Wn«wn aan de ....Van Linscliotenstraat Scouting krijgt cadeautje van Jantie Béton Met gratis bus naar winkelcentra! HET NIEUWSBLAD Borgmerentocht Mis de boot niet.... Rommelmarkt Cairo 12.000-sle inwoonster Oosterbroek De Van Linschotenstraat. De Van Linschotenstraat in het Noorderpark in Hooge- zand, werd bij Raadsbesluit van 8 juni 1951 genoemd Jan Huygen van Linschoten, die leefde van 1563 tôt 1611. Een echte ontdekkingsreiziger was hij niet, meer een reisbe- schrijver. Ailes wat hij zag en beleefde tijdens zijn verre zeereizen schreef hij op. Zo had hij een belangrijk aan- deel in de totstandkoming van ,,zeekaarten", waardoor de Nederlandse zeelieden de weg naar de Oost gemakke- lijker konden vinden. Daar- van hebben de Nederland- sche kooplieden geweldig ge- profiteerd. Van Linschoten spoorde hen aan hun schepen rond Kaap de Goede Hoop te zenden „in het bijzonder naar Java, een eiland dat nog niet door de Portugezen wordt be- zocht, maar waar diamanten, wierook en specerijen in overvloed aanwezig zijn". De wijde wereld Jan Huygen werd in 1563 ge- boren in Haarlem, als zoon van Huygo Joostenszoon en Marretje Tin Hendriksdoch- ter. Al gauw vertrok het ge- zin naar Enkhuizen. Vader werkte daar als ,,notaris pu- blycq" en was waard van de herbergen de „Vergulde Valck" en het „Wapen van Haarlem". Pas 16 jaar oud trekt Jan Huygen al de wijde wereld in. Eerst gaat hij naar Spanje, vermoedelijk per schip, te voet en per rijtuig. In Sevilla bekwaamt hij zich de handel. In 1583 reist hij door naar Lissabon en treedt als klerk in dienst van de nieuw benoemde aartsbis- schop van Goa, een ha- venstad in Voor- Indië, die reeds in 1510 door de Portu gezen was veroverd. De aartsbisschop en zijn klerk schepen zich in op de Portu- gese vloot en komen in sep- HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het Nationaal Jeugdfonds, het fonds van Jantje Béton, heeft een bijdrage van 10 duizend gulden beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuw club- huis voor de Stichting Scouting in Hoogezand- Sappemeer. Bovendien krijgt Scouting van Jantje Béton ook nog een le- ning van 10.000 gulden tegen lage rente. tember 1583 in de Portugese kolonie aan. In de zes jaar dat Van Linschoten er woont verzamelt hij vele gegevens over de landen en volken, waarmee de Portugezen be- trekkingen onderhielden, over de aardrijkskundige gesteldheid van het land en over de planten- en dierenwe- reld. Hij denkt na over de landbouw, het kweken van nieuwe gewassen, en de mid- delen van vervoer over zee en over land. Moeders keuken Vanuit het verre Goa schrijft Jan Huygen in 1584 in een brief aan zijn ouders: ,,Mijn hart denckt anders niet nacht ende dach dan om vreemde landen te besien; so weet m en wat te vertellen als men oude is. Daer en is geen tijt geraden versleten als een jongman op moeders keuken te blijven, ende weet niet wat armoede noch weelde is, noch wat de wereld in sich heeft". Als de Portugese vloot in 1589 genoodzaakt is op [e[en der Azoreneilanden binnen te lopen is Van Linschoten aan boord als vertegenwoordiger van het Augsburgse handels- huis Fugger, waarvoor de vloot een lading peper aan boord had. Hij blijft op het eiland tôt december 1591, voomamelijk om de belan- gen van zijn baas te beharti- gen. Maar ook daar maakt hij vele aantekeningen over het eiland en over de kapin- gen van de Engelsen. In sep- tember 1592 keert hij einde- lijk via Lissabon terug naar Enkhuizen. Reisgids Thuis werkt Van Linschoten, die inmiddels van de Rooms Het nieuwe clubhuis van Scouting zal gebouwd wor- den aan de Woldweg in Hoo gezand, aan dé rand van het Gorechtpark. De totale bouwsom bedraagt 380 dui zend gulden. 