Wonen aan de.— Beethovensingel WD wil Christelijke WD-burgemeester Veel gekrakeel rond klokketoren HET NIEUWSBLAD De Beethovensingel in het Zuiderpark in Hoogezand werd bij Raadsbesluit van 15 maart 1962 genoemd naar de componist Ludwig van Beethoven, die wel de Sha kespeare" van de muziek wordt genoemd. Met zijn symfoniën, pianoconcerten, sonates, liederen, strijkcon- certen, een opéra en een hei- lige mis probeerde hij aile hoogten en diepten van de menselijke geest weer te ge- ven. Ook toen hij zelf geen noot meer kon horen compo- neerde hij nog prachtige mu ziek. Ludwig van Beethoven werd op 17 december 1770 geboren in Bonn. Hij was een muzikaal wonderkind dat al op 7-jarige leeftijd op- trad als pianist. De eerste muzieklessen kreeg hij van zijn vader die tenorzanger was aan het hof van de keur- vorst-aartsbisschop van Bonn. Het meest heeft Beet hoven in die tijd te danken aan Christian Gottlob Nee- fe, keurvorstelijk hoforga- nist, die hem werken van De Beethovensingel Bach, Haydn en Mozart liet studeren. Als jongetje van dertien wordt Ludwig cim- balist aan het keurvorste lijk hof in Bonn. In 1787 wordt hij naar Wenen gestuurd om les te krijgen van Mozart, die over hem zegt: ,,Op hem moet ge let- ten, hij zal eenmaal in de wereld van zich doen spre- ken Joseph Haydn, waar- van hij enkele jaren later, als hij voorgoed in Wenen woont les krijgt, erkent zijn grote talent maar zegt ook:,,In uw werken zal steeds iets gewrongens zijn. Men zal daarin mooie din- gen vinden maar hier en daar ook iets sombers en zonderlings, omdat u zelf een een weinig somber en een zonderling bent". De schrijver Goethe, die Beet hoven in 1812 persoonlijk leert kennen heeft grote waardering voor de ouver ture die Beethoven bij zijn treurspel ,,Egmont" heeft gecomponeerd. In Wenen ondervindt Lud wig van Beethoven de steun van verschillende muziek- minnende aristocratische fa- milies, waar hij kind aan huis is, zoals bij aartshertog Rudolf van Habsburg. Op jaarlijkse concerten diri- geert hij zijn eigen werk dat daardoor grote bekendheid verwerft. Doof Ludwig van Beethoven had een artistiek tempérament dat hem tôt een moeilijk mens maakte voor zichzelf en voor anderen. Hij maakt vele vrienden, die hij door onhebbelijk gedrag vaak verliest, maar, na het tonen van berouw, ook vaak weer terugwint. Hoewel hij amour euze relaties heeft met vele vrouwen komt het nimmer tôt een huwelijk. Zijn liefde voor zijn 17-jarige leerlinge 17-jarige leerlinge Guilletta Guicciar- di vertolkt hij in de ,,Mond- scheinsonate". Vanaf 1800 lijdt de compo nist, die zijn hele leven door een slechte gezondheid ge- kweld wordt, aan hardho- rendheid, die hij lange tijd verborgen weet te houden. Hij schaamt zich diep voor zijn kwaal en gaat zich steeds meer terugtrekken. Vanaf 1820 is hij volledig doof. Maar ook dan blijft hij doorgaan met componeren. Napoléon Het werk van Ludwig van Beethoven wordt wel in drie perioden verdeeld. In de eerste période van 1792 tôt 1800 is hij duidelijk beïn- vloed door Mozart en Haydn, zoals in zijn eerste symfonie uit 1799. Uit de 2e période van 1800 tôt 1816 zijn vooral de derde en vijf- de symfonie bekend. De derde symphonie (1805) wilde hij opdragen aan Na poléon Bonaparte die hij zag als de held die een vrij volk gelukkig wilde maken. Als hij verneemt dat Napoléon zich tôt keizer heeft laten kronen, draagt Beethoven zijn ,,Eroica", op aan ,,de feestelijke herinnering aan een groot mens". De beroemde ,,Vijfde van Beethoven" wordt voltooid in 1808. Het thema is het recht van de mens op zelf- bestemming tegenover de hinderpalen van het nood- lot. De eerste vier noten, die weergeven hoe het noodlot op de deur klopt zijn ettelij- ke keren misbruikt in recla- mespots en hebben ook pop- musici geïnspireerd. In de derde période ver- scheen de grote Sonate fur das Hammerklavier (1818), opgedragen aan zijn vriend en leerling aartshertog Ru dolf van Oostenrijk. Aile menschen werden Brtider Ludwig van Beethoven wil de zich als kunstenaar rich- ten tôt de gehele mensheid. Uit deze aandrang ontstaat in 1824 zijn negende en laat ste symfonie met in de fina le de kernspreuk ,,Alle men schen werden Bruder". In de laatste jaren van zijn leven componeert hij nog vijf strijkkwartetten waarmee hij, hoewel stokdoof, grote muzikale hoogten bereikt. Op 26 maart 1827 overlijdt Ludwig van Beethoven in Wenen. ZUIDLAREN - De VVD-fractie in de gemeente Zuidlaren heeft een eigen profielschets gemaakt voor de nieuw te be- noemen burgemeester. Het moet een VVD-er zijn, liefst met een christelijke levensbeschouwing. Aile partijen in de gemeen- teraad van Zuidlaren willen een energieke samenbinden- de stimulerende figuur van ongeveer 40 jaar als burge meester, met bestuurlijke en managementervaring. Voor P.v.d.A., C.D.A., D66, GPV en Groen Links maakt