Echtpaar Gruisinga-Buurke vieille platina huwelijksfeest Bezemstelen en liefdesdrankjes O C3 C? J. R. Siebe VW-Agenda Wandelen in natuurterrein Ds. Greydanus naar Onnen Zeventig jaar waren ze dinsdag getrouwd. Jan en Geertje Gruisinga- Buurke. Niet veel mensen houden het zo lang sa- men vol, dat ze hun platina bruiloft kunnen vieren. Daarom was het feest in huize de Burcht in Hoogezand. Burgemeester Van der Linde en zijn vrouw kwamen feliciteren, er waren journalisten en fotografen, een dineetje met de naaste familie en een gezellig samenzijn met familie en bekenden. Jan en Geertje waren van die drukte samen het stralende middel- punt. Want hoewel hoogbejaard, (Jan is 92 en Geertje 89), hun gezondheid is nog heel redelijk. Tôt voor vier jaar woonden ze nog zelfstandig. Nu in een gezellige kamer in De Burcht. Jan Gruisinga, zoon van een scheepstimmerman uit Fox- ham, en Geertje Gruisinga uit Sappemeer leerden el- kaar, kort na de eerste we- reldoorlog, kennen op een dansavond in een boven- zaaltje van café Kliphuis in Sappemeer. Ze trouwden op 10 juli 1920 en Jan ging wer- ken in de strocarton. ,,Dat was armoede", vertelt Geert je. Daarom begonnen ze een kruidenierswinkel aan de Middenstraat. Toen ging het financiëel al snel beter. Hondekar Geertje stond achter de toon- bank en Jan bracht het brood rond van bakker Polling aan de Kleine Meersterstraat. Een hele lange route was dat. Van Kleinemeer, via Jagers- wijk naar Waterhuizen, dan naar de Van Royen- en Sport- terreinstraat, de Nieuweweg, weer terug naar Foxhol en dan naar huis. Van 's mor- gens 8 tôt 's avonds 7 was hij onderweg. Eerst met de hon dekar. Toen kwam er een klein paardje. Vervolgens een bakfiets, de laatste jaren met motor. Was er 's avonds nog brood over, dan trok Jan langs de schepen in het Win- schoterdiep, stampte op de loopplank en vroeg of de schippers nog brood nodig hadden. Was de kar dan nog niet leeg, dan gingen de restanten de volgende dag goedkoper als ,,tweedehands brood" van de hand. Schort Ondertussen hielp Geertje de klanten in de winkel. Ze was dol op een praatje. Een zoon vertelt dat ze soms een klant net zo lang aan de praat hield Evenementen 11-7: Rondvaart op het Zuid- laardermeer. Vertrek 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert. 14-7: Touwtrekken bij De Rietzoom, Meerweg 60. Aan- vang 19.00 uur. 15-7: Rondvaart op het Zuid- laardermeer. Vertrek 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert. 18-7: Rondvaart op het Zuid- laardermeer. Vertrek 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De (Foto Dennis F. Beek) Bloemert. tôt de volgende binnen- kwam. Geertje stond klaar voor iedereen die in nood zat. Ze hielp zelfs bij een beval- ling toen de vroedvrouw te laat kwam. Lachend vertelt een schoondochter: ,,Toen wij telefoon kregen belde ik mijn schoonmoeder op bij de over- buren. Maar voordat ze aan de telefoon kwam deed wel eerst haar schort af". De kruidenierswaren heeft de familie in de oorlog alle- maal opgegeten. Na de oorlog werden in de winkel alleen nog tabaksartikelen ver- kocht en Jan bracht geen brood meer rond maar kran- ten. Achttien jaar lang was hij bezorger van het Nieuws- blad van het Noorden. ,,Een prima werkgever", vindt hij, ,,goede verdienste, vakantie- geld en ook nog fooien, voor- al als ik de nieuwjaarskalen- der kwam brengen". Ook het Nieuwsblad (,,het bokke- blad", zegt Jan) bracht