c Wonen.... aan de Wilhelminastraat 110 jaar geleden HET NIEUWSBLAD - DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 De Wilhelminastraat is ge- noemd naar Koningin Wil- helmina die 50 jaar lang „de kroon" heeft gedragen. Ze beschouwde het koningschap a Is een door God geschonken opdracht om leiding te geven aan de natie. Haar behoefte om als erfgenaam van Wil lem van Oranje grootse da- den te verrichten kwam heel vaak in conflict met de moge- lijkheden die de constitutio- nele monarchie haar bood. Met haar strakheid van op- treden en gestrengheid van uiterlijk boezemde zij velen eerder ontzag in dan liefde. Pas tijdens de Tweede We reldoorlog werd zij door haar radiotoespraken vanuit Lon- den de koningin van heel het volk, de „Moeder van het verzet". Wilhelmina Helena Paulina Maria werd op 31 augustus 1880 in Den Haag geboren, als enig kind van de 62-jarige koning Willem III en zijn tweede vrouw de 22-jarige koningin Emma. Haar jeugd brengt het prinsesje door op paleis het Loo in Apeldoom. De eerste jaren zijn knus en gezellig. De werkkamer van vader Willem staat vol speel- goed en terwijl hij op zijn knieën rondkruipt, rijdt ze paardje op zijn rug. Moeder Emma voedt haar dochtertje gelovig op en dat is Wilhel mina, hoewel geen ,,kerk- mens", ook altijd gebleven. Als ze 4 jaar is sterft haar halfbroer prins Alexander en wordt ze kroonprinses. Op 23 september 1890 overlijdt Ko ning Willem III en dan is Wil- lemientje, slechts lOjaaroud, plotselingkoningin. ,,Het ko- ninginnetje met hangend haar", wordt ze genoemd. Tôt ze meerderjarig is zal moeder Emma het regent- schap waamemen. Gouden kooi ,,Ik groeide op in een gouden kooi", zegt Wilhelmina later. Ze had graag met andere kin- deren willen spelen:,,Ik zou wel met jullie willen spelen, maar ik mag niet". Maar on- derwijzer Gediking consta- teert bij het jonge prinsesje al een ,,fijne eigenzinnig- heid": ze heeft de gewoonte ,,alle dingen die ze geleerd heeft tegen te spreken en soms de hebbelijkheid zich niets te herinneren". De les- sen die ze vanaf haar zestien- de krijgt zijn zakelijk, op de praktijk gericht, maar ook eenzijdig. Talen, geschiede- nis, staatsrecht en étiquette, maar de werkelijke wereld van de arbeiders blijft voor haar een gesloten boek. De Wilhelminastraat Gouden koets Op woensdag 31 augustus 1898 wordt Wilhelmina 18 jaar. Dezelfde dag tekent ze de officiële stukken waarmee ze de regering aanvaardt. Bij haar inhuldiging op 6 sep tember in Amsterdam zegt ze onder meer: De woorden van Mijnen beminde Vader maak Ik tôt de Mijne Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen". De Amsterdamse burgerij schonk haar de Gouden Koets. Op 7 februari 1901 trouwt de 21-jarige koningin met prins Hendrik, hertog van Mecklenburg. Tyfus Vol ijver en toewijding zet de jonge vorstin zich aan haar taak. Eén van haar eerste op- zienbarende daden is tijdens de boerenoorlog de Zuidafri- kaanse Paul Kruger met de kruiser ,,Gelderland" naar Europa te halen. In 1902 wordt koningin Wil helmina emstig getroffen door tyfus, maar herstelt. De geboorte van een troonopvol- ger blijft lange tijd uit. Drie- maal krijgt ze een miskraam. Na 8 jaren, op 30 april 1909 wordt prinses Juliana gebo ren. Het huis van Oranje- Nassau is gered. socialist P.J. Troelstra aan: ,,De arbeidersklasse in Ne derland grijpt thans de poli- tieke macht". De koningin, niet bang uitgevallen, gaat vergezeld van prins Hendrik en prinses Juliana per koets naar het Malieveld in Den Haag, waar de bevolking haar een grote ovatie brengt. De revolutiepoging van Troelstra mislukt. In 1934 wordt het Oranje- huis door rouw getroffen. Op 20 maart overlijdt de geliefde 75-jarige koningin-moeder Emma en op 3 juli sterft prins Hendrik onverwachts aan een hartaanval. Een ge- makkelijke positie had de goedmoedige echtgenoot van de dominerende koningin niet gehad. Financieel vrij- wel geheelvan haar afhanke- lijk en ver gehouden van van aile staatszaken, werd hij slechts bij officiële feestelijk- Willemientje op haar derde verjaardag heden en bij rampen aan haar zijde geduld. Zoals in ja- nuari 1916 toen Marken, de Zaanstreek, delen van Utrecht, Gelderland en Over- ijssel geteisterd werden door een watersnood. Over glibbe- ning Willem III was zo slecht geweest dat zijn dochter Wil helmina daar nog de wrange vruchten van plukte. Dage- lijks kreeg ze slechts uiterst summiere notulen van de ka- binetsvergaderingen onder ogen. Door haar grote daden- drang heeft ze grote moeite zich neer te leggen bij haar onwelgevallige beslissingen van de ministers. Van Abra ham Kuyper heeft ze gezegd: ,,Ik haat die man". Als de Duitsers ons land bin- nenvallen wil Wilhelmina zelf naar de Grebbeberg om desnoods haar leven te ge ven, maar