Oudere bejaarden doen te weinig aan politiek Vrijwilligers en dementie WAO-uitkering en werkende partner Nog eem noasoezen Zunne Wob is 100 jaar Samen met de redaktie van Het Nieuwsblad maakt de Stichting Welzijn Ouderen 50-plus Nieuws stichtmg weizijn oude Uw reakties en bijdragen zijn van harte welkom STICHTING WELZIJN OUDEREN - TAK VAN POORTVLIETSTRAAT 361 - 9602 PJ HOOGEZAND - TELEFOON 05980-23454 Imca Marina ontvangt zon- dag in ,,Nog eem noasoezen" Trientje Hazenberg-Van der Schans uit Grootegast. Me- vrouw Hazenberg werkt aan een boek over haar ervarin- gen als herstellend patient na een hersenbloeding in 1982. Het R.I.A.G.G. Groningen afd. preventie organi- seert in samenwerking met de Stichting Welzijn Ouderen het projekt vrijwilligers en dementie. On- langs is omtrent het onderwerp dementie een voor- lichtingsbijeenkomst georganiseerd, welke door zo,n veertig vrijwilligers werd bezocht. Georgani- seerde vrijwilligers kunnen zich schriftelijk opge- ven voor de cursus vrijwilligers en dementie, welke in september van start gaat. Opgave S.W.O. Tak van Poortvlietstraat 361, 9602 PJ Hoogezand, tele- foon 23454. Vraag Mijn man, die thans 52 jaar is, is volledig ar- beidsongeschikt. Nu kan ik werk in een win- kel krijgen voor 14 uren per week. Het daaraan verbonden loon is in ons gezin heel welkom. Mijn vraag is echter of dit in- komen niet gekort wordt op de uitkering van mijn man. Zoals ik heb gehoord, gebeurt dat ook als men een bij- standsuitkering ont vangt. Antwoord Indien uw man een uit kering zou hebben vol- gens de Algemene Bij- standswet, zou de ge- meente inderdaad reke- ning houden met uw persoonlijke inkomsten. Dit is niet het geval bij een AAW- of WAO-uit- kering. De inkomsten van de partner en ande- re gezinsleden hebben geen invloed op die uit kering. Hierbij wil ik opmerken dat u en uw man voor de loon- en in- komstenbelasting wor- den aangemerkt als tweeverdieners zodra u eigen inkomsten krijgt. Terwijl de bruto WAO- uitkering van uw man ongewijzigd blijft zal de netto uitkering door een enigszins verhoogde be- lasting iets minder wor- den. k Ree allainde in d'auto en docht ter aan hou wie hier vleden joar met nbaaidend op fietse re- den k plukte dou kloa- verroosies en van vem ruip de koekoek... k Zai n raiger en zunne knist even achter graauwe wolke vot. Hoogezand - „Ouderen denken vaak: t Zel mien tied wel uutduren!" zegt Trijn Boekhoudt, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (AN- BO). ,,Eigenlijk moeten ouderenbonden en invalidenbonden niet nodig zijn. Ik ben zeker niet voor een ouderenpartij, het rijk moet voor ouderen en invaliden zorgen". Trijn Boekhoudt heeft altijd erg meegeleefd met de minder bedeel- den in onze maatschap- pij: gehandicapten, zie- ken en ouderen. Ze wil zich daar wel helemaal voor inzetten en heeft dat ook al jarenlang ge- daan. Trijn is een zeer sociaal voelende vrouw, die recht door zee gaat en van haar hart geen moordkuil maakt. Ze werd 72 jaar geleden ge- boren in Harkstede, in een groot sociaal-demo- cratisch gezin. Na haar trouwen verhuisde ze naar Wittewierum. Haar echtgenoot werd ziek in de oorlog en al heel jong bleef ze achter met de zorg voor haar zes kinderen. ,,En dan leer je wel vechten!" zegt ze. Ze woonde 13 jaar in Ten Post en was