Wonen aan de.... Multatulistraat Commissie mort nauwelijks over samengaan basisscholen „De Boer" m HET NIEUWSBLAD ïïiathion en Biathlon in Meerwijck Indië Multatulistraat ,,Multatuli" betekent ,,ik heb veel gedragen". Onder dit pseudoniem schreef Eduard Douwes Dekker in 1859 het bekende boek ,,Max Have- laar of de koffy-veilingen der Nederlandsche Handel-maat- schappij", waarmee hij pro- testeerde tegen de uitbuiting van de Javanen en tegelijk probeerde eerherstel te krij- gen voor zichzelf. Hij wordt beschouwd als de belangrijk- ste Nederlandse schrijver van de 19e eeuw. Bij raads- besluit van 30 augustus 1971 werden de namen Penning- straat en Potgieterstraat ge- wijzigd in Multatulistraat" Eduard Douwes Dekker werd op 2 maart 1820 in Am sterdam geboren, als zoon van de doopsgezinde Friese ouders Engel Douwes Dek ker en Sietske Eeltjes Klijn. Zijn vader was kapitein op de grote vaart. Na enkele ja- ren gymnasium werkte Edu ard korte tijd op een handels- kantoor. Over die tijd heeft hij later geschreven in ,,Wou- tertje Pieterse", een jongen vol fantasie, trots en eerzuch- tig, vol romantische dromen over recht en ridderlijkheid temidden van een kleinbur- gerlijke omgeving. zijn vader hem mee naar In dië, waar hij ambtenaar wordt bij de Algemene Re- kenkamer in Batavia. Uit liefde voor Caroline Ver- steegh treedt hij toe tôt de katholieke kerk, maar vader Versteegh geeft geen toe- emming voor een huwelijk omdat Eduards gedrag (er was sprake van speelschul- den) hem niet aanstond. Op 24 augustus 1842 verbreekt Caroline de relatie. Dekker is dan al overgeplaatst naar Natal aan de westkust van Sumatra. Na een jaar wordt hij geschorst vanwege een kastekort en later op wacht- geld gezet. Een onderzoek wijst uit dat hem alleen slor- digheid te verwijten valt. Op 10 april 1846 trouwt Dek ker met de verarmde baro- nesse Everdine (Tine) van Wijnbergen. Na posten in Poerworedjo (1846) en Mena- do (1848) gaat hij in 1851 als assistent-resident naar Am- bon, maar daar wordt hij ziek. Het 2-jarig verlof naar Nederland wordt wegens fi- nanciële problemen gerekt tôt midden 1855. Op nieuw- jaarsdag 1854 is zijn zoontje Edu geboren. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Zonder al te veel gemor is de commissie onderwijs gisteren akkoord gegaan met het sa mengaan van de Rembrandtschool en de Van Heemskerck- school. Wel wil de commissie dat er zorg voor wordt gedragen dat de kinderen van de Rembrandtschool veilig de Hoofd- straat kunnen kruizen. Sommige leden van de commissie op- perden dat er maar een tunnel moet worden aangelegd, om dat stoplichten ook niet veilig zijn. Ouders hebben naar vo- ren gebracht dat een Hooghoutje misschien een veilige oversteekplaats kan bieden. Het samengaan van de scho- len heeft voor het personeel van beide scholen negatieve gevolgen. Het personeel wordt als het ware geritst. Dan weer van de ene, dan weer van de andere school zullen de mensen met de minste dienstjaren afvloeien. Wethouder M. Lantinga zegt dat juist voor het samengaan van de Van Heemskerck- en de Rembrandtschool is geko- zen, omdat naar verwachting het leerlingen aantal van bei de scholen fors zal teruglopen in de komende jaren. Op de Rembrandschool is de terug- loop in leerlingenaantal vooral het gevolg van verhui- zingen. Mensen met jonge kinderen wonen liever in een Knevelarij Terug op Java krijgt hij, via relaties van Tine, toegang tôt het hof van Gouverneur-Ge- neraal Duymaer