de Nederlandse re gering dwingt haar het land uit te gaan. Omdat het parle ment niet meer functioneert en het kabinet erg zwak is, heeft ze in Londen veel meer macht dan ooit tevoren. Mi- nister-president De Geer schuift ze snel aan de kant omdat hij een voorstander was van een snelle vrede met de Duitsers. Met zijn opvol- ger Prof essor Gerbrandy kan de Wilhelmina veel beter overweg. Vanuit Londen wilde de ko ningin haar volk inspireren hun verzet tegen de onder- drukkers vol te houden. In talloze huiskamers werd er, in het geheim, geluisterd naar haar toespraken voor Radio Oranje. Zeer velen hebben daar hoop uitgeput. In 1941 ontkomt Wilhelmina nauwelijks aan een Duits bombardement. In 1942 (ze is dan 62 jaar) vliegt ze in een omgebouwde bommenwer- pernaar de Verenigde Staten om er de zaak van haar va- derland te verdedigen. De doop van haar derde klein- dochter Margriet maakt ze op 29 juni 1943 mee in Ottawa in Canada, waarheen de konin- klijke familie was uitgewe- ken. Bevrijding Toen in 1945 de bevrijding kwam, wilde ze per eerste ge- legenheid terug naar Neder land. Op 13 maart 1945 zette een bewogen koningin Wil helmina voet aan wal bij het Zeeuws-Vlaamse plaatsje Ede. Op 20 november 1946 sprak ze in haar eerste in be- vrijd Nederland: „Gevoelens van diepe bewogenheid men- gen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik na zes jaren van bittere schei- ding weer in uw midden ver- schijn. Leed en ontbering, ne- derlaag en ontreddering, maar ook offervaardigheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitse furie. In smart gedenken wij de tienduizenden Joodse In 1914 wordt de mobilisatie afgekondigd, maar tijdens de lste wereldoorlijk blijft Ne derland neutraal. De konin gin houdt te paard inspectie- tochten langs onze grenzen en door het hele land. Ze confe- reert met de leiding van land- en zeemacht en zorgt voor de oprichting van het Konin- klijk Nationaal Steuncomité dat de economische nood moet verlichten. Revolutie Op 11 november kondigt de Koningin Wilhelmina kort na de lste wereldoorlog landgenoten, die werden ge- marteld en vermoord, de mil- lioenen Nederlanders en In- donesiërs, wier veiligheid be- dreigd, wier levenskracht verteerd en wier zedelijk oor- deel werd aangetast". Haat Na de oorlog denkt Koningin Wilhelmina persoonlijk lei ding te kunnen geven, maar in het bevrijde Nederland is geen ruimte voor dergelijke veranderingen in de gezags- verhoudingen en daar kan ze zich maar moeilijk in schik- ken. Ailes wat Duits is blijft ze haten. Geen voet wil ze zetten in een paleis waarin Duitsers hadden gezeten: ,,Steek ze maar in brand", zegt ze. Van de eenheid uit de oor- logsjaren was in het bevrijde Nederland al snel niet veel meer terug te vinden. Wilhel mina raakt gedesillusioneerd en wordt ook lichamelijk zwakker. Op 4 september 1948 tekent ze in het paleis op de Dam haar troonafstand. Vijftig jaar lang was ze ko ningin. De .Willem van Oranje in mantelpak", zoals haar laatste secretaris Thijs Booy haar typeerde. In moei- lijke omstandigheden was ze op haar best geweest, een vorstin van formaat. Haar levensavond brengt de prinses door op paleis Het Loo. Het is de enige plek waar ze zich thuis voelt. Ze schrijft er haar autobiografie ,,Eenzaam maar niet alleen", en schildert. Aan het eind van haar leven, toen haar krachten afnamen, schrijft ze nog: ,,De prachtige her- fstkleuren verlokten mij ze weer te geven met het pen- seel". Op 20 november 1962 is Ko ningin Wilhelmina overle- den. Ze werd in het wit be- graven in de nieuwe kerk in Deift. tt Henk Booy De moeder van het verzet voor Radio Oranje rige dijkjes gingen ze naar het rampgebied en spraken met de getroffenen. Hendrik was een toegewijd vader, en- thousiast jager en bergklim- mer en zette zich in voor het Roode Kruis, het Reddingwe- zen en de Padvindersbewe- ging- Lastig? De verhouding tussen ver- schillende kabinetten en ko- Morgen 31 augustus 1990 is het 110 jaar geleden dat Koningin Wilhelmina werd geboren. Een goede gelegenheid om deze afle- vering van Wonen aan de te wijden aan de Wilhelminastraat in Sap- pemeer. De Wilhelminastraat heette vroeger Hoens- laan, naar de landbouwer die de weg in 1897 aanleg- de. Waarschifnlifk in 1908 is de naam veranderd in Wilhelminastraat". Maar helemaal zeker is dat niet. Hoe driftig de gemeenteambtenaren ook in de archieven gespit hebben (waarvoor onze dank), een water- dicht bewijs hebben ze niet kunnen vinden. In de 2e wereldoorlog op 17 fe bruari 1942 werd de Wil helminastraat tijdelijk weer de Hoenslaan, om dat de Duitse bezetter het gebruik van namen van de Koninklijke familie had verboden. Na de oor log werd de naam Wilhel minastraat in ere her- steld.

Het Nieuwsblad nl | 1990 | | pagina 5