Geert Veenhuizenstraat Wonen aan de. 1 6 „De Boer" Huurcontracten probleem- wijken minimaal 1 jaar Kom kijken op de open dag! ••«SX™ «g I - rJONKER Jb OPTI£K ^-6 »wf - 1 - *«r- w~ ffÇ De Geert Veenhuizenstraat is genoemd naar Geert Veen- huizen die zo'n 40 jaar lang aardappelkweker was in Sappemeer. Maar geen gewo- ne aardappelkweker! Zijn pi- onierswerk leverde vele nieuwe aardappelrassen op waarvan we de Eigenheimer nog regelmatig op ons bord vinden. Dat Geert Veenhui- zen die aardappelen heeft „uitgevonden", daaraan denkt vrijwel niemand meer. Bij Raadsbesluit van 31 janu- ari 1947 werd de straat in Sappemeer naar hem ge noemd. Geert Veenhuizen werd gebo- ren op 18 november 1857 in Stootshom, gemeente Noord- broek. Zijn vader was stuur- man op de grote vaart. Geert bezocht de lagere school van meester Boven. Op 13-jarige leeftijd kwam hij in de leer bij boomkweker Brouwer in Noordbroek, waar hij onge- veer 10 jaar heeft gewerkt. In die tijd kreeg Geert extra les in plantkunde en leerde hij van de doopsgezinde predi- kant B. ten Bruggencate ailes over latijnse plantennamen. Toen Geert 23 jaar was ver- trok hij naar Gouda. Vervol- gens ging hij werken bij de firma P. Hooftman in Bos- koop, waar hij de intensieve tuinbouw leerde. Aardappelmeel Na enkele jaren keert Geert Veenhuizen terug naar de Veenkoloniën waar toch zijn hart lag. Op 25-jarige leeftijd trouwt hij met Jantje van der Wijk. Hij gaat werken op de bloemen- en bomenkwekerij van zijn schoonvader in Sap pemeer, die door hem enigs- zins wordt gemodemiseerd. Daardoor krijgt hij al gauw de bijnaam „tuinarchitect". Omdat er grote behoefte is aan geschikte aardappelras sen, niet alleen voor con- ie, maar vooral voor de vervaardiging van aardap pelmeel, besluit de land- bouwvereniging „Borger en Tripscompagnie en Kleine- meerin 1889 voor eigen re- kening een aardappelproef- veld aan te leggen. Geert Veenhuizen krijgt de leiding. Bromelias Geert heeft gelezen over Bro melias die gekweekt worden uit zaad dat is verkregen door kunstmatige kruising. Die méthode past hij toe bij het kweken van nieuwe aar dappelrassen. Als uitgangs- materiaal neemt hij rassen van de Duitse kwekers Paul- sen en Richter. Het lukt hem bessen te krijgen aan de aar- dappelplanten. De zaden daaruit worden het jaar daarop gepoot en ja hoor! op de landbouwvergadering van 25 september 1890 kan Geert Veenhuizen de eerste uit zaad verkregen aardappelknollen laten zien. Tôt 1893 werkt Veenhuizen op het proefveld van de vereniging. Dan wordt hij benoemd tôt cul- tuurchef op het centraal proefveld bij het station Sappemeer-Oost, dat door de Veenkoloniale Boerenbond met steun van het Rijk en van groot-industrieel Jan Evert Scholten (zoon van W.A. Scholten) was aange- legd. Eigenheimer In de veertig jaar dat Geert Veenhuizen werkzaam was als aardappelkweker heeft hij vele kruisingen verricht. ,,Wij zullen nooit leerlingen ronselen", zegt directeur Harry Weisbeek. ,,Wij heb- ben het liefst dat mensen be- wust voor onze school kie- zen. Daarom geven we graag veel informatie over onze manier van werken". Verticaal Bij de Gerardus Majella school zijn de leerlingen in- gedeeld in vertikale groe- pen. Dat betekent dat kinde- ren van verschillende leeftijden samen in één groep zitten. Kinderen van groep 1 en 2 (de kleuters) krijgen samen les. Groep 3,4 en 5 ook, evenals groep 6,7 en 8. ,,Dat systeem is enkele jaren geleden ingevoerd uit pedagogische motieven", vertelt Weisbeek. ,,De kin deren gaan een ander, meer socialer gedrag vertonen, ze helpen elkaar. Ook kan de leerling meer werken op zijn eigen niveau, al is het onder- wijs dat we geven niet echt individueel". Dat onderwijs gebeurt vaak in de vorm van projecten. Voor de kleuters was er al een project rondom het krij gen van een broertje of zus- je. Jaarlijks is er een project over de schoolomgeving, waarbij dit jaar ,,bomen" centraal staan en er is elk Uit de duizenden zaailingen ontstonden 94 aardappelras sen, waarvan Eigenheimer, Rode Star, Thorbecke, Paul Kruger en Bravo (de namen bedacht Veenhuizen zelf) groot succès hadden en ook veel belangstelling onder- vonden uit het buitenland, waar Veenhuizen regelmatig heenreisde om zich te oriën- teren en zijn produkten te to- nen op landbouwtentoonstel- lingen. De ook nu nog beken- de Eigenheimer" werd in 1890 door hem gezaaid uit „Blauwe Reuzen" als moeder en ,,Fransen" als vader. In het begin was de Eigenhei mer alleen geschikt als fa- brieksaardappel. Geridderd Van het harde en belangrijke jaar een speciaal project over de derde wereld tijdens de vastenaktie. Intercultureel De Gerardus Majellaschool staat te boek als een school op Rooms Katholieke grondslag, maar heeft een interculturele bevolking