De Veenkoloniale toekomst is groen Gastgezinnen gezocht voor gehandicapte Tsjechen DIJKHUIS SLIJTERIJ Aannemer Moedt wacht niet op ondeizoek glastuinbouw Frekie Mest gekeurd Bos telen, dat kan uit in de Veenkoloniën en melken, dat wil er ook prima. Maar Veenkolo- niaal akkerbouwer zijn, het is een marginale bezigheid, zolang de politiek onwilhg blijft om de prijs van het graan tôt een kostendekkend niveau op te trekken. Misschien biedt de agrificatie op termijn mogelijkheden, maar rijk worden van de plastic, brandstof of cellulose verbouw, dat zit er niet in. Low-imput dat is voor industrieen al eeu- wen een gevleugelde kreet. ronduit somber. Gaan de Groenten Groffe groenten verbouwen zegt de gedeputeerde van de provincie Groningen. Ach zegt de econometrist die de structuur van het gebied eens goed tegen de lamp heeft gehouden. Groffe groenten helpen alleen maar om individuele boeren bij de groep blijvers te laten beho- ren, de tachtig procent van de boeren die de komende tien jaar niet afvloeit. Eco- nomische gezond wordt het gebied er niet van. Veebe- drijven uit natuurgebieden moeten naar de Veenkolo niën worden verplaats, goed voor de natuurgebieden, goed voor de veenkoloniën waar toch gebrek is aan mest en organische stof, draagt de landbouwgedepu- teerde van de provincie Drenthe aan. Microsimulatie Hier een oplossing, daar een kreet maar wat is de toekomst van de Veenkolia- le akkerbouw bij ongewij- zigd beleid. Dat vroeg de econometrist Anne Boorsma zich vijf jaar geleden af. Hij ontwikkelde een microsi mulatie model, waarbij de effecten die bedrijven op el- kaar hebben, zoals krapte op de grondmarkt of de aan- delenmarkt van AVEBE, worden meegenomen, maar ook de gezondheid van de bodem, de effecten van win- derosie, het aanbod van werk buiten de landbouw. Het model is getest in de Veenkoloniën, maar kan ook heel goed gebruikt wor den voor andere landbouw- gebieden. Goed gebruikt kan het beleidsmakers meer inzicht geven in de gevolgen van de beslissingen die ze willen nemen. Nieuwe leveranciers De conclusies die Boorsma voor de Veenkoloniën trekt zijn HAMWEG/LAGELAND - De regering bevordert het over- brengen van de mestover- schotten van het zuiden naar het noorden van het land door het plaatsen van silo's. Een dergelijke silo staan al in de gemeente Slochteren. Om een zo hoog mogelijk produkt op te slaan in de si lo's, wordt er een kwali- teitsprimeringssyteem in het leven geroepen. ontwikkelingen door zoals dat op dit moment het geval is, dan kan alleen door be- drijfsvergroting de Veenko loniale landbouw bij blij- ven. Maar echt gezond wordt het gebied niet. Voor- waarde om bij te blijven is dan wel, dat er over wordt geschakeld op geïntegreerde bedrijfssystemen en dat AVEBE haar aandelenbe- leid zo verandert, dat er makkelijk nieuwe leveran ciers kunnen toetreden. Ge deputeerde J. van Dijk die het rapport dat tevens dienst doet als doctoraalsc- riptie in ontvangst mocht nemen zegt dat het Veenko loniale bedrijfsleven vlot met plannen moet komen om geïntegreerd te gaan boeren, zodat de 40 miljoen die ter beschikking is gesteld voor de akkerbouw voor een deel daarvoor kan worden ingezet. Verder ziet Van Dijk de conclusies van Boorsma vooral als een be- wijs dat de Veenkoloniale boer in actie moet komen op z'n bedrijf, anders ver- dwijnt ie. ,,Ondernemer zijn betekent creatief bezig zijn, innoveren. Wil je dat niet, dan blijft de sector ter dis- cussie staan", aldus Van Dijk. Dat innoveren een must is wordt onderschreven door F. Mulder de Drentse colle- ga van Van Dijk. Maar vol- gens Mulder moet er meer gebeuren. ,,Wij hebben op dit moment een aanvraag lo- pen bij het ministerie, om vanuit natuurgebieden die betrokken zijn bij een ruilverkaveling veebedrij- ven naar het Veenkoloniale gebied te verplaatsen. De grondmarkt is daar niet zo krap en bovendien zou het heel goed zijn voor het ge bied als er meer veebedrij- ven waren. Mest, maar ook grond kan dan worden ge- ruild. Goed voor de beurs van de boer en goed voor het milieu. En bovendien is het betrekkelijk eenvoudig om de bedrijven goed verdeeld over het gebied toe te delen, omdat de hele Veenkoloniën op het ogenblik in herinrichting zijn". In de teelt van groffe groenten of het opstarten van de hennepverwerking heeft Mulder wel vertrou- wen, maar alleen als het om complété ketens van pro- duktie, verwerking en afzet gaat. De consulent Akker- en Tuinbouw Ir. H.J. Delbrug- ge breekt zich al jaren het hoofd over de Veenkolo niën. Het staat voor hem als een paal boven water dat de bedrijven zullen moeten vergroten, maar probleem is op dit moment, dat de prijs van de grond te hoog