Bulldozer moet zestiger jaren uitbannen 10 jaar Turkse Vrouwencommissie Hoeksteen op de tares voor straatkinderen Drugs, jongeren en buurt coordinator nodig Vanavond naar de lilm: Orgelconcert in Noordbroek Orgelconcert door Herman van Vliet in Zuidlaren Woudbloem electrisch HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gezellig met elkaar op een hofje wonen, goed voor het sociale contact, het wij gevoel, zo redeneerden stedebouwkundigen in de jaren zestig en er verrezen woonwijken als Woldwijck in Hoogezand-Sappemeer. Een wirwar van hofjes en voetpaden, geen hond vindt er de weg en dat gezellige zo blijkt anno 1990 werkt beklemmend. Vandalisme, onveiligheid, al- coholmisbruik, prostitutie, leegstand de standaardpro- blemen in een verpauperende wijk. 3.1 miljoen moet er de komende vier jaar worden geïnvesteerd door de ge- meente, een kleine 7 ton door de verhuurders, zodat van Woldwijck een overzichtelij- ke wijk kan worden ge- maakt, netjes, met licht en lucht en actieve bewoners. Er moeten huizen en garage- boxen worden afgebroken. De straatnaamgeving en huisnummering moet wor den veranderd. Verder moet er een wijkpand komen, de bewonersorganisaties moet worden geactiveerd. Er zul- len meer woningen moeten worden verkocht. Verlies Het ongunstige woonklimaat is terug te vinden in de cij- fers. Honderd van de vijfhon- derd woningen staan leeg. Dat kost de woningcorpora- tie Volksbelang 6 ton per jaar en de woningbouwvereni- ging Talma een ton. Het aan- tal bewoners daalde met 499 tôt 1813 personen. Een daling met 21 procent, terwijl in de rest van de gemeente de da ling 4 procent bedraagt. Vijf- tig procent van de mensen die in de wijk komen wonen hebben alleen een lagere opleiding. 20,5 procent van de bewoners in de wijk is ge- scheiden ten opzichte van 7.8 procent in de rest van de ge meente. Vertrekkers zijn vooral de gezinnen met jonge kinderen. Allochtonen wonen er nau- welijk in de wijk. Ontevreden zijn de bewoners niet alleen over het woonkli maat, ze vinden ook de wo ningen slecht. Er zijn klach- ten over het hang- en sluit- werk, vocht en schimmelpro- blemen. Bovendien wordt het ontbreken van een zolder als een groot gémis ervaren. De woningbouwcorporaties Volksbelang en Talma heb ben overigens de laatste ja ren fiks in de buurt geïn vesteerd. Per woning werd er 15 duizend gulden meer ver- spijkerd dan volgens de on- derhoudsnorm noodzakelijk is. Het plan van de gemeente voorziet in de sloop van twaalf woningen en 134 gara- geboxen. ,,Maar het zou na- tuurlijk prachtig zijn als de corporaties meer huizen zou- den afbreken en op sommige huizen daken zouden plaat- sen, dat verandert het hele imago van de wijk. Verkapi- taliseer die 7 ton verlies maar eens wat ze lijden, daar kun je heel wat voor doen. Nu heet Woldwijck in de Volksmond ,,de platte we- reld', dat zegt al genoeg", zo filosofeert wethouder H. Mo- bers. Directeur J.W. ter Horst van Volksbelang zegt dat het rap port van de gemeente posi- tief is ontvangen. Het plan om huizen van puntdaken te voorzien en nog meer wonin gen af te breken is binnen Volksbelang wel besproken, maar officiële standpunten zijn er nog niet. Al beter Bij het opstellen van het ver- beteringsplan is de wijk al betrokken. Volgens project- leider E. de Visser heeft het plannen maken al z'n positie- ve effecten. ,,Ik merk dat steeds meer mensen de ver- huizing uitstellen. Zo van, maar eens even zien of hier werkelijk wat verbetert". Tijdens het plannen maken zijn er ook al problemen op- gelost. Het overhangende groen is gesnoeid. Huisvuil wordt individueel opgehaald en