in Ten Boer présidente van de Plattelandsvrou- wen. Later richtte ze daar een afdeling van de Vrouwenbond F.N.V. op. Zo,n 15 jaar geleden verhuisde ze naar Hoo gezand. Aktief In Hoogezand werd Trijn dadelijk lid van de A.N.B.O. en na twee jaar secretaresse te zijn geweest, werd ze voor zitter en is dat tôt op he- den nog. Vanuit de A.N.B.O. heeft ze negen jaar zitting gehad in de Stichting Welzijn Oude ren. Ze werd lid van de Vrouwenbond F.N.V. en was daarvan drie jaar voorzitter. Ook richtte zij een afdeling van de VARA op.In de oude- renbond was zij erg ac- tief. In het begin beston- den de activiteiten al- leen maar uit kaart- en sjoelmiddagen en één keer per jaar een bus- reis. Mede door haar toedoen zijn de activi teiten enorm uitgebreid: meerdere busreizen per jaar, vakantieweken, toneelmiddagen en de opening van het Steun- punt in de Kern. Trijn was echter niet alleen werkzaam binnen de ou- derenbond maar ze was ook een viertal jaren bestuurslid van het Vrouwen project. half doet, volgde ze een driedaagse cursus en woonde gespreksgroe- pen met andere leidsters bij. ,,Ik heb nog met veel vrouwen goed con tact", aldus Trijn, ,,en heeft er iemand proble- men, dan help ik". Trijn Boekhoudt voert het wi VIDO Vanuit het Vrouwen- project werd haar ge- vraagd mee te werken aan de oprichting van een VIDO-praatgroep (Vrouwen In De Over- gang). ,,Toen ze me vroe- gen, dacht ik: kan ik dat wel doen? Maar als je het niet probeert, gaat het over", zegt Trijn. Ze probeerde het, en het ging goed. Ze begeleidde groepen van 7 a 8 vrou wen die lichamelijke en geestelijke problemen hadden door de over- gang. Ze heeft er veel over gelezen en ook door het praten veel ge- leerd. Ze werd door an dere Vrouwenprojecten uitgenodigd lezingen te houden over de VIDO- groepen. Ze werd zelfs gebeld vanuit Limburg. En aangezien Trijn niets Twee soorten ,,We hebben te maken met twee soorten oude ren", zegt ze. ,,Er is ver- schil in kennis en in rijkdom. De oudere ou deren hebben lang ge- werkt en beschikken veelal over weinig geld. Zij hebben ook niet zul- ke hoge eisen, zij zijn te- vreden met kaarten en vissen. De jonge oude ren worden vroeg ge- pensioneerd, beschik ken over meer geld, gaan reizen of hebben een caravan. Zij hebben heel andere behoeften. Zij hebben ook de wens zo lang mogelijk zelfstandig te blijven. Op zichzelf is dat na- tuurlijk prima, maar de mantelzorg is niet groot genoeg. De verschillen- de diensten zijn niet op elkaar afgestemd. Het gebeurt nog maar al te vaak dat men te lang op huishoudelijk hulp moet wachten, of dat men moeilijk hulp kan krijgen als men uit het ziekenhuis komt". Trijn Boekhoudt heeft dan ook een goede raad voor de 50-plussers: ,,Zet je zo vroeg mogelijk in voor ouderen, je bent eerder oud als je denkt!" Nies Sap-Akkerman HARKSTEDE - Harkstede heeft haar 100-jarige, mevr. W. Nijburg- Hogenberg gee- erd. Er werd een receptie ge- houden in het multifunctio- nele centrum ,,De Roemte". Onder de hezoekers waren 2 burgemeesters, te weten bur- gemeester Lebbink van Slochteren en burgemeester Euverink van Vlagtwedde. De laatste is familie van de 100-jarige. Hare Majesteit de Koningin had de jarige een gelukstelegram gestuurd. 50-plus Nieuws sho

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 9