Wonen aan de.... Burgemeester van Royenstraat Kansje voor klokketoren Wonen aan de. HET NIEUWSBLAD mt ri k Wonen aan de ...Burg. Van Royenstraat De Van Royenstraat is ge- noemd naar Isaàc Anthoni van Royen, die van 1890 tôt 1926, dus 36 jaar lang, burge meester was van de gemeen- te Hoogezand. De straat werd in 1920 naar de burge meester genoemd terwijl hij nog in functie was. Dat is heel ongebruikelijk! Cadeautje Burgemeester Van Royen kreeg de straatnaam als „ca- deautje" bij zijn 30-jarig ambtsjubileum. In de notu- len van de gemeenteraad van 25 oktober 1920 staat te lezen: ,,Na enige bespreking wordt goed gevonden den weg voor- langs de woningstichting te Martenshoek den naam te ge- ven van Van Royenstraat". Vervolgens dankte de voor- zitter, burgemeester Van Royen zelf dus, voor deze at- tentie. In gemeentelijke stukken van 30 juni 1930 (Van Royen was toen geen burgemeester meer) wordt de Van Roy enstraat als volgt omschre- ven: „De oostkant vangt aan bij de hoek Kielsterstraat, bij het erf van F. ten Cate en loopt over de basculebrug in westelijke richting tôt de Mo- lensloot oostzijde". Isaàc Van Royen werd op 12 januari 1861 in Groningen ge- boren. Hij was de zoon van Berend van Royen die van 1872 tôt 1860 burgemeester van Groningen was en daar- na lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Isaàc begon zijn ambtelijke loop- baan als secretaris van Uit- huizermeeden en werd eind 1889 (bijna 29 jaar jong!) be- noemd als opvolger van bur gemeester Hennequin in Hoogezand. Hij ging wonen in de hofstede „Sorghvliet" (aan de huidige Meint Venin- gastraat) die in 1953 werd gesloopt. Zijn eerste vergade- ring als voorzitter van de ge meenteraad op 10 februari 1890 opende burgemeester Van Royen met volgende woorden:Mijne Heeren! (Er waren kennelijk nog geen vrouwelijke gemeente- raadsleden red.) Door het vertrouwen des Konings tôt Burgemeester dezer aanzien- lijke gemeente geroepen, treed ik thans voor het eerst als voorzitter dezer vergade- ring op. De eervolle onder- scheiding welke mij is te beurt gevallen schat ik op hooge waarde, maar nog hoo- ger schat ik de plichten die mij daarvoor worden opge- legd. Gewichtig toch is de taak die mij wacht, groot de verantwoordelijkheid welke ik op mij neem. De werk- kring der gemeentebesturen is gewichtig en uitgebreid en belangrijk zijn de volksbe- langen waarvoor zij behoren te waken". Brandspuit Van Royen vatte zijn ambt dus niet lichtvaardig op. Mis- schien daardoor stond hij bij de bevolking te boek als een ,,geliefd en gezien persoon". Hoogst persoonlijk inspec- teerde hij, zo is ons verteld, de werking van de brand spuit die gestald was in een brandhuisje naast de toren bij de Stille Hof. Pas als de waterstraal uit de handge- dreven spuit de overzijde van het Winschoterdiep had be- reikt was hij tevreden. Schoolopziener Toch was het burgemeester- schap in die tijd kennelijk geen ,,full-time b aan", want Van Royen had heel wat ne- venfuncties. Twintig jaar lang was hij lid van Provinci ale Staten. Vele jaren was hij schoolopziener in het arron dissement Slochteren. Hij was ook nog lid van de Voog- dijraad, président kerkvoogd van de Nederlands Hervorm- de kerk, voorzitter van de vereniging „Kinderzorgin Hoogezand, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur en voorzitter van de afdeling De burgemeester (jan.1912) Hoogezand-Sappemeer van de Groningsche Maatschap- pij van Landbouw. Toen Van Royen in 1926 af- trad als burgemeester kreeg hij als geschenk de ,,Van Royenbank" aangeboden in het Westerpark. Maar in 1927, bij zijn vertrek naar Groningen, droeg hij de bank weer over aan de gemeente. Op 27 juni 1938 overleed Van Royen in Groningen. Hij was toen 77 jaar. Bij raadsbesluit van 23 au- gustus de kreeg de Van Roy enstraat de naam die hij nu nog heeft namelijk Burge meester Van Royenstraat". Dat gebeurde op verzoek van zijn zoon Isaàc van Royen, die als le adjunctcommies werkzaam was op de ge- meentesecretarie van Hooge zand. HOOGEZAND - Misschien komt er toch dit jaar nog geld los voor het herstel van de 207 jaar oude klokketoren aan de Meint Veningastraat. Tijdens de raadsvergadering afgelopen dinsdag werd door de Progressieve Lijst Ronda een motie in- gediend om het benodigde bedrag beschikbaar te stellen uit het Fonds Stads- en