Wonen aan de.... Keucherîiusstraat Verontwaardiging over diefstal dieren HET NIEUWSBLAD Kaaibakken Aangeboden: kursussen Frekie De Keucheniusstraat is ge- noemd naar Levinus Wilhel- mus Keuchenius, een streng calvinistisch Nederlands staatsman, een ,,papenvre- ter", die vurig streed voor het Christelijk onderwijs. Hij leefde van 1822 tôt 1893. Bekend werd Keuchenius vooral door de ,,motie Keu chenius" die hij als Tweede Kamerlid in 1866 indiende. Bij Raadsbesluit van 3 okto- her 1963 werd de Keucheni- usstraat in de wijk Gorecht naar hem genoemd. Levinus Wilhelmus Keuche nius werd op 21 oktober 1922 geboren in Batavia in Nederlands-Indië, waar hij ook een groot deel van zijn leven heeft doorgebracht. Zijn vader was onder meer résident van Djokjakarta en Soerabaya. Keuchenius moet met Nederlands-Indië wel een sterke band gehad heb- ben. Telkens keert hij terug naar het land van herkomst om enkele jaren later, meestal om gezondheidsrede- nen weer naar Nederland af te reizen. Al betrekkelijk jong (de exacte leeftijd heb- ben we niet kunnen vinden red.) werd Keuchenius door een beroerte getroffen, die zijn gezicht voorgoed mis- vormde, zijn spreken belem- merde en zijn lopen bemoei- lijkte. Na terugkeer 1879 blijft hij voor goed in Neder land. Carrière Als 7-jarig jongetje komt Le vinus Keuchenius voor het eerst naar Nederland. Op 17- jarige leeftijd gaat hij stude- ren aan de Universiteit van Leiden. Hij moet wel een brillant student zijn geweest, want al in 1842 pas 20 jaar oud) promoveert hij in het Romeins en hedendaags recht. Hij vestigt zich in Nederland-Indië als advocaat en later als procureur. Keu chenius maakt snel carrière. In 1851, hij is dan 29, wordt hij benoemd tôt Raadsheer bij het Hooggerechtshof van Nederlands-Indië. In 1854 aanvaardt hij in Nederland de benoeming tôt secretaris- generaal op het département van Koloniën. In 1859 ver- trekt Keuchenius weer naar zijn geboorteland, dit keer als jongste ,,Raad van Nederlands-Indië, een functie die hij om gezondheidsrede- nen in 1865 moet neerleggen. Motie Na deze ambtelijke functies stort Keuchenius zich in 1866 in de landspolitiek. Hij is een steile calvinist en volgeling van Groen van Prinsterer, de grondlegger van de Anti- Revolutionaire partij. Pas 6 weken is hij lid van de Twee de Kamer als hij de motie Keuchenius" indient. In deze motie die met 39 tegen 23 stemmen werd aangenomen, wordt de benoeming van de toenmalige minister van Ko loniën Mijer tôt Gouvemeur- Generaal van Nederlands- Indië afgekeurd. Keuchenius Kinderboerderij Gorechtpark HOOGEZAND - Veel mensen zijn verontwaardigd over de diefstal van dieren uit de kinderboerderij in het Gorecht park. Dat blijkt uit de vele reacties die de vereniging Kinder boerderij heeft gekregen. Uit de kinderboerderij werd, zoals gemeld, een mannetjeskalkoen gestolen, afgelopen vrijdag bleken ook 7 raskonijnenkonijnen verdwenen. Een voorbijganger ontdekte een gat in de omheining en meldde dat bij de politie. La ter bleek dat een veel groter gat was geknipt in de omhei ning van het aangrenzende hertenkamp. De deurtjes van de konijnehokken waren ge- forceerd. Een achtste konijn is waarschijnlijk aan de aan- dacht van de dieven ont- snapt. Totnutoe is noch van de vermiste dieren noch van de dader(s) een spoor gevon- den. Tel./Fax. 05980-24848 Tel. 05990-17975 De Vereniging Kinderboer derij is hevig ontdaan door de gebeurtenissen. ,,Het is onbegrijpelijk, wat moet je daar nu tegen doen", zegt bestuurslid en vrijwilligster Steffie van der Veen, ,,als ze de dieren opeten, hoop ik dat ze erin stikken". De politie van Hoogezand-Sappemeer deelt de verontwaardiging van de vereniging: ,,Dit is asociaal, hiermee dupeer je kinderen",zegt een woord- voerder, die echter weinig mogelijkheden ziet de daders op te sporen. ,,We zullen wat vaker rondrijden, maar het is een groot en afgelegen park en dat maakt toezicht