Wonen aan de.... Van Neckslraal WD wil meer geld voor dragsbestrijding Raadsverslag schoolkinderen Geen niet raadsleden in commissies KADOSHOP JANSEN AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER HET NIEUWSBLAD vGÉ/ Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Jacob Corneliszoon van Neck was een nederlands vloot voogd en ontdekkingsreizi- ger, die leefde van 1564 tôt 1638. Met twee grote reizen naar Indië legde hij de basis voor de bloei van de Oost-In- dische Compagnie. Bij Raadsbesluit van 8 juni 1951 werd de Van Neckstraat naar hem genoemd. Jacob van Neck kwam uit een voomame burger: of poortersfamilie. Hij werd ge- boren in Amsterdam als zoon van Comelis Barendszoon van Neck en Weijntje Pieters- dochter. Al op jeugdige leef- tijd ging hij varen bij de koopvaardij, waar hij in de loop der jaren opklom tôt de rang van een hoge zee-offi- cier. De Van Neckstraat Naar Indië Op 1 mei 1598 de 34-jarige Jacob is dan al bevorderd tôt admiraal,- vaart hij in op- dracht van de Compagnie van Verre (de voorloper van de Oost-Indische Compagnie die in 1602 werd opgericht) met 8 schepen met een be- manning van 560 koppen vanuit het Marsdiep bij Texel naar Indië. Van Neck was voor deze reis benoemd tôt vlootvoogd, omdat de eerste reis van de compagnie, een jaar eerder, was uitgelo- pen op wanorde en anarchie. Van Neck en zijn luitenants Wybrand van Warwick en Ja cob van Heemskerck voeren dus met hun schepen richting Indië. Tijdens een zeer zware storm voorbij Kaap de Goede Hoop verloren de schepen el- kaar uit het oog. Men ging toen maar ieder voor zich richting Indië. Onderweg slo- ten 2 schepen zich weer bij Van Neck aan. Na 210 dagen kwamen de 3 schepen onder leiding van vlootvoogd Van Neck aan in Bantam op de Molukken. Specerijen Van Neck kwam daar peper en andere specerijen halen en die waren uit voorraad lever- baar. Toen de schepen waren volgeladen kwamen ook de andere 5 schepen onder lei ding van Warwick en Heems kerck binnengevaren. In ge- zamenlijk overleg werd besloten dat Van Neck met 4 volgeladen schepen naar Hol land zou vertrekken. De an- dere 4 zouden eerst de Indo- nesische archipel verkennen en dan pas terugkeren naar huis. Op 11 januari 1599 wer- den de zeilen gehesen en koersten de 4 schepen, vol kruiden en specerijen rich ting Holland. tu Deze 2e tocht naar de Moluk ken wordt voor de Hollan- ders als een doorbraak be- schouwd. De expeditie was een ongekend succès. Op 19 juli 1599 bereikt Van Neck met zijn schepen de re- de van Texel, waar hij met groot eerbetoon wordt inge- haald. Ruim 14 maanden wa ren ze onderweg geweest. De lading bestond uit 600 dui- zend pond peper, 250 duizend pond kruidnagels, 2 duizend pond muskaatnoten, 200 pond foelie en 100 pond lange peper. Drie viagers De Compagnie doet een be- roep op admiraal Jacob van Neck om nogmaals naar In dië te vertrekken. Op 28 juli 1600 vaart hij uit, ditmaal met 6 schepen. Onderweg ra- ken ze bij Tidore, bij de Mo lukken, in gevecht met de Spanjaarden (het was de tachtig-jarige oorlog). Van Neck verliest daarbij drie vingers van zijn rechterhapd. Maar de reis gaat verder, eerst naar China en dan terug naar de Molukken. In juli van het jaar 1603 is Van Neck terug in Holland. Dit keer heeft de reis bijna 3 jaar ge- duurd. Met deze tochten werd de grondslagen gelegd voor een bloeiende handel van Holland op Indië. Van Neck blijft wonen in Amsterdam, waar hij een aantal belangrijke functies bekleedt. Hij wordt lid van Zo ongeveer moet het schip van vlootvoogd Jacob Van Neck eruit hebben gezien. de ,,vroedschap", een soort stedelijkeregering, bestaan- de uit een burgemeester, een aantal schepenen, een soort wethouders. Allen vertegen- woordigers van de meest ge- goede poorters (burgers). Twee keer is Van Neck bur gemeester, steeds voor een jaar. Van 1620 tôt 1625 is hij ook Raad ter admiraliteit van Zeeland en van 1637 tôt 1638 gedeputeerde in de Raad van State, Op 8 maart 1638 overlijdt Ja cob Comelisz van Neck op 74-jarige leeftijd in Amster dam. Henk Booy HOOGEZAND-SAPPEMEER - Tienduizend gulden gaat Hoogezand-Sappemeer steken in het ontwikkelen van plan- nen, samen met Veendam en Groningen om het drugsbeleid voor de provincie Groningen te ontwikkelen. Unaniem hech- ten de raadsleden in de gemeente groot belang aan het op aile fronten bestrijden van de drugsproblematiek. VVD-er G.E. Jacobs meldde wethouder C. Drost van Groen Links dat de WD bereid is veel meer geld in drugsbestrijding te steken. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Wij een zevental jongens en meisjes van de Gereformeerde basisschool zijn op 26 juni naar de raadsvergadering geweest. Deze keer begon de vergadering al om 5 uur 's middags vanwege het we- reldkampioenschap voetballen. De Stichting Het Groninger Landschap beschermt de natuur! Uit de vastgestelde be- leidslijnen wordt duidelijk dat drugsdealers en helers het moeilijk krijgen in Hoo gezand-Sappemeer. Er komt een methadonverstrekkings- programma, zodat gebrui- kers van drugs minder op rooftocht hoeven. Die metha- donverstrekking zal niet plaatsvinden in een bus, zo- als in Groningen. ,,Voor Hoo gezand-Sappemeer is dat systeem te zichtbaar", aldus Drost. Zijn fractiegenoot R. Zuidema, waarschuwde er- voor, dat de huisartsen moch- Tel. 05990-17975 ten zij de methadonverstrek- king op zich nemen moeten worden begeleid door een deskundige, zodat een een- duidig verstrekkingsbeleid wordt gevoerd. ,,Is het beleid niet gelijkgestemd, dan wordt de meest soepele huis- arts al heel snel door ver- slaafden onder druk gezet", aldus Zuidema. Naast methadonverstrek- king wordt er ook een spui- tenruil opgezet en zal de wet houder proberen een praat- groep van ouders van aan drugsverslaafde kinderen van de grond te tillen. Sociaal zal er ailes aan wor den gedaan de verslaafde uit de criminele sfeer te halen. ,,Mensen die aan de spuit hangen zijn ziek", zo stelde Drost. Dat houdt voor hem echter niet in, dat er ten aan- zien van crimineel gedrag zachtzinnig zal worden opge- treden. Verslaafden die keer op keer tegen de lamp lopen vanwege diefstal zullen evenals het af- gelopen jaar, regelmatig ach- ter slot en grendel worden gezet. In 1989 en in het eerste half jaar van 1990 heeft dat al tôt een halvering van het aantal inbraken in de ge meente Hoogezand-Sappe meer geleid. Wat je opvalt is dat de burge meester de vergadering leidt. De leden van de raad, die iets willen zeggen over de punten die de burgemeester op- noemt, moet zijn of haar vin- ger opsteken. De voorzitter geeft dan zelf antwoord of laat er iemand anders iets van zeggen. Een punt waar lang over gesproken is, is het probleem van de drugs. Veel burgers van onze gemeente ondervinden er last van, ter- wijl de verslaafden er zelf ook onder te lijden hebben. Je moet die verslaafden hel- pen en ook de andere mensen in de gemeente, die door diefstal van drugsverslaaf- den schade lijden bescher- men. Hoe kun je dit probleem het beste aanpakken? Iedereen in de raad vond het moeilijk. Het komend jaar zal er veel aandacht aan dit probleem worden besteed. Dat zei wethouder Drost- Een ander punt was het niet op tijd betalen van het liggeld van boten in de jachthaven. Daar zei een andere wethou der iets over. Om ongeveer half zeven zi|n we een broodje gaan eten. De burgemeester zei dat wij ook maar mee moesten gaan naar de kantine. Na de pauze zijnt we nog tôt half acht geble- ven. Sommige sprekers lazen lange stukken voor en dat was echt saai. We gaan er vast nog wel eens kijken Leerlingen van groep 8 HOOGEZAND-SAPPEMEER - Gemeentebelangen en de Pro- gressieve lijst Ronda in Hoogezand-Sappemeer probeerden deze week tijdens de raadsvergadering tevergeefs medestan- ders te vinden om niet raadsleden in de commissies van ad- vies en bijstand zitting te laten nemen. Gemeentebelangen voerde als argument aan, dat opne- men van niet raadsleden de ,,feminisering" van de poli- tiek zal bevorderen. Burge meester J.L.D. van der Linde bestreed die visie. ,,Uit emancipatorisch oogpunt be- zien lijkt me dit een slechte redenering. Het bergt het ge- vaar in zich dat het op onver- kiesbare plaatsen stellen van vrouwen wordt gelegiti- meerd". De raad telt nu maar twee vrouwen, wethouder M. Lantinga en raadslid M. Roo- zeboom. De progressieve lijst Ronda vindt het opnemen van niet raadsleden dé ma nier om een bredere groep mensen bij de politiek te be- trekken. Ook willen de pro- gressieven dat het voorzitter- schap in handen komt van gewone raadsleden en niet bij de wethouders en burge meester blijft. Zware kritiek uitten de progressieven in de richting van Groen Links, die in haar verkiezingspro- gramma een pleidooi houdt voor het opnemen van niet raadsleden in de commissies, maar als collegepartner het voorstel van de progressieve lijst Ronda niet steunt. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 28 JUNI 1990 Oost-Indiëvaarder. Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, SchildwokJe, Zuîdbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Te)./Fax. 05980-24848 Postbus 18 - 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. («980-97145 Adv.afd.: Na» 18.00 uur J. Wagt Noorderstraat 85 - Sappemeer - Tel. 05980-92783 Meint Veningastraat 28 - Martenshoek - Tel. 05980-98507

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3