Spreek waterschappeli|k een woordje mee ;|!i M Verkiezingen waterschapsbesturen woensdag 26 september 1990 Gevraagd: bestuursleden m/v HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 28 JUNI 1990 r j- r, ;t; jr ir ==S=Wat is en wat doet het waterschap =S5=Bestuur houdt het bestuur zich mee bezig? Spreek waterschappelijk een woordje mee Vragen '"PS-'S L'OOt'g 7. Ommelanderzeedij n Reiderzijlvest Vergeleken met het begin van deze nogal wat veranderd". Dat zegt de heer J. Slim, voorzitter van de Waterschapsbond en voorzitter van het w in het waterschap Maar ook schappen samenwe Het wate waterscha ontwikkel te beïnvl ËOp 26 september 1990 vinden in de provincie Groningen de bestuursverkiezingen plaats voor de waterschappen (met uitzondering van het waterschap Gorecht). De provincie Groningen telt zes waterschappen (zie kaartje): Eemszijlvest, Gorecht, Hunsingo, Ommelanderzeedijk, Reiderzijlvest en Westerkwartier. 1T Op 26 september kunt u dus waterschappelijk een woordje meespreken. En daarvoor hoeft u niet ailes van waterschappen te weten. Dat is niet nodig. Wat u wel moet zijn is eigenaar van grand, een huis of bijvoorbeeld een bedrijfspand. In die hoedanigheid bent u ingeland van het waterschap dat in het gebied waarin uw eigendom is gelegen, de waterhuishouding regelt en het dijkonderhoud verzorgt. De ingelanden samen kiezen het nieuwe bestuur van het waterschap. Maar als ingeland kunt u zich bovendien kandidaat stellen voor een bestuursfunctie. Daarvoor vraagt het waterschap mannen en vrouwen die zich actief willen inzetten voor het werk van het waterschap. Het waterschap is een bestuurlijk overheidsorgaan, net als de gemeente. Het verschil is dat het bestuur wordt gekozen door en uit de ingelanden. Er is dus geen sprake van een partij-politieke vertegenwoordiging. De bestuursverkiezingen vinden om de vier jaar plaats. Dat had u niet gedacht? Geen wonder, warrt het waterschap timmert ook niet zo vaak aan de weg. Het waterschap houdt zich bezig met het oppervlaktewater. Beter gezegd: met het beheer van het oppervlaktewater. Het waterschap regelt dus de waterhuishouding in een bepaald gebied. In de provincie Groningen zijn er vijf van die waterschappen, het zesde waterschap Ommelanderzeedijk heeft tôt taak het beheer en onderhoud van de zee- en slaperdijken langs de Groninger kust. De waterschappen werken als goede buren samen onder het toeziend oog van de provincie. Zoals elke huishouding kost ook een waterhuishouding geld. Dat geld wordt opgebracht door de ingelanden. Zij betalen jaartijks hun waterschapslasten. Met dat geld houdt het waterschap zijn organisatie draaiende, waarin gemalen, stuwen en sluizen een belangrijke roi spelen bij de aan - en afvoer van het oppervlakte water. Maar ook het onderhoud aan kanalen, sloten en riviertjes vraagt het nodige geld. En niet te vergeten de dijken langs de Noord- groninger waddenkust, de Eems en de Dollard. In onze lage landen is een goede waterbeheersing en een goed dijkbeheer van levensbelang. Zeedijken moeten bestand zijn tegen hoge vloeden. Overtollig water moet tijdig kunnen worden afgevoerd om geen "natte voeten te krijgen. Maar in tijden van droogte moet er ook voldoende water kunnen worden vastgehouden en eventueel aangevoerd. Een goede waterbeheersing is daarom ook in het belang van de landbouw en van natuurbehoud. Vbor die taken zijn de waterschappen verantwoordelijk. Het bestuur van het waterschap bestaat uit twee geledingen. Enerzijds de vertegenwoordigers van de catégorie ongebouwd (de grondbezitteis) en anderzijds de vertegenwoordigers van de catégorie gebouwd (de eigenaren van huizen en andere gebouwen). Samen vormen ze het hoofdbestuur. Uit het hoofdbestuur worden de zogenaamde gecommitteerden gekozen die samen met de voorzitter het dagelijks bestuur van het waterschap vormen. Het dagelijks bestuur wordt op voordracht van het hoofdbestuur benœmd door de kroon. Het bestuur heeft primair tôt taak de verzorging van de eigen waterhuishouding en het dijkbeheer. Maar