Huurders hoeven geen vertiuurkosten te betalen Hoogezand betaalt mogelijk eigen cellen 62 62 67 «2 62 O J. R. Siebe Demonstratie Martini-orgel Noodzakelijke huurverhoging „Wonderen-tentoonsteHing" Magiorama KENWOOD Plant en zure regen Bouw activiteiten- centrum dichterbij Pleinvoetbaltoemooi Tonnen minder inkomsten woningbouwverenigingen HOOGEZAND-SAPPEMEER - Sociale verhuurders in het kanton Zuidbroek mogen geen ver- huurkosten meer in rekening brengen. De kantrechter heeft bepaald dat verhuurkosten inhé rent zijn aan het bezit van huurwoningen. ,,De kosten voor toewijzing van woningen zijn ver- disconteerd in de huurprijs", aldus de rechter. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De raad van Hoogezand-Sap- pemeer is mordicus tegen het besluit van de minister van Bin- nenlandse Zaken om geen cellen bij het nieuwe politiebureau in de gemeente te bouwen. De WD is zo overtuigd van het nut van die cellen, dat ze vindt dat de gemeente er dan maar zelf geld in moet steken. Die opmerking oogstte instemmend gemurmel in de raad deze week. Een besluit is er nog niet over genomen. Al in 1986 is de zaak aan- gespannen door de huurders- vereniging Hoogezand-Sap- pemeer tegen de Woning- stichting Volksbelang, die 80 gulden in rekening brengt als iemand een woning van haar huurt. Voor huurders in Oos- terbroek, Veendam, Munten- dam en Hoogezand-Sappe- meer houdt de uitspraak in dat verhuurkosten kunnen worden teruggevorderd. Kees Meelker voorzitter van- de huurdersvereniging in Hoogezand-Sappemeer schat dat het Volksbelang enkele tonnen zal kunnen kosten. Uit een enquete van de huur dersvereniging die in 1986 werd gehouden blijkt dat praktisch aile verhuurders in de provincie Groningen ver huurkosten in rekening bren gen die variëren van 15 tôt ruim 80 gulden. Woonbond ,,Ik ben heel gelukkig met deze uitspraak", aldus A. Haak van de landelijke Woonbond. .Verhuurders krijgen voor dit soort kosten al een vergoeding van het mi- nisterie hier is recht ge- daan". Minder gelukkig is de Nationale Woningraad het overkoepelende orgaan van verhuurders. Volgens de raad is er op het gebied van de verhuurkosten een grote rechtsongelijkheid, zowel tussen de particulière en de sociale verhuurders als tus sen de verschillende kantons. De ene kantonrechter staat het in rekening brengen van verhuurkosten toe, de andere stelt ze op nihil. ,,Het is hard nodig dat er een uitspraak komt door de Hoge Raad zo- dat de rechtsongelijkheid verdwijnt", stelt mr. T.A. Nieuwenhuysen beleidsme- dewerker van de NWR. Het is moeilijk om van een hoge- re rechter een uitspraak te krijgen omdat het in de pro cédures om kleine bedragen gaat. Beroep is pas mogelijk bij zaken boven de 2500 gul den. Ook de woningstichting Volksbelang heeft gepro- beerd om in hoger beroep te gaan, dat is echter niet ge- lukt. Volgens de advocaat van de Huurdersvereniging Mr. G.B. de Jong is de kans om de zaak aan de Hoge Raad voor te leggen ook verkeken, omdat de termijnen zijn ver- streken. Grote groep Bij de woningstichting Volksbelang wordt momen- teel bezien op welke wijze er toch beroep kan worden aan- getekend, omdat de zaak lan- delijk van betekenis is. ,,Mochten grote groepen huurders verhuurkosten te- rug willen vorderen, dan moeten wij dat geld betalen, maar als het om een grote groep en dus een groot be- drag gaat is het voor ons in ieder geval mogelijk om in hoger beroep te gaan", aldus adjunct directeur J.U. Ho- man.De huurdersvereniging is blij dat ze de principieële zaak heeft gewonnen, maar wil nu ook het voordeeltje voor haar leden binnenhalen. ,,Als Volksbelang onmiddel- lijk stopt met het innen van verhuurkosten, dan zullen wij geen rente eisen over de gelden die nog moeten wor den terugbetaald", aldus Meelker. Op verder juridi- sche stappen beraad de Huurdersvereniging zich.