Wonen aan de.... Hora Siccamastraat £9 O Q J. R. Siebe Albert Lanting nieuwe voorzitter VBB/DLG Occasion-show op Hemelvaaitdag Brandweer- jubilarissen Timmer en De Wit bij Imca Yolanda Puur Cultuur 'Z HET NIEUWSBLAD - DINSDAG 22 MEI 1990 De Hora Siccamastraat In Martenshoek, op de plek waar in de jaren zestig het belastingkantoor stond, was vroeger een buitenplaats met een groot bos er omheen. Daar woonde van 1810 tôt 1854 de familie Hora Sicca- ma. Vader Wiardus en zoon Johan hebben belangrijke funeties bekleed in Hooge- zand. Bij Raadsbesluit van 27 mei 1960 werd de verbin- dingsweg gelegen tussen de Verlengde Hoofdstraat (de tegenwoordige Meint Venin- gastraat) en de Vredenburg- weg ,,Hora Siccamastraat" genoemd. Wiardus Siccama werd gebo- ren op 14 maart 1775 als zoon van Johan Siccama en Egber- ta Louisa Beckering. Hij stu- deerde rechten aan de univer- siteit van Groningen en werd na zijn studie benoemd tôt secretaris van de jurisdisctie (rechtsgebied) van het Go- recht, een soort belasting- ambtenaar. In die functie maakte hij in 1806 de ,,lijst Profileert Nysingh zich dui- delijk als WD-er, Lanting is niet van plan zich tijdens z'n voorzitterschap politiek te roeren. ,,Ik ben wel lid van een partij, maar dat blijft zuiver een prive aangelegen- heid". Lanting runt samen met een medewerker een ver- edelingsbedrijf met 180 fok- varkens en 1200 mestvar- kens. De 37 hectare akker- bouw staat in dienst van de veehouderij. Fabrieksaar- dappels teelt Lanting niet, toch rooit hij ze elke herfst, omdat met de buurman land wordt geruild en werk ge- deeld. ,,Eerst oogsten we zijn aardappels, daama helpt hij ons met de oogst van de com- cob mix die naar de varkens gaat". Lanting gaat ervan uit dat het voorzitterschap een full-time job is, enkele fune ties die hij nu bekleed zal hij afstoten. Tijdens de acties was het vooral Lanting's me dewerker die hielp bij de der verponding voor aan- geslagenen" op. Daarop ston- den de namen van de mensen die belasting moesten beta- len. Van 1807 tôt 1810 was hij Régulateur (regelaar) van het Regt van Successie van het Gorecht en Sappemeer". Jonkheer Wiardus Siccama woont dan nog steeds in Groningen, waar hij in 1798 getrouwd is met Odilia Amelia, barones- se Rengers van Farmsum. Uit het huwelijk worden drie kinderen geboren, maar Odi lia overlijdt al op 8 maart 1805. Wiardus hertrouwt op 20 november 1809 met Anna Catharina Modderman. Een jaar later verhuist de familie naar Hoogezand. En weer een jaar later voegt Wiardus de naam ,,Hora" en de naam van zijn eerste vrouw (Ren gers) aan zijn geslachtsnaam toe. Als Koning Willem I de familie in 1817 in de adelstand verheft kan Wiar dus zich Jonkheer Wiardus Rengers Hora Siccama noe- men. blokkade van de VBM in Wijster, terwijl Lanting voor de varkens zorgde. Stevige diskussie HARKSTEDE - ,,Waarom heeft de VBB geen toenade- ring gezocht tôt de Groninger Maatschappij van Land- bouw", dat was een onder- werp van stevige discussie tijdens de landbouwvergade- ring in Harkstede. Volgens VBB-voorzitter W. Trip wa- ren er in het verleden geen duidelijke signalen dat de Groninger Mij met de VBB samen zou moeten gaan. ,,Juist van de eigen leden was de druk groot aanslui- ting te zoeken bij bedrijven met een gelijkwaardige structuur en een Veenkoloni- aal bouwplan. Het Drentsch Landbouwgenootschap sprak hen daarbij het meest aan", aldus Trip, die een ver- dere samenwerking met de Groninger Mij. in de toe- komst niet uitsloot. Hoogezand-Sappemeer - Bent u op zoek naar een goede ge- bruikte auto, dan moet u op Hemelvaartdag beslist even op het Rembrandtplein in Hoogezand gaan kijken. Daar wordt een grote occasi on-show gehouden van de echte dealers in Hoogezand- Sappemeer. Samen hebben ze 140 auto's in de aanbie- ding, waarvan 40 voor min- der van 10 duizend gulden. De goedkoopste occasion kost 2400 gulden, voor de duurste moet u 40 duizend gulden neertellen. De occasi on-show begint om 10.00 uur en eindigt duurt tôt 6 uur 's avonds. Geen ontslagen Volgens VBB secretaris S.B. Swierstra vallen er geen ont slagen als de Veenkoloniale Boeren Bond in Veendam en het Drents Landbouwgenoot schap in Assen gaan fuseren. ,,Hoogstens wat verschuivin- gen". Het hoofdkantoor van de gefuseerde standsorgani- saties komt in Assen. Het huidige kantoor in Veendam krijgt een régionale functie als aanspreekpunt voor de le den. De contributie zal gelijk worden getrokken. VBB-le- den zijn daardoor gunstig uit. GRONINGEN - In het Radio Noord programma „Nog eem noasoezen" praat Imca Mari na zondag met de heren Tim mer en De Wit uit Hooge zand, die op 23 mei allebei precies 35 jaar lid zijn van de vrijwillige brandweer van Hoogezand-Sappemeer en met