Wonen aan de.... Aletta Jacobsstraat Nieuwe flats op terrein Bosschool E Zomermuziek in Hortus Bestemmingsplan buitengebied HET NIEUWSBLAD Kalverkeuring Aletta Henriëtte Jacobs, de in Sappemeer geboren fémi niste, leefde van 1854 - 1929. Ze was in ons land de eerste vrouwelijke arts en ijverde haar hele leven voor drie fun- damentele rechten voor vrou- wen: recht op werk, op vrij- willig moederschap en op kiesrecht. Bij raadsbesluit van 31 januari 1947 werd de Aletta Jacobsstraat naar haar genoemd. Aletta Jacobs werd op 9 fe- bruari 1854 geboren aan de Borgercompagniesterstraat in Sappemeer als dochter van de joods-liberale genees-, heel- en vroedmeester Abra ham Jacobs en Anna de Jongh. Ze had zes broers en vier zusters. Al op haar zesde jaar weet Aletta dat ze dok- ter wilde worden, net als haar vader en haar 12 jaar oudere broer Julius. Op de ,,jongedamesschool", houdt ze het maar veertien dagen uit. Ze gaat in de avonduren taallessen volgen en helpt overdag haar moeder in de huishouding. Met een boek in de hand neemt ze stof af, een spoor van gebroken servies- goed achterlatend. Voetenbankje Door bemiddeling van haar vader mag ze Grieks en La- tijn leren en als eerste meisje De Aletta Jacobsstraat geeft ze zich op voor de exa mens voor apothekersleer- ling. De praktijk doet ze op in de apotheek van haar broer Sam in Amhem, die overigens ,,niets van die on- zin wilde merken". Op 26 juli 1870 behaalt ze haar diploma hoewel ze, slechts 1.56 m groot, een voetenbankje no- dig had om bij de toonbank te kunnen komen. Om zich voor te bereiden op het toelatingsexamen voor de universiteit mag Aletta als eerste meisje de lessen bijwo- nen van de 3 jarige HBS in Sappemeer. Dan ontdekt ze twee dingen: het diploma leerling-apotheker geeft vrij- stelling van het toelatings examen en er bestaat geen wet die vrouwen verbiedt ho- ger onderwijs te volgen. Ze schrijft een brief aan mi- nister Thorbecke, en vlak voor diens dood in 1872 krijgt ze de fel begeerde toestem- ming: ze mag medicijnen stu- deren. Ondanks enkele inzinkingen -een besmetting met tyfus brengt haar op het randje van de dood - doet ze in april 1878 haar arts-examen. Een jaar later volgt haar promo- tie. Op uitnodiging van de ra- dicaal-liberaal Carel Victor Gerritsen, waarmee ze later zal trouwen, bezoekt ze Enge- land en maakt er kennis met de Engelse vrijdenkers. In september 1879 vestigt dokter Aletta Jacobs zich als arts in Amsterdam. Diep ge- schokt is ze door wat ze tij- dens haar gratis spreekuren in de Jordaan meemaakt: prostitutie, kinderverwaar- lozing, onvoorstelbaar slech- te hygiënische omstandighe- den, vrouwen die bij elke be- valling op het randje van de dood zweven. Ze geeft cur- sussen aan arbeidersvrou- wen over hygiène en zuige- lingenzorg en beveelt het ge- bruik van het pessarium aan als voorbehoedmiddel ter bestrijding van armoede en ter voorkoming van onge- wenst moederschap. De gehe- le medische wereld raakt er- van in rep en roer. „Met een dergelijk onderwerp mocht je je niet bezighouden"Dat gold ook voor haar strijd te- gen de prostitutie. Zelfs haar zusters" van de Vrouwen- bond starten een lastercam- pagne. In 1899 geeft Aletta een soort „lijfboek" uit voor vrouwen getiteld: „De vrouw, haar bouw en inwen- dige organen". Het bevat be- weegbare platen en een geil- lustreerde beweegbare tekst. Afkeer In 1892 is Aletta Jacobs ge- trouwd met Carel Victor Ger ritsen, hoewel beiden van mening waren dat de huwe- lijkswetgeving de achterstel- ling van de vrouw verankert. De behoefte aan een kind gaf uiteindelijk de doorslag. ,,Bij