Wonen aan de ....Roemer Vissclterslraat Menterwolde de lucht in Oproep Wonen aan de Lunchpauze- concerten HET NIEUWSBLAD ANWB maakt bezwaar Hobby- en Verenigingsbeurs Nu inschrijven! Roemer Visscherstraat Roemer Visscher, die leefde van 1547 tôt 1620, was koop- man in granen en assuradeur van schepen. Bekend is hij geworden als schrijver van spottende, luchtige, vaak er- otische gedichtjes en van bij- schriften vol ernstige christe- lijke levenswijsheid bij em- blemata (plaatjes), getekend door Claes Jansz Visscher. Belangrijk was Roemer Vis scher vooral omdat in zijn huis bijeenkomsten plaats vonden van bekende 17e eeuwse kunstenaars. Bijeen komsten waar de twee kunst- zinnige ontwikkelde doch- ters van Visscher, Anna Roe- mers en Maria Tesselschade een grote roi speelden. Bij raadsbesluit van 18 december 1959 werd de straat in de wijk Spoorstraat-Kieldiep naar Roemer Visscher ge- noemd. Roemer Visser werd geboren in Amsterdam, als zoon van Pieter Jacobszoon en Anna Roemersdochter. Het gezin woonde aan de Oude- brugsteeg, waar zijn vader het beroep van lakenwever uitoefende. Toen hij 11 jaar was overleden zijn vader en moeder. Zijn grootvader Ja cob Pietersz voedde hem ver- (Foto Dennis F. Beek) der op. Roemer kreeg een goede opleiding. Hij leerde onder andere Frans, Latijns en Italiaans. Schade bij Texel Al jong gaat Roemer in de handel. Hij wordt een succes- vol en gefortuneerd koop- man, bevrachter en assura deur van graanschepen. Vele voorname Amsterdamse koo- plieden geven hem volmacht voor hen op te treden. Hij is lid van de Hollandsche Com pagnie en maakt ook buiten- landse reizen, zoals blijkt uit de versregel: ,,Met groote moeyte en onrust ben ick over Zee geseylt". Eénmaal lijdt hij een groot financiëel verlies. Bij de rede van Texel gaan in december 1593 20 koopvaardijschepen met la- ding en al verloren. Naar de- ze schade bij Tessel", noemt Roemer Visscher zijn jongste dochter Maria „Tesselscha- de". Beuzelarij Roemer Visscher was een geestverwant en vriend van de schrijver s en geleerden Coornhert en Spiegel. Net als zij was hij verdraagzaam te- genover andere overtuigin- gen en wars van gewetensd- wang. Terwijl Coornhert en Spiegel hun ideeën neerleg- den in grote ethische werken, voelde Roemer Visscher zich meer aangetrokken tôt het schrijven van spottende, luchtige, vaak erotische werkjes. In deze trant schreeft hij ,,Brabbeling", dat beuzelarij" betekent. Het kwam pas uit in 1614, maar de meeste versjes zijn waarschijnlijk al vôôr het jaar 1600 geschreven. Voor een deel zijn het navolgingen of vertalingen van buiten- landse schrijvers. Roemer Visscher wilde van de erhst gekheid maken. Ook zijn ei- gen ernst, zelfs zijn eigen ver- driet, wilde hij zien „door 't glas van de spot". Veel brab- belingen bevatten grappen en woordspelingen op geeste- lijke en katholieke gebrui- ken, maar ook op zijn eigen liefdesavonturen waarmee hij kennelijk niet al te veel geluk had. Uit deze verzameling oudhol- landse goedronde oubollig- heid zijn een schat van gege- vens te ontlenen over het le- ven en taalgebruik in Amsterdam, eind 16e, begin 17e eeuw. Sinnepoppen In maart 1583 trouwt Roemer Visscher met Aefgen Jans- dochter Onderwater, de dochter van een calvinische brouwer uit Delft. Vier kin- derenkrijgen ze, waarvan de dochters Anna Roemers Vis scher en Maria Tesselschade heel bekend zijn geworden. Ook naar Maria Tesselschade is in Hoogezand een straat genoemd. Over haar gaat de volgende aflevering van Wonen aan de Ernstiger stof en verkondi- ging van christelijke levens wijsheid vinden we in de Sinnepoppen". Het zijn em- GRONINGEN - Met ingang van 13 juli worden in de Mar- tinikerk lunchpauzeconcer- ten georganiseerd, waar jon- ge al of niet afgestudeerde or- gelstudenten het inmiddels befaamde Martinikerkorgel tôt klinken zullen brengen. Deze recitels zullen het ka- rakter van inloopconcerten hebben. Vanaf 13 juli zullen iedere vrijdag tôt en met 31 augustus, steeds om 12.45 de lunchpauzeconcerten plaats- vinden. MENTERWOLDE - Omroep Menterwolde (sinds april op 97.1 fm op de kabel)is voortaan ook te ontvangen op de transistor in de achtertuin en op de autoradio. Via de FM op 107.6 meter- band. Ontvangst is mogelijk in de gemeente Menterwolde plus een flink deel van de regio. Omroep Menterwolde zendt uit op zaterdag van 13 tôt 18 uur (Mengelmous, Proatjes en Ploatjes, en Menterwolde Lokaal. Op mandag van 18 tôt 19 uur (Sport Lokaal) en Wie kan ons helpen aan informatie over de volgende personen: Meint Veninga, Derk Lutjeboer, Jan Sangers, Jan Huit- zing, Mattheus Mulder, Popko Biels, Pieter Venema, Klaas Nieboer, Arent Bosscher, Willem Berg, Gerrit Im- bos en Jan ten Cate. Naar hen allen zijn straten genoemd omdat ze slachtoffer waren van de Tweede Wereldoor- lo&- Graag willen we in contact komen met hun familieleden