niet meer op centrale ber- gen gekwakt. Regelmatig staan er grofvuilcontainers in de wijk, zodat iedereen schuurtjes en tuinen op kan ruimen. De toneelvereniging, kaart- en sjoelclub bloeien, terwijl er in het verleden geen kip te mobiliseren was in de wijk. Haast heeft de gemeente met de verbetering van de wijk. In 1993 moet de klus zijn ge- klaard. HOOGEZAND - Zondag vierden ruim 200 Turkse vrouwen in Hoogezand-Sappemeer feest in het Kielzog in Hooge- zand. Eigenlijk vierden ze twee feesten tegelijk. ,,Moeder- dag" en het 10-jarig bestaan van de Turkse Vrouwencom missie. Door de Turkse meisjes was een verrassend play- backprogramma voorbereid. En er werd gedanst op muziek van,,Gagdas". Voorzitter Sidi Bakir open- de het feest met aile vrou wen te bedanken die vanaf de oprichting bij het werk van de commissie betrokken zijn geweest. Dat zijn er zo'n 25. Er is in 10 jaar tijd heel wat tôt stand gekomen en georganiseerd. Het begon in 1980 Neder- landse taal en kleding ma ken. Al snel breiden de akti- viteiten zich uit met ont- moetingsmisddagen voor vrouwen en meisjes. Maar de Turkse Vrouwencommis sie heeft ook vele contacten gelegd met Nederlandse vrouwengroepen en voor- lichting gegeven op scholen over het leven van Turkse gezinnen in Nederland en in Turkije. Bovendien organi- seerde de commissie ten- toonstellingen in de biblio- theek en in wijkcentra en gaven Turkse vrouwen handwerkles aan groepen Nederlandse vrouwen. Voor de afdeling gezinszorg van de Madi werd een cursus Turks koken georganiseerd. Op de ontmoetingsmidda- gen, elke 14 dagen in Spo- kie, worden vaak deskundi- gen uitgenodigd om voor- lichting te geven over gezondheidszorg, onderwijs en dergelijke. Twee keer wordt er feest gevierd, ter gelegenheid van het nieuwe jaar en op moederdag. Jaar- lijks is er een excursie. Dit jaar naar ,Turkomania" in Leeuwarden, een ten- toonstelling die de invloed van de Turkse cultuur op de Nederlandse laat zien, door de eeuwen heen. Fietsen Er is een zwemcursus en er komt een fietscursus. ,,Daardoor worden de vrou wen meer mobiel en kunnen ze zelf boodschappen doen", vertelt Denise Humalda, die vanuit de Stichting Wel- zijnsbevordering de Vrou wencommissie begeleidt. Denise vindt het vrouwen- werk ook erg belangrijk om- dat de Turkse vrouwen er door worden gestimuleerd mee te doen aan het project ,,Op weg naar werk", dat uiteindelijk kan leiden tôt een plaats op de ar- beidsmarkt. Frekie Moeke:,,Woarom hest beer ien t vraisvak stopt?" Frekie:,,k Heb laiver n ies- beer". HOOGEZAND - De kinderen van de Christelijke basis- school de Hoeksteen in Hoogezand hebben f. 1989,60 bij elkaar gebracht voor Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Op Ko- ninginnedag werd een rommel- en spelletjesmarkt ge- houden en aile 125 kinderen liepen, gesponsord door fa- milie en vrienden, rondjes van een halve kilometer rond de school. Het geld zal ten goede komen aan de straatkin deren op de Philippijnen. Gisteren werd het geld overhandigd aan Mevrouw A. Bo- dewes - Knol, voorzitter van het regionaal comité van Unicef. Zij benadrukte in de klas van groep 7 en 8 de gro- te verschillen tussen de straatkinderen op de Philippij nen en de kinderen in Nederland. ,,Hier mopperen we als het een beetje regent, daar weten de kinderen 's morgens niet waar ze 's avonds zullen slapen, en moeten ze hun eten zoeken uit vuilnisbakken", aldus mevrouw Bode- wes. Zij sprak de hoop uit dat vele scholen in Hoogezand- Sappemeer het goede voorbeeld van de Hoeksteen zullen volgen om de straatkinderen te helpen aan een dak boven hun hoofd. HOOGEZAND-SAPPE