Wnnen a an de.... K. de Haanstraat Met „Arme kant" naar Den Haag Gehandicaptentoneel: Met de neus op de feiten Radio Noord: Bevrijding Wildervank en Veendam HET NIEUWSBLAD r Olifantenverhaal in Tripscompagnie Oortogsexpositie in Bieb De K. de Haanstraat is ge- noemd naar Kees de Haan, die op 7 oktober 1944 op het kerkhof in Delfzijl door de Duitsers werd gefusilleerd. Kees (Kornelius Enno) de Haan werkte in de bakkerij van zijn vader in de Stati- onsstraat in Sappemeer. Om te herdenken dat hij viel voor de bevrijding van ons land wijzigde het gemeente- bestuur van de (voormalige) gemeente Sappemeer op ver- zoek van de Binnenlandse Strijdkrachten de naam ,,Stationsstraat" in „K. de Haanstraat". De nieuwe naam werd in het bijzijn van familie en vrienden onthuld op 4 juli 1945. Kees de Haan werd geboren in Sappemeer op 30 decem- ber 1914 als zoon van Korne lius Harm de Haan en Antje Rijzenberg. Als jongetje ging Keesje naar de lagere school aan de (voormalige) Stati- onsstraat en daarna enkele De Kees de Haanstraat. jaren naar de ULO-school in Kleinemeer. Dat beviel niet zo goed. Kees wilde bakker worden (als klein jongetje hielp hij zijn vader al in de bakkerij), daarom ging hij naar de bakkersvakschool in Groningen, waar hij zijn di- ploma 's voor het bakkersvak behaalde. Fluitend Kees was een opgewekte jon- gen die altijd fluitend het brood rondbracht. Hij zong bij het operettekoor Hooge- zand-Sappemeer en bij het Doopsgezind gemengd koor. Hij was ook lid van de Vrij- zinnig Democratische Jonge- ren Organisatie, waarmee hij vaak op zomerkamp ging. Kees was een jongen met veel sociaal gevoel voor de minder bedeelden. Hij hield van zijn land en vond de dé mocratie heel belangrijk. Toen Nederland in 1939 mo- biliseerde moest ook Kees de Haan de wapenrok aan. Eerst in Arnhem, later in Rotterdam, waar hij als soldaat-bakker werkte in de militaire bakkerij. Daar maakte hij in mei 1940 het grote bombardement van Rotterdam mee en de capitu- latie. Verbitterd keerde Kees terug naar Sappemeer, waar hij het bakkervak weer op- nam. ,,Mot gebeuren moe" Ook in Hoogezand-Sappe- meer werd een organisatie opgericht met het doel geld, goederen en voedsel in te za- melen voor onderduikers en anderen die het slecht had- den. Initiatiefnemers waren de heren Boelens, Viening, Wiegertjes en de gebroeders Kolthoff. Kees de Haan sloot zich bij hen aan en deed ac- tief mee aan de illégale acti- viteiten. Hij verspreidde illé gale kranten zoals „Het Pa- rool" en ,,Je Maintaindrai", maakte pamfletten, bracht ze rond, hielp onderduikers aan kleding en voedsel en bracht hen onder dak op geheime plaatsen. Wat dreef Kees de Haan tôt zijn illégale aktiviteiten? Te- gen zijn moeder die bang was dat er iets met hem zou ge beuren zei Kees: ,,Mot gebeu ren moe". (Dat vertelde mij Marie de Haan, zuster van Kees). Dat ,,eigen" mensen, Nederlandse inwoners van de gemeente, met de vijand heulden en anderen gingen verraden kon Kees de Haan niet begrijpen. Zijn veront- waardiging daarover is waarschijnlijk één van zijn drijfveren geweest om in het verzet te gaan. Kees wist dat het gevaarlijk De werkgroep „Arme kant van Nederland" constateert dat de groep mensen die nau- welijks kunnen rondkomen en daardoor te maken heb- ben met vereenzaming een isolement steeds groter wordt. Orna kan niet meer ,,oma" zijn omdat ze de strip- penkaart voor het bezoek aan de kleinkinderen niet kan betalen. Ouders kunnen de bijdrage voor het school- zwemmen en de schoolreisjes niet meer opbrengen. Kinde- ren kunnen geen lid meer werk was en dat hij grote ri- sico's nam. Vit voorzorg had hij thuis in de schoorsteen en kele dikke spijkers geslagen, die als een vluchtladder dienst konden doen bij een inval van de Duitsers. De kans om de vluchtroute te ge- bruiken heeft hij niet gekre- gen. Verraad Hoewel Kees altijd had ge- zegd„Mij krijgen ze niet le- vend in handen", gebeurde dat toch. Op donderdagoch- tend 5 oktober 1944. Meestal was Kees op donderdag niet thuis. Nu wel, hij was koek- jes aan het bakken voor een vriend. Plotseling werd er hard op de deur gebonkt. Ma rie, de zuster van Kees, deed open en stond tegenover een Duitse soldaat die een pistool op haar gericht hield. Samen met drie Nederlandse SD-ers (waaronder de beruchte S.D.- agent Siert Bruins) werd ai les in huis overhoop gehaald, terwijlze riepen: ,,Pamflette, pamflette". Kees werd gear- resteerd en meegevoerd, na- dat hij nog even van zijn moeder afscheid had mogen nemen. Zijn vader was op dat moment niet thuis. Per auto werd Kees naar een schuurtje gebracht bij de woning van hoofdmeester Brouwer van de openbare lagere school in Martenshoek. Ook andere le- den van de verzetsgroep wa ren opgepakt en naar Mar tenshoek gebracht. Jan San- gers en Jan Huitzing werden direkt gefusilleerd. Bakker Meint Veninga was al bij zijn bakkerij doodgeschoten. Het staat wel vast dat de groep was verraden. Maar door wie? Degene die daarvan werd verdacht werd is in 1950 vrijgesproken. „Die Eine" Kees de Haan, J. Overman, J. Koops en W. Berg werden overgebracht naar Delfzijl. Op