Vragenboek mensen met laag inkomen Jongeren naar Mist Radio compagnie HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 28 JUNI 1990 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Voor iedereen met een laag inkomen stelt de gemeente Hooge- zand-Sappemeer sinds kort „Het vragenboek over bijstand" ter beschikking. De naam van het boekt dekt niet helemaal de lading, want ook mensen die gewoon een heel laag loon heb- ben, of mensen die bijvoorbeeld een lage WAO of AAW uitkering krijgen of het moeten rooien met alleen de AOW kunnen veel plezier van het boek hebben. Va.ka.ntie Het boek werkt eenvoudig. Achterin staat een trefwoor- denregister. Omdat de va- kantietijd voor de deur staat zoeken we bij de V. Op Va- kantie gaat het vragenboek uitgebreid in. Zo lezen we bij punt 32, dat je als je op va- kantie gaat dat van te voren aan de Sociale Dienst moet melden, omdat je mogelijk de verdienstenkaart niet in kunt leveren. Bij punt 72 staat dat mensen met een uit kering van de sociale dienst over het algemeen een maand op vakantie mogen. Bij vakantie in het buiten- land moet het ziekenfonds op de hoogte worden gebracht. Buitenlanders die op vakan tie willen naar hun vader- land mogen meestal zes we- ken wegblijven, alleen gedu- rende de eerste vier weken krijgen ze hun uitkering doorbetaald. Belangrijk is, dat ze dus de laatste twee we ken ook niet meer automa- tisch zijn verzekerd via het Ziekenfonds. Daarover moe ten dus van te voren afspra- ken worden gemaakt. Bent u ouder dan 57 en een half dan mag u soms wel op lange vakanties, bijvoor beeld om geëmigreerde fami- lieleden te bezoeken Vakantiegeld wordt door de sociale dienst omstreeks juni automatisch uitbetaald. Blijft iemand langer weg dan toegestaan is, ook al is dit niet zijn of haar schuld, dan vervalt de uitkering. Er zal een nieuwe uitkering aange- vraagd worden. Het vragenboek werkt heel gemakkelijk als het om alge- mene regels gaat. Niet altijd is de informatie die het vra genboek geeft voor u vol- doende, daarom wordt bij veel punten verwezen naar vervolgbladen die u bij de so ciale dienst kunt aanvragen. Bril Stel u hebt een nieuwe bril nodig. U kijkt bij de B van Bril en vindt bij punt 64, dat de aanschaf van een bril mo gelijk onder de Bijzondere Ben je 15 jaar of ouder en je wilt wel eens een keer iets anders in je vakantie doen dan is dit je kans. Voor jongeren vanaf 15 jaar wordt namelijk van 13 tôt en met 18 juli een kamp geor- ganiseerd in een kampeerboerderij te IJlst in Friesland. Iedereen in deze leeftijdsgroep kan hieraan tegen een geringe vergoeding deelnemen. Een lichte handicap is geen probleem. Bijstand valt net zo als steun- zolen of een prothese, de ei- gen bijdrage voor taxikosten, studiekosten om de kansen op de arbeidsmarkt te verbe- teren. Mogelijk krijgt u dus een gedeelte van de kosten van een bril vergoed, om nu precies na te gaan waar u recht op hebt moet u Ver- volgblad 28 lezen en daar staat over Bijzondere Bijstand te lezen, dat ieder een Bijzondere Bijstand aan kan vragen, ook mensen met een laag loon of weinig inko men uit een bedrijfje. Alleen kosten die behoren tôt de ..bijzondere noodzakelijke bestaanskosten" worden ver goed. Nieuwe meubels niet, maar meubels die aangepast moeten worden ten gevolge van ziekte, wel. Bij de beoor- deling van de aanvraag let de sociale dienst op uw inko men, maar ook op uw vermo- gen (bezit van een huis b.v.). Bovendien moeten de kosten het drempelbedrag van 172 gulden per jaar overstijgen. De organisatie van dit kamp is in handen van de Vrijwilli- gersgroep Oost-Groningen. Deze groep is ontstaan in 1983 toen het eerste kamp voor de ,,oudere" jeugd werd georganiseerd, nadat vanuit de jongeren gevraagd werd waarom er voor hen nooit iets werd georganiseerd. Er werd gekozen voor een opzet (niet commercieel) en een programma waarin de jonge ren inspraak hebben. Doel van deze kampen is het ,,le- ren met andere mensen om te gaan en de hokjesgeest die we hebben een beetje af te breken". Het kamp zal net als aile voorgaande jaren