MEER - ,,Wait until Spring Bandini", met als basis het boek van John Fante. Hoofdrolspelers zijn Joe Mantegna, Ornella Mutti en Fay Dunaway. Het vindt plaats in Centrum Theater in Sappemeer. Leden van de Filmliga '90 betalen f. 7,-, niet leden f. 10,-. De kaarten zijn vanaf 19.30 uur ver- krijgbaar. Niet-leden kun nen alsnog lid worden. Het lidmaatschap kost een tien- tje per jaar en levert een en- tree-korting op van f. 3,-. Bovendien krijgen leden het film affiche gratis thuis- gestuurd. Het waterschap Eemszijl- vest is het dieselgemaal Woudbloem aan het electri- ficeren. Het waterschap ver- wacht dat daardoor de be- dieningskosten zullen da- len. Het gemaal Woudbloem is een van de grootste pol- dergemalen in de provincie. Het bemaalt ongeveer 5700 hectare. De elektormotor wordt naast een bestaande dieselmotor geplaatst en via een technische ingreep ge- koppeld aan de vijzel. De dieselmotor blijft volledig intact en is direct inzetbaar bij storingen. In totaal moet er 235 duizend gulden wor den geïnvesteerd. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De gemeente Hoogezand- Sappemeer wil een vierjarige proef gaan nemen met twee coôrdinatoren die er voor moeten zorgen dat allerlei instel- lingen op het gebied van drugspreventie, jongerenbegelei- ding en buurtbeheer gestroomlijnd samenwerken. Doel is problemen van jongeren in een vroegtijdig stadium op te sporen en te verhelpen. Als voorbeeld noemt M. Vossen hoofd afdeling Wel- zijn de begeleiding van 0 tôt 12 jarige kinderen. Als de dokter van het peuterbu- reau bijvoorbeeld signaleert dat een kind achterblijft in ontwikkeling, dan krijgt de moeder mogelijk advies om met het kind naar de peu- terspeelzaal te gaan of om eens te gaan praten bij de stichting Maatschappelijk Dienstverlening. Of dat ook gebeurt, dat is de vraag. Want actief naar elkaar doorverwijzen dat gebeurt te weinig. Overleg moet er komen tussen Groene Kruis, Riagg, MADI, peuterspeel- zalen en andere instellingen die met jongeren te maken hebben. Daarnaast zouden de coôrdinatoren ook moe ten zorgen voor het opzetten van voorlichting aan ouders over problemen in de opvoe- ding. ,,Natuurlijk is het eigenlijk triest, dat allerlei instellin gen die raakvlakken hebben niet automatisch naar el kaar doorverwijzen en veel- vuldig contact met elkaar hebben, maar doordat prak- tisch over de hele linie schaalvergroting plaats vindt, krijg je informatie gaten aan de basis. De tijd dat problemen opgelost wer- den door de huisarts en de dominée is voorbij", aldus Vossen. Bij het ministerie van WVC is het geld voor de coôrdina toren aangevraagd. Het geld moet uit een experimenteer- pot sociale vernieuwing ko men. Gaan de plannen door dan zal de energie van de coôrdinatoren zich vooral richten op stroomlijning in de wijken Woldwijck, Spoortstraat Kieldiep en Foxhol. NOORDBROEK - Ook dit jaar vinden er in de oude Middeleeuwse kerk van Noordbroek weer een serie orgelconcerten plaats. Het eerste concert vindt zater- dagavond plaats om 20.00 uur. De uitvoerende orga- nist is de heer Paul Tegels. Hij zal het prachtige Arb Schnitgerorgel bespelen. Iedereen is van harte wel- kom. ZUIDLAREN - Op zaterdag zal de bekende organist Her man van Vliet een concert geven op het orgel van de Ontmoetingskerk te Zuidla ren om 20.00 uur (terrein psych.zk.huis ,,Dennen- oord"). Voor het concert heeft hij een fraai program ma samengesteld. Hij zal werken spelen van onder an dere Asma, Bach, Hândel HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 17 MEI 1990

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5