Wonen aan de.... Dirk Bakkerstraat Brandweerfeesten: DE ladderwagen komt i HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 JUNI 1990 Dirk Jan Bakker was een vrolijke, sportieve jongen uit Sappemeer, die tijdens de meidagen van 1940 als dienst- plichtig militair is gesneu- veld. Op 4 juli 1945 besloten Burgemeester en Wethouders van Sappemeer de meest noordelijke straat in het uit- breidingsplan Noord-Zuid naar hem te noemen. Dirk Bakker kwam uit een Rooms Katholiek gezin. Als Theodorus Johannes Antoni- us Bakker werd hij op 8 janu- ari 1912 geboren als enige zoon van Derk Bakker en Ei- selina Scheer. Dirk had 4 zusters. Vader Bakker had een schilderszaak in de (voor- malige) Stationsstraat. Het was de bedoeling dat Dirk hem zou opvolgen. Hij ging enkele jaren naar de H.B.S. in Sappemeer en behaalde zijn middenstandsdiploma aan de Handelsavondschool. Die lange van Bakker Vaak voetbalde Dirk samen met zijn buurjongens in de Stationsstraat, waarbij er, tôt woede van zijn vader, re- gelmatig ruiten sneuvelden. Ja, en dan moest vader die De Dirk Bakkerstraat ruiten weer „zetten". De mensen herkenden Dirk al- tijd, omdat hij nogal lang was. Dan werd er gezegd: „Die lange van Bakker was er ook bij". Toen op 17 sep- tember 1930 de R.K. voetbal- club „Kwiek" werd opge- richt werd Dirk meteen lid. Later werd hij secretaris van het bestuur. Dirk was ook goed in atletiek. In Gronin- gen heeft hij eens de 800 me- ter gewonnen. Hij was lid van de R.K. gymnastiekvere- niging ,,D.O.S. Conférencier Dirk Bakker deed ook aan toneelspelen. Hij was lid to- neelvereniging ,,Inter Nos" en trad als conférencier op bij de gezellige avonden van de voetbalvereniging Kwiek. Voor het Rooms Katholieke blad ,,Ons Noorden" was hij enige tijd verslaggever. Telegram Het is 25 augustus 1939. Dirk is als schilder aan het werk bij de eerste nieuwbouw van Sint Jozef. Dan komt zijn jongere zus hem vertellen dat hij in dienst moet. Er is een telegram gekomen van de re- gering. Nederland mobili- seert. Een dag later vertrekt soldaat Bakker naar Maars- sen en van daar naar Haar- lem, waar hij wordt inge- kwartierd in een school aan de Soendastraat. Af en toe komt hij met verlof thuis. In januari 1940 trouwt Dirk Bakker met zijn uitverkoren meisje Anna Maria Clobus. Hij denkt dan nog dat het met de oorlogsdreiging wel mee zal vallen. Op 3 septem- ber 1939 hadden Frankrijk en Engeland weliswaar de oor- log aan Duitsland verklaard, maar Nederland was neu- traal gebleven. En Minister- President De Geer had op 13 november nog gezegd:,,Er dreigt geen acuut gevaar". Hij zei ook: Indien wij onze plicht doen, kunnen wij de uitkomst rustig overlaten aan Hem, die weet wat wij nodig hebben en die zich nooit vergist. Hoe hoog de golven ook gaan, wij weten, dat Onze Vader aan het roer staat". Hoe wrang waren die woor- den toen in de vroege och- tend van de 10e mei 1940 de Duitse troepen de Nederland- se grens overtrokken. Soldaat van Oranje Dirk Jan Bakker was met het 2-2-12e regiment infante rie op mars gezet naar Rot terdam. Eigenlijk zou een an- der regiment naar Rotterdam gaan, maar dat had net een grote mars achter de rug. Het was 14 mei 1940. In de omge- ving van Overschie raken ze in gevecht met de vijand. Tij dens dat gevecht is Dirk Jan Bakker gesneuveld. Hij was 28 jaar jong. Thuis weet de familie nog van niets. Ze verwachten dat Dirk na de capitulatie naar huis zal komen. Op 19 mei komt het droevige bericht: Dirk Jan is gesneuveld en twee dagen geleden begraven op het kerkhof „Jaffa" in Delft. Samen met zijn schoondochter brengt Vader Bakker een bezoek aan het