Zuidafrikaanse veldweriœr op bezoek in Hoogezand-Sappemeer Pïaasskole se kinders ly honger Apartheid moet uit de hoofden van de mensen HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 JUNI 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Er zijn veranderingen aan de top en die geven ons hoop, maar de realiteit van elke dag is dat de gewone Zuidafrikanen maar heel weinig merken van de verdwijning van het apartheidssystteem. En je moet je realiseren dat je een systeem wel af kunt schaffen, maar dat het heel lang duurt voordat apartheid uit de hoofden van de men sen verdwijnt". Aan het woord Boycë Willi ams veldwerker in het Zuid afrikaanse West Coast destrict voor de Zuidafri kaanse Raad van Kerken. Williams is samen met zijn vrouw Doreen zes weken de gast van de doopsgezinde ge- meente Sappemeer- Noord- broek. Doel van het bezoek is over en weer begrip te kwe- ken, maar ook om de veld- werkers een onbezorgde tijd te bieden. Weg van de stress in Zuid- Afrika. En gespannen is het leven van aile dag daar nog steeds. Williams weet waarover hij praat, niet alleen de mensen waarvoor hij werkt, lijden onder het apartheidsregime, vorig jaar nog werd hij zo- maar opgepakt door de Afri- kaanse veiligheidsdienst. Zes weken zat hij alleen opgeslo- ten in een cel, hij zag geen rechter, hij zag geen advocaat en weet tôt op de dag van vandaag niet waarom hij werd gearresteerd. Later werd hij op weg van Graaf- water naar Piketberg op- nieuw aangehouden. Met het geweer op de borst werd hij langs de kant van de weg on- dervraagd. „Bang, echt bang was ik op dat moment. Steenkoud werd ik van angst". Die angst lijkt niet ongegrond nog steeds wor- den er in Zuid-Afrika mensen doodgeschoten, ,,zomaar". Zegt Doreen Williams. De spanning over haar man die een gebied werkt net zo groot als Nederland en soms door de slechte wegen wel veer- tien dagen van huis is, kon ze, toen Boycë vier jaar gele- den met het werk startte maar moeilijk verdragen. ,,Maar God helpt me, ik ver- trouw op hem, het werk dat we doen is goed dus we moe- ten doorgaan". Bitter over hetgeen hem en zijn mensen wordt aange- daan is Williams niet. ,,Ook blanken in Zuid-Arika zijn niet vrij. Ze sluiten zich op in hun prachtige met rolluiken en schuttingen versterkte huizen. Het is net zo goed mijn taak de blanken er van te overtuigen dat ze bevrijd moeten worden van apart heid". Verbaast is Williams, dat de politie het juist op hem heeft gemunt. ,,Ik ben tegen elke, vorm van geweld. Onze mis- sie luidt officieel dat we vre- de en gerechtigheid moeten stichten. Maar als je in Zuid- Afrika kiest voor gerechtig heid dan is dat in feite een politieke keus". Crèche De familie Williams woont in het dorpje Velddrifd. Ze heb- ben drie kinderen 10, 8 en 4 jaar oud. De kinderen loge- ren bij goede vrienden en hebben het prima naar hun zin, zegt Doreen die gisteren nog even met ze heeft gebeld. Dooreen is in Velddrifd erg druk met het opzetten van een crjeche. ,,Voorschoolse ken om ze te verkopen en zo krijgen we beetje bij beetje geld voor de nieuwbouw". Plaaswerkers In het district waar Williams werkt vormt de uitbuiting van zwarte mensen door boe- ren een groot probleem. Plaaswerkers worden de landbarbeiders genoemd. De boeren rekruteren de mensen uit de thuislanden vooral uit Transkei. Ze beloven werk en gouden bergen, betalen gaan bemoeien. Vaak zijn on- De mensen in Kookenaap die het recht op een huis werd ontzegd. ze pogingen vruchteloos, maar soms hebben we suc- ces". Zo won de kerk in april een zaak waarbij een groep van zes mannen en vrouwen uit Kookenaap die door een grootgrondbezitter op straat