moei- lijk. We zijn in zulke gevaiien afhankelijk van aanwijzin- gen van het publiek". Ook hij denkt dat de konijnen de pan in zijn gegaan. ,,Als je een konijntje voor je kind wilt dan koop je dat toch voor een paar cent in de die- renwinkel". De vereniging Kinderboerde rij heeft van diverse mensen konijnen aangeboden gekre gen. ,,We zijn daar heel blij mee", zegt Steffie van der Veen, ,,maar die andere ko nijnen kenden we al ander- half jaar, daar waren veel kinderen erg aan gehecht". vond het onjuist dat Mijer zich vrijwel onmiddellijk na de aanvaarding van zijn mi- nisterschap liet benoemen tôt Gouvemeur-Generaal. De be noeming ging niet door en Mijer trad af als minister. Aftreden In 1868 zegt Keuchenius de Nederlandse politiek al weer vaarwel om naar Indië terug te gaan, waar hij elf jaar lang werkt als joumalist en advo caat. In 1879 terug in Neder land, maar nu voorgoed, wordt Keuchenius weer Tweede Kamerlid. Hij blijft dat (met enkele korte onder- brekingen) tôt zijn dood op 17 december 1893. Zijn Minister- schap van Koloniën in het kabinet Mackay (april 1888 tôt februari 1890) is zo'n on- derbreking. Het kabinet Mackay blijft zitten tôt au- gustus 1891. Minister Keu chenius niet. Al op 24 februa ri 1890 moet hij aftreden: Zijn begroting is door de Eerste Kamer verworpen! Bijbelspreuken Als volgeling van Groen van Prinsterer stelde Keuchenius in de politiek zijn geloofsbe- lijdenis voorop. In 1886 sloot hij zich aan bij de Doleantie, de groep gelovigen die zich in 1886 onder leiding van Abra ham Kuyper hadden afge- scheiden van de Nederlands Hervormde Kerk. Keucheni us stond, ondanks zijn handi cap, bekend als een ver- maard spreker. Tijdens zijn HOOGEZAND-SAPPE MEER - Zaterdagmiddag 28 april vindt voor de vijfde keer het Nationaal Kampi- oenschap Kaaibakken plaats. Het spel wordt vanaf 14.00 uur gespeeld in het Juliana- plantsoen. Opgave is tôt 28 april mogelijk bij het Veen- koloniaal Muséum, Kerk- straat 18, Veendam, telefoon: 05987-16393. Op 28 april organiseert het muséum tevens een Histori- sche Landschapsreis. Het gaat dit jaar richting Duurs- wold. De tocht zal beginnen met om 9.00 uur een korte toelichting in het muséum waar aile deelnemers een in- formatiemap zullen ontvan- gen. Om 17.30 uur is de bus weer terug in Veendam. Voor aanmelding kunt u zich wen- den tôt het Veenkoloniaal Muséum. Mr. L.W.C. Keuchenius optreden in de Tweede Ka mer gebruikte hij veel cita- ten en spreuken uit de Bijbel. Kennelijk was hij ook goed thuis in meer „wereldse" ge- schriften. In 1885 vergeleek het kamerlid Keuchenius de toenmalige minister van fi- nanciën J.P. Sprenger van Eyk met Laulicker Kacker- lack uit het toneelstuk ,,Moortje" van Bredero: ,,Ik schik mij na de tijd en naar haar zotten grillen Ik doe al wat zij wil en wil al wat zij willen".MM Welke wil ik deze week 2. ZUIDBROEK - In het soci- aal-cultureel werk en in dorpshuizen is het cursus- werk een belangrijk onder- deel van het aktiviteitenpak- ket. In dorp, buurt en wijk buigen zich elk seizoen op- nieuw vele voorbereidings- groepen over de vraag: Welke kursussen bieden we volgend jaar aan? Om een antwoord op deze vraag te vinden organiseert de Stichting PROBE een cur- susmarkt. Deze cursusmarkt vindt plaats op 26 april in Dorpshuis De Broeckhof te Zuidbroek van 19.00 tôt 22.00 uur. Frekie:„Moeke, wel is aigen- liek dij man dij aie morgens bie ons ien koamer komt, twij kop thee drinkt, kraant leest en vot gaait?" Moeke:,,Pa" Even naar de videotheek op het paard (een Pries) 3 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 19 APRIL 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zutdbroek, Kielwindeweer, Westerbraek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Qroeve Kantoor Gorecht Oost 30 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: N» 18.00 uur J. Wagt V

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3