Janny Lambeck: Vacantie met aidspatienten dankbaar werk Ziekenfonds krijgt Ombudsman Apothekers in actie tegen broze botten Schapen scheren Culinair barbecuen Puur Cultuur begraven? Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom STICHTING WELZIJN OUDEREN - TAK VAN POORTVLIETSTRAAT 361 - 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON 05980-23454 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Maandagavond 7 mei was er in het programma "Vinger aan de pois" van de AVRO een uitzending over Huize IJsselvliedt in Wezep, een tehuis waar vacantieweken voor gehandicapten worden georgani- seerd. Het programma werd gepresenteerd door Ria Bremer die de week voor Kerstmis 1989, een groep van 22 aidspatienten volgde, tijdens een door het Ne- derlandse Rode Kruis georganiseerde vacantieweek; een aangrijpende uitzen ding. Ieder die het heeft gezien, zal opgemerkt hebben dat een van de helpsters een mevrouw was uit Hoogezand: Janny Lambeck-Benthem. Janny Lambeck, 73 jaar, is al vanaf 1974 vrijwillig helpster bij het Rode Kruis en gaat mee met vacantieweken voor gehandicapten, soms meer- voudig gehandicapten. In het begin ging ze wel twintig keer per jaar mee, soms veer- tien dagen achter elkaar, de laatste jaren gaat ze nog drie keer per jaar mee. Omdat het werk te zwaar werd doet ze nu pantry-dienst, wat in- houdt:alles klaarzetten, dië- ten klaarmaken, afwassen, de was doen, strijken, maar ook kleine persoonlijke diensten voor de patiënten en wandelen. Voor de vierde keer is ze nu met aidspatien ten meegeweest. Angstig aids? Eerst was het toch wel een beetje een angstig gevoel: aids! ,,Je wist weinig of niets over de ziekte. Wat onwennig wachtte ze dan ook op de din- gen die gingen gebeuren. Aan sommige patienten was niet te zien dat ze ziek waren, maar er waren ook patienten bij die op een ledikant naar binnen werden geschoven". Janny zag dat de helpsters op de jongens afvlogen en ze knuffelden. De vrouw van de direkteur, moeder van vier kinderen, kuste ze ook. ,,Als jij dat durft, durf ik dat ook", dacht Janny. „Het was voor mij een openbaring". Waarom gaat ze mee? ,,het vreemde moet ik ook meema- ken", zegt ze. „Ik ga de hele week met die mensen om, net zoals ik dat met mijn kinde ren en kleinkinderen doe. De meesten hebben een vaste verzorger. Er wordt een heel mooi programma opgesteld. Voor mensen die niet met reisjes mee kunnen wordt iets anders georganiseerd. Er heerst de hele week een vro- lijke sfeer en iemand die in de put zit wordt goed opge- vangen". Emotioneel ,,Vooral de jaarwisseling was heel emotioneel. Tôt midder- nacht was de televisie aan, wat moet je daama tegen die jongens zeggen? Ik ben er uit- gegaan en heb gehuild. Ook afscheid nemen is erg, wie is er het volgend jaar nog? De eerste week heeft grote in- druk op mij gemaakt maar na die week heb ik gevraagd of ik aile aids-weken mee mag doen, als ik het kan ten- minste". Waarom is dit zulk mooi werk? Janny: ,,Het is zulk dankbaar werk en ik ben er trots op dat ik dit op mijn leeftijd nog kan doen. Als ik weer thuis ben is ailes zo stil. Dan pak ik de foto,s en denk aan de jongens. Som mige van hen worden echt in de steek gelaten, ook door hun ouders. De mensen we- ten niet genoeg over aids. Daarom was die uitzending ook zo belangrijk. Men hoeft niet bang te zijn, wel voor- zichtig. Ik trek het me toch wel veel aan en vraag me vaak afwie zal er nog leven? Iemand missen doet zeer..." Misverstand Plotseling een grote auto-ad vertentie op de ouderenpagi- na, die stond er niet omdat we heel grijs Hoogezand-Sap- pemeer in zo'n voertuig wil- len stoppen, maar door een verkeerde planning. Onze ne- derige excuses. Het verhaal dat er had moeten staan pre- senteren we deze week. Veel plezier bij het lezen. Om het barbecuen een culi nair tintje te geven, in de zin van verfijnder, smakelijker en compléter, helpt het Voor- lichtingsbureau Vlees u een eind op weg. Om te beginnen kunt u het vlees dat u gebruikt in klei- nere stukjes snijden. U kunt het aan een metalen spies rij- gen of verpakken in folie. Wat bijvoorbeeld te denken van een paprika gevuld met rijst of stukjes aardappel met kruidenboter en snippertjes spek? Verpak het in folie en leg het op uw barbecue. Ook het dessert kunt u op de bar becue bereiden. Wikkel een banaan met bruine suiker in folie en leg die op de barbe cue. Kortom, barbecuen hoeft zeker niet altijd een