of met anderen die hen goed hebben gekend, zodat aan hen een aflevering van „Wonen aan de kan worden gewijd. Informatie graag naar de redaktie van het Nieuwsblad, postbus 29, 9610 AA Sappemeer. U kunt ook bellen naar de redaktie (97145) of naar Henk Booy (20976) Bij voorbaat dank. blemata (bijschriften bij plaatjes). Visscher noemde ze Sinnepoppen om de „de Ne- derlandsche taal van vreem- de smetten vrij te houden". We vinden er wijsheden in de trant van: ,,Geduld is een schone zaak", bij een plaatje van een nauwsluitende kous, die voorzichtig moet worden aangetrokken, wil hij niet scheuren. In andere Sinne poppen worden bepaalde ty- pen mensen veroordeeld. Zo als dokters die in Padua voor geld gemakkelijk hun graad behaalden, maar niet te ver- trouwen zijn, weduwen die zich nog op zijn Frans opdir- ken en „betweters", waar mee Visscher godsdienstige scherpslijpers bedoeld. De te- keningen zijn van Claes Jansz Visscher. De opschrif- ten boven de plaatjes zijn meestal spreekwoorden, in het Nederlands, Frans of Roemer Visscher zelfs in het Latijn, citaten uit allerlei klassieke schrijvers, waaruit blijkt dat Visscher over een brede ontwikkeling beschikte. Het pittigst zijn de bijschriften die de draak ste- ken met bepaalde ondeugden zoals vleierij van grote he- ren, pronkzucht en geld- verspillerij. Anna In de latere drukken van de Sinnepoppen vinden we ook tweeregelige versjes, ge schreven door Roemers oudste dochter Anna, een knappe vrouw die verstand had van zang en muziek, kon tekenen en schilderen, kalli- graferen en borduren, en zelfs zwemmen en die op de hoogte was van de weten- schap van haar tijd. Zij werd geroemd en verheerlijkt door de grote 17e eeuwse schrij vers als Hooft, Vondel, Bre- dero, Huygens en Cats, allen geregelde gasten in het huis van haar vader. Over dat huis van Roemer Visscher schrijft Vondel in 1623: ,,Wiens vloer betreden wordt wiens dorpel is gesleten Van Schilders, kunstenaars, Van Sangers en Poëten Roemer Visscher is dan al drie jaar dood. Hij overleed in 1620 en werd op 19 februa- ri begraven in de Oude Kerk in Amsterdam. Henk Booy op dinsdag van 18 tôt 19.30 uur (Hee Doe, waarin jonge- renprogramma E.E.G) en Ne derlands Product. Na de zomer zal de zendtijd worden uitgebreid. De om roep is bereikbaar op 05987 - 14700. De ANWB heeft onlangs een bezwaarschrift ingediend bij de Minister van Verkeer en Waterstaat. Het bezwaar schrift betreft de goedkeu- ring door de minister van de gewijzigde dienstregeling van de Nederlandse Spoor- wegen, waarin station Haren bij Groningen niet langer is opgenomen als vaste halte- plaats voor Intercity-treinen. Om de bewoners van de regio Groningen een goede verbin- ding met het westen en mid- den van het land te garande- ren, werd Haren een vaste halte voor de Intercity-ver- binding Groningen-Rotter- dam/Den Haag. Met ingang van de dienstregeling 1990- 1991 is deze situatie gewij- zigd; Haren wordt nog slechts eenmaal per dag door een Intercity-trein in een van beide richtingen aangedaan. De ANWB vindt de maatre- gel strijdig met het algemene streven om het openbaar ver- voer te bevorderen en het au- togebruik zoveel mogelijk in te dammen. HOOGEZAND - Op zaterdag 1 september wordt in wijk- centrum ,,Woldwijck" een grote hobby- en verenigings beurs gehouden. Op de beurs kunnen organisaties, instel- lingen en particulieren die geen gebruiker zijn van het wijkcentrum zich presente- ren. Ook gebruikers, die nieuwe aktiviteiten gaan opstarten zijn welkom. En- kele deelnemers zijn al be kend zoals Stereo Fotografie, een jeugdbiljartclub, het jon- gerenplatform S.W.B. en een computerclub uit Hoogeveen. Op het parkeerterrein zullen hulpverlenende instanties demonstraties verzorgen. Ook wordt er een kinder- markt georganiseerd. Wie belang heeft bij een plaatsje op de beurs moet zich snel melden, want de plaatsruimte is beperkt. In- schrijvingen opsturen naar Postbus 29, 9600 AA Hooge zand. Telefonische inlichtin- gen (tussen 17 en 18 uur) 05980 - 96749. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 12 JULI 1990 Verschijm elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kotham, Harkstede, Stochteren, Schildwokie, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 9610 AA Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na-18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Deze Sinnepop droeg als opschrift: ,,Veeltijds wat nieuws, selden wat goeds". Het onderschrift in heden- daags Nederlands vertaald luidt on- geveer: ,,De nieuwsgierigheid van de wereld is zo groot dat je de men sen wijs kan maken dat houten pa- pegaaien brood eten. Dat er gezegd wordt dat de rook van tabak goed en geneeskrachtig is, dat mag zo zijn, maar dat het ook smakelijk is, zullen ik en de paep (priester) nooit geloven".

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3