Javaans contract- arbeider gehuldigd t WV's toekomst zonniger 4-deuge 1 Buitengebied op dise Bote Wilpstra burgemeester Zuidlaren Noord Drentse Rijwieldagen Rondje Zuidlaarder- meer Zomerspektakel in het water Stinkt eigen mest minder? NO RM A AL W.V. f 438, 8*^ HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1990 -- HOOGEZAND-SAPPENMEER - Vorige week donderdag was het honderd jaar geleden dat de eerste Javaanse contrac- tarbeiders vanuit Java naar Suriname werden vervoerd om op de plantages de plaats te gaan innemen van de bevrijde ne- gerslaven. Met tienduizenden werden ze geronseld. Van de mooie beloften, die hen waren gedaan kwam heel weinig te- recht en slechts weinigen kregen de gelegenheid terug te ke- ren naar hun geboorteland Java. Carlo Djaoudji overhandigt het herdenkingsbord aan de on- geveer 95-jarige Kasman Tjokro Voor dit stukje vergeten Su- rinaams-Nederlandse ge- schiedenis komt de laatste tijd steeds meer belangstel- ling. In Hoogezand- Sappe- meer wilde de Javaans-Suri- naamse werkgroep ,,Sjawa" graag een herdenking hou- den met een culturele mani- festatie. Er waren ook plan- nen om een fonds te vormen waarmee de weinige nog in leven zijnde contractarbei- ders in staat gesteld zouden worden nog eenmaal hun ge boorteland te bezoeken. Initiatiefnemer Carlo Dja- oedji is een teleurgesteld man. Van de geplande mani- festatie is niets terecht geko- men. Volgens Djaoedji door gebrek aan medewerking van het aktiviteitencentrum voor Surinamers en Antillia- nen. (Van het centrum was niemand voor commentaar bereikbaar). Van de bedrij- ven die werden aangeschre- ven reageerde alleen de fir- ma Armstrong. Gerondseld Voor Kasman Tjokro, die zelf omstreeks 1910 als contrac- tarbeider naar Suriname werd verscheept ging de 9e augustus toch niet onge- merkt voorbij. Namens de werkgroep werd hem door Djaoedji een herdenkings bord met inscriptie aangebo- den. Tjokro is de oudste voorma- lig Javaanse contractarbei- der in Hoogezand-Sappe- meer. Volgens zijn paspoort is hij geboren ,,ongeveer 1895". Zijn gezondheid is niet al te best en zijn geheugen bestaat nog slechts uit flar- den. We begrijpen dat hij on- geveer 15 jaar was toen hij werd geronseld in het dorp Djombang en na de lange zee- reis terecht kwam op de plantage Aliance in het dis trict Cammowijne. Tjokro woont sinds 1975 sa- men met zijn vrouw bij een kleindochter in Hoogezand. Mevrouw Tjokro is ongeveer 10 jaar jonger en haar geheu gen is veel beter. Ook zij kwam vanuit Java terecht op de plantage Aliance. Ze was toen 14 jaar. ,,Er was ons een soort luilekkerland beloofd. Huishoudelijk werk met een goed loon. Maar daarvan kwam niets terecht. Waar we heen gingen wisten we hele- maal niet en we mochten niet eens afscheid nemen van on ze ouders". Na de afloop van het contract bleven ze wonen op de plan tage. Een klein stukje grond om te bewerken en 100 gul- den premie, dat was de belo- ning. Maar weinig Javanen hadden de gelegenheid terug te gaan naar hun geboorte land. Mevrouw Tjokro zou ook nu nog wel graag terug- willen naar Java. Het begin van de contractar- beid, die tôt de tweede we- reldoorlog bleef bestaan, wordt in Suriname herdacht met de onthulling van een standbeeld en de opening van een cultureel centrum. Carlo Djaoedji zal erbij zijn. Op 8 september is hij terug om in Den Haag een manifestatie in het congresgebouw bij te wonen, waar een film over de Javaanse emigratie in pre mière zal gaan. Op 6 septem ber wijdt de NOS hieraan een voorbeschouwing. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Het bestemmings- plan buitengebied van de ge- meente Hoogezand-Sappe- meer is ook op discette ver- krijgbaar. Handig voor men- sen die alleen bepaalde onderdelen nodig hebben of papier willen besparen. De D66-er Bote Wilpstra is benoemd tôt opvolger van burge meester Kymmel van Zuidlaren. Wilpstra was als Groninger gedeputeerde nauw betrokken bij de omstreden gemeentelij- ke herindeling. Tôt 1 januari van dit jaar was hij waarne- mend burgemeester van Eenrum. DONDEREN - Zaterdag en zondag worden door de sa- menwerkende VVV's van Noord Drenthe weer de jaar- lijkse fietsdagen in het ge- bied georganiseerd. Centrale punt van de drie trajecten is Café Trip in Don- deren. De controleposten en startplaatsen zijn gevestigd op de volgende plaatsen: Oostroute: Zuidlaren, VW kantoor; Eelde, camping ,,Schelf- horst"; Vries, café Onder de Linden. Zuidroute: Assen, midgetgolfbaan Pon- derosa aan de Rode Heklaan en Norg, café Norgerhout. Westroute: Roden, VW kantoor, Leek, café Duurt van Dijk en Peize, café Ensing. Beide dagen kan worden gestart tussen 9.00 en 13.00 uur. De controleposten zijn open tôt 18.00 uur. HOOGEZAND-SAPPE- MEER - Voor het Rondje Zuidlaardermeer" dat de VW H-S op zaterdag organi- seert, zijn nog kaarten be- schikbaar. U kunt zich nog opgeven tôt en met 15 au gustus bij de VW. HOOGEZAND-SAPPEMEER - De toekomst van de VW in Hoogezand-Sappemeer ziet er zonniger uit dan ooit. Moest er tôt voor kort worden gewerkt met een schamele tegemoetko- ming van de gemeente van 5000 gulden per jaar. B en W heb ben nu besloten dat er voor dit jaar 15 duizend gulden en voor het jaar daarna 20 duizend gulden bijkomt. Uiteindelijk wil het gemeen- tebestuur 17.500,-- per jaar aan de VW besteden, het is de bedoeling dat het be- drijfsleven met de rest over de brug komt. ,,We zijn jaren van mening geweest dat de het bedrijfsleven meer zou moeten doen voor de VW. Dat bedrijfsleven vindt ver- volgens dat de gemeente die- per in de buidel kan tasten. We kunnen natuurlijk niet jarenlang naar elkaar blijven kijken, daarom hebben wij de eerste stap gezet, in de hoopt dat het bedrijfsleven zal volgen", aldus burge meester J.L.D. van der Lin- de. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Het zomerspektakel van de Nije wordt zaterdag afgesloten met een water- festijn in het zwembad de Kalkwijck. Dat waterfestijn wordt ge- houden in de vorm van een zwembaddisco, terwijl jonge- ren tussen de 12 en 18 jaar in de gelegenheid worden gesteld spulletjes te verko- pen aan de rand van het bad. Inschrijven voor het spekta- kel kan bij het zwembad of bij de Nije. De toegang is gra tis. Gemeenteraadslid Herman Visker (CDA) wil meer uit- breidingsmogelijkheden in het bestemmingsplan buiten gebied voor intensieve vee- houderijen. Dit om te voor- komen dat vanuit andere streken van ons land mest wordt aangevoerd. Volgens wethouder H. Mobers is de gemeente Hoogezand-Sappe meer al aardig afgedekt met intensieve veehouderijen en verhinderen de daarvan uit- gaande stankstralen nu al op de meeste plaatsen de bouw van burgerwoningen. Bestaande uit. kookpan m.d. 0 16 cm. 2.0 Itr kookpan m.d. 0 18 cm. 2.5 Itr kookpan m.d. 0 20 cm. 3.4 Itr steelpan z.d. 0 16 cm. 1.5 Itr Geschikt voor elke warmtebron. Extra zware kwaliteit. Robuust in het gebruik en gemakkelijk te reinigen. Met warmte-geteidende aluminium sandwich bodem. Met zwaar deksel. Met warmte isolerende grepen - ovenvast tôt 250°C. Geschikt voor het koken met weinig vocht. M. Veningastraat 28 Hoogezand Tel. 98507 n O O îj

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 8