Homo-huwelijk van kaftje lot kaftie niet in de bijbel Ruimteschip naar Meerwijck De nije mensen bij de Nije Dash wordt zestig Spuiten op emancipatie-agenda KENWOOD ŒHmstaasiHfe-ss Pïdfl en GPV tegen huiswerksubsidie Cursussen in de aanbieding J 20e WIMA-tocht HOOGEZAND-SAPPEMEER - „Wie de bijbel leest van kaft je tôt kaftje kan nooit instemmen met een huwelijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht. Zelfs als zo'n huwelijk volgens het burgerlijk wetboek mogelijk zou zijn, dan kan het nog niet, omdat de universe wet van God daarboven gaat". Dit standpunt verkondigde het GPV-raadslid T.Nie- meijer in de commissie Algemene Zaken van Hoogezand-Sap- pemeer, naar aanleiding van het verzoek van Gérard Kuipers en Frans Stello om samen in het huwelijk te mogen treden. Ook CDA-fractievoorzitter H. Visker vond dat het Collè ge van B W afwijzend had moeten beschikken en de verantwoordelijkheid niet had mogen leggen bij de ambtenaar van de burgelijke stand, die wettelijk de taak heeft na te gaan of trouw- lustigen ,,huwelijksbevoegd" zijn. Dat Collège (inclusief CDA-wethouder M. Laaning) is wel voorstander van de wettelijke bekrachtiging van een duurzame relatie (het woord .huwelijk" wordt niet gebruikt). Maar de aan- vragers zullen voorlopig ook in Hoogezand-Sappemeer niet kunnen trouwen. ,,Er moet gehandeld moet wor- den binnen het kader van de wettelijke mogelijkheden", aldus het antwoord van het Collège. Dat die mogelijkhe den verruimd moeten wor- den, daarop zal worden aan- gedrongen bij de de Vereni- ging van Nederlandse Gemeenten. De beslissing moet genomen worden door de landelijke politiek. Zowel Groen Links, D66 als WD willen eerst nog overleg in ei- gen kring alvorens een uit- spraak te doen. Dit laatste deed P.v.d.A-fractievoorzit- ter R. Stàbler de verzuchting slaken: ,,Ik zou willen dat in deze gemeenteraad het libé rale standpunt eens naar vo- ren werd gebracht". Fractie- voorzitter R. Ronda wilde homo's en hetero's wel de- zelfde rechten geven, maar verklaarde een homo-huwe lijk persoonlijk onnatuurlijk te vinden. Alleen J. Anne- veldt (Gemeentebelangen) wenste het homo-paar een ge- lukkig huwelijk toe. Massaal bevolkten ze Zondagochtend vanaf 9 uur het recrea- tiegebied Meerwijck. De kinderen van de basisschool Het Ruimteschip en hun ouders. Voor een feestelijke kennisma- kingsochtend. Maar eerst waren ze even bij de school langs gegaan om te kijken of de vlag uit hing. Hing de vlag uit of niet? Daar ging het om zondagoch tend 19 augustùs bij het Ruimteschip in Woldwijck. Gelukkig wel, want dat bete- kende dat het weer mooi ge- noeg was om de feestelijke kennismakingsochtend die het personeel had georgani- seerd, door te laten gaan. Zo'n 300 kinderen en hun ou ders deden verdeeld in groep- jes enthousiast mee aan aller- lei spelletjes. (Het denne-ap- pel poepen was een groot succès!) Daama konden hon- ger en dorst gestild worden bij een groots opgezette pick- nick, waama het feest werd besloten met een grote speur- tocht door het bos. Waarom organiseert het per soneel van een school zoiets en dan nog wel op Zondag ochtend? Daar zit niets inge- wikkelds achter: ,,Het leek ons gewoon een leuk idee". En dat was het ook. Iedereen genoot zichtbaar van het on- gedwongen samenzijn in de zomerzon, en dat was precies de bedoeling. HOOGEZAND-SAPPEMEER - Woensdag 29 augustus praat het emancipatie- overleg van Hoogezand-Sappemeer onder meer over injectiespuiten die rondslingeren in hosjes rondom schoolpleinen. Het punt is geagendeerd op verzoek