Wonen aan de.... J.W. Frisolaan Nieuw anti-speed règlement Zuidlaardermeer OOfi? J. R. Siebe HET NIEUWSBLAD De Kem 25 jaar O Q Meer over K. ter Laan Frekie Krediet kredietbank op 40 duizend Avond- tietsvierdaagse Frekie Johan Willem Friso, vorst van Nassau-Dietz en prins van Oranje leefde van 1687 tôt 1711. Toen hij onderweg was naar 's Gravenhage om de geschillen over de erfenis van stadhouder Willem III te regelen, verdronk hij bij de Moerdijk. Bij Raadsbesluit van 5 augustus 1968 werd de J. W. Frisolaan naar hem ge- noemd. Johan Willem Friso werd ge- boren in Dessau op 4 au gustus 1687. Hij was de enige zoon van Hendrik Casimir II, vorst van Nassau-Dietz, en Henriette Amalia, vorstin van Anthalt-Dessau, en had 7 zusters. Zijn vader was stad houder van Friesland, Gro- ningen en Drenthe. De jonge Friso werd opgevoed in Leeuwarden door de Frane- ker predikant en hoogleraar Johan Lemonon. Toen zijn vader op 5 maart 1696 overleed, volgde Johan Willem hem op als stadhou der en kapitein generaal, on- der voogdij van zijn moeder. Hij was toen pas 9 jaar oud. Zijn moeder, prinses Amalia gaf hem een zeer zorgvuldige opleiding. Hij studeert eerst aan de Hogeschool in Frane- ker en daarna aan de Utrechtse universiteit. De J.W. Frisolaan Erfenis In 1700 was stadhouder/ko- ning Willem III kinderloos overleden. Johan Willem Fri so, bij testament door hem aangewezen als erfgenaam verkreeg daardoor als der- tienjarige jongen de titel Prins van Oranje". Het bleek echter niet zo gemak- kelijk zijn rechten te doen gelden. Er ontstond zelfs een ruzie over de erfenis tussen de Friese tak van de Nas sau's en het Pruisisch ko- ningshuis. Ook in eigen land was er geharrewar tussen de verschillende gewesten on- derling. Waar Willem III stadhouder was geweest, wa- ren de regenten helemaal niet van plan een opyolger te benoemen, liever hielden ze zelf de macht in handen. Zo begon in 1702 het 2e stadhou- derloos tijdperk. Roekeloze moed In 1702 is de Spaanse succes- sieoorlog uitgebroken. In Spanje is de kleinzoon van zonnekoning Lodewijk de veertiende gekroond tôt ko- ning Philips V, met behoud van zijn rechten op de Franse troon. Om te voorkomen dat Frankrijk en Spanje [e[en groot rijk g aan vormen strij- den Engeland, Schotland, Nederland, Oostenrijk en Pruisen en Hannover zij aan zij tegen de zonnekoning en zijn kleinzoon. Johan Willem Friso, soldaat in hart en nie- ren ziet de oorlogsvoering als zijn belangrijkste taak. Al in 1702, hij is dan 15 jaar oud, wil hij mee met de eerste veldtocht. Maar geblesseerd door een val van zijn paard moet hij daarvan afzien. Een jaar later trekt hij wel ten strijde onder leiding van veldmaarschalk Hendrik van Nassau, heer van Ouwer- kerk. In 1704 wordt de jonge Friso benoemd tôt generaal van de infanterie. In de strijd tegen de Fransen en Span- jaarden onderscheidt hij zich door zijn roekeloze moed. Maar de pogingen in 1705 om hem lid te laten worden van de Raad van State misluk- ken door tegenstand van Holland en Utrecht. Stadhouder Op 22 november 1707 wordt de meerderjarig geworden prins in de Staten- vergade- ring van Friesland officiëel benoemd tôt stadhouder van Friesland en enkele maanden later ook van Groningen. Hij is dan al opperbevelhebber van het leger, onder leiding van de hertog van Marlbo- rough die samen met raadspensionaris Heinsius van Holland en prins Eugeni- us van Savoye (veldheer van de Oostenrijkse keizer) de leiding hebben van de strijd. In de slag bij Oudenaerde op 7 juli 1708 weet Johan Willem Friso zich te onderscheiden. Hijschrijft in een brief aan zijn moeder: „Ik schrijf deze brief aan uwe Hoogheid om Haar te zeggen, dat wij de overwinning hebben behaald en hen totaal hebben versla- gen. Ik bevind mij wel en schrijf deze brief op twee trommen, terwijl ik op ben van vermoeidheid". In 1709 verliest Frankrijk de bloedi- ge slag van Malplaquet voor- al dankzij het moedige optre- den van Johan Willem Friso. Bruidsgift Prins Johan Willem Friso trouwde op 26 april 1709 met Marie Louise, gravin van Hessen-Cassel, dochter van landgraaf Karl van Hessen- Cassel en Marie Amelia, prinses van Koerland. Als bruidsgift krijgt Marie Loui se van de Friese Staten een bedrag van honderdduizend gulden. Een welkom ge- schenk, want ze worden voortdurend door geldnood geplaagd. Terwijl het geharrewar over de erfenis voortduurde, heeft de prins zijn bezittingen op andere wijze vermeerderd. In 1704 kocht hij het eiland Ameland dat steeds een onaf- hankelijke heerlijkheid was geweest en zich onder de fa- milie