Wonen aan de.... Treubstraat De Pieper J. R. Siebe KENWOOD Bond is boos ïïiathlon Veendam AFS zoekt gastgezinnen Maywood in Slagharen lire -farwarargniniTing -bb De Treubstraat De Treubstraat in Hoogezand werd op 3 oktober 1963 ge- noemd naar de links-liberale politicus en hoogleraar Marie Willem Frederik Treub (Wim), die leefde van 1858 - 1931. Hij was voorstander van een betere sociale positie voor de arbeiders, maar fel bestrijder van het socialisme. Tijdens de eerste wereldoor log nam hij als minister van financiën tal van maatrege len op sociaal, financiëel en economisch gebied in een zo verbijsternd tempo dat hij Minister voorwaarts" werd genoemd. Wim Treub werd geboren in Voorschoten op 30 november 1858 als jongste zoon van Ma rie Louise Comaz en Jacobus Petrus Treub. Op de lagere school in Voorschoten krijgt hij extra les van de ,,boven- meester" en gaat vervolgens naar de H.B.S. in Leiden. Na zijn eindexamen (hij was in de vierde klas een keer blij- ven zitten) gaat hij werken als hulp op de secretarie van Voorschoten, waar zijn vader burgemeester en secretaris was. Hij verricht onder meer de administratie van de pol- derlasten en gaat met zijn va der op pad om de sloten te ,,schouwen". Polsstok ,,Ik was een groot liefhebber van polsstokhoogspringen over de sloten en kon bij die gelegenheden mijn hart op- halen. Men ging gewapend met zijn vetleren laarzen aan en op kouwe natte dagen nam je een glas Madeira mee en een glas zonder voet. En uit dat glas werd tijdens de pauze door verschillende schouwers en de knecht om beurten gedronken", aldus Treub. Wim Treub blijft geen klerk. Hij gaat m îaox rechten stu- deren in Leiden. Vier jaar la- ter doet hij in Amsterdam doctoraal examen en promo- veert. Tijdens zijn docent- schap aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam richt hij een Notariële socië- teit en een de Notariële ver- eniging op. Van 1896 tôt 1898 is hij voorzitter van de Broe- derschap van Kandidaat-No- tarissen. Radicaal Wim stort zich ook in het po- litiek-culturele leven en neemt deel aan de in 1883 op- gerichte Breêro-club, waar schrijvers en intellectuelen bijeen kwamen om een gezel- lig potje bier te drinken. In 1887 wordt hij rédacteur van de progressieve bladen So ciaal Weekblad" en ,,Vragen des tijds". Als voorzitter van de nieuwe kiesvereniging .Amsterdam" is Wim Treub de grote motor van een radi caal" program met progres sieve inkomstenbelasting, overheidsexploitatie van nutsbedrijven, algemeen kiesrecht en subsidiëring van het bijzonder onderwijs. In 1889 wordt hij geicozen tôt lid van de Amsterdamse ge- meenteraad voor de fractie der radicalen, die een beleid voorstaat dat in sterke mate vooruitloopt op de sociaal- democratische gemeentepoli- tiek. Van 1893 tôt 1896 is hij wethouder, eerst van finan ciën en later van Publieke werken. Jongejuffrouw Een socialist is Treub zeker niet. In talrijke spreekbeur- ten laat hij weten het Marxisme wetenschappelijk niet houdbaar te achten en de Sociaal Democratische Bond niet serieus te nemen. Zijn scherpste aanvallen echter zijn gericht op de libérale partij, die hij in een voor die tijd opmerkelijk sexueel ge- laden beeldspraak vergelijkt met ,,een oude jongejuf frouw, in wie, hoe lang je haar ook aaide, geen leven meer was te krijgen". Zijn streven is gericht op de vor- ming van een progressief li bérale partij. In 1901 fuseert de linkervleugel van de Libé rale Unie met de Radicalen tôt deVrijzinnig Democrati sche Bond. In 1904 zal Treub voor deze partij gekozen wor- ien in de Tweede Kamer. Brandmerk Als kamerlid ontpopt Treub zich als grote tegenstander van Abraham Kuyper en dwingt hij de regering zich te bezinnen op het werkloos- heidsvraagstuk. Als voorzit ter van de staatscommissie die de omvang van de werk- loosheid onderzoekt bepleit hij dat werklozen niet langer het brandmerk van de ar- menzorg opgeplakt krijgen. Op 24 oktober 1914 wordt Wim Treub minister in het kabinet Cort van der Linden. Eerst van Landbouw, Nijver- heid en Handel en vanaf 24 oktober 1914 tôt 8 februari 1916 van Financiën. In janua- ri 1916 dwingt de motie „Schaper" hem tôt aftreden. Treub stelde het aannemen van zijn voorstel voor pensi- oenbelasting als voorwaarde voor verdere behandeling van de ouderdomsrente. De kamer wees deze dwang af. In 1917 al keert hij terug op het ministerspluche in nog steeds hetzelfde kabinet. In een verbijsterend tempo neemt hij maatregelen op so- ciaal-economisch gebied, zo- als een verbod op de gouduit- voer, de levensmiddelenwet, de beurswet en een noodrege- ling inzake de werkloosheid- suitkering. Door zijn grote ydaadkracht wordt hij wel .minister voorwaarts" ge noemd. Maar zijn ontwerpen op het gebied van de sociale verzekeringen lijden uitein- delijk allemaal schipbreuk. Ook met zijn eigen geestver- wanten de ministers D. Bos en Marchant ligt Wim Treub regelmatig in de