van mevrouw G. Smallenbroek, die namens de Vereniging van Huisvrou- wen deel uit maakt van het overleg. Volgens haar is er sprake van een probleem waar veel ouders zich be- zorgd over maken. Dat doet ze zelf ook. ,,Een kind schramt zich aan een spuit. De moeder doet een pleister op het schrammetje en later heeft het kind misschien aids". Als mevrouw Smal lenbroek haar zin krijgt wordt vanuit het emancipa- tie-overleg een brief geschre- ven naar het Collège van B W, waarin om maatregelen wordt gevraagd. HOOGEZAND-SAPPE MEER - De PvdA en het GPV in Hoogezand-Sappemeer willen niet dat de stichting huiswerkbegeleiding dit schooljaar een subsidie van 7500 gulden krijgt. Huis werkbegeleiding is een zaak van de school", aldus F. Kra- mer gisteren in de commissie onderwijs. De stichting huiswerkbege leiding zetelt in de Aletta Ja- cobsscholengemeenschap. Bij de stichting zijn ook kinde ren van andere scholen wel- kom, maar de praktijk is dat vooral leerlingen van de AJS de stichting gebruiken. Uit het jaarverslag blijkt dat vooral veel kinderen van et- nische minderheden gebruik maken van de voorziening. Werkloze leraren en stagaires van het Ubbo Emmius geven les in de huiswerkklas. Wet- houder Meia Laninga wil de huiswerkbegeleiding via de stichting voorlopig in stand houden en het punt meene- men in de fusie besprekingen AJS/SBHS. De AJS verzorgt trouwens ook zelf een deel van de huis werkbegeleiding. In de twee- de klas kunnen leerlingen in dien hun mentor dat nodig vindt huiswerkbegeleiding krijgen. Die begeleiding wordt opnieuw door Ubbo Emmius studenten gegeven, die studenten staan echter onder leiding van leraren van de AJS. Los van de huiswerkbegelei ding krijgen de leerlingen studielessen. Ook worden er hulplessen gegeven als er achterstand dreigt in een be- paald vak. HOOGEZAND-SAPPE MEER - Het Edukatief Be- raad organiseert vandaag een open dag, waaraan vier in- stellingen die cursussen en onderwijs voor volwassenen verzorgen, deelnemen. Tus sen drie uur 's middags en acht uur 's avonds kan men bij de instellingen terecht voor informatie over het on- derwijsaanbod. In het Centrum voor Volwas- senenedukatie aan de Spoor- straat Zuid 52 vindt men het Noordelijk Avondkollege (MAVO, HAVO, Konversa- tiekursussen), de Basisedu- katie (alfabetisering, kursus- sen voor anderstaligen en open school) en het Plaatse- lijk Vormingswerk. Bij de Streekschool voor deeltijd Kort-MBO aan de Foxham 39 kan men terecht voor schakelkursussen. De S.B.H.S. aan de Erasmus- weg heeft een breed kursu- saanbod: informatica, diver se laskursussen en veeteelt- kursussen. In de Nije kan men terecht voor kursussen typen, infor matica, algemene techniek, tekenen en schilderen en pot- tenbakken. HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 Vandaag houdt jongerencentrum de Nije ,,Open huis". Vanaf 15.00 tôt 20.00 uur kan iedereen komen kijken wat de nieuwe ,,Nije" het komend seizoen te biederi heeft. De „nieuwe" Nije, want, zoals we vorige week schreven: het jongerencen trum maakt een nieuwe start. Deels met nieuwe mensen. Dit zijn ze: Dit is Gaby. Misschien ken- nen sommige mensen haar al, want ze werkt al sinds febru- ari bij de Nije. Gaby is 31 jaar en werd geboren in Mûnster in Duitsland. Dat kan je nog een heel klein beetje horen. Gaby kwam naar Nederland om milieu- kunde te studeren, maar zwaaide om naar het sociaal- cultureel werk. Zelf vindt ze dat heel logisch: ,,Ik was al heel lang geinteresseerd in intercultureel werk en be- trokken bij de vredesbewe- ging, de