Lesbrîef HS tijdens de tweede wereldoorlog ÏÏSZ -s- 3pn 3sn HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 3 MEI 1990 na m™ ,113 îWMSîM^'îi r# a jrarrcr HOOGEZAND-SAPPEMEER - De heer K.G Bos voormalig directeur van de Théo Thijssen- school in Hoogezand-Sappemeer schrijft op dit moment samen met zijn zoon J. Bos een boek over de gemeente Hoogezand-Sappemeer in de oorlogsjaren. Eerder verscheen er van de hand van de heren al een lesbrief voor de kinderen van het basisonderwys Dekwahteit van die brief wordt alom geroemd. Daarom onderstaand een deel van de lesbrief „Hooge zand en Sappemeer tijdens de tweede wereldoorlog". Mei 1940 Zonder schermutselingen worden Hoogezand en Sap pemeer door de Duitsers in- genomen. Ongeveer 15 Duit sers blijven achter om de ge- meenten bezet te houden. Eigenlijk waren de bezet- ters geen Duitsers, maar Oostenrijkse soldaten. Oostenrijk was immers een bondgenoot van Duitsland en veel Oostenrijkers voch- ten mee in het Duitse leger. Het duurde vijf dagen voor- dat Nederland zich overgaf. Twee soldaten uit onze ge- meente is de vijf dagen oor- log noodlottig geworden. Korporaal Willem van Del- den uit Kielwindeweer sneuvelde bij De Krim en Geert Wijchers uit Nieuw- Compagnie is omgekomen bij Den Helder. Achter de kerk in Kielwindeweer is ter nagedachtenis aan de beide gevallenen een monu ment aangebracht. NSB Ook in Hoogezand-Sappe meer waren mensen lid van de Nationaal Socialistische Beweging (NSB). Op 29 mei 1941 bezoekt NSB voorman Anton Mussert Hoogezand- Sappemeer. Nadat hij een spreekbeurt heeft gehouden roepen felle tegenstanders van de NSB. .Nederland vrij", Leve Koninging Wil- helmina". WA-(Weerafde- ling) mannen slaan de me- nigte uiteen. Een week later toont de WA opnieuw haar macht in Hoogezand-Sappe meer, getuige een verslag aan de burgemeester van de Opperwachtmeester Briga de-Commandant A. van der Jagt. De WA houdt weke- lijks oefeningen bij de HBS, het huidige gebouw van het gasbedrijf. Na lichte-tfrovo- caties van het publiek be- ginnen de WA-ers mensen af te ranselen met hun leren schouderriemen. Van der Jagt schrijft als commen- taar aan de burgemeester ,,dat het optreden door de WA door het publiek met ge- joel en gefluit wordt beant- woord, zoodat het mijns in- ziens beter was dat zij niet optreden, wanneer hun li- chamelijk niets wordt aan- gedaan; dat dit het werk is van de politie en deze ook beter met het publiek om kan gaan; dat het niet voor moeten komen dat de WA- mannen de beheerders van de straat zijn". Toen de oorlog afgelopen was werden de NSB-ers op- gesloten bij de kartonfabrie- ken in Sappemeer en Hooge zand. De kinderen van NSB- ers gingen naar familiele- den, waren die er niet, dan werden ze in Hoogezand op- gevangen in het gymlokaal van instituut Hommes en in Sappemeer bij wat nu Kap pa Karton is. Joden in HS In Hoogezand-Sappemeer woonden voor de oorlog verzet in Hoogezand ook proberen. De overval vond plaats op 20 februari 1944. Via een raam komen de ver- zetstrijders binnen, ze stui- ten op wachtmeester Van Bijssum die het register moet bewaken. Hem wordt gevraagd de sleutel van de kluis waarin het register zich bevindt af te geven. Hij weigert dit en wordt dood geschoten. Wat de ver- zetsmannen niet weten is driehonderd Joden. Sommi- gen al hun hele leven ande- ren nog maar enige jaren. Zo kende Sappemeer ook de familie De Beer, het verhaal van de familie De Beer loopt parallel met dat van de fa milie Frank, bekend van het dagboek van Anne Frank, met dit verschil, dat