150 duizend gul den komt via het werkgele- genheidsproject „Jongeren bouwen voor jongeren", dat de bouw ook gaat uitvoeren. De herinrichting draagt bij met 20 a 25 duizend gulden en Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Te)./Fax. 05980-24848 Tel. 05980-97145 er loopt nog een subsidieaan- vraag van 35 duizend gulden bij de gemeente. Veel werk zal door Scouting in zelf- werkzaamheid worden ver- richt. ,,Daar zijn we Scouting voor", zegt secretaresse Ma rianne Arts. Bouwkeet De bedoeling was op 1 maart van dit jaar met de bouw te starten, maar er is vertraging opgetreden. De bouw voor scouting maakt namelijk deel uit van een cluster van 4 projecten. Van [e[en daarvan is de financiering nog niet rond. De club die ongeveer 100 leden telt bivakkeert voorlopig in de bouwkeet op de plaats van de nieuwbouw. Het oude clubgebouw aan de Meint Veningastraat moest wegens bouwvalligheid wor den verlaten. Katholieke kerkk naar de Hervormde is overgestapt, zijn aantekeningen uit tôt 3 boeken. Het eerste deel geti- teld „Itinerario, voyage ofte schipvaert van Jan Huygen van Linschoten naar Oost of te Portugaels Indiën ",opge- dragen aan de Staten-Gene- raal, komt pas uit in 1596. De hele reis wordt erin beschre- ven. Zoals de wind, de stroom van het water, de klippen, eilanden, ondiepten, zelfs de prijzen in Oost-Indië, de gewichten en het gangbare muntstelsel. Het tweede deel, dat hij ,,Reys-Ghe- schrift" had genoemd was al in 1595verschenen. Het be- schrijft de navigatie van de Portugezen die naar Oost- In dië voeren. Een afschrift had Comelis de Houtman al een jaar eerder meegekregen als een soort reisgids op zijn eerste tocht via Kaap de Goe de Hoop naar Oost-Indië, een zeeweg die de Portugezen al een eeuw eerder hadden ont- dekt. Het derde boek heeft als titel „Beschrijvinghe van de gantsche custen van Gui- nea, Angola ende Brasilië". Dochtertje Nog twee zeereizen maakt Jan Huygen van Linschoten. Als Commies van de Koop- manschappen is hij aan boord van de vloot onder be- vel van Comelis Comelis- zoon Nay, die de weg naar Azië wil gaan zoeken via de Noord. Beide pogingen mislukken. Jan Huygen is in middels op 2 april 1595 ge- trouwd met Reynou Mey- nertsdochter Semeynsz, uit welk huwelijk vijf maand la- ter een dochtertje wordt ge- boren, dat waarschijnlijk op jonge leeftijd is overleden. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De drie winkelcentra, te weten de 40 van Sappemeer, de WÎMA en het KCH laten vanaf zaterdag, plus de daarop volgende 3 zaterdagen, gratis een bus rijden door Hoogezand en Sappemeer. Het is de bedoeling deze ser vice het hele jaar door, de be- volking van Hoogezand-Sap- pemeer aan te bieden, maar dat hangt af van het welsla- gen van deze proefperiode. De winkelcentra willen zo hun bijdrage leveren aan het milieu. Bovendien zal het de parkeerproblemen in onze plaats teurgbrengen en het winkelplezier in de drie cen tra vergroten. De winkeliers- vereniging GrootGorecht is niet gevraagd aan de proef mee te doen. De bus zal van 9.00 uur tôt en met 17.00 uur de volgende route doen: Gouden Zon, Parkstraat, Kleinemeerster- straat, St. Jozef, de markt, Voor Anker, Postkantoor