de morgen van 7 oktober 1944 kregen Overman, Koops en Berg te eten. Toen ze vroe- gen waarom er maar eten was voor drie en niet voor vier, luidde het antwoord: ,,Die Eine ist umgebracht". Die „eine" was Kees de Haan. De maandag daarop werd Kees begraven op de algeme- ne begraafplaats in Sappe meer. Vbëî" mensen stonden langs de weg om van Kees, zo'n vrolijke en goedmoedige jongeman, afscheid te nemen. Korte tijd later kregen de klanten van bakker De Haan als herinnering een foto van Kees, die zijn vader in grote aantallen had laten nama- ken. Aan hem en aan de andere verzetsmensen die vielen voor de vrijheid worden we nu nog herinnerd door de straten in Hoogezand en Sap pemeer die naar hen ge- noemd zijn. Nederland tegen verarming' HOOGEZAND-SAPPEMEER - De werkgroep „Arme kant van Hoogezand-Sappemeer" roept de inwoners van onze ge meente op deel te nemen aan een landelijke manifestatie met als titel „Nederland tegen verarming", die op 19 mei wordt gehouden in Den Haag. zijn van een sportclub, een abonnement op een krant is te duur. Door de plaatselijke werkgroep in Hoogezand- Sappemeer wordt daarom gepleit voor een samenhan- gend minimabeleid met een declaratiefonds en goede kwijtscheldingsregelingen voor de gemeentelijke be- lastingen. De plaatselijke overheid heeft echter slechts beperkte mogelijkheden. Zij kan geen eigen inkomensbeleid voe- ren. Alleen de landelijke overheid kan zorgen voor verhoging van het besteed- baar inkomen van de laagst betaalden. Daarom wordt er op 19 mei op het Malieveld in Den Haag een landelijke ma nifestatie gehouden met als inzet „nuttige" werkgelegen- heid en betere uitkeringen. Raad van Kerken, organisa- ties van uitkeringsgerechtig- den, vakbeweging en ande ren nemen er aan deel. S.v.p. ook kloppers en stokjes meenemen om luid en duidelijk aan politieke en maatschappelijke deuren te kloppen. Wie mee wil naar Den Haag kan (graag vôôr 10 mei) bel- len naar Ben Bodewes tel. 94310 of Lina Booy tel. 20976. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De heer Koster en mevrouw Willems zijn gespecialiseerd in het geven van voorlichting over de moeilijkheden waarmee gehandicapten in het dage- lijks leven worden geconfronteeerd. Zij gebruiken dia's om één en ander duidelijk te maken. Niets aan de hand zo lijkt het. Maar als meneer Koster weer eens te laat komt, het niet echt botert tussen de voorlichters en mevrouw Bartels uit de zaal denkt een handje te moeten helpen en Renate die wordt geinter- viewd bovendien niet van het podium is te krijgen, ont- wikkeld zich een ,,drama". Uiteindelijk worden de dia's toch getoond... totdat De Kern, 9 mei. Aanvang 14.30 uur. Organisatie: MA- DI/ANIB werkgroep. GRONINGEN - Op 13 april 1945 arriveerde een Pools tank- esquadron in Bareveld, de grens van Drenthe en Groningen. De opdracht voor die dag was Veendam te bereiken. TRIPSCOMPAGNIE - The story of the éléphants is mor- genavond vanaf 22.00 uur te beluisteren in het minicultu- reel centrum ,,Nooitgedacht" in Tripscompagnie. Het ver- haal wordt verteld door Jo- han Huizing met drie musici en vijf zangers en zangeres- sen. Gezamenlijk maken ze muziek die bestaat uit mo derne klassiek, jazz, beat, ballad en boléro, cool, koper en koraal. Wie weten wil hoe dat ailes samen kan gaan moet komen luisteren. Nooit- gedacht is bereikbaar via Veendam-Muntendam, via Noordbroek-Muntendam of heel simpel: via een smal loopbruggetje over het water (overzetten met een bootje kan ook). Radio Noord besteedt op 5 mei tussen 17.00 en 18.00 uur aandacht aan de Poolse op- mars langs het Oosterdiep in een documentaire die is ge- maakt door Matthijs Deen. Het is het verhaal van de moeizame verovering van Wildervank en de rimpelloze intocht in Veendam. Aan de hand van het dagboek van de Poolse commandant Jan Sal- va wordt de tocht opnieuw gemaakt. De kaarsrechte weg langs het Oosterdiep leidde de Polen van de oorlog het paradijs in. Zowel de ge- vechten in Wildervank als het uitbundige onthaal in Veendam hebben een diepe indruk gemaakt op de Poolse bevrijders. In de documentai re op 5 mei halen Poolse vete- ranen herinneringen op aan die 13e april in 1945. Frekie Frekie,,Der zi n moes ien soep Ober: „Din zel k kat rou- pen". HOOGEZAND - De biblio- theek richt op al haar afde- lingen een expositie in die het thema ,,Tweede Wereld- oorlog" meekrijgt. Mocht u beschikken over voorwerpen uit deze période en wilt u ze aan de bibliotheek uitlenen, dan kunt u contact opnemen met Henk Wieringa of Doro thée Hopma onder telefoon- nummer 05980 - 20640. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 3 MEI 1990 (Met dank aan Marie Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 m de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kotbam, Harkstede, Slochteren, Schildwokte, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidiaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. («980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: N» 18.00 uur I Want Tel. 05990-17975 de Haan en de heer J. van den Berg)

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3