van Twist, die hem in januari 1856 be- noemd tôt assistent-resident van Lebak, in het westen van Java. Daar heeft hij te maken met een wat slappe chef, de rési dent Brest van Kempen en met de inlandse regent de hoogbejaarde Raden Adhi- patti Karta Natta, die onbe- taalde diensten van de bevol- king eiste. Dekker acht hem schuldig aan uitzuiging en knevelarij en, nauwelijks vijf weken in functie, ver- zoekt hij zijn chef de inlandse regent met spoed te verwij- deren om een vrij en onpar- tijdig onderzoek mogelijk te maken. Deze weigert en legt de zaak met instemming van Dekker voor aan de Gouver- neur-Generaal. Dekker wordt berispt en overge plaatst naar Ngawi. De hoogst beledigde Dekker kan dit niet verkroppen en neemt ontslag. Een later onderzoek wijst uit dat de regent van Lebak inderdaad buiten zijn bevoegdheid is gegaan, maar Dekker krijgt geen eer herstel. Zonder zijn gezin keert hij in 1857 terug naar Nederland. In 1859 werkt hij in Brussel in armoedig hotelkamertje als een razende aan de Max Havelaar. Op 13 oktober schrijft hij aan Everdine ,,Lieve hart mijn boek is af, mijn boek is af. En ik sta u borg dat het opgang maakt. Het zal als een donderslag in het land vallen, dat beloof ik je". In 1860 wordt het door bemiddeling van Jacob van Lennep uitgegeven, in een vrij kostbare vorm, hetgeen niet de bedoeling was. Het boek bevat Dekkers persoon- lijke geschiedenis in Lebak. De bestuursambtenaar Have laar, die hij beschrijft als eensgezinswoning dan in een flat en in het Noorderpark staan nu juist veel flats. Op de Rembrandtschool zitten op dit moment nog 84 leerlin gen, de opheffingsnorm voor een school is 75. Kritiek uitte PvdA-er F. Kramer in de richting van de medezeggenschapraden van de scholen. Kramer vindt het onverstandig dat het ouder- deel van de raad, die al voor de vakantie op de hoogte was van de aanstaande fusie, die mededeling pas na de vakan tie aan de ouders heeft ge- daan. T. Niemeyer van het GPV vindt dat de beslissing over het samengaan van de scholen nog best een jaar kan worden uitgesteld. „Recent zijn er nog twee gebouwen bij de Rembrandtschool ge zet, toen was dus de verwach ting dat de school zou blij- ven. Twee jaar later moet de school worden opgeheven, zo snel kunnen zaken verande- ren en dat kan misschien ook best ten goed gebeuren". „een vat vol „tegenstrydig- heids", is Eduard Douwes Dekker zelf. Literair was het boek een groot succès. Het werd in vele talen vertaald. Eerherstel voor zichzelf en een betere positie voor de in- landers heeft Dekker er niet mee bereikt. Eduard Douwes Dekker blijft schrijven al zal hij nooit meer een groots en af- gerond geheel tôt stand bren- gen. Misschien het belang- rijkste werk uit die période is de brievenroman ,,Minne- brieven", een soort vervolg op de Max Havelaar. Vanaf 1862 verschijnen zijn ,,Ideeën", in totaal 1282 stuks. Zegaan over een bonté mengeling van onderwerpen, die soms met dichterlijke verbeelding, maar vaak ook met bittere spot worden be- handeld. ,,Woutertje Pieter se" en ook het toneelstuk ,,Vorstenschool" maken er deel van uit. Idee nummer één luidt: Misschien is niets geheel waar, en zelf s dat niet". Oorvijg De jaren rond 1865 waren voor Dekker moeilijk door persoonlijke problemen en geldgebrek. Zijn gezin (er was ook nog een dochtertje geboren) kan hij niet onder- houden. Tine vertrekt met de kinderen naar Italië. In 1866 wordt Dekker veroordeeld tôt 2 maanden gevange- nisstraf en 