weer open staan voor mensen vanuit héél (Oost)-Gronin- gen. Mensen dus uit allerlei richtingen; studerend, wer- kend, werkloos en natuurlijk ook voor licht lichamelijk- en/of geestelijk gehandicap- ten. Als je dit jaar mee wilt op het kamp naar IJlst, moet je je als volgt opgeven: - aanmelden bij de organisa tie - bij opgave moet je f 15,- vooruit betalen - de totale deelnamesom van f 90,- moet voor 1 juli betaald zijn. Je kunt je inleg storten op: rekeningnummer: 35.77.24.372 t.n.v. Vrijwilli- gersgroep Oost-Groningen en vermeldt je Naam en Adres en Kampgeld 1990. Of: con tant te betalen bij opgave aan de organisatie. Wat moet je meenemen: een slaapzak, een bord, beker, bestek, toi- let-artikelen, goede sport- of loopschoenen, ziekenfonds- kaart (of een kopie), medicij- nen/dieet, zaklantaam. Ook in Hoogezand-Sappe- meer woont een kontaktper- soon bij wie je je kunt opge ven: Johan Hoven, tel. 92600. Buurke life in de uitzending dat de stortbui wederom de sloten vol heeft gedumpt met rioolslib. Heiko Pentenga, centraal coordinator, kijkt gespannen op zijn horloge. Kersvers présentatrice Nan- nette Jonker is nog niet aan- wezig. Een paar minuten la- ter komt ze aangehold. Door- nat, net een tentamen achter de rug. Schoenen worden uit- geschopt en de teksten die Marian Feitsma en Bea Schrantee net hebben ge maakt worden doorgenomen. Tôt een minuut voor de uit zending wordt er ijverig ge- pend.- AVEBE stinkt, men sen klagen over een kots- geur. AVEBE zegt dat het komt door het warme weer. - De computer heeft vanavond rust. ,,Ik vind het makkelij- ker om te schrijven. Hij draait met Wordstar en ik ben gewend aan Word Per- fect", zegt Marian. ,,Er moet ook een nieuw lint in", roept iemand anders. ,,Ho, ho", zegt Heiko. ,,Dat is allang in orde". ,,Ik snap niets van die cellen bij dat politiebureau, komt er geen bureau als er wel cel len komen??? Steeds meer mensen komen naar de stu dio. Na Nieuwslokaal pre- senteert Sytze de Boer ,,Voor en door de regio". Gasten zijn P. Venema en T. Huizing van de post ze stappen dit weekend op een vijfper- soonstandem en gaan daarop naar Amsterdam. Doel van de tocht, een prestatie neer- zetten. Sytze zegt na het pro gramma dat lekker liep, minstens zes uur per week aan de voorbereiding te besteden. ,,Eerst heb ik een voorgesprek, dan schrijf ik m'n draaiboek. Zoek de pla- ten uit. Vervolgens ontvang ik de gasten ruim een half uur voor de uitzending, zodat ze rustig een kopje koffie kunnen drinken en op hun gemak worden gesteld. Zo voorkom je dat mensen dichtslaan". Sytze schaaft constant aan z'n programma en aan zich zelf. Deze herfst gaat hij cursussen volgen. ,,Ik ben echt niet van plan om professioneel met radio bezig te gaan, maar ik wil mijn programma zo goed mo gelijk brengen. Ik vind bij voorbeeld dat mijn Neder- lands beter moet. Nu daar ga ik mee aan de gang". Inmiddels duiken de mensen van Nieuwslokaal in een re- dactievergadering. De stem- ming is een beetje geïrri- teerd. Op het laatste moment moest technicus Wim Jaap de Boer invallen. Wim Jaap kende het programma niet het draaiboek was niet in or de en er viel af en toe een hin- derlijke stilte. Na ,,Voor en door de regio" wordt het programma ,,Op de werkvloer" uitgezonden. Eric van den Bergh en Rene van Ewijck zijn de makers. Ze gingen op bezoek bij pla- tenzaak Evelyn Novacek De bedrijfskwis, een ondeme- mer beschrijft wat ie zoal doet en de luisteraar moet ra- den om welk bedrijf het gaat, levert direct een beller met een goed antwoord op. Uitge breid aandacht besteden Eric en Rene aan de vacatures. Veel technische mensen met MTS worden er gevraagd door verschillende bedrijven en een serie chemici. Aan de bar praten de PPT-ers onder- tussen na over het program ma. Morgen stappen zeop de fiets voor de monstertocht. En ook daarvan maakt Radio Compagnie een reportage. Nannette Jonker, nat geregend op blote voeten radio maken. Oh, )ee er viel een stilte. De gezichten staan wat minder vrolijk. Vervolg pag. 1

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 11