er zijn ook andere zaken waar het bestuur rekening mee moet houden. Naast de waterschappen zijn er meer instanties die zich met water bezighouden of er direct mee te maken hebben. Te denken valt aan instanties op het gebied van landschapsbeheer, landbouw, visserij, recreatie en drinkwatervoorziening. Het zal duidelijk zijn dat uit het oogpunt van samenwerking en het afwegen van belangen regelmatig overleg noodzakelijk is. Maar ook toekomstige ontwikkelingen vragen de aandacht van het waterschapsbestuur. De invoering van de waterschapswet leidt mogelijk tôt een vergroting van de waterschappen en interprovinciale samenwerking. Verder moeten er in het kader van de Wet op de Waterhuishouding beheersplannen worden gemaakt, waarin het waterschap aangeeft hoe het zijn beheerstaak verricht. U ziet het: het waterschap heeft werk genoeg en het is volop in beweging voor mannen en vrouwen die zich betrokken voelen bij het werk van het waterschap en die op bestuurlijk niveau actief een bijdrage willen leveren. Hoe stelt u zich kandidaat voor zo'n hoofdbestuursfunctie en hoe gaat dat verder. De waterschappen kennen een open kandidaatstelling. Dat betekent dat elke ingeland, mits meerderjarig, zich kandidaat kan stellen. De kandidaatstelling vindt plaats per catégorie (onge bouwd of gebouwd) en per onderdeel. (Elk waterschap is verdeeld in onderdelen). Uw kandidaatstelling moet behalve van uw naam en adres en de catégorie waarvoor u kandidaat bent, worden voorzien van de naam van een plaatsvervanger. Vèrder moet uw kandidaatstelling worden ondertekend door tenminste 10 ingelanden van het water schap waarvoor u bestuurskandidaat bent. Die ondertekenaars moeten tôt dezelfde catégorie behoren als u en moeten in hetzelf- de onderdeel hun eigendom hebben. Voor ondertekenaars van kandidaten gebouwd voor Ommelanderzeedijk geldt deze gebieds- restrictie echter niet. Uw kandidaatstelling moet urteriijk op dinsdag 17 juli 1990 binnen zijn bij het waterschap waarvoor u bestuurskandidaat bent. Het waterschap stuurt u op aanvraag het kandidaatstellings- formulier toe, waarop u uw gegevens kunt invullen. Het water schap toetst de kandidaatstellingen op hun geldigheid. Daama worden de kandidatenlijsten opgemaakt, die voor 26 september aan de ingelanden worden verstuurd. Daarbij moet worden opgemerkt dat er geen verkiezingen plaats- vinden als er evenveel kandidaten zijn gesteld als er bestuurszetels te verdelen zijn. Groningen is uitgegroeid tôt een modem dan ook van belang de toekomstige Tet waterschapswezen op de voet te Naast die ontwikkelingen moeten de eigenlijke taken van het waterschap: de zorg voor de waterkering en het beheer van het oppervlaktewater, natuurlijk niet uit het oog worden verioren, terwijl de waterschapslasten voor de ingelanden betaaibaar moeten blijven. Onontbeeriijk bij het uitvoeren van die taken is het kontakt met de omslagplichtige ingelanden. Ondanks de nieuwe en moderne ontwikkelingen is het dan ook een goede zaak dat de jaarlijkse "schouw" door de jaren heen is gebleven. Want naast het meespreekrecht, waarvan de ingelanden op de vergaderingen van de onderdelen van de waterschappen gebruik kunnen maken, is een goed kontakt met de ingelanden van levensbelang voor het democratisch funktioneren van het waterschap. Tôt slot zou ik willen zeggen: bent u geïnteresseerd in de boeiende wereld van het waterschap, stelt u zich dan kandidaat voor de komende bestuursverkiezingen. En mocht u die ambitie niet hebben, ga dan in ieder geval op 26 september stemmeni" Hebt u nog vragen over de bestuurssamenstelling, de bestuurs- verkiezing of de kandidaatstelling neemt u dan gerust even contact op met het waterschap waarvan u ingeland bent. Westerkwartier tel.: 05940-4633 (Briltil) Hunsingo tel.: 05900 - 48911 (Onderdendam) Ommelanderzeedijk tel.: 05900 - 48911 (Onderdendam) Eemszijlvest tel.: 05983 - 2775 (Siddeburen) Reiderzijlvest tel.: 05976 - 5252 (Wedde) Haal uw stem boven water! A T 0

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5