graf. In de kerk in Sappe meer wordt een plechtige re- quiem-mis gehouden. Voor in de kerk staat een baar ge- dekt met de Nederlandse driekleur. Emaast staan in uniform de vrienden van Dirk. Herbegraven Op aanraden van burgemees ter A. Jonkeren wordt Dirk Jan Bakker op 10 september 1940 herbegraven op de R.K. begraafplaats in Sappemeer. Vader Bakker wilde Dirk ei genlijk liever bij zijn kame- raden in Delft laten. Maar toen de burgemeester vertel- de dat er daar een monument zou komen voor aile gesneu- velde militairen ging de fa milie Bakker akkoord. Bij de herbegrafenis was het voltal- lig Collège van Burgemeester en Wethouders van Sappe meer aanwezig, evenals de schilderspatroonvereniging Hoogezand-Sappemeer, afge- vaardigden van Kwiek, van Inter Nos en andere plaatsge- noten. De burgemeester sprak de volgende woorden: ,,Wij gedenken in Bakker mede die vielen, die het grote offer van hun leven voor de verdediging van Nederland hebben gebracht, die dit als een plicht beschouwden en daardoor het uiterste gaven voor het vaderland en het Zerken Tôt ca. 1800 heeft de kerk te- vens dienst gedaan als be graafplaats. Tijdens de restauratie zijn er slechts twee min of meer onbescha- digde grafzerken onder de banken vandaan gekomen. Deze zerken zijn samen met de twee zerken, die van het kerkhof komen en de wapens van Lichtenvoort en Star dragen, v[o[or in de kerk ge- plaatst. De huidige gebrand- schilderde ramen zijn aange- bracht tussen 1940 en 1942. De originele ramen droegen de wapens van de heren van de raad van Groningen. De nieuwe ramen zijn geschon- ken door bekende families uit Sappemeer, die er hun wapen in lieten afbeelden. In 1983 werd de kerk buiten gebruik gesteld wegens bouwvalligheid. Een van de pilaren die het dak on- dersteunen, was door da- klekkages van binnen zo ver- rot, dat deze begon te verzak- ken. Pas in 1986 werd begonnen met de restauratie nadat Monumentenraad en de Rijksdienst voor de Monu- mentenzorg akkoord gingen met de reconstructie van de oorspronkelijke dakvorm. Het in 1875 geplaatste orgel, gebouwd door de heer P. van Oekelen uit Haren, heeft zijn originele kleur weer gekre- gen, namelijk de mahonie- immitaite kleur, nu echter af gezet met goud. De restauratie van de kerk is voor een groot gedeelte uitge- voerd met steun van het fonds Herinrichting Oost- Groningen en de Gronings- Drentse Veenkoloniën. Bij de ingebruikstelling van de kerk zullen er twee nieuwe kunstwerken worden toege- voegd. Vier door mevrouw A. Vriezen ontworpen en door mevrouw J. Waskows- ky geweven kleden (antepen- dia) in de kleuren van het kerkelijk jaar, paars, wit, rood en groen en een heel bij- zonder doopvont vol symbo- liek. Het doopvont is acht- kantig als de kerk. Op de zij- kanten zijn dwarsgeplaatste foto's uit Israël aangebracht. Op afstand bezien heeft dat als effect dat het vont wordt gedragen door pilaren van lucht, water en aarde, terwijl het verwerkte koper verwijst naar het vuur. Het vont is ge- maakt door Aafke van Veen. ontworpen door mevrouw A. Vriezen en zijn geweven door mevrouw J. Waskowsky te Groningen. Zaterdag is de kerk vanaf 10.00 uur opengesteld voor aile belangstellenden. De architekt is ook aanwezig om aile ge- wenste uitleg te geven. Er is een overzicht met foto's van de restauratie en de kunst werken worden getoond. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Het instellen van een gTatis taxidienst tussen de drie winkelcentra en de markt in het ou- de lint van Hoogezand-Sappemeer is een succès. Zaterdag maakten ruim 70, merendeels oudere mensen, voor al gebruik van de voorziening om naar de markt te gaan. De taxidienst is in het leven geroepen door de middenstandsverenigingen KCH, de 40 van Sappemeer, de WIMA en de marktkooplui. Doel van de taxidienst is dat mensen op zaterdag toch echt kunnen winkelen ondanks de verspreide ligging van de win- kels in Hoogezand-Sappemeer. Bidprentje voor Dirk Bakker Eén van de teksten aan de achterzijde luidt: ,,Heer geef hem de eeuwige rust en wees ook onze vijanden genadig". volk dat hun lief was - die te- zamen grote indruk hebben gemaakt op de tegenstander, zulk een indruk dat deze het Nederlandse volk waardig keurt een zelfstandige en vrije natie te blijven". Hij beëindigde zijn toespraak al- dus: „Uw zoon behoorde tôt de engere gemeenschap Sap pemeer. Nu ligt zijn over- schot in eigen omgeving, die hem lief was. In grond waar zijn voet heeft gedrukt; in de plaats waar hij zijn liefde heeft gevonden en een kort huwelijksgeluk heeft mogen smaken". Daama sprak pastoor A.B. Schenk. Hij stelde voor een ,,Dirk Jan Bakker-fonds" te stichten, dat hulp zou bieden aan aan- staande moeders die een be- valling in de kraamkliniek van de Sint Jozefstichting niet konden betalen. Henk Booy HOOGEZAND-SAPPE MEER - Filmliga '90 organi- seert vandaag in het Cen- trum Theater Sappemeer de film „A short film about lo ve". Deze film van de régis seur Kieslowski maakt deel uit van de ,,Dekalog". De taxidienst kent twaalf opstapplaatsen. De dienst wordt in ieder geval een maand lang onderhouden. In die proefperiode moet duide- lijk worden of er voldoende belangstelling is, tevens kan de ervaring van vier weken een dienstregeling opleveren. Het enige wat mensen nu nog precies weten is dat de taxi- bus elke drie kwartier langs- komt. Het winkelcentrum Groot-Gorecht doet aan het project niet mee. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Blijf volgend weekend vooral in Hoogezand-Sappemeer, want op zaterdag barst hier een uniek brandweerfeest los. Een optocht met liefst 60 oude-en hedendaagse brandweervoertuigen en in die optocht ook Ul. ladderwagen. Met de gratis taxibus winke- lend door Hoogezand-Sappe meer Het brandweervoertuig dat in Hoogezand-Sappemeer zo'n vijf jaar geleden de nodi- ge commotie veroorzaakte. Wat was het geval. Het brandweercorps in HS bezat een ladderwagen, maar die werd afgekeurd door de vei- ligheidsinspectie. De aan- schaf van een nieuwe ladder wagen leverde het nodige po- litieke gekrakeel op, dat kostte tijd. De helaas veel te vroeg overleden brandweer- commadant Freek Noorman bevestigde dus op het stuur een eenvoudig briefje met de tekst „Deze ladderwagen mag niet worden gebruikt". En daarmee was Hoogezand- Sappemeer ladderwagen- loos. Bij brand moest er een vervangende ladderwagen uit Groningen komen. Door het tijdverlies dat dan op- trad, brandde onder anderen een nieuw bordeel aan de- Noorderstraat tôt de grond toe af. Uiteindelijk kwam er een nieuwe ladderwagen, de oude werd verkocht is volle- dig gerenoveerd en doet mo menteel dienst in Bergen. Na de optocht demonstreren een tiental voertuigen wat ze kunnen. 's Middags zijn er wedstrijden, waarbij een bal via hindemissen in een doel moet worden gespoten. Dat de brandweer veel meer doet dan alleen branden blussen blijkt uit de demonstraties bevrijden slachtoffer, afdich- ten vloeistoftank, inzet met perslucht. Het spektakel vindt plaats op het sportpark Kalkwijck. Met dank aan J.H. Boorsma, secreta ris van de restauratie commissie. (Met dank aan mevrouw G. Wub- bolts-Bakker. Zij is één van de zusters van Dirk Jan Bakker en woont momenteel in Delfzijl.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5