50 gulden boete omdat hij een jongmens dat een toneelspeelster beledigde een oorvijg heeft gegeven. Om die straf te ontlopen gaat hij met zijn vriendin Mimi Hamminck Schepel naar Duitsland. In 1869 vormt hij met Mimi, Tine en de kinde ren in Den Haag een ména gé a trois", die veel opzien baart. Maar al na een jaar gaat Tine terug naar Italië waar ze in 1874 overlijdt. Dekker woont met Mimi, met wie hij in 1875 is ge- Evenals voorgaande jaren wordt er zaterdag weer een triathlon gehouden in het re- creatiegebied Meerwijck". Dit jaar staat er bovendien een biathlon op het program ma, dat wil zeggen: zwem- men en fietsen, fietsen en lo- pen. De afstanden zijn de zelfde als die van de 1/4 en 1/10 triathlon. De start van beide evene- menten is om 09.30 uur. De organisatie is ook dit jaar weer in handen van: Zwem- vereniging De Inktvis, Wie- lervereniging Tour 75, Gym- nastiekvereniging DFS en voor de triathlonopbouw is verantwoordelijk de Scou- ting Hoogezand-Sappemeer. Dit ailes staat onder auspi- cien van de Commissie Spor- tieve Récréâtie. Multatuli (Eduard Douwes Dekker) trouwd, in Duitsland. Vanaf 1880 in een huis in Nieder-In- gelheim dat hij van zijn vrienden heeft gekregen. Hij overlijdt op 19 februari 1877 en is waarschijnlijk de eerste Nederlander die werd gecre- meerd. Mansholt Multatuli's invloed groot ge- weest. Geloof en gezag wees hij af. Tegen sociaal en maat- schappelijk onrecht ook in Nederland ging hij tekeer. Zeer bekend is zijn publicatie van het huishoudbudget (6 gulden in de week) van een arbeidersgezin. Ook de onge- lijke positie van man en vrouw was hem een gruwel. Hoewel zelf meer een ver- licht despoot dan socialist, waren zijn opvattingen baan- brekend voor de pioniers van het socialisme. In 1874 ver- oordeelde hij de Atjeh-oorlog en werd daarin bijgevallen door de hereboer Mansholt uit Meeden, op wiens boerde- rij hij een aantal keren lo- geerde. In 1879 spreekt hij in Veendam over het Athéisme. Multatuli was ook een taal- vernieuwer. De eerste schrij ver die een soort spontané spreektaal gebruikte. „Ik leg mij toe op 't schrijven van le- vend Hollands, maar ik heb school gegaan". Frekie Frekie:„diekman, joen hond het mie beten." Diekman: ,,As ik joe zo aan- kiek en ik was hond, din...." Frekie Antje: „Mien pa scheert hom mit piep ien mond". Frekie: „Dat is niks. Mien pa knipt noagels van tonen mit sokken aan". PARTYCATERING KflNT EN KLARE WARME BEZORGMAALTIJDEN HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 Mi Verschijnt elke donderdag in een oplage van 24.000 m de plaatsen: Hoogezand, Sappemeer, Kotbam, Harkstede, Slochteren, Schildwokie, Zuidbroek, Kielwindeweer, Westerbroek, Waterhuizen, Foxhol, Zuidlaren, de Groeve Kantoor Gorecht Oost 30 Tel./Fax. 05980-24848 Postbus 18 Redaktie: Persburo Edzes Tel. 05980-97145 Adv.afd.: Na 18.00 uur J. Wagt Tel. 05990-17975 Deze maaltijden van f 10.00 en f 12.50 kunt u telefonisch bestellen en worden warm bij u aan huis bezorgd Samenstelling van de maaltijd is: vleesgerecht, 2 soorten verse warme groente, rauwkostsalade, gekookte of gebakken aardappelen of rijst Bestellen voor het weekeinde tôt zaterdag 15.00 uur, andere dagen tôt 18.00 uur Bezorgkosten f 2.50 Een menulijst wordt op verzoek toegezonden Vraag ook naar onze folder over afhalen/bezorgen van salades en borrelhapjes etc. Telefoon 05980-93066 Telefax 95738 Korte Groningerweg 47 FOXHOL

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 3