Zilveren „Kern KADOSHOP JANSEN Thema avond over de sport AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER HET NIEUWSBLAD Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Bieb De combinatie van Wijkcen- trum en Bibliotheek was voor die tijd uniek. Toch was de bibliotheek in de Kern toen al bedoeld als een filiaal van de hoofdvestiging die in Gorecht Oost gebouwd zou worden. In september 1968 gaat de bibliotheek ook grammafoonplaten uitlenen. In 1974 wordt de fietsenstal- ling voor 22 duizend gulden verbouwd tôt kantoorruimte voor de bibliotheek. In 1976 wordt de bibliotheek in de Kern met sluiting bedreigd. Gorecht-Oost is er door pla- nologische bezwaren van het het Rijk en van de Hooge- zandster middenstand nog steeds niet gekomen. Rijk- sinspectrice mevrouw B.F. Raaff-Appelhof, die notabe- ne bij de opening van de Kern directrice was, dreigt de subsidie van 4,5 ton stop te zetten. Zij pleit ervoor de bouw van de bibliotheek in Gorecht Oost los te koppelen van de rest. Dat gebeurt en op 30 november 1979 wordt ,,Boekhoven" geopend. De Kern is dan echtfiliaal ge- worden. De laatste jaren gaan er stemmen op om het filiaal in de richting van Sap- pemeer te verplaatsen. Een nieuwe zorg voor de Kern, die de huur van 47 duizend gulden per jaar niet kan mis- sen. Voorzitter Kersaan zit niet bij de pakken neer. Hij heeft al een plannetje voor als het zover is: ,,Een peu- terspeelzaal plus drie ver- huurbare zaalruimten. Dat kan er prima in", aldus Ker saan. (Vervolg pag.l) De minister schiet in de roos Muziekschool in Veendam. In 1967 werden er 122 lessen per week gegeven. In 1974 als de muziekschool van Hooge- zand-Sappemeer zelfstandig is geworden is dat aantal ge- daald tôt 74. De Kern be- schouwt zich nog steeds als een depandance. ,,Ten on- rechte", vindt de gemeente. De lessen voor de jonge kin- deren moeten in aile dorps- en wijkcentra plaats vinden. Nu worden er in de Kern we- kelijks nog 8 muzieklessen gegeven. Gehandicapten B1 vroeg had bestuur van de Kern oog voor de gehandi- capte gebruiker. Op 5 novem ber 1977 gaat er een brief naar de gemeente: ,,Graag een bijdrage voor aanpassing van het gebouw". In septem ber 1980 dringt ook de Anib aan en in 1982 is het eindelijk zover. De Kern wordt ook voor de rolstoelgebruiker toegangkelijk. Kosten 10 dui zend gulden. De gemeente draagt 5890 gulden bij. Bij de verbouwing in 1983 komt er ook een gehandicaptentoilet. 23 april 1965 Burgemeesterspaar Boekhoven en bibliotheek- directrice mevrouw B.F. Raaff in gesprek met Minister Maar- ten Vrolijk. J. Wiltjer, beheerder vanaf het eerste uur. Muziekles Niet altijd is het koek en ei geweest tussen stichting de Kern en de gemeente. Vanaf 1974 richt een bezorgd Stich- tingsbestuur vele brieven aan de gemeente over ver- mindering van het aantal uren muziekonderwijs. De Kern was eerst een dépen dance van de Veenkoloniale Fietsenstalling Over het gebouwtje achter de Kern is in de loop der jaren heel wat te doen geweest. Ge bouwd als fietsenstalling, in 1974 verbouwd tôt admi- nistratieruimte voor de bi bliotheek komt het in 1979 weer vrij. De buurtvereni- ging Noorderpark wil er graag een jeugdruimte reali- seren. Dat kost 45 duizend gulden. De Kern heeft geen geld. ,,Zonder verbouwing is het gebouw ongeschikt voor de jeugd: brandgevaarlijk, wankele muren en dergelij- ke", vindt het Stichtings- bestuur. Via een advocaat probeert de buurtvereniging bij de gemeente de fiet senstalling op te eisen voor de jeugd van het Noorder park. De spanning loopt zo hoog op dat Kees Kersaan, die namens de buurtvereni ging in het bestuur zit van de Kern, woedend zijn functie neerlegt. De vele bemidde- lingspogingen van de ge meente resulteren in 1983 tôt verbouw en aanpassing van het wijkcentrum, waarbij zaal 1 geschikt wordt ge- maakt zowel voor de jeugd als voor het vrouwenproject. Ook het buffet wordt aange- past. Nu is er ook het Anbo- steunpunt gevestigd. In maart 1983 wordt in de voor- malige fietsenstalling een keukenvoorziening aange- bracht, te gebruiken door de Italiaanse en Marokkaanse commissie. De Marokkanen Uit het dal De laatste vier jaar is de Kern door een diep dal ge- gaan. In 1986 dreigde faillise- ment. Het bestuur van de Kern, met voorzitter Kees Kersaan voorop, heeft bij de gemeente gepleit en nog eens gepleit. De kern dicht, on- denkbaar! De meerderheid van de gemeenteraad vond dat ook. Eerst kwam er 20 duizend