vrouwenbeweging en bij de vakbond. Daar wou ik een opleiding in volgen". Dat deed ze aan de ,,De Horst" in Driebergen. Voor haar stage, in het derde jaar, ging ze helemaal naar Chili. Ze werkte er een jaar lang bij een niet- regeringsinstelling in de krottenwijken van San tiago. Zijn de problemen van de jongeren hier geen luxepro- blemen vergeleken met die in Chili? ,,Ook in Hoogezand- Sappemeer zijn er jongeren met weinig kansen", zegt Ga by. ,,Denk maar aan de jeugdwerkloosheid en aan de problemen van de allochtone jongeren". Gaby hoopt dat ze jongeren tôt aktiviteiten kan stimuleren. Ze denkt dat de Nije een flitsend aktivitei- tencentrum kan worden. Iedereen moet kunnen zien dat de Nije positief veran- dert. We moeten er gewoon hard tegenaan". HOOGEZAND-SAPPE MEER - De sportvereniging S.V.K. uit Kolham organi seert in samenwerking met de winkeliersvereniging WI- MA op woensdag 29 augustus de 20e WIMA-Wandeltocht. Er kan gestart worden tussen 18.00 en 18.30 uur bij café ,,De Luifel", Sluiskade 45 te Mar- tenshoek. De te wandelen af- standen zijn: 5, 10 en 15 km. INFORMATIE - VERK00P REPARATIE HOOGEZAND - Hockeyclub Dash wordt in januari 1991 zestig jaar. Het jubileum seizoen 1990/1991 gaat dit weekend van start met een jeugdtournooi op zaterdag en op zondag een seniorentournooi. Sportwethouder Meia Lantinga zal zater dag om kwart over tien de opening verrichten. Bokko Jan (25) is echt nieuw. Hij komt uit Lemmer in Friesland en ook dat kan je een beetje horen. Na de Havo (,,ik heb er 6 jaar over ge- daan") ging Bokko Jan naar de Sociale Académie in Kam- pen. Hij liep stage in Kam- pen enSneek en knoopte er een extra jaartje aan vast bij een jongerencentrum in Zwolle. Toen moest Bokko Jan in dienst, maar hij wei- gerde. Voor zijn vervangende dienstplicht kwam hij te recht bij een jongerencen trum in het Gelderse Brum- men, dat volgens hem verge- lijkbaar is met de Nije. ,,Maar zo'n samenwerking als hier met het JIAC, dat is nieuw voor mij", zegt Bokko Jan. Waarom is hij jongerenwer- ker geworden? ,,Ik heb iets met jongeren. Ik ben zelf jong en wil jong blijven". Bokko Jan vindt dat jonge ren zover moeten komen dat ze hun eigen aktiviteiten or- ganiseren. Zelfredzaamheid vindt hij ook heel belangrijk. Moet je softdrugs verbieden? ,,Ik ben niet principiëel tegen softdrugs, maar als ze dingen blokkeren moet je ze niet toe- laten". Tijdens zijn opleiding schreef hij een scriptie over vandalisme, maar een pan- klare oplossing heeft hij niet in zijn mouw: Ailes hangt af van de situatie". De daders zelf de schade laten herstel- len en veel aktiviteiten bie- den om verveling te voorko- men noemt Bokko Jan als een goede aanpak. Of de nieuwe opzet van de Nije slaagt hangt volgens hem helemaal af van het en thousiasme van de mensen die er werken. Aan Bokko Jan zal het niet liggen. De bende van Baflo Bill Ailes gezien wat de nieuwe Nije te bieden heeft? De ,,ou- de" en de nieuwe" jongeren- werkers ontmoet? Ga niet weg of kom tegen half negen terug voor het sluitstuk van de open dag: een voorstelling van de Bende van Baflo Bill", alias Rooie Rienus en Pé Daalemmer, alias Peter de Haan en Frank den Hol- lander. Samen met bendelid Alina Kiers brengen dolle, gekke liedjes en sketches, waarvan sommige als van- ouds in het Gronings. Toe- gang gratis. Kom op tijd want vol is vol. Frekie Frekie:,,18 hier" Ober:,,Woarom zo veul?" Frekie:„doar staait j a: Onder 18 gain bedainen" ZuitHaren - 05905-4047 - Fax: 4493

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5