Noord-lerse Kinderen naar Hoogezand Maar hoe zat het ook al weer met Noord-lerland Wie heeft er plaats voor twee Noord-lerse logeeties? Van badkuip naar dierenparkbassin Zeefdrukken voor meiden Jongerenaktiviteiten in Gorecht Veel KCA ingezameld In Noord-lerland wonen geen Noord-Ieren. Er leven alleen Protestanten en Katholieken die er moeite mee hebben om samen een volk te zijn. Na 800 jaar strijd is er nog geen spra- ke van echt samengaan. Er zijn aparté scholen, sportverenigingen, cafe's en zelfs aparté woonwijken voor beide groepen. Die wijken zijn vaak door hekken van elkaar gescheiden. De IRA, het verboden Republikeinse leger vecht voor aansluiting bij de Katholieke Repu- bliek Ierland, die sinds 1920 zelfstandig is. Dit stuit op heftig verzet van de Orangisten, de aanhangers van de protestantse King Billy van Oranje (een Hollander). Zij wilden kost wat het kost aansluiting bij Engeland handhaven. De strijd speelt al jaren onderhuids; de laatste 15 jaar echter woedt er een echte burgeroorlog die al meer dan 2400 mensen het le ven heeft gekost.In feite komt het hele conflikt voort uit de Engelse overheersing van het eiland. Dat is de grondslag van de sociale onderdrukking tussen Protestanten (afstamme- lingen van Engelse kolonisten) en Katholieken (nazaten van de Ierse bevolking). Je kunt dan ook beter spreken van een sociale oorlog (van een culturele minderheid met keltisch bloed) tegen een meerderheid van anglo-saksische afkomst. Er zijn meer Protestanten (2/3) dan Katholieken (1/3). HOOGEZAND-SAPPEMEER - Waarschijnlijk hebt u al ver- schillende keren iets gelezen over de werkgroep Noord-lerse kinderen. Deze werkgroep probeert van 1 tôt en met 21 juli 20 Noord-lerse kinderen naar Hoogezand-Sappemeer te halen voor een fijne vakantie. Zij doet dit door geld inzamelingen en door het werven van gastgezinnen. Benadeeld Al sinds de 12e eeuw is er sprake van Engelse over heersing. Grote gebieden worden in beslag genomen. Katholieke eigenaren moe- ten plaats maken voor Pro testantse kolonisten. Opstanden worden hardhan- dig onderdrukt. Cromwell's overwinning op de ..afgodi- sche en met bloed bevlekte papisten" is de zwartste bladzijde uit de Ierse ge- schiedenis. Homerule Er komt een lichtpuntje als de Ieren in het Londense Parlement een wipplaats gaan innemen tussen de Conservatieven en Libera- len, die geen van beide een meerderheid hebben. Week geworden door dit voordeel stelt de Engelse Liberaal Gladstone voor de Ieren zelf- bestuur te geven. Home Ru- le. De vlieger gaat niet op als de Conservatieven de Pro testanten weten te bewegen hiertegen te ageren, omdat ze anders hun invloed zou- den kwijtraken in het over- wegend Katholieke Ierland. Ook hier zijn de Engelsen splijtzwam tussen de Ierse bevolking. Ierse republiek Eire De Home rule zal niet wor den ingevoerd. Na een aan- vankelijke solidaritietsver- klaring van de Ieren met de Engelse strijd tegen de Duit- sers, besluiten zij toch de Engelse verzwakte militaire positie te benutten om in opstand te komen: de Paa- sopstand van 23 april 1916. Engeland weet de opstand te onderdrukken, maar ziet wel in dat Home Rule niet uitvoerbaar is. Men zoekt de oplossing in een verdeling tussen Noord en Zuid, over- heersend Protestant (Noord) en Katholiek (Zuid). In 1920 krijgt dit zijn beslag. Een onafhankelijke repu bliek em een van Groot Brit- tanië afhankelijk gebied. Pas in 1948 is de Republiek echt zelfstandig, bij het uit- treden van het Gemenebest. In het Zuiden gaat het goed. In het Zuiden gaat de strijd door. Onder leiding van de IRA (het leger dat zich na 1916 nooit heeft opgeheven) vecht de minderheid voor een hereniging met het Zui den, terwijl de unionisten (aanhangers van de Unie met Groot Brittanië) onder leiding van mensen als do minée Ian Paisley zich daar met man en macht tegen ver- zetten. Noord-lerland nu De spanning laait van tijd tôt tijd hoog op. Paisley heeft zijn ..derde macht" geïnstalleerd, een particu lier leger van Protestanten. De Britse troepen zijn met 600 man versterkt. De IRA zorgt telkens voor nieuwe terreurgolven, in of buiten Noord-lerland. Officiële en officieuze besprekingen tussen Ierland en Groot Brittanië geven de Protestanten het gevoel uit- geleverd te worden aan de Katholieke Ieren. Er wordt gewerkt aan een betere ver- standhouding tussen de twee Ierlanden. Een Anglo- Ierse Raad houdt zich daar- mee bezig op economisch, cultureel en sociaal terrein. Maar Paisley zegt zich nooit meer neer te zullen leggen bij een hereniging. De En gelse premier is een ver- raadster. Toch zijn er ook po- sitieve reakties: de Noord- lerse Sociaal Democratische Partij noemt het dé oplos sing voor beide partijen. Maar het Noord Ierse volk heeft - per référendum - het vetorecht over dergelijke beslissingen, en wat doet dan de protestantse meer derheid? Noord Ierland is het noorde- lijk deel van het eiland Eire. Het ligt ten westen van Groot Brittanië. De opper- vlakte is 13.567 km2. Dat is iets kleiner dan de helft van Nederland. Er zijn 1.5 mil- joen inwoners. Ongeveer 900.000 zijn Protestant, 600.000 zijn katholiek. De hoofstad Belfast heeft 374.000 inwoners. Het land leeft grotendeels van vee- teelt. Industrie die echt niet 20e eeuws is gaf aan 32 pro- cent van de Noord Ieren werkgelegenheid. Mede door de onlusten is veel van die werkgelegenheid verlo- ren gegaan. De eigenaren ko- zen het zekere voor het onze- kere en vestigden zich in vei- liger oorden, zeker toen verzekeringen gingen weige- ren bedrijven in ..kwetsba- re" plaatsen te verzekeren. Er is hoofdzakelijk textiel- en schoeiselindustrie. Het klimaat in Noord-lerland lijkt op dat van ons. Geen extreem hoge of lage tempe- raturen. De Ieren zeggen zelf dat het te vaak regent, maar dat vinden wij ook. Noord-lerland In Noord duurt de ongelijk- heid voort. Het kiessysteem speelt de Protestanten in de kaart. Met dit systeem is het mogelijk dat de Katholie ken, die 1/3 van de bevol king uitmaken, nog geen kwart van het aantal zetels hebben. In de jaren zeventig lopen steeds meer betogin- gen uit op rellen. De Noord- lerse regering ziet zich ge- noodzaakt de hulp van het Britse leger in te roepen. Im mers, de politie wordt niet als onpartijdig gezien: ze is protestant. Op 9 augustus 1971 doet de regering een wanhopige poging de IRA uit te schakelen. Groot- scheepse razzia's in London- derry en Belfast. Arrestatie- bevelen, huiszoekeingen, in- vallen verspelen de aanvankelijke sympathie die het leger had opgebouwd bij de katholieke bevolking. DE IRA wint aan populari- teit. Nu breekt de chaos he- lemaal los. Hele wijken ont- trekken zich aan het gezag. In Londonderry worden bij een demonstratie 13 mensen door soldaten doodgescho- ten. De IRA patrouilleert in katholieke wijken, en de UDA (Ulster Defence Ar mée) houdt parades die aan duidelijkheid niets te wen- sen overlaten. Opnieuw grijpt het Britse leger in. Ze herstellen zo goed en kwaad als het gaat de orde in de wijken. Het Noord-lerse parlement wordt naar huis gestuurd. Noord-lerland staat weer rechtstreeks on der Londen. Het Compromis Er komen besprekingen over een mogelijke oplossing. Na maanden komt er een wit- boek op tafel. Voorstel: een Iers Parlement kiezen met evenveel Protestanten als Katholieken. Het plan heeft een goede kans van slagen. Maar de Protestanten leggen - onder leiding van Paisley - de hele provincie plat door een staking. De minister van Arbeid weigert te onderhan- delen. Hij plaatst daarmee de nieuwe Noord Ierse pre mier in een onmogelijke po sitie. Hij treedt af. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Binnenkort start er in de Nije een cursus Zeef drukken voor meiden onder deskundige begeleiding. Heb je belangstelling, bel dan zo snel mogelijk naar Stichting Welzijnsbevordering, tele- foon: 05980-94148 en vraag naar Silvana of Pauline. Naast het cursusaanbod gaat ook het meidentheeuur weer van start. Vanaf gisteren zijn aile meiden uit Hoogezand en omstreken iedere week van harte welkom in de Nije van 16.30 en 17.30 uur. De gastgezinnen ontvangen gedurende drie weken twee jonge Noord-Ieren, een Ka tholiek en een Protestant. Hun leeftijd varieert van 8 - 12 jaar. Tijdens het verblijf is er een begeleidster uit Ier land aanwezig, die u met raad en daad terzijde zal staan en uw gezin zeker een keer zal bezoeken. 't Spreekt ook vanzelf dat de leden van de werkgroep zullen helpen waar dit nodig is. Hebt u na het lezen van dit artikel be langstelling gekregen om twee kinderen gedurende drie weken een warm plekje in uw gezin te geven, geeft u zich dan alstublieft op bij één van de onderstaande adres- sen: Annie Wortelboer tel. 94262 Caria Theuwissen tel. 93500 Henk van Vondel tel. 20556 Henk Gaasendam tel. 25011 Het sekretariaat is gevestigd aan: Burg. Bartelstraat 4, 9601 CN Hoogezand, tel. 92665, ten name van Riny Heeres. EMMEN - Op 8 februari baarde manenrob Pasquale een jong. Dat was niet de eerste keer. In 1981 en 1985 kreeg ze ook al een kind. Helaas stierven beide jongen tijdens de geboorte. De oorzaak was onbekend. Het was dan ook een hele verras sing dat Pasquale nu het leven schonk aan een gezond en le- venslustig kind. Verzorger André van Gemmert laat baby ,,Walesa" zien aan zijn soortgenoten Pasquale zelf leek echter zo overdonderd dat ze totaal geen aandacht aan haar baby schonk. Dit was bij de ma- nenrobben in het dierenpark nog niet eerder voorgevallen. Ook literatuurstudies boden geen soelaas. Daarom werd contact opgenomen met Le- nie 't Hart in Pieterburen. Binnen een uur stond Lenie met enkele van haar mede- werkers in het dierenpark. De eerst tien dagen werd het manenrobje, dat inmiddels door verzorger André van Gemmert Walesa was ge- doopt, met aile zorg omge- ven. Hij werd, net als een jonge zeehond, gevoerd met vispap die via een sonde rechtstreeks in zijn slokdarm werd gebracht. Op de elfde dag na z'n geboorte raakte Walesa in een crisis. Zijn con- ditie ging plotseling sterk achteruit. Walesa was zo ver- zwakt dat ..intensive care" nodig was. Die .intensive ca- re"-afdeling werd gevonden in de badkamer bij verzorger André thuis. Daar groeide Walesa voorspoedig. Zijn ge- wicht verdubbelde in onge veer zes weken tôt 20 kilo. Griezelig Op 31 maart kon hij weer te- rug naar het Noorder Dieren park. Gisteren stelde pleeg- vader André het manenrobje voor het eerst voor aan z'n echte vader, moeder en ande- re familieleden. Walesa vond dat allemaal erg griezelig. Geleidelijk zal hij aan de groep manenrobben moeten wennen. Iedere dag neemt André hem enkele keren even mee naar buiten, naar z'n soortgenoten. Steeds een beetje dichterbij. Daamaast krijgt Walesa dagelijks zwemles. Hij eet nu al echte vis. Walesa is een van de zeer weinige manenrobben die met de hand zijn grootge- bracht. Tôt dusverre is dat bijna nooit geprobeerd. Hij is dus een beetje een primeur. En ook een levend compli ment aan de kennis en de in- zet van het Zeehonden Op- vangcentrum in Pieterburen. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Het heeft een tijdje stilgelegen, maar vanaf nu is het jongerenplatform Go recht weer aktief. Het jonge renplatform Gorecht houdt weer wekelijkse soos- en fil- mavonden voor jongeren. De plaats waar het gebeurt is in het Krekeltje aan de Ruys de Beerenbroucstraat. De dag is iedere dinsdagavond van 19.00 tôt 22.00 uur. Wie meer informatie wil, kan bellen met Stichting Welzijnsbevor dering, tel. 94148, vragen naar Silvana. SLOCHTEREN - Het gaat goed met de inzameling van klein chemisch afval in de ge- meente Slochteren. In totaal is er in het afgelopen jaar 21.275 kilo opgehaald, tegen 5.524 kilo in 1988. Een stij- ging van 285 procent! HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 19 APRIL 1990 I

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 9