beeldend kunstenaar Henk Panjer. Vijf en dertig jaar bij de vrij willige brandweer is in Ne- derland een uniek feit. Op 16 juni treedt de vrijwillige brandweer van Hoogezand- Sappemeer dan ook groots naar buiten met een optocht van oude en nieuwe brand- weerwagens, brandweerde- monstraties en een feest. Te gast bij Imca is ook Henk Panjer uit Muntendam. Hij is onderhoudsman bij ,,Nieuw Woelwijck" in Sappemeer, maar werkt daamaast als beeldend kunstenaar. In zijn schilderijen verwerkt hij zand, stro en metaal. Henk Panjer wil een tentoonstel- ling maken van de materia- len die hij heeft gevonden bij de restauratie van zijn woon- huis de oude smederij aan 't Loeg in Muntendam. Radio Noord dus: Zondag tussen 10.00 en 11.00 uur. HOOGEZAND- SAPPEMEER - In het pro gramma Puur Cultuur van Radio Compagnie op maan- dag 28 mei zal Jolanda Klei- ne, die zichzelf heeft omge- doopt tôt Yolanda haar nieu we single en opnames van haar toekomstige LP presen- teren. De single Touch the Sky is speciaal gecompo- neerd door Peter Duinkerken van I Spy. Verder in Puur Cultuur een concert van de jonge violiste Nio Linneman (10) uit Sappe meer. Nio wordt begeleidt op de piano door Gerda Groen. Puur Cultuur wordt elke maandag uitgezonden na het Sport Compagnie om 19.00 uur. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 Van 1811 tôt 1812 is Wiardus griffier geweest van het Vre- degerecht in Hoogezand, van 1812 tôt 1823 was hij notaris. In 1815 werd hij benoemd tôt luitenant-kolonel bij de Landstorm. Ook was hij kerkvoogd van Finsterwol- de. Brand! Op 6 december 1825 om hdlf 3 breekt er brand uit op de bui tenplaats van de familie Sic cama in Hoogezand. De schuur gaat in vlammen op, het woonhuis blijft gespaard door daadkrachtig optreden van de brandweer. De jonker betuigt daarvoor zijn dank aan het gemeentebestuur. ,,De welmeenende deelne- ming van aile lieden, die te mijner hulp waren toeges- neld noopt mij om hun allen mijnen hartelijksten dank openlijk te betuigen en in zonderheid den Burgemees- ter dezer Gemeente, die, door bestuur, raad en voorbeeld, tôt laat in de nacht de werk- ieden voorlichtte en aanmoe- digde, de heeren Brand- n Kwartiermeesters, alsmede aan de Spuitgasten van het Hoogezand en Sappemeer die reeds te 10 uren in den avond den brand in de schure meester werden", aldus de brief. Door het huwelijk met Anna Catharina was Wiardus heer van Oosterbroek geworden en enig collator (begever van een predikantsplaats) in Eel- de. In 1829/1839 laat hij de borg Oosterbroek" bij Eel- de slopen en bouwt er een nieuwe voor in de plaats. Daar overlijdt Wiardus Ren gers op 4 december 1849. Zoon Jonkheer Johan Rengers Ho ra Siccama is een van de drie kinderen uithet eerste huwe lijk van Wiardus. Hij werd geboren op 3 september 1801 in Groningen, en studeert net als zijn vader rechten in Gro ningen, waar hij in 1827 pro- moveert. Als advocaat en no taris vestigt hij zich te Hoo gezand op de buitenplaats die hij van zijn vader heeft overgenomen. Ook is hij ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantonge- recht. Op 23 mei 1840 wordt Jonkheer Johan door de ko ning benoemd tôt burgemees- ter en secretaris van de ge meente Hoogezand als opvol- ger van de heer C.E. Borst, een functie die hij tien jaar zal vervullen. Lichtzinnig Johan Rengers Hora Siccama was op 8 mei 1827 in Gronin- gen gehuwd met Maria Blet- ta van Angelbeek, de dochter van meester Johan Gérard van Bngelbeek, die résident was van Buitenzorg. Johan en Maria Aletta kregen 7 kin deren. In 1854 verlieten ze Hoogezand om zich te vesti- gen op de havezathe Ooster broek bij Eelde, waar Johan Rengers Hora Siccama be- kend stond als een humaan mens, die velen aan werk hielp. Op 9 mei 1877 wordt daar het gouden huwelijks- feest gevierd, maar in 1889, - Johan is dan 88 jaar - is de jonkheer ,,door de lichtzinni- ge leefwijze van zijn kinde ren" zo in de schulden ge- raakt dat hij de havezathe moet verkopen. Zijn vrouw heeft dat niet meer meege- maakt. Zij overleed in 1887 Johan zelf stierf op 25 janui ri 1891 in Paterswolde. De havezathe in Eelde werd in 1922 door brand verwoest. Henk Booy Portretten van de beide jonkheren hebben we niet kunnen vinden. Wel de huwelijksacte van Johan Rengers en Maria Aletta van Angelbeek, aanwezig in het gemeentearchief Gro ningen, waaruit hier een gedeelte is afgedrukt. De vertrouwenscommissie van het in fusie verkerende Drents Landbouwgenootschap en de Veenkoloniale Boeren- bond, draagt Albert Lanting(46) voor als de nieuwe voorzit ter. Gaat de benoeming door, dan zal Lanting in september de voorzittershamer overnemen van J.L. Nysingh. /A.Û <- '/F. SF kî- s.'

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 11