Cammingha buiten de opstand had weten te hou- den. In 1711 kreeg Friso van zijn verre neef Frans Alexan- der, de laatste vorst van Nassau- Hadamar, [e[en der- de deel van diens vorsten- dom. Verdronken Vanuit zijn legerkamp in de zuidelijke Nederlanden gaat Friso in juli 1711 ip verzoek van de Staten-Generaal naar 's Gravenhage om te probe- ren de geschillen met de ko- ning van Pruisen over de er fenis definitief te regelen. Zo- v er zou het nooit komen. Op 14 juli gaat het gezelschap bij de Moerdijk aan boord van een veerschuit. Tijdens de overtocht steekt plotseling een storm op met zware sla- 1x131 I Johan Willem Friso gregens. Om te schuïlen gaat de prins met een deel van zijn gevolg zitten in de koets die ook aan boord was. Bijna zijn ze aan de overkant of Jan Willem Friso stapt uit de koets om snel aan land te kunnen gaan. De schipper is net aan het laveren als een rukwind de schuit doet over- hellen. Nog probeert Johan Willem Friso zich vast te klampen aan de mast en aan de heer Du Tour, maar een overslaande golf smijt hem in het water. Samen met an dere opvarenden is hij toen verdronken. Pas acht dagen later werd zijn lichaam ge- vonden. Johan Willem Friso werd eerst in Oranjewoud en later in de Jacobijnerkerk in Leeuwarden begraven. Marijke Meu De weduwe Marie Louise, ze kreeg later de bijnaam „Ma- rijke Meu", bracht anderhal- ve maand later een gezonde knaap ter wereld: Willem Ca- rel Hendrik Friso. Hij zou de latere stadhouder Willem IV worden. Een jaar eerder al was de dochter Anna Char lotte Amalia Louise geboren. Henk Booy HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gas geven kan nog steeds op het Zuidlaardermeer, juridisch zijn er echter geen vluchtwe- gen om aan boetes en straffen te ontsnappen. De provincie heeft de vaarsnelheidbeperking op het Zuidlaardermeer in één règlement gevat, het Binnenvaart Politie Règlement. Voorheen was de maximum snelheid van 12 kilometer vast- gelegd in het verkeerde règlement. Gedeputeerde Staten heeft dat ingezien en veranderde de reglementering. Aan bestrijding van de snelheidsoverlast op het Zuidlaarder meer wordt ondertussen de hoogste prioriteit gegeven door de Rijkspolitie te water en de politiecorpsen van Hoogezand- Sappemeer en Zuidlaren. Om een nog beter en uitge- breider beeld te krijgen over het leven en werk van K. ter Laan wordt er een boek uit- gegeven in samenwerking met de Stichting 't Grunne- ger Bouk. Het boek zal in september in Delfzijl worden gepresenteerd. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van wijkcentrum ,,De Kern" worden er verschillende eve- nementen georganiseerd. Op zaterdag 15 september wordt er voor de kinderen een mini play back show gehouden, waar ook sound mixers wel kom zijn. Kinderen die mee willen doen kunnen zich nu vast gaan voorbereiden. Meer informatie hierover vindt u in deze krant. Kornelis ter Laan Frekie:„k Heb dien sloapko- amer oproemd". Moeke:„Prachteg". Frekie:„k Heb aie lut je vles- kes ien ain grode goten. Hest wat meer roemte op kaptoa- vel." HOOGEZAND-SAPPE MEER - Tôt 40 duizend gul den kunnen mensen die bij de gemeentelijke krediet bank in Hoogezand-Sappe- meer aankloppen in het ver- volg lenen. Op dit moment wordt er maar krediet gege ven tôt 20 duizend gulden. De bank verhoogt het krediet in de hoop dat op die manier ook het wat draagkrachtige- re deel van de bevolking bij de bank zal lenen. Dat is aantrekkelijk voor de kredietbank omdat daardoor de risico's worden gespreid. Burgemeester J.L.D. van der Linde en wethouder M. Lan- tinga vinden een krediet van 40 duizend te hoog, zij wilden maar tôt 35 duizend gaan. De rest van het collège en ook de meerderheid van de commis- sie sociale zaken heeft de 40 duizend bedongen. ZUIDLAREN - Fiets Toer Club Dobberieders uit Zuid laren organiseert van 25 tôt en met 28 juni een avond- fietsvierdaagse. De te fietsen afstand bedraagt ongeveer 25 km. per avond. De start is tussen 19.00 en 19.30 uur bij Cafe-rest. „Sprookjeshof" te Zuidlaren. Voor verdere in formatie: mevr. M. Kamp- huis, tel. 05905-1897, VW- Zuidlaren, tel. 05905-2333. Frekie:,,Ilc betwievel of ons noaber wel zo riek is as t liekt. Antje:„Hou zo?" Frekie:,,Ik zag hom lest mit zien dochter op aigenste pioa- no speulen." Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 JUNI 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kofbam, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhutzen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na» 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3