en dus heel wat geloven binnen haar muren. Veel leerlingen komen uit Suriname. On- derwijzer Kila Lokai ook. Hij spreekt 4 talen. Hij geeft niet alleen les aan de Suri- naamse maar aan aile kinde ren. ,,Wij besteden veel aan- dacht aan de integratie van etnische groepen, en dat gaat prima", zegt directeur Weisbeek. Ouders De Majellaschool wil de ou ders zoveel mogelijk bij de school betrekken. Met een duur woord heet dat ,,ouder- participatie". Ouders hel pen bij het ,,nivo-lezen", ze beheren het documentatie- centrum, en zijn nauw be- trokken bij het ,,spel- en boekenplan". ,,We overleg- gen vaak met de ouders", zegt Weisbeek. ,,Neem nu de 4-jarigen maatregel. Daar waren we tegen. Maar de manier waarop we het pro- bleem hebben opgelost, (de pionierswerk van de Sappe- meerster aardappelkweker hebben vooral ander en ge- profiteerd. In de eerste plaats de Veenkoloniale landbou- wers. Veenhuizen zelf had nauwelijks een redelijk be- staan. Voor de rechten van de kweker bestond nog geen be- grip of bescherming. Waardering ondervond Geert Veenhuizen wel. Door de Ne- derlandse regering werd hij op zijn 70ste verjaardag be noemd tôt Ridder in de orde van Oranje Nassau. Er werd een groot feest gegeven en de Veenkoloniale Boerenbond verleende hem een jaargeld. Op 30 januari 1930 overleed de toen 72-jarige Geert Veen huizen in Sappemeer. jongste kleuters zijn 's mid- dags vrij) bevalt eigenlijk wel goed. Nu wordt die maatregel weer afgeschaft. Of we de oude situatie gaan herstellen? Daar willen we eerst met de ouders over praten". Nieuwsgierig geworden naar de Majellaschool? Dan is de ,,Open dag" de gelegen- heid om meer informatie te krijgen. O.ja op de Majella school kunnen de kinderen tussen de middag overblij- ven. Dat wil directeur Weis beek nog graag even kwijt. y<T paRtycatering KflNT EN KLARE WARME BEZORGMAALTIJDEN Telefoon 05980-93066 Geert Veenhuizen met zijn zelf gekweekte aardappelrassen op een landbouwtentoonstelling. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Algemeen Bestuur van de Woningstichting Volksbelang ging maandagavond akkoord met de invoering van huurovereenkomsten voor minimaal 1 jaar. Volksbelang wil hiermee een hait toeroepen aan het grote aantal verhuizingen dat in bepaalde wijken is opgelopen tôt 30 a 35 procent. De Woningbouwvereniging Talma heeft al eerder laten weten voorstander te zijn van de invoering van jaarcontracten. Volksbelang-voorzitter Tj. Veenstra zei te beseffen dat dit een huurdersonvriendelij- ke maatregel lijkt omdat de huurder beperkingen worden opgelegd. ,,Maar veel muta- ties in een wijk zijn ook huurdersonvriendelijk voor Nieuwsgierig naar de Gerardus Majellaschool? HOOGEZAND - Iedereen die nog niet weet naar welke school hij zijn kind zal sturen kan woensdag 2 november ko men kijken hoe er wordt gewerkt op de Gerardus Majella school in de wijk Gorecht in Hoogezand. Er is een videofilm te zien van het reilen en zeilen in de school en in de klassen kunnen lessen van een half uur worden hijgewoond. de mensen die er wonen", al- dus Veenstra. De Huurders- vereniging Hoogezand-Sap- pemeer heeft bij monde van voorzitter Kees Meelker ver- klaard tegenstander te zijn van dit soort contracten. ,,Op deze manier moeten huur- ders boeten voor fouten die verhuurders en gemeente hebben gemaakt", aldus Meelker. ,,Huurders vertrek- ken omdat de huizen slecht worden onderhouden en om dat de gemeente het open- baar groen heeft verwaar- loosd". Als de 1-jarige con tracten worden ingevoerd voorziet Meelker grote pro- blemen voor mensen die door onvoorziene omstandigheden moeten verhuizen, zoals bij opname in een verpleegte- huis. ,,En stel dat er iemand naast je komt wonen die veel overlast veroorzaakt, dan kan je niet weg zolang het huurcontract niet is afgelo- pen", vreest Meelker. Voor dit soort onvoorziene om standigheden is de wo ningstichting bereid een re- geling te treffen. ,,De invoe ring van de 1 jarige contracten is bedoeld als een sociale en niet als een asocia le maatregel", benadrukt voorzitter Veenstra. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 26 APRIL 1990 H- "w y»'- cv4v' Wiener Schnitzel 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Kipfilet met kerrysaus en ananas 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Schouderkarbonade 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Blinde vinken met champig- nonsroomsaus 10.00 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Bestellingen voor het weekeinde tôt za. 15.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL EH Jonkerbrillen: betere zijn er niet wij leveren niet in op kwaliteit, service en vakmanschap. HOOGEZAND-HAREN-RODEN

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5