Wonen aan de.... Hesselinkslaan ca ca C3 O J. R. Siebe Heksentoer in de Hortus HET NIEUWSBLAD Popworkshop Golden ZieRje i De Hesselinkslaangelegen tussen de oude Winschoter- weg en de Borgweg in Wes- terbroek is genoemd naar de doopsgezinde familie Hesse- link, een geslacht van verve- ners en graanhandelaren, die generaties lang van 1797 tôt 1920) woonden of verbleven ophuize „Vaartwijk", temid- den van zo'n 70 hectare land en 8 hectare wandelbos, dat eerst een moerasrijk gebied was. De Hesselinkslaan is wel 1200 meter lang en wordt aan beide kanten omzoomd door hoge bomen. Ongeveer halverwege gaat er een laan linksaf waar vroeger het jachthuis ,,De Ochtendtrek" heeft gestaan. Nu staat er nog een klein witachtig huis- je, eens een boswachterswo- ning. Hoe lang de naam „Hesselinkslaan" al bestaat hebben we niet kunnen vin- den. Als een van onze lezers het weet, horen we het graag. De naam dateert in elk geval van vôôr 1933. Tjaden Het huidige Westerbroek be- hoorde vroeger tôt een groot complex landerijen van de hofstede Vaartwijk", dat wel een ,,veenbôrg" wordt genoemd. Vaartwijk werd vermoedelijk gebouwd tus sen 1742 en 1781 maar had eerst een andere naam. Op de De Hesselinkslaan landkaart van Beckeringh uit 1781 komt de naam ,,Tja- den" voor. De naam Vaart wijk zal ongetwijfeld te ma- ken hebben met de aanwezig- heid van de vaarten waarlangs het turf kon wor- den afgevoerd. Toen de fami lie Heeselink het landgoed in eigendom kreeg verwierf zij ook het recht er een vaart of wijk door aan te leggen naar de Trekweg langs het Schui- tendiep. Jenever In het jaar 1797 betrekt Wil lem Jacobszoon Hesselink het vervenershuis „Vaart- wijk", samen met de daarbij behorende landerijen en moerasgebieden. Willem Ja cobszoon, die ook zeepzieder is geweest, had samen met zijn vader een jeneverstoke- rij in Groningen. Hij werd op 5 april 1752 in Groningen ge- boren. Op 10 augustus 1784 trouwt hij met zijn nicht Trijntje Hesselink, de doch- ter van Albert Hesselink en Heijltje Blaupot. Het echt- paar kreeg 6 kinderen. De jongste, Hendrik Willems- zoon Hesselink, geboren in 1796, zal later zijn vader op- volgen. De familie bezit in- middels het landgoed in Westerbroek en vader wil- lem maakt een begin met het vervenen van de omgeving. MoederEva Hesse haar 2 J „Hesselinksbos" ontstaan. en Hendrik (foto gemeente-archief Groningen) Zomerverblijf In een koopcontract uit 1843 staat te lezen dat Hendrik Hesselink de „meijer(ie- mand die een stuk land be- heert) Jelle J. Dijken „regt geeft om op de grond een huis te bouwen en op aanwijs te b aggeren 10 veenstukken- turf". Als hij 50 jaar is trouwt Hendrik met de ruim 20 jaar jongere Catharina Blauwpot. Ze krijgen drie dochters en één zoon Simon, die geboren wordt op 25 maart 1850. Als vader Hen drik in 1867 overlijdt wordt hij door de 17-jarige Simon opgevolgd. De familie gaat echter wonen in de stad Gro ningen en gebruikt huize Vaartwijk slechts als zomer verblijf. Simon volgt eerst een oplei- ding aan de handelsschool in Osnabrûck, vervolgens moet hij in dienst en pas daarna gaat hij in zaken. Op 1 au gustus 1874 richt Simon Hes selink samen met Piet Hel der een vennootschap op met het doel handel te drijven in vlas, wol, lijnzaad en granen. De firma Hesselink- Helder vestigt zich aan de Lage der A in Groningen. Het bedrijf groeit en in 1879 worden en- kele panden aangekocht aan de Speldemakersgang (de huidige Sledemennerstraat). De handel in vlas neemt af. De handel in lijnzaad komt erbij. Simon Hesselink trouwt in 1885 met Eva Helder, de dochter van Pieter Helder en Grietje van der Meulen. Ze krijgen twee kinderen, een dochter Catharine en een zoon die naar zijn grootvader Hendrik wordt genoemd. De- ze Hendrik zal later de broodfabriek in Zwolle behe- ren die in 1882 mede door zijn vader werd opgericht. Als Simon Hesselink in 1894 overlijdt zet zijn medefir- mant Helder de zaak voort tôt 1907. Dan wordt de firma- naam veranderd in N.V.Hel- der-Hesselink's graan- en zaadhandel. Als in 1914 ook Piet Helder uit de firma treedt is Hendrik Hesselink inmiddels procuratiehouder geworden. Liquidatie Tijdens de eerste wereldoor- log gaat het met de graan- handel bergafwaarts, de pro- blemen stapelen zich op en in 1920 wordt besloten tôt liqui datie van het bedrijf en ver- koop van de panden. Ook Vaartwijk met omgeving wordt verkocht. Het is geluk- kig behouden gebleven en la ter, toen de sloop al voor de deur stond, geheel opge- knapt. Alleen het moerasge- bied