Médaillé uit 1872 keert temg naar Hoogezand-Sappemeer KADOSHOP JANSEN Stiekema Martenshoek verbouwd tôt droomparadijs Cd CT> C? J. R. Siebe AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Reunie GTW Russische kunst mm Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws HOOGEZAND-SAPPEMEER - Na 118 jaar is een zilveren médaillé uit 1872 terug op de plaats van uitgifte, de gemeente Hoogezand-Sappemeer. De penning zo blijkt uit de inscriptie, werd uitgereikt op de .Tentoonstelling van voortbrengselen van Nijverheid en Landbouw", die van 24 tôt en met 28 juli 1872 in Hoogezand werd gehouden. Wie de médaillé heeft gewon- nen is niet bekend. De naam van de maker is, met wat moeite, nog leesbaar. Voor ontwerp en fabricage teken- de de Meppelse zilversmid J.G. de Vries. In de penning zijn twee figuren uitgezaagd: een man, staande bij een tan- drad, met in de hooggeheven hand een hamerachtig voor- wer, en een zittende vrouw. Aangenomen mag worden dat de man symbool was van de nijverheid. De zittende vrouw zal stellig de vrucht- baarheid, de landbouw dus, hebben uitgebeeld. Spaco Zo'n 15 jaar geleden bracht het personeel van de voorma- lige machinefabriek Spaco in Hoogezand een bezoekje aan het Klokkenmuseum in Fre- deriksoord. Bij die gelegen- heid vertelde museumeige- naar G.L. Tasma dat hij in het bezit was van de boven omschreven penning. ,,Dat is misschien wel iets voor de gemeente", vond Tasma. Me- vrouw A.A. Spakman-Bak- ker, echtgenote van de direc teur Spaco, meldde het be- staan van de penning aan de toenmalige gemeentevoor- lichter, maar hoorde er nooit meer iets van. Pas onlangs kwam de penning weer ter sprake. Toen bleek dat het gemeentebestuur de prijs van een collectie historische fo- to's te hoog vertelde me- vrouw Spakman enkele vrienden over de penning waar de gemeente kennelijk ook geen belangstelling voor had gehad. Dat vond haar vriendin Mevrouw G. Koops al te gek. Zij greep de tele- foon en belde Sjoerd Nippe- rus, chef Interne Zaken. Die nam wel contact op met de eigenaar van het Klokken museum en in rail voor een symbolisch bedragje kwam Hoogezand-Sappemeer in het bezit van het historische voorwerp. Uit een veilingcatalogus blijkt dat Tasma de médaillé op 7 februari 1973 op een vei- ling van notaris A.Bouwer in Leeuwarden heeft gekocht. De notaris is sinds lang ge- pensioneerd. Helaas is hij door zijn slechte gezondheid niet meer in staat naspeurin- gen naar de herkomst van de veilingpartij te doen. Ambachts- vereeniging Enig speurwerk in het ge- meentearchief levert op dat het initiatief voor de ten- toonstelling van Nijverheid en Landbouw eind 1871 werd genomen door de ,,Am- bachtsvereeniging Hooge zand", die een spéciale com- missie opzadelde met de vraag: ,,Deelt gij onze me- ning dat het mogelijk en nut- tig zou zijn, alhier gedurende den aanstaanden zomer eene tentoonstelling van nijver heid te houden?". De com- missie vond dat het van alge- meen belang zou zijn Land bouw en Nijverheid te vereenigen". En zo geschied- de.*Men ging aan de slag ,,in de overtuiging dat hunne po- gingen daartoe aan te wen- den, bij allen in de gemeente met genoegen zouden worden ondersteund". Toch was de steun van de ge meente Hoogezand niet over- weldigend. Een verzoek om subsidie van 500 gulden haalt het in de raadsvergadering van 28 mei 1872 maar net. Met 7 tegen 6 stemmen wordt het geld, dat een bijdrage moet zijn in de kosten van médaillés, getuigschriften, drakloonen en advertentie- kosten, beschikbaar gesteld. De krappe meerderheid was van mening dat de ten toonstelling de gemeente veel voordeel ,,in de eerste plaats vooral intellectueel voordeel" zou kunnen ople- veren. Kuipen en masten De gemeente Hoogezand vroeg wel aan de gemeente Groningen masten en kuipen te leen voor een te houden mastklimmerij en kuipsteke- rij. Of deze attracties zijn doorgegaan is twijfelachtig. De gemeente Groningen had deze intéressante artikelen Een echt droomparadijs is het geworden, de pas uitgebreide zaak van Joop Stiekema in Martenshoek. Op een oppervlakte van 2200 vierkante meter worden zoveèl zalige bedden gepre- senteerd in een zo sfeervol intérieur dat de verleiding groot is te gaan liggen en weg te dromen. niet voorradig en het pro- grammaboekje vermeldt niets van dien aard. Wel blijkt daarait dat een toe- gangskaartje 50 cent kost- te.Minvermogenden mochten de laatste dag gratis naar binnen. Voor het onderdeel nijverheid waren ,,alle voor- werpen van nuttig gebraik" welkom. Bouwplannen, ver- versarbeid, kuipwerk, zadel- makerswerk, vrouwelijke handwerken, mandemakers- werk, galanteriewerk en nog zo'n 25 soorten