Wonen aan de.... Van der Duyn van Maasdamweg Marga Stalman 3e op WK surfen Sporttoer op grootse Braderie 40 van Sappemeer L HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 Van der Duyn van Maasdamweg De Van der Duyn van Maas damweg werd op 3 oktober 1963 genoemd naar graaf Adam François Jules Ar mand van der Duyn van Maasdam, die leefde van 1771 tôt 1848. Samen met Van Hogendorp en Van Limburg Stirum vormde hij het„Drieman- schap", dat na de val van Na poléon in 1813 het Voorlopig Bewind vormde, in afwach- ting van de terugkeer van de prins van Oranje. Adam François Jules Ar mand van der Duyn van Maasdam werd geboren op 13 april 1771 in Deventer als zoon van Willem van der Duyn (heer van 's Gravemoer en Maasdam) en Magdalena Elisabeth van Lijnden. Zijn vader was onder meer lid van het hoogheemraadschap van Rijnland, dat belast was met de waterstaatszorg in het gebied. Luitenant Zoals een graaf betaamt krijgt Adam zijn opleiding aan een kostschool. Als oudste zoon was hij voor- bestemd om een burger- lijk/politieke loopbaan te volgen, maar gezien de moei- lijke situatie van de Repu- bliek kiest hij voor een mili taire carrière. Die begint als hij pas 16 jaar oud is en direct het eerste jaar al wordt hij bevorderd tôt luitenant bij het regiment Oranje Nassau. Een jaar later treedt hij toe tôt het regiment van de Hol- landse Gardes. In 1789, hij woont dan in Den Haag, heeft Adam van der Duyn van Maasdam een kans gekozen te worden in de Rid derschap van Holland. Maar de pech voor hem was dat al- leen militairen met de rang van kolonel of hoger daarin worden opgenomen. Van der Duyn houdt het militaire le- ven verder voor gezien. Hij gaat studeren in Leiden en promoveert 2 jaar later. Hofhouding Na zijn studie krijgt de jonge graaf een fraaie baan aange- boden bij de hofhouding van de erfprins van Oranje en in 1793 wordt hij alsnog toege- laten tôt de Ridderschap van Holland. Dat volt hem zwaar tegen. Van der Duyn vindt deze machtigste ridderschap van de Unie maar bekrom- pen en kleingeestig. Het jaar 1795 staat voor de deur. Aan de revolutie en omwenteling die leiden tôt de Franse overheersing doet Van der Duyn niet mee. Als Orangist is hij aanhanger van een erfelijk gezag en van een constitutionele monar chie, in overeenstemming met de grondwet. Hij moet later ook niets hebben van de overheerser keizer Napoléon Bonaparte, die hij een des- poot vindt. Lang voor de naam van Napoléon Bona parte zelfs maar bekend was, had Van der Duyn er al op gewezen dat afschaffing van de plaatselijke en provincia le gewoonterechten, van de oude adel en van de autori- teit van de kerk, de weg wrij- maakt voor een despotische heerser, zoals Napoléon zou worden. De graaf had dus een vooruitziende blik. Van 1795 tôt 1813 (de Franse tijd) leidt Van der Duyn een teruggetrokken leven temid- den van zijn vele boeken en vervult geen enkel openbaar ambt. Op 7 juli 1799 trouwt hij met de mooie Maria Fre- derika Isabella Benjamina, dochter van Philip van der Capellen en Maria Taets van Amerongen. Het paar gaat wonen op kasteel IJsselstein en krijgt 4 kinderen. Tôt groot verdriet van Van der Duyn overlijdt zijn jonge vrouw op 10 juli 1810 in Maarssen. Ze wordt begra- ven te Schalkwijk. Oranje boven In 1811 keert Van der Duyn met zijn kinderen terug naar 's Gravenhage, waar hij be- trekkingen aanknoopt met het overschot van de oude Oranje-partij en met oud-re- genten, die allemaal ontevre- den zijn over deFranse inlij- ving van ons land. Na het de- bacle van Napoléon in Rusland wordt ook het gewo- ne volk, dat door het conti- nentaal stelsel (handel met Engeland was verboden) in grote armoede leefde, on- rustig: volksoplopen, clan- destiene aanplakbiljetten, er werd zelfs hier en daar oran je gedragen en Oranje Bo ven" geroepen. Nadat Napo léon in de volkerenslag bij Leipzig (16 - 19 oktober 1813) verpletterend is verslagen en de Fransen zich terugtrekken durft het stadsbestuur van Amsterdam nog steeds geen partij te kiezen. Dan vormen Van der Duyn, Van Limburg Stirum en Van Hogendorp het bekende ,,Drieman- schap" dat op 21 november een voorlopig algemeen bestuur vormt, dat een Nati onale regering van patriotten en prinsgezinden onder de prins van Oranje voorbe- reidt. Daarmee leggen ze de basis voor het huidige ko- ninkrijk der Nederlanden. Op 30 november 1813 keert prins Willem Frederik (de la- tere koning Willem I) terug in Nederland en begint het nor male leven langzamerhand terug te keren. In 1814 en 1815 maakt Van der Duyn van Maasdam deel uit van de commissie die de nieuwe grondwet voorbereidt. In 1814 wordt hij benoemd tôt buitengewoon ambassa deur bij het Engelse hof. Sa men met ambassadeur Fagel moet hij voor de prins van Oranje de hand gaan vragen van prinses Charlotte. Maar van een huwelijk is nièt ge- komen. Van 8 tôt 19 augustus 1815 is Van der Duyn lid van de Sta- ten Generaal. Van 1817 tôt 1844 is