Die schattige, roofzuchtige Lieveheersbeestjes! wordt 100 jaar KADOSHOP JANSEN Klaas Adema Stress en vakantie AGENTSCHAP NIEUWSBLAD HOOGEZAND-SAPPEMEER Uit de levende natuur Gratis voetverzorging Mevrouw W. Nijburg-Hogenberg Wierook in Hoitus mm Norger Jaarmarkt bruist van activiteiten Voor het inleveren van kleine advertenties en nieuws Meint Veningastraat 28 - Martenshoek Telefoon 05980-98507 HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 26 JULI 1990 Wist u dat er zo'n 2000 soorten Lieveheersbeestjes op de we- reld voorkomen, waarvan 60 soorten in ons land? Wist u dat het aantal stippen niets met de leeftijd van het beestje te ma- ken heeft, maar een soort kenmerk is van de soort? En wist u dat een larve van een lieveheersbeestje in de drie weken voor hij gaat verpoppen wel zo'n 600 bladluizen verslindt? Het lieveheersbeestje wordt min of meer beschouwd als een heilige onder de diersoor- ten. Niemand zal het in zijn hoofd halen het diertje ook maar het geringste kwaad te doen. Integendeel, allerlei goede eigenschappen worden aan het beestje toegedacht en niet helemaal ten onrechte. Kinderen, zelfs kleintjes zul- len nooit weglopen als zo'n kevertje bij ze opkruipt of na een vlucht op ze gaat landen. 31 ij verrast roepen ze dan: ,,Kijk eens wat ik heb, een lieveheersbeest j e! Het ,,gewone" lieveheers beestje heeft zeven stippen en heet officiëel Coccinella 7- punctata. Maar er zijn ook lieveheersbeestjes met 2, 10, 14, 22 en 24 stippen. Het .oogvlek-lieveheersbeest j e (Anatis oeellata) heeft hele maal geen stippen, maar ron de oogvlekken op de vleugel- schilden. Dit is de grootste soort die in naaldbossen in ons land voorkomt. Roofzuchtig Lieveheersbeestjes zijn alle- maal behoorlijk roofzuchtig. Aile soorten hebben een ei- gen soort bladluis waarvan ze leven en die eten ze in gro- te hoeyeelheden. Een larve eet in drie weken 600 bladlui- Een volwassen kever zen. verslindt tussen de 100 en 120 bladluizen per dag. Het ge- wone, zeven- stippelige lieve heersbeestje wordt ongeveer een jaar oud en eet dus 365 keer 120 bladluizen, rekent u maar uit. Sommige soorten kunnen wel drie jaar oud worden. Omdat bladluizen veel planten aantasten zijn de lieveheersbeestjes erg nut- tige veelvraten. Niet slim In het najaar gaan de lieve heersbeestjes op zoek naar een plaatsje om te overwinte- ren. Dat doen ze massaal op een kluitje, op een relatief warme en vochtige plaats. Niet zo slim eigenlijk. Want wat gebeurt er als een kool- mees of andere vogel zo'n overwinteringsplaats ont- dekt? Juist, er blijft geen lie veheersbeestje van over. In het vroege voorjaar legt elk wijfje zo'n 200 oranje eit- jes aan de onderkant van een blad, waarop bladluizen zit- ten of tussen schorsspleten van een boom. Na drie tôt tien dagen komt het eitje uit en begint het larfje te eten. Ailes wat eet, groeit. Ons larfje dus ook. Maar zijn vel- letje groeit niet mee, wordt dus te klein en gaat scheuren. Als dat gebeurt stapt het larfje uit zijn oude jasje. Na enkele uren al is zijn nieuwe velletje hard en droog gewor- den en kan hij weer een tijdje vooruit. Dat gebeurt in zijn leventje zo'n drie vier keer. Schijndood Dan gaat hij verpoppen, een heel ingrijpende gebeurtenis in zijn keverbestaan. Het lijkt of het diertje dood is, maar in werkelijkheid vindt er een zeer ingrijpende ver- bouwing binnen zijn lichaam plaats: aile cellen worden omgebouwd. Na enige tijd (afhankelijk van tempera- tuur en vochtigheid) komt er dan zo'n schattig, roofzuch tig, nuttig lieveheersbeestje uit en kan de cyclus opnieuw beginnen. F.G. Frekie Antje:„Ik heb vanmorgen bie dokter west". Frekie:,,Hou was t mit hom?" GRONINGEN - Mensen die gratis een voetbehandeling willen ondergaan kunnen za- terdag tussen 11.00 en 15.00 uur terecht bij Opleiding- scentrum Heereborg in Gro- ningen. Cursisten in oplei- ding voor het erkende SEP- VO programma laten dan zien wat ze geleerd hebben. Zelf geinteresseerd in een opleiding .voetverzorging"? Maak op zaterdag 28 juli ge- heel vrijblijvend kennis met het opleidingsinstituut. De nieuwe cursussen starten be- gin september. HAREN - Als er rook opsteeg uit de schoorsteen van een heks wisten de mensen dat er onheil gebrouwen werd. Vaak ontstond er rook, nadat de heks kruiden in het vuur ge- worpen had. Wierook is name- lijk een van de oudste krui- dengebruiken die de mens kent. Op zaterdag 4 en zondag 5 augustus gaat de themarond- leiding in de Hortus in Haren over .Wierook en andere rook- planten". Een rondleiding die uitstekend past bij de ten- toonstelling „heksen" die nog tôt 12 augustus in de Hortus te bewonderen is. Tijdens het branden van krui den ontstaan aromatische geu- ren die invloed hebben op de geestesgesteldheid, afhanke lijk van het gebruikte meng- sel. Wierook werd al vroeg in de oudheid gebruikt en ook toen werden er geneeskrachti- ge uitwerkingen aan toe ge- schreven. De Norger Jaarmarkt, die dins- dag 31 juli wordt gehouden, zal bruisen van de activiteiten. Op de jaarmarkt zullen paarden, po- ny's, schapen, runderen en klein- vee worden aangevoerd. Tevens zal het centrum van het Noord- drentse dorp het toneel zijn voor een warenmarkt met ongeveer honderd kramen. Verder is er van zaterdag 28 tôt en met dinsdag 31 juli een kermis en wordt Norg aangedaan door het Coca Cola- en het Veronica-promotieteam. Noorderstraat 184 Sappemeer Telefoon 05980-94105 AL MEER DAN 25 VOOR BETER TEXTIEL HARKSTEDE - Mevrouw Wobbegien Nijburg-Hogenberg uit Harkstede wordt maandag 30 juli officiëel honderd jaar. Het feest wordt zaterdag al gevierd, omdat zij zelf meent op 28 ju li geboren te zijn en haar verjaardag altijd op de 28ste gevierd heeft. Uit navraag bij het gemeentelijk archief in Groningen blijkt dat Wobbegien Hogenberg op 30 juli 1890, des middags om 14.00 uur, werd geboren in Engelbert. Sinds 1911 woont ze in de gemeente Slochteren, aanvankelijk aan de Borgweg te Scharmer, sinds september 1973 aan de Piccardtstraat in- Hârkstodo Uit het huwelijk van mevrouw Nijburg dat bijna 60 jaar duurde (haar man overleed in 1970) zijn vier kinderen gebo ren, een zoon en drie dochters. Burgemeester Lebbink en zijn echtgenote zullen de jarige za- terdagmiddag gaan feliciteren op haar receptie in het dorps- huis ,,De Roemte" in Harkstede. De gemeente Slochteren heeft nog twee honderdplussers on der haar inwoners: op 3 september hoopt mevrouw Pieterke Dijkema te Slochteren 104 jaar te worden en op 3 oktober is het 102 jaar geleden dat de heer Jan Scheltema uit Siddebu- ren geboren werd. Gaat u vrolijk op vakantie, maar bent u wel opgelucht als het voorbij is? Vakantie is niet altijd leuk. Veel vakantiegangers krijgen last van maag- en darmstoornissen. Meestal krijgt het vreemde eten de schuld of gebrek aan hygiëne. Soms ten on rechte. Het kan ook een verschijnsel van .stress" zijn. Meer weten over stress, kan stress voorkomen. De stichting Bio- wetenschappen en Maatschappij heeft een boekje over stress samengesteld. Het is verkrijgbaar door 10 gulden over te ma- ken op girorekening 154373. Vakantie kan een span- nende belevenis zijn en, net zoals een examen of ru- zie op het werk, stress ver- oorzaken. Een gebeurtenis of situatie die stress te- weeg brengt, noemt men een ..stressor". Stressoren ondermijnen de zekerheid. Op vakantie moeten men sen zich voortdurend aan- passen aan onbekende om- standigheden. De reis was inspannend, het klimaat is anders, het eten is niet wat je gewend bent, de inwo ners houden er (eigen)aar- dige gebruiken op na. Slaande ruzie Bovendien, op vakantie ga je meestal niet alleen. Als mensen de hele samen moeten optrekken, leren zij elkaar pas echt kennen. Dat valt vaak niet mee. Sluimerende conflicten komen tôt een uitbarsting. Kleine ergemissen leiden tôt slaande ruzie. Spannin- gen tijdens de vakantie uiten zich in lichamelijke klachten zoals hoofdpijn. Sommige mensen krijgen juist tijdens de vakantie een hartinfarct. Onze hersenen vergelijken gebeurtenissen of situaties met wat wij al eens eerder hebben meegemaakt. Is er sprake van iets onbekends of bedreigends, dan wordt alarm geslagen en geven de hersenen het lichaam opdracht zich voor te be- reiden op actie. De adem- haling gaat sneller om meer zuurstof op te ne- men. De hartslag neemt toe om het bloed sneller rond te pompen. Hormo- nen reizen het lichaam af om processen op te star ten. De pieren worden van zuurstof en brandstof voorzien. Overtollige bal last uit blaas en darmen kan worden geloosd. Het lichaam is klaar voor ac tie. Vechten of vluchten Aan de hersenen rest de beslissing: Vechten of vluchten". Zo'n reactie is misplaatst, maar wat dan wel? Als wij het weten, ge ven de hersenen het sig- naal met de voorbereidin- gen voor actie te stoppen. De toestand van stress houdt op. Als de onzeker- heid aanhoudt en het li chaam onnodig belast wordt, kan dat gevolgen hebben voor de gezond- heid. f~~* D r~\ATT\T L "NT TV/T oti cnn diû I 4 II Of t! roeirr varia' Noor> Sapp Corrr koelk TIES Snijb Bloer Borgi Sapp ATB- klein Fa. f 53, Sapp Pruin geme Slocf

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 6