Keriten speelden grote roi bij Oost-Duitse omwenteling y Familie Goldberg: Het was een droom WV-Agenda HET NIEUWSBLAD Programma Zomeispektakel HOOGEZAND - De gebedsdiensten die vanaf augustus vorig jaar in vele Oost-Duitse kerken gehouden werden hebben veel bijgedragen aan de vreedzame omwenteling. Dat is de stellige overtuiging van Manfred en Brigitte Goldberg uit het Oost-Duitse Zodel vlak aan de Poolse grens. Nu logeren ze bij de familie Van Straten in Hoogezand: „Niet alleen voor ons plezier, maar ook om ervan te leren". In aile steden in de DDR wer den ze gehouden. De gebeds diensten die door duizenden mensen werden bezocht. Iedereen kon naar voren ko- men en zeggen wat hem of haar dwars zat in de DDR. Ook veel niet-kerkelijke be- zochten de diensten. Na af- loop ging men waardig en vreedzaam naar huis, soms met een kaars in de hand die voor het raam gezet werd. „Tegen de kerken hebben de autoriteiten niet durven op- treden", meent Manfred Goldberg. „Zonder de ge bedsdiensten waren de pro- testen misschien geweldadig de kop ingedrukt en was „de negende november" mis schien wel nooit gekomen". Droom Dat Oost- en West Duitsland echt weer verenigd worden, de Goldbergs kunnen het nog amper geloven. Tôt februa- ri/maart zijn ze nog bang ge- weest dat ailes nog weer te- ruggedraaid zou worden. Maar nu ook de ost- en west- marken gelijk in waarde zijn, nu pas geloven ze het echt: ,,We droomden ervan, maar we, hadden er nog in geen vijftig jaar opgere- kertd". Stralend vertellen Manfred en Brigitte over de verande- ringen. Dat je je mening niet langer hoeft te verstoppen, dat je niet meer vijftien jaar hoeft te wachten op een nieuwe au to, en dat je daarmee zo maar naar Hoogezand kunt rijden. Niet ailes is rozengeur en ma- neschijn. Zorgen hebben de Goldbergs ook over de toe- komst, die zo onzeker is, vooral op het economisch vlak. Prijzen die drie keer zo hoog zijn geworden, hoger nog dan in West-Duitsland, terwijl de lonen niet mee stij- gen. Angst voor werkeloos- heid, vooral bij Brigitte heel reëel. Ze doet administratief werk op een gigantische staatsboerderij, die geen toe- komst heeft omdat er te wei- nig wordt geproduceerd. Zal ze nog werk hebben als ailes straks is geprivatiseerd? je voor, die zat gewoon bij ons aan tafel!" Brandweer Sinds de laatste verkiezingen is Manfred Goldberg lid van de gemeenteraad. Hij stond als onafhankelijke op de kandidatenlijst van de CDU. De gemeenteraad van Zodel heeft een zeer merkwaardige samenstelling. Van de 15 ze- tels heeft de CDU er 9, de PDS (vroegere communisten) y een Maar de blijdschap over- heerst en de hoop. ,,Een vere nigd Duitsland in een vere nigd Europa, daar hoop ik op", zegt Brigitte. Angst in het Westen voor dat grote Duitse Rijk? Manfred wuift het weg: ,,Niet nodig. Er is geen sprake van machtsden- ken". En het opkomend anti sémitisme? ,,Van de 700 men sen in Zodel denken er 695 normaal menselijk". En die andere vijf? ,,Dat zijn jonge- ren die hun eigen onzeker- heid uitschreeuwen". Het dorp Zodel ligt te ver weg om de West-Duitse TV te kunnen ontvangen. Hun hon- ger naar informatie over het Westen stilden de Goldbergs door naar de radio te luiste- ren en tijdens hun vakanties in Oostbloklanden westerse kranten te lezen en contacten te leggen. Zo hebben ze ook de familie Van Straten ont- moet, in 1982 aan het Bala- tonmeer in Hongarije. Vanaf de eerste minuut was er vriendschap.Daarna werd er druk gecorrespondeerd, maar een bezoek aan Neder- land was voor de omwente ling niet mogelijk, ook door gebrek aan westerse valuta. Nu wel. ,,Het werd tijd", zegt Brigitte, ,,over 10 jaar waren we misschien te oud ge- weest". Onechte nicht Een enkele keer waren de Goldbergs al wel in West- Duitsland. Dat kon alleen op uitnodiging van familie en dus was er iemand tôt nicht" gebombardeerd. ,,Dat zou ik vorig jaar niet verteld hebben", zegt Man fred. Kapitalist De familie Goldberg is nooit lid geweest van de commu- nistische partij. Ze zijn Evan- gelisch. Manfred wilde diere- Manfred en Brigitte Goldberg: een droom werd werkelijk- heid (Foto H ans Zuidema) narts worden, maar kreeg geen toestemming om te stu- deren. Zijn vader werd be- schouwd als een kapitalist omdat hij een particulière boerderij had met 6 hectare grond. Later mocht Manfred wel wiskunde studeren en nu is hij al 27 jaar leraar aan de ,,Oberschule". Kans op een directiefunctie had hij nooit. En aan de verplichte ,,partei- lehrgang" kon hij zich niet onttrekken. Die bestond uit lessen in Marx, Lenin en En gels, 1 keer per maand voor iedereen. Sinds november is er veel veranderd. ,,De vak- ken civiele weerbaarheid en maatschappijleer zijn afge- schaft en de leerlingen wor den niet meer beoordeeld op hun houding tegenover het socialisme", vertelt Manfred. ,,Toch lopen er nog heel wat mensen rond met oogklep- pen, die het socialisme nog als ideaal zien", voegt Brigit te eraan toe. Zelf wilde zij Duits studeren, maar kreeg geen kans omdat haar moe- der een klein winkeltje had in huishoudelijke artikelen. Ook een kapitalist! 