nie- mand van de familie De Beer een dagboek bij heeft gehouden. De familie De Beer, een koopmansgezin, leefde tôt 1938 in Duitsland, waar ze een eigen winkel hadden. Al kort nadat Hitler aan de macht was gekomen worden de Joden hier op een beestachtige manier behan- deld. Duitsers mochten niet meer bij Joden kopen. Hun winkels werden vernield. Joden die zich verzetten werden gedood of naar kam- pen gebracht. Kortom nor- maal leven als Jood in Duitsland kon niet meer. Daarom besloot de familie De Beer weg te gaan naar fa milie in Hoogezand. Daar aangekomen vroeg de fami lie zich af waarom het gezin De Beer uit Duitsland was weggegaan. Het verhaal van de slechte behandeling van de Joden in Duitsland werd echter niet geloofd. Het was voor de Nederlandse familie De Beer niet te geloven. Wie plaagt of doodt er nu Joden Onder elkaar zeiden ze dan ook: ,,Onze Duitse famileile- den vertellen ons sprookjes. Ze zullen het wel doen om- dat hun winkel failliet is en daar schamen ze zich voor. Daar durven ze niet voor uit te komen en daarom vertel len ze ons deze smoesjes". Men wist toen nog niet dat de familie De Beer uit Duits land de waarheid sprak. Het waren geen smoesjes, er was geen failliete zaak, het was de harde waarheid, maar het was ongelofelijk. De he le familie De Beer, ook de uit Duitsland gevluchtte fa milie heeft het op een pijn- lijke manier moeten ervaren dat het wel ailemaal waar was. Iedereen werd naar een vernietingskamp gestuurd. Slechts een enkeling kwam terug. Bezetting Omdat niets aan het bestaan van het koningshuis mocht herinneren werd de Wilhe- minastraat omgedoopt tôt Hoenslaan, dit omdat op de hoek van de straat de fami lie Hoen woonde. Het sa- menscholingsverbod leidde in Hoogezand-Sappemeer op 3 mei 1943 tôt een drama. Het was verboden om met meer dan vijf personen bij- elkaar te staan. Een groepje met daarin Obbe Leininga, Theodorus Gorens, Bernar- dus Heikolinus Zwart werd op klaarlichte dag, zonder waarschuwing door een Duitser met een mitrailleur beschoten. Obbe Leininga was zo zwaar gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Verzet Veel verzetstrijders uit Hoo gezand-Sappemeer vonden tijdens of vlak voor het ein- de van de oorlog de dood, veel straten in de gemeente herinneren aan deze men sen. De verzetsmensen in Hoogezand-Sappemeer hiel- den zich voomamelijk bezig met het helpen van onder- duikers, krantjes versprei- den, pamfletten maken en bonkaarten uitdelen aan on- derduikers. Maar wie pleegden de over val op het gemeentehuis in Hoogezand?? Doel van de overval was het in handen krijgen door het verzet van het bevolkingsre- gister. Uit dit register kon- den de Duitsers de namen halen van de mensen die ze moesten oppakken om te werken in Duitsland of door te sturen naar concentratie- kampen. In Amsterdam is het gelukt dit register te vernietigen en dat wilde het dat er bovenin het gemeen tehuis twee mensen van de luchtbescherming zitten die geschrokken door het la- waai van het schot het alarm aanzetten. De ver zetsmensen moeten vluch- ten zonder bevolkingsre- gister. Waarschijnlijk is het aanzetten van het alarm hun redding geweest. Toen het alarm afging, kwamen er heel veel omwonenden naar buiten om te zien wat er wel aan de hand was. Buiten het gemeentehuis gekomen, gin gen de verzetsmensen tussen de nieuwsgierige omwonen den staan en vielen ze voor niemand meer op. Later ver- zamelden zij zich op het kerkhof en verdwenen. Wie het geweest zijn is niet be kend. Luinstra, P. Niewold, R. Terpstra en W. van