tussen de oude weg en het Winschoterdiep bleef ei gendom van de familie Hes- selink-Helder. Na het overlij- den van mejuffrouw C. Hel der in 1955 blijkt dat zij het terrein heeft vermaakt aan de Vereniging tôt behoud van N atuurmonumenten. Witte joffers Volgens de overlevering heeft het in de Hesselinks- bossen vroeger gespookt. Na 1920 niet meer. Toen werd het b os gekapt. Uit een oud krantenartikel blijkt dat de toenamlige bewoners dat erg jammer vonden. Ze vertellen dat er in de Hesselinksbossen 's nachts om 12 uur drie witte joffers rondliepen. Op een open plek in het b os gingen ze „hail nuver kringholl'n". Soms gingen ze vrolijk dan- sen ,,aal maor om dei dikke olle aik, dei ien 't bos ston...." Maar zodra het één uur was, waren ze ,,zoomoar veurdwee'n, vôt!". Henk Booy dergebracht. ,,De kinderen weten vaak het verschil niet, ze zijn nog onschuldig", ver- telt Sherrie. „Als ze een jaar of 14 zijn wordt dat anders. Dat komt dan door de ou- ders". Sherrie (23) begeleidt de kin deren namens de NSPCC, een organisatie met als doel het voorkomen van wreedheid tegen kinderen. Ze studeert sociaal werk en werkt in een opvangcentrum. De begelei- ding van deze kinderen staat daar buiten. Veel werk is in Belfast besteed aan de voor- bereiding van de reis. Sherrie heeft aile ouders meermalen bezocht en zo de kinderen heel goed leren kennen. De kinderen zijn ook een keertje als groep bij elkaar geweest. Aile ouders zijn inmiddels te- lefonisch op de hoogte gesteld dat de kinderen goed zijn aangekomen. De kinde ren komen veelal uit grote gezinnen, waar problemen en spanningen zijn. „Vaak door werkloosheid", vertelt Sher rie, ,,ik zou aile 3000 kinde ren wel op vakantie willen sturen". Toch vindt ze u-.t wij in Nederland een te zwart beeld hebben van Noord-Ierland. ,,Op de TV zien jullie alleen de narig- heid", aldus Sherrie. ,,Maar ook in Noord- Ierland kun nen de kinderen wel buiten spelen en soms spelen pro- testantse en katholieke kin deren ook wel met elkaar, al gaan ze naar verschillende scholen". Inez (20), de dochter van me- vrouw Bisschop heeft grote bewondering voor de manier waarop Sherrie te werk gaat. Ze volgt een opleiding ago- eisch werk en doet als vrij- willig leidster mee aan de ak- tiviteiten. ,,Ik ziet het bezoek van de kinderen als een uit- daging", zegt Inez. Mevrouw Bisschop prijst de goede be- geleiding die de gastouders krijgen. ,,Ik zat wel een beet- je in spanning wat voor kin deren er zouden komen, maar na een half uurtje wa ren de meisjes al helemaal bij ons gewend". Caria Theuwis- sen van de organiserende werkgroep van Pax Christi bevestigt dat de indrukken overal positief zijn. De kinderen staan nog heel wat aktiviteiten te wachten. Zoals een bezoek aan het dol- finarium, een huifkartocht, een doemiddag, een kerk- dienst en een barbecuefeest ter afsluiting. Allemaal geor- ganiseerd om de Noordierse kinderen een onvergetelijke vakantie te bezorgen. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - De Nije gaat na de zomer van start met een com- pleet nieuw aktiviteitenpro- gramma voor jongeren. Eén van die aktiviteiten is de popworkshop die georgani- seerd wordt in amenwerking met de StichtingPopworks- hop. De popworkshop begint met een kennismakingsbij- eenkomst op 16 augustus om 19.00 uur in de Nije. De cur sus loopt daarna 10 donder- dagavonden door. Jongeren die mee willen doen kunnen zich opgeven bij Stichting Welzijsbevordering Hooge- zand-Sappemeer, telefoon 94148. Opgeven kan tôt 16 ju- li en na maandag 30 juli. TERMUNTERZIJL - „Drij kunstenoars van anerkaant aan dissied grup", onder dit motto exposeren een drietal kunstenaars uit Eemsland van 13 juli tôt en met 12 au gustus in „Golden Zieltje" aan de haven van Termunter- zijl. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 HAREN - Ieder jaar heeft Hortus Haren een grote zomerexpo- sitie in huis. Dit jaar is gekozen voor het onderwerp ,,Hek- sen". Anderhalve maand lang, van 29 juni tôt en met 12 au gustus kan het publiek een onvergetelijke vakantie-ervaring beleven in Hortus Haren door een bezoek te brengen aan de expositie Heksentoer". HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 5 JULI 1990 (met dank aan het gemeentearchief Groningen) Vervolg van pag. 1 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schlldwoide, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidtaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na> 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3