het niet uit welke politieke richting de nieuwe burger- vader (moeder mag ook) is toegedaan. De kwaliteit als burger en mens staat voor- op. De WD-fractie heeft duide- lijke voorkeur voor een VVD-burgemeester. In de ei gen profielschets, die maan- dag aan Commissaris van de Koningin W. Meijer werd aangeboden schrijft de WD dat Zuidlaren door de jaren heen een WD-burgemeester heeft gehad, dat de WD zich bij de verkiezingen re- delijk goed heeft gehand- haafd en dat er geen duide- lijk aanwijsbare verande- ring is opgetreden in de Drentse politieke verhou- dingen. De WD heeft geweigerd mee te werken aan een geza- menlijke profielschets om dat de partij een kater heeft overgehouden van de colle- geonderhandelingen. ,,Die hebben geleid tôt een be- leidsplan, waarin niets van de VVD-inbreng is overge- bleven", zegt fractievoorzit- ter J. Been. ,,Dat risico wil- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Met 11 tegen 10 stemmen werd in de gemeenteraad van Hoogezand-Sappemeer een initiatiefvoorstel verworpen van de gezamenlijke oppositie- partijen om de restauratie van de klokketoren aan de Meint Veningastraat nog dit jaar te Tuno001611' °ok een yoorstel.om als gemeente de 20 duizend gulden vôôr te schieten, die in 1993 voor restauratie beschikbaar komt, werd met dezelfde stemmenverhouding verwor- Geesten ,,Er zweven geesten in dit huis die er telkens voor zor- gen dat er no,non of njet ge- zegd wordt als het gaat om de restauratie van de klok ketoren", zo verwoordde Ger Jacobs van de WD zijn teleurstelling over de hou- ding van de Collegepartijen P.v.d.A, CDA en Groen Links. Jacobs vindt dat de gemeente de toren, die door oud-politieman D.J. Swarts al eigenhandig voor een groot deel is opgeknapt, van de armlastige Hervormde Kerk, die de eigenaresse is, moet overnemen voor een symbolische gulden en ver- volgens restaureren. In het voorstel van B W moet die eigenaresse nog twaalf en half duizend gulden bijdra- gen in de totale restauratie- den we niet nogmaals lo- pen". Als één van de eerste taken van de nieuwe burge meester ziet de WD het her- stel van de verstoorde ver- houdingen tussen gemeente en Prins Bernhardhoeve. kosten van 37 duizend 500 gulden. Negentienduizend komt uit de monumentenpot en vijf duizend doet het de gemeente erbij. Omdat de Hervormde Kerk dat geld niet heeft en aan herstel van de toren ook geen prioriteit geeft, heeft het ook geen zin de restauratie vôôr te finan- cieren", vond wethouder Mobers ,,bovendien is restauratie op korte termijn bouwkundig niet nodig". Leugens? Er vielen harde woorden in deze eerste reguliere verga- dering van de nieuwe ge meenteraad. Roel Zuidema van de nieuwe collegepartij Groen Links" kreeg van Ronda het verwijt dat Groen Links vroeger wel voor snelle restauratie was, maar als Collegepartij niet meer". .Vroeger bestond Groen Links nog niet", al- dus Zuidema, die voorstelde van de restauratie een leer- lingenproject te maken. R. Coops (WD) verweet wet houder H. Mobers dat hij in zijn twaalfjarig wethouder- schap nog nooit ,,een sode- mieter" aan monumenten- beleid had gedaan, waarop Mobers Coops betichtte van ,,misleidende leugenideeën. Toen burgemeester Van der Linde, beu van het gekra keel, verzocht de wethouder te laten uitspreken, reageer- de Coops: ,,Ik geef de wet houder graag de gelegenheid zijn misleidende leugens naar voren te brengen". ,,Het collegevoorstel (res tauratie in 1993) is een hono- rabel, constructief en haal- baar voorstel waar we ons totaal niet voor hoeven te schamen", aldus wethouder Mobers. En de collegepartij en P.v.d.A., CDA en Groen Links vielen hem niet af. Mobers toonde zich wel be- reid opnieuw met de eigena resse te gaan praten. Heeft de Hervormde Kerk haar aandeel eerder beschikbaar dan in 1993, dan wordt een eerdere restauratie via voor- financiering door de ge meente weer bespreekbaa- ar. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 17 MEI 1990 Op deze fantasietekening van de Engelse kunstenaar „Batt" zien we Lud wig van Beethoven als zijn einde nadert. Achter hem staat zijn piano, ver- nield door de verwoede pogingen zijn eigen spel te horen. Op de tafel zijn ,,spreekhoorn", de conversatieboekjes waarin de bezoeker moest op- schrijven wat hij wenste, een potlood, brieven, een gebroken koffiekop, resten van voedsel en een kaarsenstander. In die tijd kon de rommel Beet hoven niets meer schelen. Hij had afgedaan met de wereld. Sinds 1824 was zijn geest volledig geabsorbeerd door het componeren van zijn laatste strijkkwartetten. Verschijnt elke dortderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kalham, Harkstede, Slochteren, Schildwofde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuïzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na> 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3