3 en ...de vrijwillige brand weer heeft er ook-drie. ,,Er waren geen andere partijen met kandidaten en toeri heeft de brandweer maar meege- daan", vertelt Manfred grin- nikend. ,,Dat de regering ons zo be- drogen heeft, dat het zulke grote misdadigers waren hadden we toch niet ge- dacht", zegt Brigitte. Dat de verraders ook in eigen kring voorkwamen verbijstert de Goldbergs nog steeds. Zo was Manfred lid van een club van leraren die illegaal contacten met West-Duitse collega's on- derhield. Regelmatig werden prominenten uitgenodigd. Zoals de bekende advocaat Schnur, die regelmatig dienstweigeraars verdedig- de. ,,Toen bekend werd dat hij lid was van de Statssi- cherheitsdienst konden we het gewoon niet geloven. Stel Geweldige waardering heb ben de Goldbergs voor het programma dat de familie van Straten voor hen heeft voorbereid. Voor een gast- vrouw als Lenie van Straten die bij VW werkt is dat na- tuurlijk een klein kunstje, maar toch. Ze waren al in Amsterdam, in Emmen en op Schiermonnikoog. (Brigitte doet verwoede pogingen het goed uit te spreken). Hooge- zand-Sappemeer en omge- ving hebben ze per fiets ver- kend en Manfred is zo en- thousiast over de fietspaden dat hij de gemeenteraad van Zodel een fietspadenplan wil voorleggen. Milieu is luxe Aan milieumaatregelen zal die raad voorlopig wel niet toekomen. Al is dat wel hard nodig. In de direkte omge- ving staat een bruinkoolcen- trale en is er een bruinkool- mijn. ,,Een witte blouse is in één dag zwart", vertelt Bri gitte ,,maar milieu is voor ons nog een luxeprobleem, eerst moet de économie op poten". Zaterdag gaan Manfred en Brigitte weer terug naar huis. In grote spanning. Ge- lukkig niet vanwege de poli- tiek. Hun dochter Eva ver- wacht heel binnenkort een baby. Misschien zijn we vol- gende week al opa en orna", lacht Brigitte. Evenementen 1-8: Rondvaart op het Zuid- laardermeer, vertrek: 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert, Midlaren. 5-8: Rondvaart op het Zuid- laardermeer, vertrek: 13.30 en 15.30 uur bij De Rietzoom, Meerweg 60, 15.00 uur bij De Bloemert, Midlaren. Paviljoen "De Leine": Kla- verjassen, aanvang 10.00 uur. Inleg 4,-. Paviljoen "De Leine": "Mood and Fun", aanvang 18.00 uur, vrij entree. 6-8 De Nije: Open Café vanaf 14.00-18.00 uur. Toegang gra tis. 7-8 De Nije: Strandzeskamp op strand Meerwijck. 8-8 De Nije: Karaté instuif, 19.00-21.00 uur, toegang gra tis. 9-8 De Nije: Zelfverdediging voor meiden, 18.00-21.00 uur. Exposities t/m 26/8 Halte Kropswolde: expositie Arthur Elsenaar en Martijn Lagerwerf. t/m 17/8 Galerie Inside, Kerkstraat: expositie Roelie Rumscheidt. t/m 27/8 Oude Gemeentehuis Hoogezand, Hoofdstraat: ex positie Roel Hemminga (aquarellen), Corrie Hem minga (olieverven, pastels, aquarellen) en Ingrid Hem minga (inkt, krijt, gemengde technieken). t/m 15/8 Gemeentehuis Hoo gezand: Heleen v.d. Tuin, zeefdrukken en olieverven. Kinderboerderij Gorecht: Geqpend: ma., di., do., vit 15.00-16:30 uur; woe., za., zo. 14.00-17.00 uur. Voor verdere informatie kunt U terecht bij de VW Hoogezand-Sappemeer, Hoofdstraat 12, tel. 05980- 91441. Geopend van maandag t/m vrijdag van 10.00-16.00 uur. 6 augustus 14.00-18.00 uur: Open Café in De Nije, toe gang gratis 8 augustus 19.00-21.00 uur: Karaté Instuif in de Nije, toe gang gratis 9 augustus 18.00-21.00 uur: Zelfverdediging v. meiden, in de Nije, toegang gratis 10 augustus 21.00-24.00 uur: Optreden: Phantom in de Ni je, toegang gratis 11 augustus 13.00-17.00 uur: Para Sailen, Sieplaan Sappe meer, f 10,- per vlucht 12 augustus 13.00-17.00 uur: Fietscrossen, fietscrossen Noorderstraat, Sappemeer, toegang gratis 13 augustus 18.00-21.00 uur: Pleinvoetbaltoernooi, FW- terrein Julianastraat, toe gang gratis, deelname f 25,- per team 14 augustus 18.00-21.00 uur: Pleinvoetbaltoernooi 15 augustus 18.00-21.00 uur: Pleinvoetbaltoernooi (finale) 16 augustus 19.00-21.00 uur: Fitness-straat, sportschool Fitt-Inn, toegang gratis 18 augustus 18.00-21.00 uur: Waterspektakel, Rommel- markt, zwembad De Kalk- wijck, toegang gratis 18 augustus 20.00-21.30 uur: Zwembaddisco, Bob Bruins- bad, toegang gratis VEEL PLEZIER!!! HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 Vc-rschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kotham, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24843 Postbus 18 9610 A A Sappemeer Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd. Na> 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 t 1

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3