Rossum. Ze werden bij Beukema's fa- briek tegen de muur gezet en doodgeschoten. Bevrijding Op 14 april 1945 wordt Hoo gezand-Sappemeer bevrijd. Dagenlang wordt er gedanst rond de brug bij Hôtel Fa- ber. De geaillieerden wonen tijdelijk in Hôtel Faber. Hoogezand werd bevrijd door het 8e Canadian Recon naissance Regiment. On derstaand een deel uit het oorlogsdagboek van de Ca- nadezen. De Groeve 14-4-1945 Weather: - Fair and Cool. A quiet day, (surprise). We started the day with every intention of hitting the co- ast, with B an C Squadron going ahead. Good progress was heing made, when over the hlower came the shout „Hold it", so we held it. RHQ joined B Squadron in the demtary in Hoogezand. The cemtary was not consi- dered a good spot for a night sleep, so we moved in to the local hôtel. P.W.s. (gevange- nen red.) still continue to wander in. 60 was the hag for today. Everything from Railway Conductors, to Conscript Labour. 15-4-1944 Weather: - Cloudy and cool Another quiet day. Nothing to do, and ail day to do it in. We sat in our palatial hôtel and were stared at by the lo cal population. We are ha- vind a ,,Do Not Feed The Aninmal" sign made. Sjt Paterson and his Dutch as sistant (female) had a busy time then C Squadron brought in some Polish chaps that got caught in one of Jerry's Stonks. At 16.00 hour we thought that we would be set fot the night, but ,,No". Get ready to mo ue. More P.W.s., 50 were the amount taken to-day. Stakingen In mei 1943 braken er mas- saal stakingen uit, omdat de Duitsers aile Nederlandse militairen weer krijgsge- vangen wilden nemen. Overal lagen de fabrieken stil, boeren lieten hun melk over straat weglopen. In Hoogezand-Sappemeer was de staking vrij algemeen. De meeste bedrijven lagen stil en ook het gemeente perso- neel werkte niet. Op zater- dag 1 mei kondigden de Duitsers het standrecht af. Dat hield in dat de Duitsers zonder vorm van procès mensen konden fusilleren. Op zondag 2 mei ging een groep fabrieksdirecteuren uit Hoogezand-Sappemeer voor overleg naar het Schol- tenhuis in Groningen, daar kregen ze de toezegging, dat er niemand zou worden doodgeschoten als er maan- dag weer gewerkt zou wor den. In veel kleinere bedrij ven wilden de arbeiders niet aan het werk gaan, dus gre- pen de Duitsers in. Er wer den 31 arbeiders opgepakt en weggebracht. Later op de dag kwam er één vrachtwa- gen van de SD terug met daarin G. Imbos, K. 16-4-1944 Weather: - Claer and warm. The tnorning was quiet, with a few prisoners being brought in. The Orange Bri gade was busy gathering up collaborators. At the last ti me that we saw them they had about 100 in a big barn. C an A squadrons were probbing around in the area of Delfzijl. Most of the brid ges had been blown before they reached them. although A Squadron managed to reach one before any dama ge had been done to it. In the afternoon we were warned to move back to the area of Zuidlaren Nooit meer ,,Het blijkt iedere keer weer dat kinderen een enorme be- langstelling hebben voor de Tweede Wereldoorlog. Ik kan het niet verklaren, maar zie een oorlog niet als een spannend verhaal. Zie het als iets wat afschuwelijk is en nooit meer mag gebeu- ren. Wat je later in je leven ook wordt, wat je ook doet, blijf er met elkaar voor vechten dat het nooit meer mogelijk wordt dat mensen als Adolf Hitler de baas worden", zo besluit Jaap Bos de lesbrief die hij in 1988 schreef. a. HHH 1 n ry* n «t> mm a. mm - vv y* w*** SAM CMTUF £1 «MT

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5