Wonen aan de Van Oldenbameveltlaan E Van gebaar tôt gebaar KENWOOD HET NIEUWSBLAD VW-Agenda De Van Oldenbameveltlaan De Van Oldenbameveltlaan in Hoogezand werd bij raads- besluit van 29 juli 1960 ge- noemd naar Johan van Ol- denbarnevelt, beer van Ber- kel, Rodenrijs en nog veel meer. Een belangrijk en veel- zijdig staatsman ten tijde van de 80- jarige oorlog. Door zijn toedoen werd Prins Mau- rits aangesteld als stadhou- der. Door toedoen van dezelf- de prins Maurits wordt Ol- denbarneveldt beschuldigd van landverraad en op 13 mei 1619 op het Binnenhof in Den Haag onthoofd. Johan van Oldenbamevelt werd geboren op 14 septem- ber 1547 in Amersfoort als zoon van Gérard van Olden bamevelt en Deliana van Weede. Hij bezoekt de Latijn- se school in Amersfoort, en studeert réchten in Leuven en Bourges ih Frankrijk. Als de 2e Hugenotenoorlog uit- breekt zet hij zijn rechtenstu- die voort in Keulen en later in Heidelberg. In 1569 keert hij temg naar den Haag en wordt benoemd tôt advocaat aan het Hof van Holland. Watergeuzen Een jaar eerder was de oor log met Spanje uitgebroken, die 80 jaar zou duren. Als in 1572 de opstand uitbreekt en op 1 april de Watergeuzen Den Briel innemen, blijft Van Oldenbamevelt niet, zo- als de meeste leden van het Hof, trouw aan Spanje. Hij gaat naar Utrecht en sluit zich aan bij de Prins van Oranje. Als vrijwilliger neemt hij deel aan het ontzet van Haarlem. Bij zijn terugkomst in Delft wordt hij door de Staten weer tôt advocaat benoemd van het nieuwe Hof van Hol land. Hij doet veel moeite het ontzet van Leiden te bevor- deren, maar kan bij de be- vrijding in 1574 wegens ziek- te zelf niet aanwezig zijn. Gewetensvrijheid In 1576 wordt Johan van Ol denbamevelt benoemd tôt pensionaris van Rotterdam, het hoogste ambt dat de Sta ten van Holland en Zeeland te vergeven hadden naast dat van stadhouder. Als raadspensionaris heeft hij grote invloed zowel in de binnenlandse- als de buiten- landse politiek van de Sta ten. Veel voorstellen van zijn hand worden opgenomen in de Unie van Utrecht, het in 1579 gesloten verbond van de Noordelijke Nederlanden. Al in die tijd ijvert Van Olden bamevelt voor het beginsel van gewetensvrijheid. In 1584 wordt Prins Willem van Oranje vermoord. Van Oldenbamevelt wordt aange- wezen om samen met prins Maurits een voorlopige rege- ring te vormen. Door Maurits als stadhouder naar voren te schuiven weet Van Oldenbar- nevelt een eind te maken aan het wanbeleid van de Graaf van Leicester, die door de Engelse koningin Elizabeth als landvoogd naar de Neder landen was gestuurd. In de komende tien jaren zullen Maurits en Van Oldenbame velt er eendrachtig voor zor- gen dat het land er militair en economisch geweldig op vooruit gaat. In 1596 lukt het Van Olden bamevelt met Frankrijk en Engeland het drievoudig ver- bond te sluiten. Een persoon- lijke triomf van zijn diplo matie. In 1599 bevordert hij de uitrusting van de vloot, die onder Pieter van der Does de Spaanse kustplaat- sen zal aantasten. De concurrentie tussen de 9 Compagnieën van Verre, die handel drijven op Indië en het verre Oosten, is Van Ol denbamevelt een doorn in het oog. Door zijn bemidde- ling lukt het op 20 maart 1602 de Verenigde Oost Indische Compagnie op te richten, die voor de duur van 21 jaar het octrooi kreeg handel te drij ven op aile landen gelegen tussen Kaap de Goede Hoop en de Straat van Magalhaes. In de jaren 1607/1608 weet hij zakenlieden over te halen an- derhalf miljoen gulden te in- vesteren in de drooglegging van de Beemsterpolder. Verrader Het jaar 1609 is voor de 62- jarige raadspensionaris een hoogtepunt in zijn carrière, maar tevens het begin van zijn ondergang. Met Spanje wordt een wapenstilstand gesloten: het twaalfjarig bestand. In die tijd moeten de wapenen rusten, terwijl de vrije vaart op Indië be- houden blijft. Het bestand wordt gesloten tegen de wil van Prins Mau rits, die bang is voor aan- tasting van zijn militaire macht. Hij noemt Van Olden bamevelt ,,een verrader in Spaanse loondienst"Vanaf dat moment zijn de Prins en de pensionaris tegenstan- ders. Tijdens het bestand onstaan er binnen de republiek gods- diensttwisten tussen twee stromingen in de protestant- se kerk. De Contra- Remonstranten onder leiding van de hoogleraar Gomaris zijn vurige aanhangers van de leer der praedestinatie, die ervan uit gaat dat bij de geboorte al is voorbeschikt of iemand naar hel of hemel gaat. De Remonstranten on der leiding van Arminius, meenden dat iemand ook door zijn levenswijze de eeu- wige zaligheid kan verwer- ven. Wa ardgel d ers Van Oldenbamevelt wil de bijeenkomsten van de contra- remonstranten met behulp van soldaten beletten. Maar Maurits weigert daarvoor troepen ter beschikking te stellen. Hij kiest daarmee voor de contra- remonstranten. Dan laat