het afleggen van de belofte van gehoorzaamheid was de afkeer op mijn gezicht te le- zen", schrijft Aletta later. Het kind dat in 1893 werd ge- borenleefde maar één dag, door een fout van de accou cheur (verloskundige). Com- pensatie en troost vinden ze in hun werk en in hun geza- menlijke strijd. Gerritsen overlijdt in 1905. Steeds meer raakt Aletta Ja cobs ervan overtuigd dat veel misstanden eeuwenlang heb- ben kunnen voortwoekeren omdat de wereld alleen door mannen geregeerd wordt. Daarom zet ze vastberaden in voor vrouwenkiesrecht. In 1903 geeft ze haar dok- terspraktîjk op voor het lei- derschap van de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht, die zich in 1904 aansluit bij de Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht. Tussen Aletta Ja cobs en de Amerikaanse pré sidente van de bond Carrie Chapman Catt ontstaat een warme persoonlijke vriend- schap. Samen maken ze verre reizen, zelfs naar Afrika en Azië om daar de wettelijke en sociale positie van de vrouw te bestuderen. In 1919 wordt het vrouwenkiesrecht in de grondwet opgenomen, maar het brengt niet die vooruitgang waarop Aletta Jacobs ze zo vurig had ge- hoopt. Vrouwen voor vrede Tijdens de eerste wereldoor- log onderbreekt Aletta Ja cobs haar kiesrechtacties om voor de vrede te strijden. Ze bezoekt président Woodrow Wilson en paus Benedictus de vijftiende en organiseert gro- te internationale congressen onder het motto Vrouwen voor Vrede", zoals in 1915 in het neutrale Nederland. Vrouwen uit oorlogvoerende en neutrale landen spraken zich uit tegen de gruwelijke oorlog en probeerden manie- ren te zoeken er een eind aan te maken. Aletta Jacobs vervulde nog talloze andere functies, maar na 1919 nemen haar publieke aktiviteiten af. Ze verhuist naar Den Haag en gaat haar herinneringen opschrijven. Tijdens de grootscheepse hul- diging op haar 70ste verjaar- dag zegt ze geroerd: ,,Ik was een vrouw als gij, heb ge- voeld als gij. Als één vrouw Aletta Jacobs in het land onrecht werd aan- gedaan, omdat zij een vrouw was, heb ik dit gevoeld als een persoonlijke belediging". Op 10 augustus sterft ze tij dens een vakantie in het bad- hotel in Baam. Haar as wordt bijgezet in het mauso- leum van de familie Broese van Groenou in Loenen op de Véluwe, die haar de laatste jaren financiëel heeft ge- steund. In april 1990 werd door de Rijksuniversiteit van Gro- ningen de eerste Aletta Ja- cobsprijs uitgereikt aan drs M.Bruyn-Hundt. Minister Hedy d'Ancona onthulde een standbeeld van Aletta Jacobs op het Harmonieplein te Gro- ningen. Over leven en werk van Aletta Jacobs is een film in voorbereiding. (8 pt vet 1 kolom) Dat Aletta Jacobs de eerste vrouwelijke student zou zijn geweest denk ik te moeten tegenspreken. Al in de pério de 1625-1630 studeerde de zeer bekende Anna Maria Schuurmans (met spéciale toestemming) godgeleerd- heid bij de hoogleraar G. Voetius in een apart lokaal van de Utrechtse Hoge- school. Henk Booy de boeren worden bewerkt. Diepploegen of bebouwen is echter uitgesloten. Wonen De bouw van nieuwe burger- woningen in het buitenge bied wil de gemeente niet toestaan. Burgerwoningen zijn een beperking voor de agrarische ontwikkeling van het gebied. In de dorpsgebie- den, daaronder worden ^^^ei^rodk^^IjynMjVinde^ Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Tel. 05990-17975 weer, Kropswolde en Sappe- meer-Noord begrepen zal de bouw van nieuwe woningen beperkt kunnen plaatsvin- den. Zo zouden er aan het Vonderpark in Westerbroek wat woningen bij kunnen ko men en zijn er nog 20 bouwlo- katies in Kiel-Windeweer. Alleen in de kom