hij twee keer per week rond. Tôt zijn 65ste. Toen gingen ze het wat rustiger aan doen aan de Houtmanstraat. Jan bouwde vele miniatuur- molentjes en bruggetjes. ,,Hij was een echte knutselaar", zeggen de kinderen. Drie zoons kreeg het echtpaar, waarvan de oudste niet meer leeft. Nu hebben ze 7 klein- kinderen, 12 achterkleinkin- deren en 1 achter- achterkleinkind van 9 jaar. De meesten van hen hebben het ,,platina-feest" van opa en orna meegevierd. HAREN - Dat ,,heksen" deze zomer centraal staan in de Hor- tus in Haren, meldden we vorige week al. Deze keer meer in- formatie over de expositie „heksentoer", die tôt 12 augustus 1990 te zien is. De rondleiding zaterdag en zondag om 11.00 uur gaat over ....liefdesdrankjes. In vroeger tijden werden lief desdrankjes vaak gebruikt. Een huwelijk was meestal geen vrijwillige keuze. Als een jong meisje werd uitge- huwelijkt aan een oude en le- lijke man, haalde haar moe- der bij een heks een liefdes- drank. Door een liefdesdrank werd Tristan verliefd op prinses Isolde die was uitge- huwelijkt aam de oude ko- ning Mark van Cornwall. Met aile problemen van dien. Er bestaan ook planten- brouwsels die de potentie verhogen, of liefdesleed te verzachten. Kruidnagelolie werd gebruikt om minnaars of minnaressen aan te trek- ken. U kunt zelf uitproberen of het werkt. Kruidnagels, gestoken in een sinaasappel kunnen, zegt men een onverwoestbare lief- de bewerkstelligen. Geen re- sultaat? Dan toch een heerlij- ke geur in huis. Echte vriendschap is goud waard DESIREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 Bezemstelen Heksen worden altijd onmid- delijk verbonden met be zemstelen. Ook die zijn er op de expositie. Met de vliegen- zalf die in de heksenkeuken gebrouwd is, lukt het mis- schien één van de bezoekers om op de bezem de lucht in te gaan. Ook ander materiaal waarmee heksen zich om- ringden kunnen bekeken worden op de expositie, denk maar eens aan de punthoed, en het heksenhuisje. Het hek- senhuisje, overbekend uit het sprookje ,,Hans en Grietje", speelt ook een belangrijke roi in de Heksenspeurtocht voor de kinderen. Door de tuin en langs de expositie is er een route voor ze uitgezet, waarbij ze allerlei vragen moeten beantwoorden. Ketters Bij een expositie over hekse- rij kan niet voorbij gegaan worden aan de heksenvervol- ging. Er is zowel beeldend materiaal, zoals een heksen- waag en een brandstapel, als een achtergrondverhaal over heksen door de eeuwen heen. De heksenvervolging stamt uit de vijftiende eeuw. Hek sen werden niet langer be- schouwd als vrouwelijke to- venaars, maar als ketters, be- dreigers van het christelijke geloof. Ze zouden zich vrij- willig met lichaam en ziel aan de duivel wijden. Ook zouden ze ongeboren en pas- geboren, liefst ongedoopte, kinderen doden. De opkomst van heksenvervolgingen is enigszins te verklarenuit de dreigende wereld; een wereld waar ziekte, armoede en voedselschaarste heersten, en waar men o het einde der tij den wachtte. Het was niet de eerste keer in de geschiedenis van het schristendom dat de eindtijd leek aangebroken. Ook was het niet de eerste keer dat er naar zondebok- ken gezocht werd. Maar het was wel de eerste keer dat het gedrag der vrouwen in zo sterke mate in het centrum van angst en agressie stond. Telkens duikt in verlsagen uit die tijd de angst op voor ,,vrouwenmacht". Het ging met name om de macht van vrouwen op het