Van Oldenbamevelt de Staten een besluit nemen dat be- kend is geworden als „De scherpe resolutie". Voortaan mogen steden eigen soldaten, zogenaamde ,,waardgelders" in dienst nemen, om de rust te bewaren. Maurits ziet dit als een regelrechte aan- tasting van zijn positie als opperbevelhebber. Tegen Ol denbamevelt wordt een lastercampagne gevoerd, die tôt resultaat heeft dat Mau rits, gewapend met een vol- macht van de Staten- gene- raal, Van Oldenbamevelt en Hugo de Groot gevangen kan nemen. Zij zouden gekozen hebben voor Spanje en tegen Oranje. Oprecht en vroom Na een langdurig procès wordt de „oude advocaat" (hij is bijna 72 jaar) ter dood veroordeeld omdat hij land verraad zou hebben ge- plaagd. ,,Is dit het loon voor drie-en veertig jaren dienst, die ik den lande gedaan heb?", vraagt hij zijn rech- ters op 11 mei 1619 en op het schavot op het Binnenhof spreekt hij de volgende dag: „Mannen gelooft niet dat ik „een landverrader ben. Ik heb oprecht en vroom gehandëld, als een goed patriot, en die zal ik sterven". Het stoffelijk overschot van Johan van Ol denbamevelt werd overge- bracht naar de hofkapel in Den Haag en later bijgezet in het familiegraf te Amers foort. Johan van Oldenbamevelt Achtendertig jaar later uit de dichter Joost van den Vondel zijn verontwaardiging over de executie in een beroemd geworden hekeldicht ,,Het Stockske van Joan van Ol denbamevelt, vader Des Va- derlants". Het is een ode aan de wandelstok van de oude Van Oldenbameveldt, die geen verrader, maar de steunpilaar van de vrijheid en de vader van Holland tôt steun heeft gediend tôt op het schavot. Het gedicht is geschreven in voor ons moeilijk leesbaar 17e eeuws Nederlands. Hier volgt de volledige tekst: Myn wensch behoede u on- verrot Ostock en stut, die, geen'ver- rader Maer 's vrydoms stut en Hol- lants Vader Gestut hebt op dat wreet schavot; Toen hy voor 't bloedigh zwaert most knielen Veroordeelt, als een Seneka Door Neroos haet en ongena Tôt droefenis der braefste zielen. Ghy zult noch, jaren achter een Den uitgangk van dien Helt getuigen en hoe Gewelt het Recht dorf buigen Tôt smaet der onderdruckte steên. Hoe dickwyl streckt ghy on der 't stappen Naer 't hof der Staeten sta- digh aen Hem voor een derden voet in 't gaen En klimmen, op de hoogste trappen: Als hy, belast van ouderdom Papier en schriften overleen- de, En onder 't lastigh lantpack steende! Wie ging, zoo krom gebuckt, noit krom! Ghy ruste van uw trouwe plichten, Na 'et rusten van dien ouden stock, Geknot door 's bloedraets bittren wrock: Nu stut en styft ghy noch mijn dochten. Frekie Meester:„Hou moaken ze netten?" Frekie:,,Ze bienen aie goaten mit n taauwke vaast". Tel./Fax. 05980-24848 Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Tel. 05990-17975 GRONINGEN - Van 28 juli tôt en met 28 augustus is in het Universiteitsmuseum in Groningen een tentoonstel- ling te bezichtigen over de onderwijsmethoden voor do- ven. Met de tentoonstelling getiteld ,,Van gebaar tôt ge baar" wordt herdacht dat Henri Daniël Guyot 200 jaar geleden de eerste Nederland- se instelling voor doven in Groningen heeft opgericht. Het Universiteitsmuseum aan de Zwanenstraat 33 in Groningen is geopend dins- dag t/m vrijdag van 12 - 16 uur en zaterdag en zondag van 13 - 16 uur. Evenementen 25-7: Rondvaart op het Zuid- laardermeer, vertrek: 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert. Midlaren. 28-7 Paviljoen "De Riet zoom", Meerweg 60, Krops- wolde: Barbecue, aanvang 22.00 uur. "De Leine": Gary Hammer "Elvis", aanvang 22.00 uur, vrij entree. 29-7: Rondvaart op het Zuid- laardermeer, vertrek: 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert, Midlaren. 1-8: Rondvaart op het Zuid- laardermeer, vertrek: 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert, Midlaren. Exposities t/m 26-8 Halte Kropswolde: expositie Arthur Elsenaar en Martijn Lagerwerf. t/m 17-8 Galerie Inside, Kerkstraat: Expositie Roelie Rumscheidt. t/m 27-8 Oude Gemeentehuis Hoogezand, Hoofdstraat: Ex positie Roel Hemminga (aquarellen), Corrie Hem minga (olieverven, pastels, aquarellen) en Ingrid Hem minga (inkt, krijt, gemengde technieken). t/m 31-7 Gemeentehuis Hoo gezand: Heleen v.d. Tuin, zeefdrukken en olieverven. t/m 31-7 Bibliotheek "Boek- hoven": expositie reizen, reisgidsen. Kinderboerderij Gorecht: Geopend: ma., di., do., vr. 15.00-16.30 uur; woe., za., zo. 14.00-17.00 uur INFORMATIE - VERK00P REPARATIE oa-aiSESBffl&HE Zuïdlaren 05905-4047 Fax: 4493 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 26 JULI 1990 Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuïzen, Foxhol, Zuidlafen, de Gfoeve Kantoor Gorecht Oost 30 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Adv.afd.: Na> 18.00 uur J. Wagt

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3