hij gouverneur van Zuidholland en lid van pro vinciale staten van die pro- vincie. Over het autocratisch (ei- genmachtig) optreden van Adam François Jules Ar mand van der Duyn van Maasdam Willem I tegenover de Belgen en tegenover de afgescheide- nen van de hervormde kerk laat hij zich kritisch uit. Ook over de grondwetsherziening van 1840 is hij niet erg te spreken. In de période 1838 - 1839 bezoekt hij Stuttgart ter voorbereiding van het huwe lijk tussen de erfprins en prinses Sofia van Wurtem berg. De grondwetsherziening van 1848 (Van der Duyn zat met Thorbecke in de voorberei- dingscommissie) acht hij een grote verbetering. Vanaf 25 augustus 1848 maakt hij deel uit van de eerste kamer tôt hij op 18 december, 77 jaar oud, overlijdt. Tôt de vele functies die Van der Duyn van Maasdam be- kleedde behoort ook die van ,,Minister van Staat" (vanaf 1843) en van curator van de Leidse Universiteit (1813 tôt 1848). Hij was ook kamerheer van de prins van Oranje, grootmeester van het huis der koningin en oppermaar- schalk van de koning. KROPSWOLDE - De achtienjarige Marga Stalman uit Krops- wolde behaalde dit weekend een derde plaats bij de wereldkam- pioenschappen surfen in Hoorn. Nog een beetje confuus onder- gaat Marga het succès. Een huis vol bloemen en op het terras en in de kamer praktisch heel Kropswolde achter een pilsje. Als klap op de vuurpijl een heuze koets en een zegetocht door het dorp. Nadenken Windsurfen is volgens Marga toch vooral een kwestie van goed nadenken en de juiste beslissingen nemen. Denken kan ze klaarblijkelijk, want veel trainen doet Marga, hoe- wel ze pal aan het Zuidlaar- dermeer woont, niet. Gemid- deld staat ze twee driemaal per week op de plank. Af en toe bindt ze wel eens de skee- lers onder, aan krachttrai- ning heeft ze een broertje dood. ,,Ik heb denk ik van nature een goede conditie", zegt ze vrolijk. Er snel se- rieus aan toevoegend, dat er voor dit WK wel hard is ge- traind. Een voile week con- centreerde ze zich volledig op het surfen in Edam. Marga startte dit jaar voor het eerst bij de senioren, om- dat ze aan het einde van het jaar negentien wordt. Succes- sen haalde ze bij de junioren door in 1988 als zevende te eindigen bij de Europese ka- mipoenschappen en als derde op de Nederlandse. In 1989 behaalde ze een vierde op het WK. Bovendien won ze de se- lectie wedstrijden voor de Nederlandse kampioen- schappen, die helaas wegens windgebrek nimmer zijn ge- houden. Marga, met haar superlichte figuurtje is in het voordeel als er met weinig wind moet worden gevaren. Tijdens de tien manches die de deel- neemsters moesten surfen woei het echter stevig tôt hard. ,,Normaal ben ik altijd ontzettend zenuwachtig als het hard waait, maar ik heb deze keer gewoon tegen me- zelf gezegd... ailes of niets. En nu kan ik dus ook winnen bij harde wind". Om de der de plaats heeft Marga stevig moeten knokken. Voor de laatste manche stond ze tien punten achter op de nummer drie, Ulla Blom uit Utrecht. ,,Ik gokte goed. Gelijk na de start ben ik overstag gegaan. Het hele veld ging rechts, ik ging links en die keuze was perfect. Ik had aile wind en kon daardoor terrein win nen". Een profcarriere als wind- surfster ambieert Marga vooralsnog niet. ,,Ik wil ge woon een goede baan. Lukt dat niet dan kan ik altijd nog proberen met windsurfen mijn brood te verdienen". Zonder sponsoring is wind surfen op dit niveau onmoge- lijk. ,,Ik ben dus heel blij dat gieterij Borcherts mijn plank en Windsurfing Paterswolde mijn zeilen betaalt", zegt Marga. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De grote najaarsbraderie op 31 augustus van de 40 van Sappemeer staat dit jaar geheel in het teken van sport. De diverse activiteiten worden doorspekt met optredens van bekende artiesten. Ook onbe- kende artiesten komen trouwens aan bod. Voor de talenten- jacht of de rapper van de dag wedstrijd kunt u zich opgeven bij S.G. Wilpstra, Luth. Kerkstraat la, 9611JK Sapppemeer. Op sportief gebied valt er het volgende te genieten: Cros- sen in mini motortrikes, voetballen op een met lucht- Surfkampioene Marga Stalman maakt triomftocht kussens afgeschermd veld, fietsen op superbikes, deel- nemen aan de familie fitness- race. Wie het spektakel van bovenaf wil zien, kan opstij- gen in een heteluchtballon. Voor de kleintjes is er een reuze voetbal en een spring- kussen. De braderie gaat open om 10.00 uur en sluit om 21.00 uur. Het sportspektakel sluit een uurtje eerder namelijk om 20.00 uur. Koopjes zijn er natuurlijk plenty te halen op deze bra derie die een abonnement op stralend weer heeft. Veel prijzen vallen er te verdienen bij de talentenjacht en bij de sportfestijnen. De sporttoer wordt gepresen- teerd door Frank van Dru- nen, die zo'n zeven jaar gele- den op de TV doorbrak als komiek en onder meer in de sterrenshow optrad als ,,Ko Kabbelaar".

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5