Wonen aan de.... Ter Laanstraat J. R. Siebe Uw vakantieverhaal in de krant KunstmaïKt m Haren KENWOOD èj„De Boer" 3e Ad-Hoc Koor Expositie vrouwen Nleuws uit de Woldstreek aa-aaanacafflos-H® INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE De Ter Laanstraat in de wijk Gorecht in Hoogezand is ge- noemd naar Kornelis ter Laan die leefde van 1871 tôt 1963. Van onderwijzer uit Slochteren werd hij tôt be- langrijk 2e kamerlid voor de SDAP en eerste ,,rode" bur- gemeester van Nederland. Bekend is Ter Laan nu voor- al nog als schrijver van het „Groninger Woordenboek" uit 1929. Bij raadsbesluit van 3 oktober 1963 werd de straat naar hem genoemd. Kornelis, die Klaas genoemd werd, groeide op in Slochte ren op de boerderij van zijn ouders Remko ter Laan en Metje Buurman. Na de lagere school in Slochteren bezoekt Klaas de „Franse school" in Hoogezand en vervolgens de H.B.S. in Sappemeer. De af- stand wordt te voet afgelegd en onderweg loopt hij vaak op met fabrieksarbeiders, die hem vertellen over het socia lisme. Als Domela Nieuwen- huis en Tj.Luitjes komen spreken is Klaas bij de toe- hoorders. Na de HBS leert hij aan de ,,normaalschool" in Sappemeer voor onderwij zer. Hij wordt „meester" in De Ter Laanstraat Noordbroek en daama aan de Oosterschool in Sappe meer. Dan moet hij in dienst. Oranjeklan ten In 1891 als Klaas uit dienst komt is hij 20 jaar. Via kort durende betrekkingen aan scholen in het hele land komt hij in 1898 terecht in Delft, waar hij een bloeiende 4-jarige gemeentelijke Han- delscursus opzet. Inmiddels is hij getrouwd met zijn jeugdvriendin Ida Groen uit Noordbroek. In Delft krijgt Ter Laan te maken met woe- dende Oranje-klanten. Zij na- men hem kwalijk dat hij de Nederlandse driekleur niet heeft laten wapperen toen Wilhelmina in 1898 tôt konin- gin werd gekroond. S amen met zijn gezin moest hij voor korte tijd de stad verlaten. Heilstaat In 1891 al had Klaas ter Kaan zich aangesloten bij de Soci- aal Democratische Bond, die onder leiding stond van Do mela Nieuwenhuis. Op een bijeenkomst in Loppersum hield hij zijn medeonderwij- zers voor: ,,Een onderwijzer behoort socialist te zijn". Als de bond enkele jaren later de richting van het anarchisme opgaat zegt Klaas in 1894 te- leurgesteld zijn lidmaatschap op. Samen met de Schildwol- der onderwijzer H. Groustra richt hij dan in 1894 de Ne derlandse afdeling op van een Internationale beweging, die in het verre Kenia een so- cialistische heilstaat wilde stichten. Later bleek deze idéologie niet haalbaar. Met steun van vooruitstre- vende liberalen richt hij een krant op, met als doel het al- gemeen kiesrecht te propa- ganderen. Vader der soldaten In 1900 treedt Klaas ter Laan toe tôt de Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij (S.D.A.P.). Een jaar later wordt hij, nog geen dertig jaar oud, gekozen tôt lid van de Tweede Kamer, wat hij 35 jaar zal blijven.. Het Kies- district Hoogezand, waartoe Slochteren behoorde, geko zen had hem kandidaat gesteld., Den Haag wordt hij het eerste sociaal-democrati- sche gemeenteraadslid. In de Tweede Kamer weert Ter Laan zich als een goed Ka merlid en een uitstekend pro- pagandist voor zijn partij. Hij houdt zich vooral bezig met onderwijs en met mili taire zaken. Daardoor krijgt hij zelfs de bijnaam „vader der soldaten". Door de war- me belangstelling voor ieder die bij hem aanklopte had hij met zijn kiezers een sterk persoonlijkcontact. Schandelijk Hoe de tijd en de taal in de loop der jaren verandert mag blijken uit een kamerdebat op 21 februari 1933. Daarin noemt het kamerlid Ter Laan het „schandelijk" dat in een offidëel staatsstuk het woord „afbouw" voorkomt. In het duits betekent dat „af- braak", terwijl bedoeld is „afmaken" of „klaarma- ken". De kamervoorzitter ontneemt hem het woord: Het woord schandelijk" is niet toelaatbaar! Edelachtbaar Op aanbeveling van minister Cort van der Linden wordt Klaas ter Laan in 1914, als eerste SDAP-er, benoemd tôt burgemeester in het rode Zaandam. Hij weet dat het geen eenvoudige taak is: ,,omdat wij nu eenmaal leven te midden van een kapita- listische maatschappij en on der een rijkswetgeving, die ons, sociaal-democraten, op velerlei wijze en op allerlei gebied de handen bindt". ,,Maar", zo zei hij ,,Als bur gemeester zal ik boven de partijen staan". K. ter Laan is Edelacht baar Burgemeester van Zaan dam Vele grijze hoofden schudden Toen hij in zijn functie kwam i Gedicht dat Koos Speenhoff schreef over de rode burge meester