artikelen. To- taal was daarvoor 850 gulden aan prijzen beschikbaar. De landbouwers werden uitge- nodigd aile soorten vee, in- clusief gevogelte, ten toon te stellen, alsmede tuinbouwge- wassen. Dekhengst De beste dekhengst leverde een prijs van 100 gulden op, de beste zogende merrie slechts 25 gulden. Met de beste melkkoe kon 40 gulden worden gewonnen en voor ganzen, eenden, kippen, dui- ven en zangvogels was in to- taal een magere 30 gulden aan prijzen beschikbaar. Maar: ,,Buiten bovenstaande bekroningen zullen nog mé daillés en getuigschriften worden uitgereikt", zo ver meldt het programma. Een van die médaillés is nu dus weer in het bezit geko- men van de gemeente. Wat die ermee gaat doen? Mis schien is het Veenkoloniaal muséum een geschikte plek", oppert Sjoerd Nipperas. Maar mevrouw Spakman vindt dat geen goed idee. Volgens haar hoort de pen ning op een ,,zichtbare" plek in het gemeentehuis van Hoogezand-Sappemeer. Directeur Joop Stiekema zou daar geen moeite mee heb ben. ,,Het is juist de bedoe- ling dat de mensen de bedden echt uit proberen. En wie nog twijfelt over de juiste keuze krijgt een matras 14 dagen thuis, op proef", vertelt hij enthousiast. ,,Het klinkt misschien op- schepperig, maar in bedden en karpetten zijn we nu de grootste in de regio", zegt hij trots. De zaak is geheel rolstoeltoegangkelijk gewor den en ook kindvriendelijk gemaakt met een goudvissen- vijver, een legotafel en zelfs een kinderbios, zodat de ou- ders in aile rast ,,recreatief kunnen rondkijken". Afstandsbediening De nadrak ligt op de tech- niek van het slapen. Niet dat Stiekema cursussen geeft om in slaap te komen, maar hij levert wel aile snufjes die daarbij kunnen helpen. Gro- te trend zijn de beweegbare bedden. Beweegbaar tôt je de ideale houding hebt gevon- den, simpel met een drak op een knop. Ideaal voor senio- ren en gehandicapten. De keuze in matrassen gaat van schuimrabber tôt waterbed, en ailes daartussen in. Het bedrijf in Martenshoek werd in 1949 door Gérard Stiekema iets verderop aan de Sluiskade gesticht. Tien jaar later werd het huidige pand betrokken.naast de voormalige timmerfabriek Prais, waar nu de uitbrei- ding is gerealiseerd. Na het overlijden van Gérard Stie kema heeft zoon Joop de zaak overgenomen, maar het bedrijf draagt nog steeds de naam van zijn vader Gérard SLAGHAREN - In het Pony- park Slagharen opende de Ambassadeur van de Sovjet Unie dr. Aleksandre Tsji- vaïdze een tentoonstelling van jonge kunstenaars uit Nederland en de U.S.S.R., geheten de Salon der Debu- tanten". De tentoonstelling duurt tôt september en is da- gelijks vrij toegankelijk voor de bezoekers van het Pony- park. Stiekema". De modeafdeling verhuisde eerst naar Go- recht-Oost, maar werd later afgestoten. Joop Stiekema wilde zich volledig concen- treren op bedden, tapijten, gordijnen en wat daar alle- maal bij komt kijken. En dat is veel, heel veel. De dons- dekken (door ze op een ver- lichte glasplaat te leggen kun je zien hoe ze gevuld zijn), de erbij behorende hoezen, spreien, rolgordijnen, kus- sens, en hoogpolig tapijt dat tegenwoordig ,,in" is voor woon- en slaapkamer. Nieuw zijn gordijnen die je niet openschuift, maar een een koord omhoog trekt. De kleuren varieren van wit, tôt allerlei lichte pasteltinten. Zelfs het klassieke houten le- dikant is niet meer donker eiken, maar meer zalmkleu- rig. Het intérieur van de winkel is er helemaal bij aangepast. Daarbij heb ik geweldig veel hulp gehad van Piet Spaak, een oud-inwoner van Hoogezand- Sappemeer", zegt Joop Stiekema met gro- te waardering. Veerboot Levert Stiekema ook aan het buitenland? We vangen flar- den op van een telefoon- gesprek waarin steeds het woord .Canada" opduikt. ,,We doen ook projecten ter land en ter zee. Dan leveren we de complété kantoor- of scheepsinrichting", wordt ons verteld. En dat.Canada" blijkt te slaan op de grote veerboot bestemd voor Cana da, gebouwd door Bodewes Scheepswerf ,,Volharding", waarvoor Stiekema de com plété stoffering verzorgt. BORCULO - De organisato- ren van een reunie van de Geldersche Tramwegen zijn op zoek naar Groningers die als chauffeur of conductrice voor deze busmaatschappij hebben gewerkt. Het gaat om oud-medewerkers van het toenmalig dépôt Borculo van de GTW. De reunie is ge- pland op 15 september. Be- langstellenden worden ver- zocht zich te melden bij me vrouw Fenny van der Weide-Wierenga, Hessen- straat 14, 7271 EC in Borculo. Telefoon: 05457-73544. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 7 JUNI 1990 Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507 HHJi

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7