is voor een akkerbouwer. Delbrug- ge verwacht dat de ver- scherpte mestwetgeving vooral veehouders uit de overschotgebieden het zetje in de rug zal geven zich naar de Veenkoloniën of het Ol- dambt te verplaatsen. Indi rect heeft dat voor de indivi duele fabrieksaardappelte- ler voordelen, hij kan door grondruil de kosten van de teelt van de aardappels drukken. En dan is bosbouw voor de indivi duele boer een optie, maar het beperkt de mogelijkhe den van grondruil en exten- sivering en daardoor staat het een gezonde fabrieksaar- dappelteelt in de weg. Het belang voor gebied van houtteelt trek ik in twijfel", zegt Delbrugge. Binnenkort starten Gronin gen en Drenthe de herstructureringscommis- sies voor de akkerbouw. Probleem bij die hele her- structurering blijft, dat de kernactiviteit, de akker bouw op veel Veenkoloniale bedrijven onrendabel is. En met groffe groenten of slachtkuikens de financiële gaten stoppen, dat heeft niets met het opzetten van een gezonde structuur te ma- ken. y-, rH&'À Donkere wolken boven de Veenkoloniën. Innovatie is een ,,must". (Foto Dennis F. Beek) GRONINGEN - In de période van 15 tôt en met 23 juli vindt er een uitwisseling plaats tussen gehandicapten uit Gronin gen en Zl[in (Tsjecho-Slowakije). De uitwisseling wordt geor- ganiseerd door een projectgroep in opdracht van de Provinci ale Gehandicapten Raad Groninen en de stichting Groningen - Zl[in Eerst zullen de Tsjechen in Groningen komen en in 1991 zullen Groningers naar Zlfin reizen. Het gaat om 40 gehandicapte werknemers van het bedrijf „OBZOR" te Zl[in. Zij wor den hier ondergebracht in gastgezinnen eh er wordt hun een programma aangeboden. Zo zullen zij de Wereldspelen voor Gehandicapten in Assen en enkele Groningse en Ne- derlandse bezienswaardighe- den bezoeken. Belangrijkste doel van hun komst is echter om in Nederland te komen kijken naar de aanpassinge- nen voorzieningen voor ge handicapten op het gebied van werken, wonen, ver- voer/verkeer en (vrije) tijds- besteding. Omdat een be- langrijk onderdeel van het Frekie:,,Mien aai is nait goud". Moeke:„Nait soezen". Frekie:,, Mor..." Moeke:„Eten". Frekie:„Mout ik snoavel ook opeten?" Wegens vakantie van 25 juni t/m 7 juli Noorderstraat 306 Sappemeer - Tel. 05980-92374 bezoek de kennismaking is met de leefgewoonten in ons land en hoe dat is voor men- sen met een lichamelijke handicap, vragen wij gastge zinnen waarvan [e[en per- soon een lichamelijke handi cap heeft of gastgezinnen die een lichamelijk gehandicapte in hun familie of kennissen- kring hebben. De gastgewin- nen wordt gevraagd om twee Tsjechen in hun gezin o te ne men. Indien u zich aan wilt melden als gastgezin of meer- dere informatie wenst, kunt u kontakt opnemen met de P.G.G., dhr. John Rutten, tel. 050-126111 145540 (overdag) of 050 - 349381 ('s avonds). HOOGEZAND-SAPPEMEER - Heidemij, Grontmij of het ad- viesbureauOranjewoud krijgen opdracht van de stuurgroep glastuinbouw Hoogezand/Sappemeer/Oosterbroek om uit te zoeken op welke lokatie in deze gemeenten de verdere ont- wikkeling van de glastuinbouw het beste ter hand kan wor den genomen. Aannemer Moedt uit Sappe meer heeft zo'n rapport niet nodig. Hij plaatste op een zes hectare groot stuk land aan de rijksweg Groningen Nieu- weschans een groot bord, dat vermeldt dat de grond ge- schikt is voor tuinbouwvesti- ging. ,,Wij hebben voor dat gebied al een plannetje ont- wikkeld. Vorig jaar haakte de gegadigde echter af. Eer- der bouwden we ook de naastgelegen kwekerij van Bos", verklaart Moedt zijn initiatief. ,,Dat bord heb ik ook ge- zien", zegt Burgemeester Van der Linde. Particulier initiatief, daar is natuurlijk niets op tegen. Maar of die lo- catie optimaal is, dat staat nog te bezien". Wel is duidelijk dat het ge bied aan de rijksweg bij tuin- ders in trek is. De laatste ja ren heeft de glastuinbouw zich er uitgebreid. De stuurgroep glastuinbouw is een initiatief van burge meester J.L.D. van der Lin de. In de groep hebben naast de veilingen Groningen en Eelde, de provincie, de ge meenten en de tuinders ook de NOM, het ministerie van landbouw en de Rabo bank zitting. Dingetje in Sappemeer heeft er wel heel leuke dingetjes bijgekregen. Los verkrijg- baar zijn er nu badparels, potporrie (allerlei bloem- blaadjes voor heerlijk geu- rende linnenzakjes heilzame watertjes), zeepjes en bad- zouten. Van al deze artike- len kan de klant naar eigen inzicht een presentje sa- menstellen wat dan prachtig wordt verpakt in een mand- je- HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 21 JUNI 1990 - tjp f W. - - t s?" V -v,* - y A - GESLOTEN

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7