Wonen aan de.... W.A. Scholtenweg een nienwe M U HANG-, LEGKASTEN WANG- EN VLOERTEGELS Nog voor de ve de Baggerputten I.V.N.-excursie naar tig gebied. finish "YVONNE" "YVONNE" De W.A. Scholtenweg ,,De W.A. Scholtenweg vangt aan bij de stadsdraaibrug zuidzijde van het Winschoter- diep te Foxhol en loopt in westelijke richting door het Foxholsterbosch tôt de zoge- naamde Boerenklap". Dat staat te lezen in de Verorde- ning voor de invoering van straatnamen en nummering der huizen" van 30 juni 1930. Op die datum werd de weg in Foxhol genoemd naar Willem Albert Scholten, de grondleg- ger van de aardappelmeelin- dustrie in de Veenkoloniën. Willem Albert Scholten werd op 6 oktober 1819 geboren in Loenen op de Veluwe. Hij was de zoon van de predi- kant Albert Scholten en Jantje Evers. Na de dood van zijn vader (Willem Albert is dan pas 2 jaar) verhuist het gezin naar Zutphen. Willem Albert bezoekt er de lagere school en het gymnasium en wordt vervolgens opgeno- men in de manufacturenzaak HOOGEZAND-SAPPE- MEER/ SLOCHTEREN - Za- terdag organiseert het I.V.N. een excursie naar de Bagger putten. Vertrek is om 10.00 uur op de fiets vanaf de bio scoop in Sappemeer. Mensen die niet opn de fiets kunnen worden bij de ,,visserskanti- ne" verwacht. De Baggerputten bevindt zich in de gemeente Slcohte- ren en is 48 hectare groot. Het is een uniek gebied, dat van zijn stiefvader. Lang blijft hij er niet. Vanaf zijn 16e jaar gaat hij werken bij de verffabriek van Fleumer en Hoffman in Amsterdam en bij enkele Duitse fabrie- ken. Hij is van plan om zelf een verffabriek te beginnen, maar ziet daar later van af. Paard en rosmolen In 1839, hij is dan 20 jaar, keert Willem Albert terug naar Nederland. Op de boer- derij van zijn oom in Tonden op de Veluwe lukt het hem aardappelmeel te fabriceren. In Warnsveld bouwt hij een klein aardappelmeelfabriek- je, dat echter in 1841 af- brandt. Scholten besluit in Foxhol opnieuw te beginnen. Zijn hele bedrijfskapitaal van 5400 gulden steekt hij in de bouw van de aardappel- meelfabriek Tonden" aan het Foxholstermeer. In het eerste jaar worden in het fa- briekje dat door paard en sinda 1975 in bezit is bij Staatsbosbeheer, voorheen was het gedeeltelijk particu lier alswel gemeentelijk ei- gendom. In de jaren '70 wa- ren de plannen met het ge bied vooral gericht op de recreatie, later zijn er andere gedachten ontwikkeld. De medewerkers van Staatsbos beheer proberen nu zoveel mogelijk het gebied te behou- den en de verschillende mi- lieus levensgemeenschappen van planten, dieren en mine- ralen te beschermen. rosmolen werd aangedreven 1300 hectoliter aardappelen verwerkt. Na 1843 begint Scholten zich ook toe te leg- gen op de fabricage van stroop. De beginjaren waren moei- lijk, maar langzamerhand keert het tij. Scholten wordt een succesvol ondememer die vele fabrieken sticht. Voor de fabricage van aardappel meel, maar ook van andere zetmeelprodukten (deriva- ten) zoals glucose, sago en dextrine, een soort stijfsel. Eurêka In 1866 bezit Willem Albert Scholten al vier aardappel- meelfabrieken in de Veenko loniën, en één in Duitsland. Later komt er een fabriek in Polen en zelf s één in Rus- land. De stroopfabriek Eurê ka („ik heb 't gevonden") naast Tonden" in Foxhol dateert van 1867. In 1889, op zijn 70ste verjaardag viert Willem Albert Scholten zijn 50-jarig jubileum als fabri- kant. Hij bezit dan 22 onder- nemingen, is eigenaar van 30 boerderijen en van ruim 3300 hectare veengrond. Koning Willem de derde heeft hem op 19 februari 1870 benoemd tôt ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Strocarton Ook voor de ontwikkeling van de strocartonindustrie is Willem Albert Scholten een belangrijk man geweest. De strocartonfabriek die hij bouwde in Sappemeer werd 1879 in gebruik gesteld. Met 2 machines werd per week on- geveer 30 ton strocarton en papier geproduceerd. In 1891 was het aantal machines uit- gebreid tôt 5 en was de capa- citeit gegroeid tôt 200 ton per week. Ook voor de opzet van ande re grote ondernemingen gaf hij de aanzet, zoals voor een stoomvaartverbinding met Amerika, de latere Holland- Amerikalijn. Klaziena Het zakelijk succès dat Wil lem Albert Scholten had kwam velen ten goede. Aan zijn personeel keerde hij 20 tôt 40 procent van het jaar- loon uit als aandeel in de winst. Hele streken werden op zijn initiatief ontgonnen en bevolkt. Zo kocht hij in 1873 een stuk grond van de gemeente Emmen om er de veenkolonie ,,Klazienaveen" te stichten, genoemd naar Klaziena Sluis, met wie hij op 18 juli 1847 was getrouwd. Toen hij 70 jaar werd stichtte Scholten in Groningen een kinderziekenhuis. Scholtenshuis Uit het huwelijk van Willem Albert Scholten en Klaziena Sluis werd één zoon geboren, de bekende Jan Evert Schol ten. Vanaf 1 mei 1862 woonde het gezin Scholten in Gronin gen waar men aan de Grote Markt het ,,Zaarken Hoes" had laten bouwen, dat later het Scholtenshuis werd ge noemd. De als predikants- zoon geboren Willem Albert Scholten eindigde zijn leven als groot-industriëel. Op 1 mei 1892 overleed hij in Gro ningen op 72-jarige leeftijd. Het Scholtenshuis" werd in de 2e wereldoorlog berucht door de gruwelen die er door de duitse bezetters werden gepleegd. Bij de bevrijding in 1945 werd het verwoest. Henk Booy Gebruiksaanwijzing op een blauw sagoblikje van de N.V. W.A.Scholten aardappelmeelfabrieken. De baqqerputteneen prach- |Frencken Finish-Line: 8 glansrijkc Poiishes i» 4 R( "iEREN met~PZ Keukencentrum U moet dan echter wel op korte ter- mijn beslissen. D.w.z. uiterste ter- mijn, vôôr 18 mei a.s. besteld, vôôr 1 juli in huis Uiteraard kunt u ook voor na de va- kantie, nu reeds een kijkje komen nemen of offerte opvragen b.v. Keukencentrum HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 10 MEI 1990 11,1.KM AMIKHT KCIIOI.TKN. f, Octobrr IKlt». Ovcrl. I M ri Als ie ic spulletjes in orde hebt. wil je ze <x>k m hou- den Met de nieuwe Frenckcn Fini.sh-I.ine Folish. Drie ptilcKie hulpies voor ceu giunsrijk resuliaat op al wat geverfd. gebcitsl of gelaki is Sameneenkompleteon- derhoudsset vixrr meubels. parket en deuren, ook bui- tendeuren In handige fla cons an 500 ml. Scheelt je mooi een hoop werk Want -t keer per jaar een paar druppeltjes Finish-Line Polish gebruiken. garan deert een fraaie en duurza- me glans op meubels, par- ke! en deuren. Snel. schoon en mer een frisse geur. dus omkleden hoeft nie! meer1 Noorderstraat 325 - Sappemeer Telefoon 97033 (zie onze zaterdagaanbieding) Noorderstraat 325 - Sappemeer Telefoon 97033 Deze aardappelsago, welke uitmunt door haar voedende en verster- kende kraeht is speciaal bereid voor huishoudelijk gebruik, o.a. voor het binden van groenten, sausen, puddings, bouillon en vruchtensoe- pen. Voor kinderen levert zi.j, in melk gekookt, een gezond en bijzon- der smakelijk voedsel op. Men roert de aardappelsago koud aan in water, melk of vleesnat, of schudt ze onder voortdurend roeren in de kokende vloeistof, zorgende, dat men de korrels niet stuk wrijft. Voor soep neme men een lepel vol per persoon.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5