Kornelis ter Laan Grônnen Behalve kamerlid en burge meester is Ter Laan ook lid van de Miliaire commissie van SDAP en NW (1925) en blaast hij als voorzitter de ,,Algemeene Vereeniging Grônnen", opgericht door de industriëel Jan Evert Schol- ten, nieuw leven in. Vele boeken heeft Klaas ter Laan geschreven over de taal en het volksleven van Gro- ningen. Bekend is hij vooral door het ,,Nieuwe Groninger Woordenboek" uit 1929. In 1954 verschijnt zijn Gronin ger Encyclopédie. Klaas ter Laan werd 91 jaar oud. Hij overleed in Utrecht op 8 maart 1963. Henk Booy Dit is een gedeelte uit het artikeltje dat bôrgmeester Ter Laan schreef in de Gids voor Hoogezand en Sappemeer van het jaar 1924. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 De vakantietijd nadert met rasse schreden. Veel mensen heb ben de gewoonte van hun vakantieperikelen vele foto's te maken, ter herinnering. Maar een vakantieverslag is als her- innering wel net zo leuk. En allebei kan natuurlijk ook. En als dat verslag dan in de krant komt, kan een ander er ook van meegenieten. Net als vorig jaar biedt het Nieuwsblad aile lezers de kans voor [e[en keertje .schrijver" te worden. Stuur uw vakantieverhalen, eventueel met foto's, naar Het Nieuws blad, 9610 AA in Sappemeer of lever het in bij ons kantoor in Gorecht Oost. Het doet er niet toe waar u naar toe bent ge- weest. Een verhaal over een dagtochtje is net zo welkom als van een wereldreis. Misschien gaat u wel voor het eerst naar Oost-Europa. En hebt u iets leuks beleefd maar kunt u het niet „uit de pen" krijgen. Vertel het ons, dan schrijven wij het op. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - In september start de Gemeentelijke Muziekschool ,,H-S" voor de derde keer een ad-hoc koor. De ingestudeer- de werken worden dan tij- dens de Carol-avond op 14 de- cember ten gehore gebracht. In ongeveer 12 repetities worden 2 koorwerken uit het .Gloria" van A. Vivaldi on der leiding van Wim van de Laar ingestudeerd. De repeti ties zijn op maandagavond van 19.30 - 20.15 in het Kiel- zog. Voor opgave en/of infor- matie kunt u terecht bij de administratie van de muziek school tijdens kantooruren, telefoon: 28082 (opgave graag v[o[or 29 juni). HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Van 16 juni tôt en met 17 augustus wordt er in Galerie Inside (Nijburg Inté rieur) een kleurrijke exposi tie gehouden met werken van Roeli Rumscheidt. In haar werken spelen vrouwfi- guren een belangrijke roi. HAREN - De Kunstmarkt in Haren zal dit jaar gehouden worden op 25 augustus op het Raadhuisplein te Haren van 11.00 tôt 16.00 uur. Diegenen die willen deelnemen aan de ze markt, worden verzocht een briefje te schrijven aan mevr. Th. Schouten, Parallel- weg 37, 9756 CB te Glimmen. Landbouwvergadering Froombosch FROOMBOSCH - In de landbouwvergadering te Froombosch werd door de heer A. Schipper, distrikt- bestuurder bij ACECO, bracht verslag uit van een vergadering te Groningen waarbij de fusiebesprekin- gen centraal stonden. PARTYCATERING KANT EN KLARE WARME BEZORGMAALTIJDEN Frekie:,,Hebben ie 100 gold- vizzen?" Diekman:,,Joa". Frekie:,,Woar hebben ie dij din?" Diekman:,,Ien bad." Frekie:,,En as je din ien bad willen?" Diekman:,,Din dou k ze n douk veur ogen. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 14 JUNI 1990 Op 't Hoogezand heb ik noa school goan bie meneer Ykemoa, mit aal dei aander Franze biggen. wie hebben der goud leert, moar ook drjok- te genog moakt; ik kin nait zeggen dat wie altied best oppaast heb ben. Ol bôrgmeester Hennequin mos ter soms aan te pas komen as wie weer naait ofblieven konnen van appels en peren in aal dei mooie toenen in de noaberschop. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kofham, Harkstede, Slochteren, Schildwokie, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Qost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Ftedaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na» 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Zuidlaren 05905-4047 - Fax: 4493 Hawaïan Schnitzel 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Geb. runderlever, spek en uien 12.50 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Sucadelap 12.50 groente naar keuze aardappelen - rauwkostsalade Gebr. rollade 10.00 groente naar keuze - aardappelen - rauwkostsalade Bestellingen voor het weekeinde tôt za. 15.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefoon 05980-93066 Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3