stukje vlees, een sausje en wat stokbrood te zijn. Trou- wens, wist u dat uw barbecue pas echt op temperatuur is als de briketten grijs van kleur zijn? Het is dan aan te raden om eerst het vlees te roosteren dat op een hoge temperatuur wordt bereidt, bijvoorbeeld runderbiefstuk. Wilt u meer weten over crea- tief barbecuen, vraag het dan gewoon uw slager. Het is nog te weinig bekend dat de gebroken heup van orna meestal niet zomaar een ..ongelukje" is. Borze botten op oudere leeftijd hebben te maken met botontkalking (osteoporose). Eén op de vier vrouwen boven de 65 loopt met botontkalking rond. Vooral vrouwen worden door osteoporose getroffen: bij hen treden na de overgang belangrijke veranderingen in de hormoonhuishouding op die extra kans op botontkal king geven. Deze aandoening kan voorkomen worden als er vanaf het 35e levensjaar voor voldoende kalk in de voeding wordt gezorgd. Het lichaam gaat namelijk pas kalk aan de botten onttrek- ken als de voorraad ,,vrij cal cium" uit het bloed is opge- bruikt. Door te zorgen voor voldoende calcium (kalk) in het dagmenu vanaf het 35e levensjaar heeft men op ou dere leeftijd geen kans op broze botten. Apothekers pakken hun taak als voor- lichters op het gebied van ge- zondheid serieus aan. Al on- geveer een jaar zijn ook de apothekers in Groningen, stad en provincie, behalve beheerders van hun apotheek ook bezig met een ,,video- theek". In de apotheek kan iedereen gratis een voorlich- tingsfilm op videoband (VHS) lenen over de volgende Moesie In mien haart bin ik n moesie baange veur ai les en nog wat soms wil k wel groag ais n tieger lieken of n laiwin mor k breng t hoogstens tôt n katje... HOOGEZAND-SAPPE MEER - Komende maandag wordt er in het programma ,,Puur Cultuur" van Radio Compagnie gepraat over het onderwerp begraven". Een uur lang (van 19.00 tôt 20.00 uur) zal er aandacht be- steed worden aan begraven. Wat te doen als er iemand is overleden? Aan het woord komen verschillende deskun- digen, te weten: - H. Bazuin, secr. Uitvaartve- reniging Hoogezand e.o. - M. Piebes, uitvaartleider - mevr. G. Groen, organiste - mevr. N.W. de Boer en J. Battjes van de stichting bij- zondere begraafplaatsen Hoogezand-Sappemeer Verder zal veel aandacht worden besteed aan muziek, die ten gehore gebracht kan worden bij een uitvaart. Wilt u meer informatie, dan kunt u schrijven naar: Radio Compagnie, afd. Puur Cultuur, Postbus 30, 9600 AA Hoogezand. Radio Compagnie is te be- luisteren op de kabel, fre- quentie 94,4. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Zaterdag tussen 13.00 en 16.00 uur worden de schapen van de Kinderboer- derij in het Gorechtpark ge- schoren. Twee spinsters zul- len een demonstratie spinnen geven. Ook is er een bijen- houder aanwezig. Iedereen is van harte welkom. onderwerpen - hartinfarct, AIDS, zwangerschap, CARA, deel I en II. Daar is nu een band bijgekomen met als ti- tel ,,Breekbaar". Hij gaat over broze botten oftewel bo tontkalking. Hoe ontstaat deze aandoening en wat is er aan te doen. GRONINGEN - Om te komen tôt een nog betere dienstverle- ning bij het Regionaal Ziekenfonds Groningen is per 1 april de ombudsman in functie getreden. Het RZG is gebleken dat, alhoewel de meeste vragen en klachten adequaat worden af- gehandeld, er af en toe verzekerden zijn die het gevoel hebben tussen wal en schip te geraken. Juist voor deze doelgroep heeft het RZG een aparté functionaris benoemd: de ombudsman. Deze ombuds man zal zich speciaal gaan bezig houden met die situa- ties waarbij men via de for- mele wegen is vastgelopen en hij zal samen met de verze kerden zoeken naar oplossin- gen. U kunt bij de ombuds man terecht voor zowel za- ken verband houdende met de verplichte ziekenfonds- verzekering, de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos- ten, de Aanvullende Verzeke- ring RZG en de particulière ziektekostenverzekering VGNN. Men kan de ombuds man bereiken telefonisch van maandag tôt en met donder- dag van 9.00 tôt 12.00 uur, te- lefoon: 050-227911 of schrifte- lijk onder het adres RZG, t.a.v. de Ombudsman, Post bus 64, 9700 MD Groningen. De Ombudsman zal vanaf 2 april elke maandag om de vier weken tussen 12.15 en 12.30 uur te beluisteren zijn op Radio Noord. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 JUNI 1990 50 -plus Nieuws s>io Stichting Welzijn Oudere 0 0 11 0

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5