hadden duidelijk dezelfde ideeën. Ze vinden dat ailes maar in de vuilnisbak gegooid moest worden. ,,Wat er niet in kan, moet worden bewaard", al- dus dit drietal. Anoniem Anonieme ideeën werden ook in de bus aangetroffen. Ei- genlijk waren het klachten. Ze gingen over hondepoep en straatvervuiling. Het ,,idee" was dan dat ailes beter schoongemaakt moet worden. Eerlijk papier De Kerngroep Milieuzaken sluit zich volledig aan bij oproep die iemand via de ideeënbus deed aan winkeliers en ondernemers. De tekst luidde: ,,Wanneer kan ik ein- delijk mijn artikelen die ik (overigens graag) bij u koop, verpakt krijgen in eerlijk papier. Deze inzender krijgt een eervolle vermelding. HOOGEZAND - Een zak met plastic afkomstig uit de maag van een gestorven hert, een enquete over een betaalde fiet- senstalling, een cursus over milieuvriendelijk huishouden, acties tegen de plastic tas en het melkpak, biologische pro dukten, informatie chemisch afval, het is slechts een greep uit het aanbod dat ongeveer twintig standhouders op de milieu markt de consument te bieden hadden.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 11