van Krops wolde kunnen er wat wonin gen bij. Ook in Sappemeer- Noord is er een geringe uit- breiding van de woningbouw mogelijk. Vestiging van startende be- drijven in leegstaande boer- derijen wil de gemeente toestaan. Voordeel is dat de ondememer over goedkope bedrijfsruimte kan beschik- ken en dat de doorgaans cul- tuurhistorisch intéressante gebouwen niet verloren gaan. Toekomst Het gebied de Toekomst in Nieuw Compagnie wil de ge meente maar liefst vier ver- schillende bestemmingen ge- ven. De vloeivelden krijgen een natuurfunctie. De huizen een bewoningsfunctie en in de gebouwen van de voorma- lige fabriek kunnen relatief milieuvriendelijke bedrijven onderdak krijgen. Het bor- deel krijgt als bestemming horeca. HAREN - Voor de zevende maal is er dit jaar in Hortus Haren een optreden uit het zomermuziek-programma. Dit keer komt de groep het Zwink op 12 augustus naar de Hortus. U kunt van deze vrolijke mu- ziek genieten om 11.30 uur. De optredens vinden plaats tussen 11.30 - 12.30 en tussen 13.00 - 14.00 uur. Zwink brengt een divers repertoire ten gehore van barok, ragti- me en volksmuziek, tôt jazz en levensliederen. Molens Windmolens mogen er in het buitengebied best gebouwd worden, alleen wil de ge meente de bouw van wind- turbines op voorhand niet toestaan. Onder windturbi- nes worden molens verstaan met wiekdiameters tussen de 12 en 20 meter en bouwhoog- tes tôt vijftig meter. Voordat het bestem mingsplan definitief wordt vastgesteld vinden er nog uitgebreide inspraakronden plaats. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Er komt geen laag- bouw, maar een flat voor be- jaarden op het braakliggende 'terrein waar tôt voor kort de Dr. Bosschool in Sappemeer stond. Het gebouw is gepland op de zuid-west hoek van het perceel, zodat omwonenden zo min mogelijk last hebben van schaduw. Wethouder H. Mobers zegt dat hoogbouw in het gebied verantwoord is, omdat er zich rondom slechts laag- bouw bevindt. Het is de bedoeling dat de flat van zestig eenheden een soort aanleuncomplex van het enkele honderden meters verderop gelegen bejaarden- tehuis Sint Jozef wordt. Be- jaarden die een woningwet- woning in het complex huren kunnen als dat nodig is ver- zorging of maaltijden van Sint Jozef betrekken. Als raad en provincie instemmen zullen de flats gebouwd wor den door de Christelijke Wo- ningbouwvereniging Talma. Naast deze 60 woningen wil Hoogezand nog 24 andere wo- ningwetwoningen bouwen. Twaalf als inleunwoning bij het bejaardentehuis De Burcht en twaalf op het No- zema terrein naast het ge- zinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten die min of meer zelfstandig kun nen wonen. 43 premiehuurwoningen in hoogbouw zijn er gepland in Gorecht-Oost, haaks op het Kieldiep. Verder zullen er als de plannen doorgaan nog zo'n 50 vrije sector woningen worden gebouwd en zullen de 180 bejaardenflats in de Reensche Compagnie worden gerenoveerd. SCHILDWOLDE - De kalve- ropfokclub „Duurswold" or ganiseert vrijdag een keuring op het terrein van het paar- desportcentrum ,,De Woldstreek", Schildwolder- dijk 67, Schildwolde, begin- nende om 10.30 uur. De prijs- uitreiking vindt plaats op 5 oktober in de land- bouw/tuinbouwschool te Hoogezand. Aanvang 20.00 uur. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 Vervolg van pag. i Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 in de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kolham, Harkstede, Slochteren, SchildwokJe, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 9610 AA Sappemeer Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3