waren gezet het recht op huisvesting werd ontzegd. Aanvankelijk werd de groep verteld terug te gaan naar de opvang is heel belangrijk. De lonen zijn zo laag, dat zowel vader als moeder uit werken moet. De praktijk is dat hele jonge kinderen daardoor van zeven uur 's morgens tôt zes uur 's avonds op straat rond zwerven. De crjeche wordt momenteel nog gehouden in rend langs de weg staan. Geen dak boven het hoofd, geen werk en geen hoop. Als kerk vangen we deze mensen op, maar we zorgen ook dat advocaten zich met hun zaak een garage en een slaapka- mer, maar er is een stuk grond gekocht en nog voor augustus wordt metnieuw- bouw gestart. Iedereen in Velddrifd is erg bij het pro- jekt betrokken. We organise- ren danspartijen, bakken ca- uiteindelijk nog geen 27 gul- den per week en schoppen de mensen op straat zodra ze ze niet meer nodig hebben. ,,Zo vind ik regelmatig complété families die werkelijk honge- Kinderopvang is belangrijk. thuislanden. Omdat daar voor hen geen enkel perspec- tief is maakten ze van land- bouwplastic en wat hout een hut. Daar werden ze uitgezet. De kerk bood onderdak, spande een procès aan en nu hebben ze een stuk grond toe- gewezen gekregen waarop ze een huis mogen bouwen. Schrijnend is ook het verhaal van vissers in een klein dorp je. Maar drie maanden per jaar mogen ze op krap vissen voor de verkoop. De rest van het jaar mogen ze alleen maar vissen voor zichzelf. Buiten het vangstseizoen om kwam er een blanke Afri- kaan die hen bergen geld bood als ze hem krap zouden leveren. De vissers besloten de baai in te gaan. Toen ze echter de vangst afleverden bleek het een val te zijn en werden ze gearresteerd. ,,Dat zijn natuurlijk heel gemene praktijken, die mensen heb ben werkelijk niets en om ze dan zo te lokken. Ook nu weer hebben wij ons met de kwestie bemoeit en worden de mensen niet vervolgd". Williams werk is zeer bree Hij ondersteunt gemeen- schappen die met uitzetting naar de thuislanden worden bedreigd. Organiseert vrede- sonderwijs. Versterkt de schuilfuncties van de kerk. Steunt bij strijd tussen werk-' gevers en werknemers, die steun gaat zover, dat de kerk zelfs een stakingskas be- heert. ,,Maar het belangrijk- ste is dat we de mensen moe ten leren zichzelf te helpen", aldus Williams. En met een brede armzwaai naar buiten. ,,Dit prachtige land van jul- Artikel uit het blad Altema tief, over landarbeiders kin deren die hongerlijden. lie hebben jullie ook opge- bouwd door hard te werken. Niet door te wachten op hulp uit het buitenland". Tassen vol documenten en papieren heeft Williams bij zich. Daartussen ook Alter- ,,Soms vind ik zomaar men sen hongerend langs de weg". Links op de foto Boycë Williams. natief, het nieuwsblad van de Raad van Kerken. Kop- pen als ,,500 mense gedreig met uitsetting. Pïaasskole se kinders ly honger. Oral onge- letterde mense". Tussen al deze emstige berichten staat het sportnieuws. Keurige zwarte heren in blazer en grijze broek tonen de bekers gewonnen bij het rugby, het voetbal en de cricket wed- strijden. PorterviÛe distrik si,uw lucr saarn met hitl leerkrafile voor liul f "I A filer heel links is mev\ ornelia Conradie. Iani>s haar Wilhelmine 'ordon en heel refis Mo fine ta Gelderbloem prmstpaleHierdie skool se leerlin^e fjoan haie Joe skool loe sonder ko.s Honderde kinders by pïa asskole in die Porterville- distrik. probecr elke dag hul skool werk leer met honger mae. omdat hul ouers nie genoeg geld op die ryk koringplase waar huile werk. verdien nie. n Behoeftebepaling van Diakonale Dienste Porter- ville het aan die liggebring dat die kinders se ouers. mecsal plaaswerkers. gcmiddeld R26 