(bo- venkopt) Gemeentelijke in jecte 150 duizend gulden. ,,Een politiecorps zonder cel len, is als een timmerman zonder hamer", verwoorde W. Berghoef van D66 het ge- voel van de Raad. Aan het ministerie is inmid- dels bericht dat de cellen er moeten komen. De architect heeft opdracht gekregen cel len in te tekenen. In septem- ber wordt antwoord van de minister verwacht. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf 208,- p.p. Juwelier /Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 GRONINGEN - Zaterdag demonstreert organist Wim van Beek van 13.00 tôt 13.45 uur „zijn" beroemde barok-orgel van de Martinikerk aan aile belangstellenden, maar vooral aan buitenlandse bezoekers van het Internationaal Beiaardcon- cours Groningen (10.00 - 16.00 uur.). Van Beek heeft hiervoor gekozen voor werk van Johann Sébastian Bach en Georg Bohm. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Als gevolg van de in 1975 door het rijk ingevoerde huurberekeningswijze is een deel van de lasten van het wonen naar de toekomst verschoven. Anno 1990 komt het rijk tôt de conclusie, dat deze vooruitge- schoven kosten een te groot deel van de rijksuitgaven gaan opeisen. Het doorvoeren van forse jaarlijkse huurverhogin- gen is de enige mogelijkheid om deze last te verlichten. Dit eerste driejaarlijkse Bei- aardconcours trekt vele binnen- en buitenlandse bei- aardiers als toehoorder aan. Zij komen af op de faam van de Hemony-beiaard in de Martinitoren. Die beiaar- diers nemen namelijk vanaf zondag deel aan hun Wereld- congres da tin jarig Zutphen wordt gehouden. Het beroep o de internationaal bekende organist Wim van Beek leid- de spontaan tôt een openbaar en gratis orgelconcert dat om 13.00 uur begint. De Martini kerk is, dank zij medewer- king van de Stichting Schip Martinikerk, vrij toeganke- lijk voor dit concert. GRONINGEN - De ,,wonderen-tentoonstelling" Magiorama '90 opent donderdag 28 juni om 11.30 uur in de Martinihal te Groningen voor het publiek. Op dat moment begint de ,,ont- dekhoek" voor kinderen van 6 -12 jaar. Het hestuur van Ex po Noord heeft besloten de eerste 200 personen-met- kinde- ren-in-die-leeftijd gratis toegang te verlenen. De ontdekhoek heeft Rotter dam als thuishaven en is daar zeer succesvol. Tôt de hoogtepunten voor de jeugd behoren het dichten van een dijkdoorbraak, het metselen van huisjes, het bouwen van een brug, het smeden van een lepeltje en het maken van eenvoudige electrische scha- kelingen. De tentoonstelling is dagelijk open van 10.00 tôt 22.00 uur. In de spéciale hoor- zaal in het complex is aile da- gen een compleet programma van lezingen en video- en filmdemonstraties in popu- lair-wetenschappelijke zin. Tijdens Magiorama '90 bren gen op 3 juli om 16.00 uur de deelnemers aan het Ruimte- vaartcongres een werkbe- zoek aan o.m. Compurama, de ballongordel BIRAP en ,,een tuin vol geuren". Vrijdag 6 juli om 16.00 uur bezoeken de ruim 160 deelne mers aan de Natuurkunde Olympiade Magiorama. Zij doen - evenals andere bezoe kers - mee aan een puzzel- tocht door de tentoonstelling met vragen over diverse opstellingen. Circa 22 procent van het wo- ningbestand heeft per 1 juli 1989 noodgedwongen een ex tra