Hoogezand, Reensche Com pagnie, De Burcht, Melkweg- flat, Parkeerplaats Martens- hoek. Frekie Pelietsie:,,Kenst verkeersre- gels goud?" Frekie:,,Wat willen ie wai- ten?" HARKSTEDE - Zaterdag or- ganiseert de wandelafdeling van de s.v. DOLES voor de achtste keer haar Borgme rentocht. De start vindt plaats vanuit het m.f.c. ,,De Roemte" te Harkstede. Jan Huyghen van Linschoten SLOCHTEREN - Onder het motto „mis de boot niet doe aan diefstalpreventie" startte de Rijkspolitie Groep Slochteren gisteren in samen- werking met de Rijkspolitie te Water en de gemeente Slochteren een campagne om diefstal van en uit plezier- vaartuigen tegen te gaan. Bij aile watersportcentra in de gemeente Slochteren wer- den recreatieschepen door de politie gecontroleerd op al dan niet getroffen preventie- maatregelen tegen diefstal. Achtergrond van deze actie vormt de explosieve groei vo- rig jaar van diefstal van met name buitenboordmotoren bij het Schildmeer. ZUIDLAREN - Zaterdag wordt rond de Hervormde Kerk van Zuidlaren van 9 tôt 16 uur een rommelmarkt ge- houden. De opbrengst is bestemd voor de uitbreiding van een weeshuis in Cairo, waaraan deze zomer daad- werkelijk door een aantal jongeren uit Zuidlaren zal worden gewerkt. Op 26 augustus 1595 is Van Linschoten voorgoed terug aan wal. Hij treedt op als vertaler bij scheepvaartza- ken en bij kwesties die te ma- ken hebben met het uitleve- ren van gevangenen. In 1606 wordt hij lid van een comitfe dat de oprichting van een West-Indische compagnie moet voorbereiden. In 1611 adviseert hij over de uit- rusting van de schepen Vos" en „Kraan", die een reis om de Noord gaan maken. In 8 februari van hetzelfde jaar overlijdt hij, slechts 48 jaar oud. Van Linschoten- vereniging Op 7 maart 1908 werd er een ,,Linschotenvereniging" op- gericht. Doel van de vereni- ging is: de uitgave in het oor- spronkelijke, van zeldzame, of onuitgegeven Nederlandse zee-en landreizen en landbe- schrijvingen. Prins Bernard is ere-voorzitter en prins Claus is beschermheer van de vereniging. OOSTERBROEK - Ter gele- genehid van het bereiken van het inwoneraantal van de ge meente Oosterbroek van 12.000, dankzij de geboorte van Charlotte Tonkens, is burgemeester G.H. Hut op kraamvisite geweest bij de gelukkige ouders. De burge meester kwam niet met lege handen, want voor de kleine meid bracht hij een arm- bandje met inscriptie, een speelgoedbeertje en een spaarbank boekje met 12.000 centen mee. Voor de ouders waren er bloemen en een in- gelijste kopie van de geboor- te-akte. van het kapitaal is groter dan de invloed van de arbeid. Dit ondanks goed georgani- seerde vakbonden". Een waarschuwing sprak Van der Linde ook uit. ,,Het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook u een economische groei gaat doormaken. Laat de groei niet ten koste gaan van het milieu. Leer van de erva- ringen die wij daarmee heb ben opgedaan". Het bezoek aan Hoogezand-Sappemeer werd gisteren afgesloten met een uitstekend koud buffet in de Leine. Vandaag gaan de Russen naar AVEBE in Ter Apelkanaal, vervolgens naar Leeuwarden. Zondat ver- trekken ze naar Moskou. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 31 MEI 1990 Verscbijrrt elke donderdag in een Hoogezand, Sappemeer, Kotham, Harkstede, Slochteren, Poatbus 18 9610 AA Sappemeer Adv.afd.: Na» 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Vervolg van pag. 1

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3