Een bezoek aan de poltenbakkers Veurjoar Inlevering copy: ,,Wie binnen aalmoal laive mensen hier en hebben nooit roezie" NiBUW blad 'PlilS* VOOf 50-plllSSerS mi H ET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 10 MEI 1990 Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws stichting welzijn Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom STICHTING WELZIJN OUDEREN - TAK VAN POORTVLIETSTRAAT 361 - 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON 05980-23454 HOOGEZAND-SAPPEMEER - ,,Een mens zonder hobbies is een ongeluk- kig mens", dat zegt de heer Riekels, als we op bezoek zijn bij de deelnemers van de cursus pottenbakken, die al meer dan veertien jaar wordt georgani- seerd door de Stichting Welzijn Ouderen, in de Reensche Compagnie.Wie binnen aalmoal laive mensen hier en hebben nooit roezie'.' Dat was het eerste wat we hoorden toen we binnenstapten. Tôt dusver was er geen blad voor de ouder wor- dende mens. In de ge- wone damesbladen ko- men de 50-plussers nau- welijks aan bod. Daarin is nu een veran: dering gekomen. Het eerste nummer van het Het bleek al gauw dat we binnengekomen wa- ren in een heel gezellige groep, die bezig was met het boetseren van heel uiteenlopnede werkstukken. De lei- ding van de groep heeft Lida Kleef, die al veer tien jaar docente is van de cursussen potten bakken en bloemschik- ken van de Stichting Welzijn Ouderen. Pot tenbakken wordt op het ogenblik niet ge- daan, er zijn wel men sen bezig met boetse ren. ,,Prettig hieraan is, dat de deelnemers er al hun fantasie en ex- pressie in kwijt kun- nen.Bovendien is het heel ontspannend werk", zegt Lida Kleef. ,,De groep bestaat uit zo'n negen a tien perso- nen. Ik kan geen grote- re groep gebruiken. Nu kan ik iedereen indivi- duele aandacht geven". Soms zeggen mensen als ze voor het eerst ko- men: ,,Ik kan niets!". Later blijkt dan dat het heel goed gaat en som- migen vinden het zelfs jammer dat ze niet eer- der begonnen zijn.De heer ter Veer is een van de mensen die het langst de cursus volgt. Ook de heer Riekels is al lange tijd bezig. ,,Ik ben graag met mijn handen bezig. Als je wat maakt en je bent er tevreden over, dan geeft dat grote voldoe- ning. Het is niet het werk alleen, maar ook de contacten en de ge- zelligheid." Hij is bezig aan een mooie fruit- schaal. Ook zijn vrouw is begonnen met boetse ren en met veel plezier. 't Hail huus staait vol De meeste mensen die komen, beginnen met eenvoudige dingen, zo- als een asbakje.Ter Veer is dit stadium al lang voorbij: ,,Moust ais bie mie thuusko- men. Gain venster- i baanke of bozzen of der staait wat op". Hij geeft ook bijna niets weg want hij kan er moeilijk afstand van doen.Mevrouw Bos is drie jaar bezig. ,,Dou 'k begonnen bin, zag 'k 't hail nait zitten. Ik docht: ain seizoen en den kiek ik wel weer. Ik ben hail presies en waark nait zo snel". Maar ze maakt prachti- ge werkstukjes. Ze heeft een schitterend Mariabeeld gemaakt en is nu bezig met een beeldje van twee meis- jes (haar kleindoch- ters). Annie Splinter is twee jaar bezig en maakt nu een kopje, het is heel fijn werk. Thuis maakt ze poppen. Lida: ,,Er zijn mensen die beter grove dingen kunnen maken zoals potten, schalen of thee- lichtjes, weer anderen maken liever fijne din gen, zoals poppetjes". Mevrouw Snijder doet ook al drie jaar mee. Zij is er een poosje tussen- uit geweest maar komt beslist het volgend jaar terug, evenals me vrouw Koster, die dit jaar voor het eerst mee- doet. Mevrouw Soen- veld is al 5 jaar bezig.Ze heeft al veel gemaakt, beeldjes, vazen, schalen en heeft al veel wegge- geven. Ze maakt veel in opdracht van familie en kennissen. Als het eens een keer niet goed wil dan komt Lida te hulp. Er wordt gewerkt met drie soorten klei en de werkstukjes worden al- lemaal gebakken. Soms gaat er bij het bakken wel eens iets mis en dat is jammer. Het vorige jaar hebben ze net een nieuwe oven gekregen. Onder het praten wordt er toch druk doorge- werkt en de grapjes vliegen over en weer. Maar de werkstukjes moeten klaar want het is de voorlaatste keer dat er les is. Dan gaat de zomerperiode in. De cursussen lopen van september tôt decem- ber en van januari tôt half april. Het cursus- geld is laag; 30 gulden per cursus en daar is het materiaal bij inbe- grepen. Mensen die in teresse hebben kunnen eens binnenlopen, of zich opgeven bij de Stichting Welzijn Oude ren, tel.23454. Nies Sap-Akkerman. maandblad ,,Plus", voor actieve 50-plussers ligt in de winkel.Wat mag men er van ver- wachten? In deze eerste uitgave vindt u in de eerste plaats een vra- genlijst, waarop men wensen en verlangens kenbaar kan maken. Verder vindt u er ru- brieken over gezond heid: nierstenen, geheu- gen, rug, enz. Relaties: pas met pensioen, vrienden van vroeger, het konijn als huisdier enz. Recht is recht: de beste manier van post versturen, iets over ma- kelaars, belastingvrije schenkingen, beleggen. Reizen: beschrijvingen van Mauritius en Brus- sel. Hobby: Reportage over paardrijden en de Doe-Zelf-School in Rot terdam. Cultuur: hu- mor, boeken, film, tele- visie en puzzel. Een kookrubriek: kabel- jauwrecepten en een modieuze kledingru- briek wel erg duur!) en een brievenrubriek. GEHEUGEN- TRAINING Is dat nu wel nodig zult u zich afvragen! Men kan het zien als een vorm van gymnastie- klessen zoals bij ,,Meer bewegen van Oude ren", zij het dan dat niet het lichaam oefe- ningen doet, maar de geest. Iets opslaan in je geheugen kost energie. Indien informatie niet wordt bewerkt of ver- werkt, verdwijnt het eenvoudig uit het ge heugen. Hiervoor zijn cursussen georgani- seerd. Bent u echter niet instaat om zo'n cursus te volgen, dan kunt u ook zelf oefenen, bijvoorbeeld met uw pincode. Ga een paar keer per dag rustig zit ten. U schrijft de eerste twee cijfers op en leest deze met aandacht eni- ge malen van het pa pier. Na een tijdje pro- beert u de cijfers zonder hulp van het papier te onthouden. Wanneer u beide cijfers goed in uw geheugen heeft, gaat u verder met de volgende cijfers. U zult merken, dat als u zich concen- treert, dat dan het ont houden beter gaat. As de grimmege noord-ooster met zien snij en ies verdwient en de eerste zun- nestroale deur de koale takken schient, as t eerste veurjoars- bloumpie t toentje weer tôt le- ven brerigt en t gekwetter van de sprutter zok met t stroatle- waai vermengt, as de knoppen aan de bomen stoaregaan op breken stoan en de kinder uutgelo- aten zunder jaze noar schoule goan as de haile wiede we- reld opbluit uut de duusternis, huifje hail nait laank te twieveln, wait je zo dat t veur joar is! Copy voor de juni-edi- tie kunt u inleveren tôt 21 mei a. s. bij de Stich ting Welzijn Ouderen. 50-plus Nieuws

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 15