clinch en in december 1917 richt hij een eigen partij op, de Economi- 9 Wim Treub sche Bond, die pleit voor een „zakelijke" politiek met meer mogelijkheden voor het bedrijfsleven. Bij de verkie- zingen van 1918 behaalt de bond 3 zetels, waarvan er één tôt 1921 door Trewub wordt bezet. Eind 1921 wordt Treub voor zitter van de ondememers- raad voor Nederlands- Indië, met de bedoeling de gevolgen van de ,,ethische politiek voor de ondememers te ver- zachten. Hij bleef voorzitter tôt 3 maanden voor zijn dood. Scheidingen Wim Treub is drie keer ge- trouwd geweest. Aile huwe- lijken eindigden in een schei- ding. Alleen bij zijn eerste vrouw Maria Hoog had hij een zoon. De huwelijken met Suzanne Adèle Comaz en An nie Julia Judels bleven kin- derloos. Op 24 juli 1931 overleed Wim Treub op 72-jarige leeftijd aan een leverziekte in het Zuidwalziekenhuis in Den Haag. Henk Booy_ HOOGEZAND - Wel veel op- hef over een bewaakte fiet- senstalling in Groot Gorecht, maar geen bescherming van de fietsers bij de brug over het Kieldiep. De werkgroep van de Fietsersbond ENFB vindt het wrang. In een brief aan B W en Ge- meenteraad constateert de werkgroep dat de fietser ,,vo- gelvrij" is verklaard en vraagt dringend om aanvul- lende verkeerstechnische maatregelen. Ook de politie- ke partijen krijgen een brief waarin gewezen wordt op de standpunten die ze in hun verkiezingsprogramma s hebben ingenomen over de verkeersveiligheid van het fietsverkeer. INFORMATIE - VERKOOP REPARATIE VEENDAM - Zaterdag 1 sep- tember organiseert de Veen- dammer sportraad een tri athlon in het Borgerswold in Veendam. Van de NTB zullen een officiële wedstrijdleider en juryleden aanwezig zijn. Men kan zich aanmelden voor een achtste triathlon re- creatief (500 m zwemmen, 22,5 km fietsen, 3 km lopen), een kwart triathlon recrea- tief (1000 m zwemmen, 45 km fietsen, 10 km lopen) of een kwart triathlonwedstrijd. Aan de wedstrijd kan alleen worden deelgenomen door NTB-wedstrijdlicentiehou- ders. Niet-NTB leden kunnen voor één van de recreatieve afstanden een daglicentie ko- pen. De start van de kwart triathlon is om 12.00 uur aan de Woldlaan (Borgerswold). De achtste triathlon start om ,13.00 uur. Inlichtingen en/of opgave bij Aukje de Jong van de Veendammer Sport raad telefoon 05987 - 18440 (tijdens kantooruren). De voorinschrijving sluit om 18 augustus! AFS is een organisatie die uitwisselingen organiseert van jongeren uit zo'n zestig landen over de hele wereld. De gastge zinnen zijn nodig om de studenten voor één jaar een thuis in Nederland te geven. De jongens en meisjes komen in au gustus naar ons land. Voor deze jongeren zoekt het AFS gast gezinnen. Voor de jongens en meisjes is het belangrijk dat ze een ei gen thuis" in Nederland hebben. Ze komen in een on- bekende omgeving terecht. Daarom hebben ze behoefte aan een rustpunt, waar ze ook nog begeleid worden. Een gezin is dan de beste oplossing. Daar wordt de Ne- derlandse taal gesproken en de student proeft direct iets van onze cultuur. Dit geldt ook andersom voor het gezin. Het maakt kennis met een vertegenwoordig(st)er van een andere cultuur. Het is de bedoeling dat het gastgezin de zorg op zich neemt voor de jongere voor één jaar, zodat hij/zij mee- draiit in een zo normaal mo- gelijk gezinsleven. De AFS zorgt hierbij voor een goede begeleiding. Als het verblijf echt geen succès wordt, zoekt AFS samen met gezin en stu dent een andere oplossing. Voor meer informatie en voor aanmelding als gastge zin: Anneke de Boer, 05998- 34819, Sassenbergen 12, 9531 GX Borger. De GAlT-onderhandelingen zullen verstrekkende gevol gen hebben voor de wereld- wijde handel in landbouw- produkten. En daarmee voor de producenten van die pro- dukten en de produktieomge- ving. De Werkgroep Veenkolonien maakt zich emstig zorgen over de ontwikke- ling van de onderhandelingen. Daar om heeft ze het eerste num- mer van haar donateursblad, De Pieper, geheel gewijd aan die GATT-onderhandelingen en de gevolgen van de uit- komsten zoals die zich nu af- tekenen voor de landbouw wereldwijd en voor het mi lieu. Belangstellenden kun nen een exemplaar bestellen bij Werkgroep Veenkolonien, Postbus 19, 7876 ZG Valther- mond. Telefoon: 05996-1670. SLAGHAREN - De zangeres- sen Caren en Alice van May wood verblijven tôt en met 12 augustus in Ponypark Slagharen waar zij schitteren in een eigen kindermusical in het grote Zomertheater. De Maywood-show wordt tweemaal per dag (0m 13.301 en 15.30 uur) als extra événe ment gebracht en is voor de bezoekers van het Ponypark Slagharen gratis toeganke- lijk. Echte vriendschap is goud waard "^IREE vriendschaps- en verlovingsringen Vanaf f 208,- p.p. Juwelier/Horlogerie Kleinemeersterstraat 25 Sappemeer Telefoon 05980-92121 t t M t - HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1990 Zuidfaren 05905-4047 Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 7