per week verdien en dat inkomstes wissel vanaf R9 - R45 per week. As gevolg van die lae lone en sommige ouers se drankmisbruik kom tallc kinders sonder selfs n stukkie brood skool toe. Onderwysers by sommige skole het al uit eie fondse en met bydraes van die ouers wat kon. sop voor- sien aan die kinders wat dit baie nodig het. Versoeke aan plaasboere om by te dra het weinig vrugte afgewerp. Diakonale Dienste istans besig om fondse te soek om 'n voedingskema by drie van die pïaasskole in die distrik aan die gang te kry. Die skole wat aan die skema sal deelneem is: Lekkcrwatcr. Steenwcrp en Berghof NGK Primêrc skole Hierdie skole het gesamcntlik m lcerling- tal van 171 en strek van sub.A - si 4. ALTERNATIEF het by twee van die skole gaan ondersoek instel na die kinders se omstandighede Steenwerp Primer is ge- leë naby die Gevangenis en daar is 'n waarneembare verskil tussen die kinders van pla aswerkers en dié van gevangenispersoncel. Eersgenoemde kinders vra gedung die ander vir 'n stukkie brood. volgens die onderwysers. Mev Magne ta Gcldcr- bloent. waarnemende skoolhoof, sê Honger kinders kan nie konsen- trecr nie. daarom het ons al by lye vir huile sop gekook. Baie van huile loop ook baie ver skool toe en is dan baie moeg ook." Versoeke aan boere in die omgewing vir ver- voer gedurende die win- ler. wanneer die bywon- ing daal. het ook op dowe ore geval. By Lekkerwaler Primer het ons met mev. Lilian Prins, 5 jaar al by dié skool geseLs. Sy het aan Altematief venel dat kinders al by die skool van honger flou gcword het. Kinders moet ook baie ver loop en ver- loor soms daarom belang- stelling in die skool. "Ons kry dan geen samewerk- ing van boere op wie se plase kinders woon nie. Huile moedig kinders nie aan nie. want huile is maar te blv om nog 'n goedkoop weiker te kry." Volgens mev Prins het n versoek om elektrisiteit by die skool te laat insil. omdat dit op bewolkte dae baie donker in die klasse is. is eenvoudig geweier omdat dit "te veel sal kos." Albei skole se onderwysers is besorg daaroor dat kin ders wat vir st 5 na die dorp gaan. ook hul spesi- fieke problème het. wat veroorsaak dat huile baiekeer nie volhou nie. Die volgende is 'n paar van die dinge wat genoem is: ♦Kinders voel dat huile afsteek by dorpskinders omdat ouers nie die skoolklerc kan bekostig nie. ♦Dorpskinders knou huile af. ♦Huile is baiekeer nog baie jonk en verlang baie huis toe. ♦Ouers het nie geld of doen nie moeite om kinders na 'n naweek tuis, terug te besorg nie. ♦Drankmisbruik van ouers verbeter nie die situasic nie. Dit was vir Altematief baie duidelik dat kinders wat op plase bly, nie 'n mak- likc paadjic na geleerd- heid volg nie en dat baie stnûkelblokke in huile weg gelé word. Dit verseker dat daar altyd halfgeskoolde werkers beskikbaar is. om op plase te werk. Hierdie posisie stel bcslis n groot uitdaging vir enige groope wat by die situasie van plaaswerkers betrokke wil raak. Die wcrker.su- nic. Food and Allied Workers Union. (FAWU) het 'n Plaaswerkerspro- jek wat werkers op plase inlig oor hul regte en bystaan om beter werk- somstandighede te eis. FAWU is 'n lid van Con- gress of South African Trade Unions (COSATU), wat onder andere eis dat werkers nie langer as 40- UUR PER WEEK moet werk nie én dat werker: n BESTAANSLOON bctaal moet word. On- gelukkig laat plaasboere die Plaaswerkerspojck nie makiik op hul plase toc nie. Die Weskus Raad van Kerke. die ekumeniese liggaam in die Streek het verlcde jaar begin met 'n bewusmakingsprogram oor die toestande waàron- der plaaswerkers in die streek moet werk en leef.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3