gebied van sexualiteit, voortplanting en opvoeding. Pas vanaf de ze- ventiende eeuw breekt lang- zamerhand het einde aan van de heksenvervolgingen aan. Dat moment valt samen met de wording van een maat- schappij die rust, welvaart en zekerheid biedt. Brouwseltjes Heksen hebben altijd al tôt de verbeelding gesproken. Nog steeds bekruipt ons vaak een huiverig gevoel als een zwarte kat onze weg kruist. En nog altijd wordt er een beetje lacherig gedaan over oude, krom gebogen vrouwtjes met een haakneus en een wrat met lange haren op de kin. We leven in een za- kelijke wereld waarin we za- ken benaderen vanuit een ra- tionalistische houding. De realiteit geldt en niet de sche- merige wereld waarin onze voorouders leefden. Maar dat deze geheimzinnige vrouwt jes over een grote kruiden- kennis beschikten, wordt nog wel eens vergeten. In de hek senkeuken, ingericht met au- thentiek materiaal, vindt u planten en andere materialen die heksen gebruik(t)en om allerlei brouwseltjes te ma- ken. Er zijn drankjes die de liefde opwekken, anti-magi- sche planten en zalfjes tegen vervelende kwaaltjes. Na de keuken kunt u een bezoekje brengen aan de eeuwenoude kruidentuin van de Hortus. Hier groeien talloze heksen- planten bijvoorbeeld Alruin, Kruidnagel, Rozemarijn, Huislook en Belladonna. Bij al die planten horen eeuwen oude verhalen. Alruin bij voorbeeld werd alleen al vanwege de vorm met hekse- rij verbonden. De wortel van deze plant heeft de vorm van een dansend mannetje. Als kruid kan het zowel dood en verderf brengen als verlich- ting van pijn. Exposities: Gemeentehuis: Heleen van der Tuin, zeefdrukken en olieverven, de hele maand ju li. Bibliotheek, aile afdelingen: Reizen, reisgidsen e.d., de he le maand juli. Galerie Inside: Roelie Rum- scheidt, t/m 17/8. Oude gemeentehuis: Roel Hemminga (aquarellen), Cor- rie Hemminga (olieverven, pastels, aquarellen), Ingrid Hemminga (inkt, krijt, ge- mengde technieken), t/m 27/8. Kinderboerderij Gorecht- park: Geopend: maandag, dinsdag, donderdag, vrijdag 15.00- 16.30 uur; woensdag, zater dag, zondag 14.00-17.00 uur. Voor verdere informatie kunt u terecht bij de VW- Hoogezand-Sappemeer, Hoofdstraat 12, Hoogezand, tel. 05980-91441. Geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur. Wie houdt van wandelen en van de natuur kan uit de voe- ten met de drie brochures die Natuurmonumenten onlangs heeft uitgegeven. Ze heten ,,De Braak, een ro- mantisch landgoed in Noord- Drenthe", ,,Vennebroek en Friese Veen" en ,,De Klenc- ke, een havezathe in Zuid- Oost Drenthe". De eerste twee gebieden zijn heel dichtbij gelegen, name- lijk in Paterswolde. Haveza the de Klencke ligt bij Oosterhesselen tussen Em- men en Hoogeveen. In de bro chures vertelt een opzichter van Natuurmonumenten al wandelend over natuur en natuurbeheer. Verhalen die ook leuk zijn om te lezen in je luie stoel. Maar om de natuur echt te beleven moet je zelf op stap. De brochures zijn te koop bij de VW's in de omgeving van het beschreven terrein voor f.2.50 per stuk. HARKSTEDE/ONNEN - Do minée W. Greydanus, de echtgenote van dominée H. Makkinga, gereformeerd pre- dikant in Harkstede is afge- lopen zondag bevestigd als parttime predikant van de gemeente Onnen. Het echtpaar blijft wonen aan de Dorpshuisweg in Harkstede. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 12 JULI 1990

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7