gulden om het fail- lissement te voorkomen. En 74 duizend gulden kreeg ,,De Kern" als subsidie achteraf voor de getroffen energie- besparende maatregelen. Maar genoeg was het niet. De schuldenlast was te groot. Twee jaar later kreeg het wijkcentrum nog eens een ton van de gemeente om een groot deel van die schuld te saneren. Inmiddels was er voor aile wijkcentra een goe- de subsidieregeling gekomen voor groot onderhoud en voor inventariskosten. Voor zitter Kees Kersaan ziet de toekomst voor het wijkcen trum nu weer zonnig in. ,,Maar vergeet niet wat bestuur, personeel en vrijwil- ligers zelf allemaal hebben gedaan", zegt Kersaan. ,,Heel veel werk, zoals schoonmaak, klein onder houd en bediening wordt on- betaald verricht. Ook de con- tacten met de vaste gebrui- kersgroepen zijn veel nauwer geworden. En zo'n feest is ook prima om het gebouw te promoten. Gelukkig hebben we beheerder J. Wiltjer niet na 25 jaar trouwe dienst moe ten ontslaan." Ban huurders heeft de Kern geen gebrek. Omdat aile za- len bezet vergadert de Jubi- leumcommissie vanavond in Wijkcentrum Woldwijck. De in 1983 verbouwde bar, waar het nu door zitjes en planten nog veel gezelliger is als op deze foto. gebruiken de ruimte nog steeds. Dreigement In 1980 is er tussen de Kern en de gemeente Hoogezand- Sappemeer een ernstig finan- ciëel conflict. Zo ernstig dat het bestuur de gemeente dreigt met ontruiming van de bibliotheek. Volgens een schrijven van de Kern heeft de gemeente een betaling- sachterstand van maar liefst 58 duizend gulden over de ja ren 1978/79/80. Omdat de wethouder van financiën eind 1977 vond dat de Kern bezig was het eigen gebouw op te eten, waren de tarieven verhoogd, zodat er kon wor den gereserveerd. Aile ge- bruikers accepteerden dit, behalve uitgerekend de ge meente. De Kern schrijft dat ze het enige wijkcentrum is dat nog nooit een cent heeft gevraagd voor exploitatie en onderhoud en dat wil ze zo houden. Dat is later dus heel anders gelopen. Het conflict werd kennelijk opgelost, want ontruiming van de bieb heeft nooit plaats gevonden. Gedistilleerd 26 september 1975: Beheerder J. Wiltjer schrijft dat hij een zakflesje gedistilleerd" heeft gevonden achter een closet van de herenafdeling. Hij uit zijn bezorgdheid uit ,,sociaal hygiënisch" oog- punt. Of dit verschijnsel ooit weer is voorgekomen is ons niet bekend. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Op 28 mei organi- seert de afdeling Hooge- zand-Sappemeer van de PvdA een thema avond over de sport. De avond begint om 20.00 uur in het wijkcen trum Woldwijk. De avond staat in het teken van de haalbaarheid van de (recreatieve) sportbeoefe- ning binnen onze gemeente in het jaar 2000. Een drietal inleiders zullen een aantal onderwerpen aansnijden waar de sportverenigingen mee te maken krijgen. Heb ben de verenigingen vol- doende gereageerd op bijv. ledenverlies, kaderverloop, financiële problemen en de steeds méér eisende leden? De afhankelijkheid van sponsoren, privatisering en herverkaveling van de spor- taccomodaties zullen ook aan de orde komen op deze avond. De drie inleiders zijn: Drs. A.H. Broeke, do- cent aan de Académie voor Lichamelijke Opvoeding van de Rijkshogeschool Gro- ningen en de studierichting Bewegingswetenschappen van de R.U.G., de heer E.U. Luiken, voorzitter van de volleybalvereniging DAK in Hoogezand-Sappemeer en volleybalscheidsrechter. Te- vens is hij voorzitter van het plaatselijke Schoolsport Olympiade Comité en lid van de Commissie Sport en Lichamelijke Opvoeding en de heer H. Bos, hoofd van de afd. beheer van de sektor Sport en Welzijn en (open- lucht) recreatie van de dienst O.C.S.W. van de ge meente Groningen. Hij houdt zich bezig met de ex ploitatie van de gemeente- lijke sportaccomodaties en het ontwikkelen van sportstimuleringsactivitei- ten. Frekie Frekie:,,k Mag nait meer ien t swembad komen" Moeke:,,Woarom nait?" Frekie:„k Heb ter ien pist" Moeke:,,Dat dut elkenain wel ais" Frekie:„Mor nait van doek- plaank of." Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 tu Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwotde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuïzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktïe: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na» 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 HET NIEUWSBLAD - DINSDAG 22 MEI 1990

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3