huurverhoging onder- gaan. Daartegenover staat, dat het huurprijsniveau van de Woningstichting Volks belang" als relatief goed- koop kan worden aange- merkt (circa 20 procent lager dan overige huurwoningen). De vraag of het wonen in de toekomst betaalbaar blijft, kan alleen worden beant- woord in realtie tôt de ver- wachte inkomensontwikke- ling. De ervaring heeft ge- leerd, dat het inkomen van niet-werkenden en lager in- komensgroepen in de laatste jaren achtergebleven is bij het gemiddelde. Gezien het feit dat Volksbelang" veel mensen uit deze inkomens- groepen huisvest, is Volksbe lang dan ook zeer tevreden met het besluit om de indivi- duele huursubsidie voor de allerlaagst betaalden iets te HAREN - Het komend week- end gaat de themarondlei- ding in de hortus over ,,Plant en zure regen". Op de exposi- tie en op de rondleiding komt u in aanraking met een aan- tal milieu-problemen. De the- marondleidingen beginnen om 11.00 uur. verbeteren. Voor deze men sen ontstaat dan nog enige ruimte. Woon/leefsituatie Om de woon/leefsituatie in een aantal wijken te verbete ren, zijn al meerdere activi- teiten ondernomen, helaas is het gewenste resultaat nog niet bereikt. Om de zelfwerkzaamheid aan de woonomgeving te sti- muleren en om de betrokken- heid tôt de woonomgeving te vergroten is Volksbelang" overgegaan tôt de verkoop van een beperkt aantal duur- dere woningen. Het afgelo- pen jaar is er een 30-tal wo ningen verkocht. De ervarin- gen hiermee zijn gunstig. De verkoop zal dan ook voorlo- pig doorgaan. HOOGEZAND-SAPPE MEER - De bouw van het ac- tiviteitencentrum voor Suri- namers en Antillianen komt dichterbij. Jaren heeft het ge- duurd voordat het zover was. Door zware protesten van buurthewoners werd voorko- men dat het gebouw aan de rand van het Gorechtpark zou worden geplaatst. Ver- volgens leverde ook de nieu we locatie op het sportpark De Kalkwijck protesten op, omdat de KNVB en het Sport Service Centrum van mening zijn dat aan de Laan van de Sport alleen instellingen moeten komen die directe re- laties met sport hebben. Die mening werd door de Voetbalvereniging Hooge zand niet gedeeld. Deze club wilde het activiteitencetrum best wel als buur. De bezwaarschriften van KNVB en Sport Service Cen trum zijn nog niet afgehan- deld en kunnen mogelijk roet in het eten gooien. De raad stelde deze week voor de nieuwbouw van het centrum 984 duizend gulden beschikbaar. Vanwege tijds- druk werd tevens besloten tôt meervoudige onderhand- se aanbesteding. Bouw van een nieuw activi- teitencentrum is noodzake- lijk, omdat het oude centrum vervallen en zeer brandge- vaarlijk is. Het gebouw is ontworpen door de dienst gemeentewer- ken. „Het wordt een prachîig uitnodigend en kleurig ge bouw", zegt T. Sprenger van het activiteitencentrum. Aanleg van de tuin, het hek en de speelgelegenheden wordt in zelfwerkzaamheid uitgevoerd, mogelijk zullen de bewoners ook een deel van het binnen schilderwerk voor eigen rekening nemen. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Op 13, 14 en 15 au- gustus organiseert het jonge- rencentrum de Nije in samen- werking met de voetbalver eniging F.V.V. een pleinvoet baltoemooi. Een team moet bestaan uit 4 spelers, 1 kee- per en 3 reserve spelers tus sen de 13 en 23 jaar. Het in- schrijfgeld bedraagt f. 25,-. Voor meer informatie: tel. 94148, vragen naar Gaby of Pauline. INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 28 JUNI 1990 Zuidlaren - 05905-4047 - Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 21