dorpsvernieuwing (Stado). Dinsdag aan- staande buigt de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Orde zich over de toren. Verschillende raadsfracties toonden zich teleurgesteld dat ook in 1990 geen geld uit het Stado-fonds beschikbaar is voor behoud van karakte- ristieke panden. De gemeen te is nog steeds niet klaar met het inventariseren van die panden. Er is nog geen be- leid vastgesteld en voor het slopen van een pand heb je in Hoogezand-Sappemeer nog steeds geen vergunning no- dig. Zo vielen het station Hoogezand en de Veenkolo- niale bank ten prooi aan de slopershamer. Het markante klokketorent- je bij ,,De Stille Hof" eigen- dom van de Hervormde Kerkvoogdij, dreigde dezelf- de weg te gaan omdat de Kerkvoogdij geen geld heeft de toren zelf op te knappen. Kansje voor de klokketoren? Maar toen ontfermde de heer D.J.Swarts zich over de to ren. Eigenhandig deed Swarts wat in zijn vermogen lag, zodat de toren er nu weer net jes uitziet. Scandex lever- de een nieuw hekwerk en de SBHS nieuwe luiken. Nu is er naar schatting nog 25 dui- zend gulden is nog nodig, vooral voor herstel van het metselwerk. De motie Ronda werd gesteund door Koppejan (Progressieve Combinatie), Drost (CPN), Anneveldt (Ge- meentebelangen) en Jacobs (WD) waarbij de laatste er- aan toevoegde al blij te zijn als er volgend jaar geld voor de toren zou komen. Hoewel binnen de P.v.d.A.-fractie druk beraad plaats vond wil- de wethouder Mobers niet verder gaan dan de klokketo ren op de agenda te zetten van de commissievergade- ring, omdat hij zi,ch door de motie ,,overvallen" voelde. De indieners besloten de mo tie aan te houden tôt de dis- cussie in de commissie. Plakboek Inmiddels blijft Swarts on- vermoeibaar ijveren voor be houd van wat welhaast „zijn" toren mag worden ge noemd. Een gesprek met de burgemeester noemde hij po- sitief. De afwijzende brief van B W die hij onlangs kreeg heeft hem ,,zeer diep teleurgesteld en in erge mate zéér diep gekrenkt". Dat laatste staat te lezen in een brief aan de raadsleden ach- terin het fotoplakboek dat Swarts over het herstel van de toren heeft gemaakt. Op verzoek van Swarts doet het plakboek momenteel de ron de langs aile raadsleden. ,,Ze moeten allemaal weten waar het over gaat", aldus Swarts. De P.v.d.A fractie heeft het plakboek al gehad. Henk Booy Veel mensen wonen in straten die genoemd zijn naar personen die ooit bekend waren of dat nu nog zijn. Dat Rembrandt een schilder was weet vrijwel iedereen, maar Gérard ter Borgh? En wie was Jan ten Cate, of Keuchenius? Misschien woont u in de Donker Curti- usstraat of aan de Hora Siccamasingel, maar weet u wie dat waren, wat ze deden, wanneer ze leefden? Deze week vindt u in Het Nieuwsblad de eerste afleve- ring van de nieuwe rubriek Wonen aan deOp de plaats van de stippeltjes wordt bij elke aflevering de naam inge- vuld van een straat in onze gemeente, die genoemd is naar een persoon. Schrijver van de rubriek is Henk Booy (43) uit Hooge zand. Hij is werkzaam op het gemeente-archief van Gro ningen. Zijn grootste hobby is het verzamelen van ailes wat te maken heeft met de Nederlandse politiek. In 1986 verscheen er van zijn hand een politieke scheurkalen- der. Familie-onderzoek komt bij Henk Booy als hobby op de tweede plaats en op de derde plaats komt de geschiede- nis van Hoogezand-Sappemeer en omstreken. Toen we Henk Booy vroegen deze rubriek te schrijven was hij onmiddellijk enthousiast. Veel gegevens haalt hij uit het gemeentearchief van Hoogezand-Sappemeer, waar hij door Trees van de Berg geweldig geholpen wordt bij het spitten in oude archiefstukken, raadsnotu- len en dergelijke. De artikeltjes zullen niet altijd even lang zijn. Over de ene „bekendepersoon is nu eenmaal meer bekend dan over de andere. Over sommige zou wel een krant vol te schrijven zijn, maar dat is ook weer niet de bedoeling. Reacties op de rubriek zijn welkom bij de redaktie of rechtstreeks bij Henk Booy, Satumus 14, Hoogezand, te- lefoon 05980 - 20976. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 12 APRIL 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolbam, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Te»./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes .Tel. 05980-97145 Adv.afd.: N» 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5